Bylinné čaje: Úleva od nachlazení i stresu – umíte vybrat ten správný?

Mgr. Kristýna Dvořáková
Mgr. Kristýna Dvořáková 31. 10. 2022
8 min. Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Bylinné čaje: Úleva od nachlazení i stresu – umíte vybrat ten správný?
  • Jako “pravý” čaj se označují pouze sušené listy čajovníku, avšak i bylinné nálevy mohou mít mnoho pozitivních účinků.
  • U některých druhů bylinných čajů je vhodné jejich konzumaci nejprve konzumovat s lékařem. 
  • Důležitá je i koncentrace bioaktivních látek v čaji – upřednostňujte proto kvalitní sypané čaje, u kterých máte jistotu, že danou bylinu skutečně obsahují. 

Není čaj jako čaj

Dnešní text se zabývá čaji bylinnými, které sice nelze označit jako “pravé” čaje, přesto však mají stále hodně co nabídnout. Bylinky byly totiž po dlouhá staletí využívány nejen k dochucení pokrmů, ale rovněž také léčbě nejrůznějších neduhů. Mohou být také skvělými pomocníky učení, což jistě ocení nejen studenti. Jaké bylinky pro tyto účely vybrat, se dočtete v článku Přírodní nootropika: 5 nejúčinnějších bylinek pro podporu funkce mozku.

Jak na přípravu bylinného čaje? 

Při přípravě bylinného čaje je třeba myslet na to, že voda by měla být horká, ne však zcela vařící. Na 250 ml vody zpravidla postačí 1 čajová lžička bylin (květů, nati nebo stonků), a nálev byste měli louhovat cca 10–15 minut. V případě, že chcete připravit čaj např. z kořene nebo tvrdých částí stonku byliny, je vhodnější zvolit odvar, kdy vložíte bylinu do studené vody, krátce povaříte a poté ještě necháte louhovat. 

Bylinné čaje jsou navíc skutečně zdrojem některých bioaktivních látek, a nelze je proto konzumovat neomezeně. Maximální doporučené množství bylinných čajů za den jsou 3 šálky (250 ml). Hned na úvod bych také ráda uvedla na pravou míru, že přes své prokazatelné účinky by v případě jakýchkoliv onemocnění neměly bylinné čaje sloužit jako náhrada adekvátních léčiv, ale spíše jako doplňková terapie. 

10 oblíbených bylinných čajů a jejich zdravotní benefity

1. Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj je na našem území jedním z nejrozšířenějších bylinných čajů a vsadím se, že i vy jste už měli tu čest jej ochutnat. Heřmánek má antibakteriální a protizánětlivé účinky, a je proto ideální na vyplachování úst po zákrocích, aftech nebo drobných oděrkách v ústní dutině. 

Známý je rovněž pro své uklidňující účinky, zejména při potížích s nespavostí – závěry studií potvrzují např. nižší frekvenci buzení během noci, zkrácení doby potřebné pro usínání nebo zlepšení celkové kvality spánku.

2. Čaj z mateřídoušky

Mateřídouška je známá zejména pro svou antimikrobiální aktivitu, což oceníte nejen při nachlazení, kašli nebo onemocnění dýchacího traktu. Některé studie také poukazují na antioxidační vlastnosti, což vztahují na možnou podporu prevence rozvoje některých nádorových onemocnění. Doposud uskutečněné výzkumy však vychází z esenciálních olejů, kde je koncentrace těchto látek mnohonásobně vyšší. 

3. Čaj z echinacey

Echinacea, neboli třapatka nachová, byla původně rozšířena jako okrasná rostlina. Dnes je však známa především pro své antioxidační, antibakteriální a antivirotické účinky.review vycházejícího z celkem 14 studií vyplynulo, že dlouhodobé užívání echinacey může skutečně snížit riziko onemocnění nachlazením, a popř. zkrátit dobu rekonvalescence cca o jeden a půl dne. 

Některé studie také poukazují na pozitivní účinky echinacey na duševní zdraví, kdy přispívá ke zmírnění pocitů úzkosti.

4. Šalvějový čaj

Čaj z lístků šalvěje potěší zejména ty, kteří chtějí podpořit činnost svého mozku a kognitivní funkce. Závěry studií totiž potvrzují, že šalvěj má pozitivní vliv na funkci paměti a přispívá k efektivnímu učení. Zdá se také, že by mohl příznivě ovlivňovat hladinu krevních lipidů a antioxidační kapacitu, což by mohlo hrát značnou roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. I v tomto případě je však zapotřebí dalšího výzkumu. 

V případě těhotenství je šalvějový čaj vhodné konzultovat s lékařem, vzhledem k obsahu látky thujonu.

5. Šípkový čaj

Šípkový čaj je doslova symbolem přicházejícího podzimu – tyto rudě zbarvené plody můžete pozorovat, nebo si dokonce nasbírat téměř na každé procházce. Šípky jsou nabité antioxidantyvitaminem C, což pozitivně ovlivňuje funkci imunitního systému a také podporuje zdraví srdce a cév

Další vědecké práce potvrdily také protizánětlivé účinky šípků a poukazují navíc na možnou podporu úlevy od bolesti kloubů – respondenti trpící osteoartritidou uváděli nižší míru bolesti a zvýšenou mobilitu kloubů. Je však třeba poznamenat, že dávky využívané ve studiích byly poměrně vysoké a pro tyto účely se tak hodí spíše extrakty z šípku, nežli čaj.

Bylinné čaje: Úleva od nachlazení i stresu – umíte vybrat ten správný?

6. Čaj z třezalky tečkované

Třezalka tečkovaná je známá především pro své pozitivní účinky na lidskou psychiku, kdy působí proti úzkosti, a napomáhá také při léčbě depresí a podpoře spánku. Má rovněž příznivý vliv na ženský menstruační cyklus –  její užívání zmírňuje nepříjemné příznaky PMS a tlumí únavu. 

Třezalka mý však jednu nevýhodu – ovlivňuje totiž enzymy, které se podílejí na metabolizaci mnoha druhů léčiv, takže může závažným způsobem narušit jejich účinnost. Příkladem může být např. kombinace třezalky a hormonální antikoncepce.  

Zejména při užívání vysokých dávek třezalky nebo aplikaci na kůži je také třeba myslet také na fotosenzitivní účinky třezalky, což znamená, že vyvolává zvýšenou citlivost na přímé sluneční záření. Před užíváním třezalkového čaje byste tak vždy měli, v závislosti na druhu užívaných léčiv, poradit s lékařem. 

7. Meduňkový čaj

Meduňkový čaj má svěží a lahodnou chuť s nádechem citronu, a kromě nezaměnitelného chuťového zážitku napomáhá i s celkovým zklidněním a podporuje tak usínání. Kromě toho byl ve studiích zaznamenán i jeho pozitivní vliv na paměť a efektivní proces učení. 

Některé menší výzkumy při pravidelném popíjení meduňkového čaje naznačují také možný příznivý efekt na elasticitu cév, což by mohlo snižovat riziko rozvoje některých srdečně-cévních onemocnění nebo mrtvice. K potvrzení tohoto efektu je však zapotřebí dalšího výzkumu.

8. Čaj z břízy

Čaj z březových listů působí jako přírodní diuretikum, což znamená, že zvyšuje objem moči. To se hodí zejména při terapii nejrůznějších infekcí močového traktu, kdy takto (samozřejmě v kombinaci s adekvátní léčbou) podporuje rychlejší odstranění bakterií. Samozřejmostí při této terapii je zároveň dostatečný příjem tekutin.

Lístky břízy jsou zároveň bohaté na antioxidanty, takže pravidelné popíjení březového čaje může podpořit nejen ochranu buněk proti volným radikálům, ale rovněž tím může přispět i ke zdraví srdce a cév nebo normální funkci imunitního systému. 

Březový čaj však není pro každého – jeho konzumaci by se měli vyhnout lidé citliví na salicyláty a také osoby s poruchami srážlivosti krve. Stejná situace je i v případě těhotných či kojících žen, které by měly popíjení březového čaje pro nedostatek důkazů o jeho bezpečnosti raději konzultovat s lékařem.

9. Mátový čaj

Mátový čaj oceníte zejména při řešení potíží s trávením – pomáhá totiž ulevit od křečí žaludku či střev či nevolnosti, a při dlouhodobé konzumaci může dokonce poskytovat jisté výhody i při léčbě dráždivého tračníku. Kromě tišení bolestí v oblasti břicha však může pomoci i se zvládáním migrenózních stavů, a to skrze relaxaci stěny krevních cév a podporu krevního průtoku.

Lístky máty kromě toho vykazují také antioxidační, antibakteriální a antivirové účinky, takže ani při nachlazení nebo rýmičce s mátovým čajem rozhodně nešlápnete vedle. Obsah mentolu vám navíc efektivně protáhne dutiny, takže může přinést úlevu i při ucpaném nose a dutinách.

10. Kontryhelový čaj

Kontryhel se v angličtině označuje jako “lady's mantle”, což je v doslovném překladu dámský plášť. A spojitost s ženským pohlavím opravdu není náhodná – kontryhel se totiž využívá zejména pro jeho blahodárné účinky na menstruační cyklus. Pomáhá totiž zmírňovat příznaky PMS, tišit menstruační bolesti a působí také jako místní adstringencium, což znamená, že v děloze způsobuje mírné stažení cév a částečně tlumí silné menstruační krvácení. 

Kontryhelovému čaji by se však měly vyhnout těhotné a kojící ženy, protože v současné době není jeho bezpečnost u této skupiny dostatečně prozkoumána. Na místě je tedy vždy konzultace s odborníkem, který může případně stanovit bezpečnou míru užívání byliny, nebo ji naopak vůbec nedoporučí.

Co si z toho vzít?

Přestože se bylinné čaje neřadí mezi ty “pravé”, mohou tyto nálevy poskytovat spoustu benefitů. Některé byliny možná znáte už z dětství, kdy vám je babička připravovala jako osvědčený lék na všechny možné neduhy – jako např. šípkový, heřmánkový nebo březový čaj. 

Konzumace bylinných čajů je v doporučené míře v zásadě bezpečná, pozornost je však třeba věnovat zejména třezalce tečkované, která může ovlivňovat metabolismus dalších léčiv, a její užití je proto vždy vhodné konzultovat s lékařem. Porada s odborníkem se pak doporučuje i těhotným a kojícím ženám, a to zejména v případě březového, šalvějového nebo kontryhelového čaje. 

Přidej se k 43 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek