- Pískavice řecké seno je bylinka tradičně využívaná pro podporu libida a tvorby testosteronu.
- Účinné látky se získávají ze semen, která se také využívají jako indické koření.
- Pozitivní vliv užívání pískavice na podporu tvorby testosteronu je podpořen celou řadou studií.
Bylinek tradičně používaných jako afrodiziaka existuje nespočet. Pokud se ale zaměříme jen na ty, u kterých jsou účinky současně podpořeny vědeckými studiemi, budou nám k jejich výčtu stačit prsty jedné ruky. Pískavice mezi nimi však chybět rozhodně nebude.
Koření indické kuchyně i oblíbený doplněk stravy
Pískavice řecké seno, rostlina známá někdy také jako Fenugreek, je tradiční součástí Ájurvédské medicíny a tradiční čínské medicíny. Po staletí jsou drcená semena využívána také jako koření indické kuchyně (například v podobě kari koření), které propůjčuje charakteristickou vůni i nažloutlou barvu. Také v doplňcích stravy se využívají semena, ze kterých jsou extrahovány účinné látky ve formě extraktů. Na trhu nalezneme několik desítek nejrůznějších rostlinných extraktů pískavice řeckého sena, z nichž většina je standardizována na celkový obsah saponinů od 10 % do 50 %.
Mezi hlavní účinné složky semen pískavice patří trigonellin, 4‑hydroxyisoleucin, protodioscin nebo diosgenin. Některé “značkové” extrakty jsou standardizovány na jednu z výše zmíněných látek, nicméně v současné době nelze spolehlivě tvrdit, že tyto extrakty jsou účinnější oproti těm, které deklarují pouze celkový obsah saponinů. Na druhou stranu pravdou zůstává, že ve studiích potvrzujících pozitivní účinky pískavice jsou využívány téměř výhradně právě tyto “značkové” extrakty (Testofen neboli Fenu‑FG, IND9 nebo Furosap).
- Jaké jsou důvody poklesu hladiny testosteronu u mužů ve srovnání s dřívější dobou? Dozvíte se v našem dalším článku Mladým mužům klesá hladina testosteronu, proč?
Vliv pískavice na hladinu testosteronu u mužů
Ačkoliv užívání extraktu z pískavice ve formě doplňků stravy má mnoho různých využití, hlavní pozornost je zaměřena právě na zvýšení hladiny testosteronu. Odborníci zmiňují dva možné mechanismy, pomocí kterých může pískavice účinkovat:
- Obsah aktivních látek, které mohou zvyšovat hladinu testosteronu (diosgenin, trigonellin, sapogenin, protodioscin a další).
- Inhibice (utlumení aktivity) aromatázy a 5‑alfa‑reduktázy, což by mělo mít za následek snížení degradace testosteronu v organismu.
V současné době můžeme dohledat 6 provedených vědeckých studií na lidských subjektech, které se vztahem mezi užíváním extraktu z pískavice a zvýšení hladiny testosteronu zabývaly.
Dávkování | Účastníci studie | Výsledek | |
Wilborn C. et al., 2010 | 500 mg extraktu 1x denně, 12 týdnů užívání | 30 cvičících mužů (18–24 let) | zvýšení hladiny celkového a volného testosteronu (o 6,6 %, resp. 12,3 %) |
Mokashi M. et al., 2014 | 600 mg extraktu, měřeno 10 hodin od užití | 16 zdravých mužů (18–45 let) | zvýšení hladiny celkového testosteronu, bez rozdílu ve změřené hladině volného testosteronu |
Wankhede S. et al., 2016 | 2x 300 mg extraktu denně, 8 týdnů užívání | 60 zdravých mužů (18–35 let) | zvýšení hladiny volného testosteronu, hladina celkového testosteronu nezměněná |
Rao A. et al., 2016 | 600 mg extraktu denně, 12 týdnů užívání | 120 zdravých mužů (43–70 let) | zvýšení hladiny celkového a volného testosteronu (o 12,2 %, resp. 9,5 %) |
Guo R. et al., 2018 | 250 mg extraktu denně, 12 týdnů užívání | 40 sportujících mužů (18–30 let) | zvýšení hladiny celkového testosteronu o 22,7 % |
Rao A. et al., 2020 | 600 mg extraktu denně, 12 týdnů užívání | 100 mužů se symptomy zvětšené prostaty | žádná změna v hladině celkového či volného testosteronu |
Samozřejmě ačkoliv výsledky těchto studií vyznívají velmi pozitivně, rozhodně nelze tvrdit, že jsou důkazy o účinnosti extraktu z pískavice nezlomné. Studií není mnoho, a navíc všechny výše zmíněné studie byly spolufinancovány ze zdrojů firem, které poskytly “značkové” extrakty pro potřeby experimentu (Gencor Pacific, Indus Biotech a CHERESO). Stále však jde o velmi nadějné výsledky, kterými Fenugreek (ještě společně s extraktem z Ashwagandhy) s přehledem zastiňuje podstatně známější extrakty, jako jsou například kotvičník zemní (tribulus terrestris) nebo maca peruánská (lepidium meyenii).
- Jaké další rostlinné extrakty se používají pro podporu tvorby testosteronu a jak to s jejich účinností vypadá? Přečtěte si náš další článek Růst svalů, více energie a více energie. Jak zvýšit hladinu testosteronu díky rostlinným extraktům?
Zvýšení libida a pomoc při redukčních dietách
Zvýšení sexuálního zájmu a libida může být v některých případech nezávislé na zvýšené hladině testosteronu. Například ačkoliv některé rostlinné extrakty (kotvičník zemní, maca peruánská) hladinu testosteronu prakticky neovlivňují, existují studie, které potvrzují pozitivní vliv na sexuální aktivitu.
Při užívání extraktu z pískavice bylo zvýšení libida pozorováno v celé řadě vědeckých studií, v některých případech dokonce také bez současného zvýšení hladiny testosteronu. Ve studii z roku 2011 bylo ukázáno, že užívání extraktu z pískavice má pozitivní vliv na sexuální zájem a kvalitu orgasmu. Ve studii z roku 2016 bylo zjištěno zvýšení frekvence sexuální aktivity a ranní erekce u mužů. V obou případech byl použitý “značkový” extrakt Testofen® v dávce 600 mg denně. Právě tento extrakt se také v roce 2018 umístil jako 3. v kategorii Ingredience roku: Zdravé stárnutí v soutěži pořádané společností NutraIngredients.
Ačkoliv účinky pískavice za hranicemi sexuality jsou studovány v podstatně menším rozsahu, můžeme zmínit alespoň následující:
- Kontrola tělesné hmotnosti. Bylo ukázáno, že obézní jedinci užívající pískavici spontánně snížili příjem tuků ve stravě. Nižší příjem tuků může pomoci s redukcí hmotnosti díky snížení energetického příjmu.
- Růst svalové hmoty u mužů. Studie z roku 2020 pozorovala nárůst svalové hmoty a úbytek tukové tkáně při užívání pískavice, studie z roku 2011 zase pozorovala, že kombinace pískavice s kreatinem vedla k podobným výsledkům svalového růstu jako kombinace kreatinu a 70 g jednoduchých sacharidů. Obě studie byly financovány ze zdrojů firem, které na trhu “značkové” varianty extraktu z pískavice prodávají (Gencor Pacific a Indus Biotech).
- Tvorba mateřského mléka. Pískavice je tradičně doporučována kojícím ženám pro podporu tvorby mateřského mléka. Studie z roku 2011 ukázala, že pravidelná konzumace čaje z pískavice může zvýšit tvorbu mateřského mléka až dvojnásobně.
- Kontrola krevního cukru. Některé studie poukazují na pozitivní vliv pískavice u osob s inzulinovou rezistencí či cukrovkou. Užívání pískavice snižuje hladinu krevního cukru, pravděpodobně díky obsahu 4‑hydroxyisoleucinu, na který jsou některé extrakty standardizovány. Existuje dokonce studie, která za tímto účelem navrhuje konzumaci pečiva s 5% obsahem sušené pískavice.
Může pískavice ovlivnit pach potu a moči?
Jednou z charakteristických vlastností užívání Fenugreeku je ovlivnění pachu potu a moči, které je někdy popisováno jako “vůně javorového sirupu”. Pokud toto zpozorujete při užívání pískavice, není třeba mít obavy, jde o zcela neškodný vedlejší efekt jejího užívání. Na vině je chemická sloučenina sotolon, která je obsažena v semenech pískavice. Ve vysokých koncentracích je sotolon charakteristickou vůní fenugreeku a kari, v nízkých koncentracích připomíná karamel a javorový sirup. Užíváním pískavice se sotolon dostává do potu a moči, kterým tak propůjčuje charakteristické aroma.
Sotolon detekovaný v moči je za běžných okolností znakem poruchy metabolismu větvených aminokyselin (Maple syrup urine disease), užívání pískavice (ve formě doplňku stravy, koření nebo čaje) tedy může vést k falešné diagnóze tohoto onemocnění.
Co si z toho vzít?
Pískavice řecké seno (Fenugreek) je bylinka tradičně používaná v Ájurvédské a tradiční čínské medicíně. Díky celé řadě studií potvrzujících pozitivní účinky pískavice je stále populárnější také v západní medicíně. Extrakt ze semen pískavice je u mužů používaný pro podporu tvorby testosteronu a zvýšení libida. Ačkoliv dosud provedených studií není mnoho, výsledky naznačují, že užíváním pískavice lze optimalizovat hladinu hormonů i u mladých jedinců.
Užívání Fenugreeku je spojeno s ovlivněním pachu potu a moči, což je způsobeno obsaženým laktonem sotolonem. Samo o sobě jde o neškodný vedlejší efekt, který člověku propůjčuje nasládlý pach javorového sirupu.