Mladým mužům klesá hladina testosteronu, proč?

Komentáře
Mladým mužům klesá hladina testosteronu, proč?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Až 20 % mladých mužů a dospívajících chlapců může trpět sníženou hladinou testosteronu. Právě to je jeden z překvapivých závěrů nedávné studie z roku 2020, do které bylo zahrnuto více než 4000 mladých mužů a dospívajících chlapců ve věku 15–39 let. Proč překvapivých? Protože mladí muži by měli naopak patřit mezi věkovou skupinu, ve které by hladina testosteronu neměla dělat problémy. 

Evidentně tomu tak úplně není. Proč se hladina testosteronu snižuje i u mladých, jaké to může mít následky a co se s tím dá dělat?

Z testosteronu se stává tak trochu nedostatkové zboží

Klesající hladina testosteronu u mužů není žádné nové téma. Již v minulém tisíciletí vyšla celá řada vědeckých studií, které na tento problém upozorňovaly. Do současné doby však byli v hledáčku vědců především muži pokročilého věku:

 • Již před 20 lety vyšla studie, která pozorovala výrazný pokles v hladině testosteronu u mužů mezi lety 1961–1995 (přibližně o 40 %, zjištěno na 3565 mužích).

Jak se ale zdá, pozornost bychom měli směřovat také na mladé chlapce, je to totiž jízda… směrem dolů, bohužel. 

Mladým mužům klesá hladina testosteronu, proč?

Průměrná hladina testosteronu u mladých mužů klesla o čtvrtinu

V nové studii z roku 2020 máme k dispozici průměrnou hladinu celkového testosteronu u mladých mužů ve věkových skupinách 15–19 let, 20–29 let a 30–39 let. Od roku 1999 do roku 2016 se do výzkumu zapojilo celkem 4045 mužů. Za tu dobu se mezi všemi věkovými skupinami snížila hladina testosteronu o 25 % z původních 605 ng/dL na počátku studie na konečných 451 ng/dL v roce 2016. Podrobnější vývoj hladiny testosteronu u mladých mužů si můžeme ukázat na tomto obrázku, který popisuje vývoj zaznamenaný ve studii:

Mladým mužům klesá hladina testosteronu, proč?

Nabízí se otázka: čím to je?

Abychom byli schopni detailně popsat všechny příčiny spojené se sníženou hladinou testosteronu u mladých chlapců, budeme si muset ještě nějakou dobu počkat na další vědecké práce. Některé faktory však jsou více než zřejmé:

 • nadváha a obezita

 • zvyšující se hodnota BMI 

 • nedostatek pohybu

Dospívající chlapci méně sportují a naopak přibývá mladých mužů, kteří nedělají prakticky žádnou významnější pohybovou aktivitu:

 • Mezi lety 1999–2000 uvedlo více než 50 % mladých mužů pravidelnou intenzivní pohybovou aktivitu. Mezi lety 2015–2016 to už bylo pouze 34 %.

 • Mezi lety 1999–2000 uvedlo nízkou pohybovou aktivitu 27 % mladých mužů, mezi lety 2015–2016 to bylo už 45 %.

Také průměrná hladina BMI se mezi lety 1999–2016 trochu posunula z původních 25,8 na konečných 28,0, což je nárůst v BMI o téměř 10 %. Právě tím si vědci vysvětlují sníženou hladinu testosteronu v krvi u osob s nadváhou, jelikož větší množství tukové tkáně vede k vyšší přeměně testosteronu na estrogeny. 

Není to ale jenom o nedostatku pohybu a nadváze. Vědci totiž zjistili, že pokles v celkové hladině testosteronu byl patrný i mezi chlapci, kteří měli hladinu BMI zcela v normě. 

Jaké další faktory mohou působit negativně na hladinu testosteronu?

Zdá se, že snížená hladina testosteronu u mužů bude mít hned několik příčin. Vědci ve studii zmiňují další možné viníky:

 • Změny ve stravovacích návycích spojené s vyšším podílem fytoestrogenů ve výživě (například v sóje). To je však stále předmětem diskuzí, jelikož jiné studie nenašly souvislost mezi přiměřenou konzumací sóji a hladinou testosteronu u mužů. 

Zapomínat bychom neměli ani na zvýšené množství endokrinních disruptorů (látek zasahujících do hormonální rovnováhy), za zmínku stojí například bisfenol A přítomný v některých plastech nebo pesticidy. S vyšším výskytem endokrinních disruptorů souvisí i další “pánské” problémy současné doby, podle vědců je to taky jedno z možných vysvětlení pro snižující se plodnost u mužů nebo horší kvalitu spermií

obrázek z istockphoto.com

K čemu vede snížená hladina testosteronu u mladých mužů?

Snížená hladina testosteronu u mladých mužů a dospívajících chlapců může vést k sexuálním problémům v čele se sníženým libidem až erektilní dysfunkcí. Může ovlivnit také psychiku a energetický status mladých chlapců, v neposlední řadě je také spojená se sníženou sportovní výkonností a nižší schopností nabírat svalovou hmotu. 

Jak si vedli muži ve studii v porovnání s tabulkovými hodnotami?

Jelikož hladina testosteronu u zdravých mladých mužů bývá používána jako standard pro stanovení “normální”, resp. “snížené” hladiny testosteronu u mužů obecně, vyvstává také otázka, zda‑li by neměli lékaři posuzovat hladinu celkového testosteronu podle dřívějších hodnot. V současné době platí, že normální hladina testosteronu leží pro muže ve věku 20–50 let v rozmezí 8,33–30,19 nmol/L, což odpovídá koncentraci 240–870 ng/dL. Mladí muži ve zmíněné studii jsou tak stále ještě s přehledem v normě, byť přední příčky intervalu rozhodně neatakují…

Pokud máte pocit, že máte s nedostatkem testosteronu problém, můžete se o možném měření hladiny testosteronu a dalším postupu pobavit s vaším endokrinologem, který může také nastavit příslušnou léčbu. 

Co se s tím dá dělat?

Jestli už teď plánujete objednat preventivně pár balení Tribulusu, možná ještě chvíli počkejte. Pravidelné užívání Tribulusu totiž může zvýšit libido a další sexuální funkce, ale hladinu testosteronu pravděpodobně nezvyšuje

Zaměřte se především na základy zdravého životního stylu, které sice možná nejsou tolik atraktivní, ale hrají v tomto problému roli:

 • Dostatek pohybové aktivity: Světová zdravotnická organizace doporučuje dospělým mužům alespoň 75–150 minut pohybu týdně, mladých chlapcům doporučuje dokonce pravidelný každodenní pohyb. Pozor bychom si ale měli dát i na přehnaně vysoké objemy sportovní zátěže – zkrátka zlatá střední cesta.  

 • Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek: pro dospělé osoby by to mělo být každý den alespoň 7–9 hodin (chlapci ve věku 14–17 let by měli spát ještě alespoň o hodinu déle). 

...a v neposlední řadě také psychická pohoda, snaha o snížení hladiny stresu  během dne a udržování normální tělesné hmotnosti.

obrázek z pexels.com (Andrea Piacquadio)

Co si z toho vzít?

Jedním ze symbolů moderních mužů je klesající hladina testosteronu, což se evidentně dotýká mužů téměř všech věkových skupin od 15 let věku. Nezbývá nic jiného než postavit se k tomu čelem a snažit se s tím bojovat:

 • nutričně hodnotnou stravou

 • dostatkem pohybu 

 • kvalitním spánkem

naopak se šetřit, pokud jde o:

 • nadměrnou konzumaci alkoholu

 • kouření cigaret a pravidelné užívání marihuany

 • noční hraní počítačových her

 • celodenní stres

Věřte tomu, že ani ty nejlepší “testosteron‑boostery” nejsou dlouhodobé řešení tohoto problému. V tom horším případě nefungují vůbec, v tom lepším fungují trochu, ale upřímně - opravdu chcete tímto způsobem fungovat dlouhodobě? Ani ten nejúčinnější rostlinný extrakt na podporu testosteronu totiž neřeší příčinu problému, ale pouze jeho následek. A to je možná přijatelné řešení pro osoby pokročilého věku, které mají sníženou hladinu testosteronu přirozeně věkem, ale ne u mladého zdravého muže, který by s hladinou testosteronu problémy mít neměl. 

Jak zvýšit testosteron? Máme pro vás 8 tipů
Jak zvýšit testosteron? Máme pro vás 8 tipů
Testosteron si často spojíme s agresí, soutěživostí či typicky mužským chováním, ale nutné je také poznamenat, že se jedná o hormon, který je důležitý pro zdraví našeho srdce či schopnost reprodukce. Víte, jak si ho můžete přirozeně zvýšit?
Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
Testosteron je pohlavní hormon, který je stěžejní pro růst svalů, dostatek energie, vitalitu, reprodukční funkci, libido a také růst a zdraví kostí. V poslední době se však jeho hladina u mužů citelně snižuje. Jak ji můžeme dostupnými prostředky zvýšit?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Jsou rostlinné extrakty na podporu testosteronu opravdu účinné? Poznejte tajemství rostlinných extraktů, které kromě zkvalitnění sexuálního života nabízí i efektivní podporu testosteronu!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Připojili jsme i několik tipů na jednoduché snacky, kterými potěšíte vaše trávení.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.