Whole30: cesta ke zdravějšímu já, nebo dieta s jojo-efektem?

Komentáře
Whole30: cesta ke zdravějšímu já, nebo dieta s jojo-efektem?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • K dlouhodobému udržení hmotnosti je zpravidla třeba vytvořit si nové návyky a postupně měnit životní styl. 

  • Podle studie z roku 2009 zveřejněné v European Journal of Social Psychology může trvat od 18 do 254 dní, než si jedinec určitý návyk vytvoří a následně jej pokládá za automatický.

  • Jak je na tom tzv. Whole30 dieta – jedná se o vhodný způsob redukce, nebo čistě neudržitelnou dietu? 

Co přesně znamená Whole30? 

Whole30 je forma měsíční diety, zaměřená na “čistém” stravování s vynecháním sladkostí, alkoholu, mléčných výrobků, obilovin atd. Podstatou Whole30 je podle autorů resetovat metabolismus a přetvořit vztah k jídlu – někdo si přeje zhubnout, někdo jiný jej může použít pouze k vyrýsování postavy. V dnešním článku vám představíme nejen různé varianty Whole30 diet, ale také se podíváme na to, zda opravdu přináší takové benefity, jaké slibuje, nebo jestli existuje lepší cesta. 

Novinka roku 2022: veganská verze diety Whole30

Oficiální Whole30 vytvořená Melissou Hartwig a jejím ex manželem z roku 2009 se, jak jsme zmínili výše, zaměřuje na vynechání potravin s obsahem přidaného cukru, alkoholu, obilovin, luštěnin, mléčných výrobků a sladkostí. Další podstatnou částí je i to, že se během celého měsíce nemá stoupat na váhu anebo se měřit. Tento bod referuje k tomu, že Whole30 má být podle jejich autorů víc než pouze hubnutí; má jít především o přetvoření stravovacích návyků. 

V únoru 2022 byla zveřejněna tzv. Plant‑Based Whole30, využívající přístup založený výhradně na rostlinách. Stejně jako klasická Whole30 se orientuje na omezení cukru, alkoholu, obilovin a mléčných výrobků, živočišné bílkoviny a tuky jsou ale v této variantě zaměněny za rostlinné. Mezi potraviny tvořící základ této diety tedy patří: čerstvé i sušené ovoce, ovocné džusy a šťávy, veškerá zelenina, některé druhy luštěnin (zelené fazolky a většina hrášku), ocet, přírodní dochucovadla, kokosové aminokyseliny (vařená a přirozeně fermentovaná náhražka sójové omáčky), miso, tempeh, všechny druhy ořechů a semen (kromě arašídů) či rýže.  

Příklady Whole30 a Plant‑Based Whole30 jídelníčku

Whole 30

  • Snídaně: Sázená vejce v pikantní rajčatové omáčce s avokádem

  • Oběd: Dušené hovězí maso s máslovou dýní, cibulí a houbami

  • Večeře: Batáty plněné zeleninovým chilli a plátky avokáda

Plant‑Based Whole30

  • Snídaně: Smoothie z hrušek, švestek, jablek, banánů, avokáda a petrželky

  • Oběd: Cuketové placičky se zeleninovým salátem

  • Večeře: Vegetariánská smažená rýže

Whole30: cesta ke zdravějšímu já, nebo dieta s jojo-efektem?

Jiná cesta, lepší cesta?

Podle samotných autorů (bez vědecké podpory) se u obou verzí Whole30 projevuje celkové zlepšení zdravotního stavu jedince, mezi jehož projevy patří např. zhubnutí tuku, vyšší hladina energie, lepší spánek, snížená chuť k jídlu, lepší sportovní výkon či samotný způsob, jakým o jídle přemýšlíte. To vše skrze vytvoření pevných návyků pro celý život. 

Má to ale několik háčků: jakým způsobem si ovšem tyto návyky dokážeme udržet? Whole30 je měsíční dieta – po uplynutí 30 dnů se potraviny vrací zpět. Mezi další negativa, jež je potřeba mít na paměti, patří i vynechání velkého množství potravinových skupin (luštěniny, sója, mléčné výrobky) bohatých na vitaminy, minerální látky, antioxidanty a další. Krátkodobě se nedostatek těchto látek nemusí nutně projevit, ale dlouhodobě vede k poruše funkce organismu. 

Navíc pokud se tento program dodržuje jakožto restriktivní dieta pro snížení hmotnosti, může se po opětovném navrácení zakázaných potravin do jídelníčku počítat i s výrazným jojo‑efektem. Jestliže chcete Whole30 vyzkoušet kvůli potravinovým intolerancím, určitě se jedná o možnou variantu, ačkoli nejspolehlivější metodou zůstává stále krevní test, popř. klasické eliminační diety, zaměřené na oddělené vyřazení pár podezřelých potravin. 

Co si z toho vzít?

Ačkoli Whole30 dieta podporuje konzumaci minimálně zpracovaných potravin a zvýšený příjem čerstvého ovoce a zeleniny, jedná se především o restriktivní způsob s omezením velkého množství potravin dodávajících vašemu tělu potřebné látky. Její veganská verze navíc zásadně redukuje živočišné bílkoviny a tuky, které sice mohou být nahrazeny rostlinnými, přesto velice významně limitují už tak krátký list povolených potravin.

Pokud si přejete zhubnout či vytvarovat postavu, určitě mějte na paměti, že zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem, pravidelným pohybovým i spánkovým režimem s aktivitami podporující fyzické i mentální zdraví je nejefektivnější a nenásilnou cestou k udržitelnému dosažení vašich cílů. Drobné změny a krůčky dělají v delším časovém úseku daleko intenzivnější výsledky než krátkodobé vyřazení a restrikce všech možných “internetem prokletých” potravin. 

Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Stále zkoušíš dokola nové diety a hubnoucí programy od celebrit nebo fitness vzorů z Instagramu a nedaří se ti dosáhnout vytouženého těla? Přizpůsob stravu tak, aby pracovala ve tvůj prospěch.
Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?
Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?
Někdo má výsledky z nízkosacharidové, další se cítí nejlépe na paleo. Víte, o čem je řeč? No přece o dietách. Existuje jich nespočetné množství. Pojďme se podívat na známé i neznámé, jejich pozitiva i možná rizika.
Proč se vykašlat na zázračné diety, přestože "fungují"?
Proč se vykašlat na zázračné diety, přestože "fungují"?
Jak se vyznat v dietách a nezešílet? Nenaleťte na pouhou vlnu určitého trendu. Představujeme tři nejčastější a neoblíbenější diety. Klíčem je energetický deficit, kterého lze dosáhnout mnoha způsoby – ukažme si je.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Jojo efekt: proč vám může uškodit a jak se mu vyhnout?
Jojo efekt: proč vám může uškodit a jak se mu vyhnout?
Jojo efekt je strašákem každého, kdo se snaží zhubnout – věděli jste ale, že se nejedná pouze o estetický, ale také zdravotní problém? A jak se jojo efektu vyhnout?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?