Jojo efekt: proč vám může uškodit a jak se mu vyhnout?

ověřil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Jojo efekt: proč vám může uškodit a jak se mu vyhnout?
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Jojo efekt je důsledkem nevhodně nastaveného redukčního plánu.
  • Jeho výskyt je obtížné určit,  studie však poukazují na průměrný výskyt jojo efektu u 20–35 % mužů usilujících o snížení hmotnosti a dokonce 20–55 % žen.
  • Ukazuje se, že jojo efekt není pouze problémem estetiky, ale může negativně ovlivnit některé oblasti zdraví.

Co je jojo efekt?

Jojo efekt spočívá v opětovném zvýšení tělesné hmotnosti po jejím předchozím úbytku, a to na hodnoty srovnatelné s dobou před hubnutím, nebo dokonce i vyšší. Znamená to tedy, že nejste schopni si nově nabytou hmotnost udržet po delší dobu, a jakmile skončíte s “dietou”, vše se vrací do starých kolejí, včetně hmotnosti. 

Jojo efekt je typickým důsledkem nevhodného způsobu hubnutí, kde jsou změny jídelníčku a životního stylu příliš radikální a neudržitelné. Z hlediska estetiky a vynaloženého úsilí je jojo efekt rozhodně nežádoucím jevem – může se ale promítnout i do zdraví? 

Proč je to jojo efekt rizikový?

1. Riziko pro zdraví srdce a cév

Mnoho studií potvrzuje fakt, že nejen nadměrná hmotnost jako taková, ale právě iopakovaná fluktuace hmotnosti může zvyšovat riziko poškození srdce a cév. Ukazuje se, že opakovaný nárůst a pokles tělesné hmotnosti může negativně ovlivnit hodnotu krevního tlaku, citlivost tkání k inzulinu nebo se podílet na rozvoji dyslipidemie (abnormální hodnoty lipidů v krevním řečišti). Předpokládá se, že příčinou těchto komplikací je skutečnost, kdy stres vyplývající z opakované redukce a přibírání na hmotnosti nemůže být plně kompenzován ani zmíněným úbytkem hmotnosti, který by za normální okolností vedl ke zlepšení zmiňovaných parametrů.

Jojo efekt se pak může negativně promítnout i do dalších oblastí kardiovaskulárního zdraví, jako je srdeční frekvence, aktivita sympatického nervového systému, hladina glukózy v krvi nebo celkové zatížení srdce. Některé studie také dospěly k závěru, že jojo efekt může podporovat ukládání tuku v břišní oblasti – což je samo o sobě rizikovým faktorem mnoha onemocnění spojených s funkcí srdce, cév nebo hormonální rovnováhou. 

2. Narušení celkového zdraví

Jak již bylo nastíněno v předchozím bodě, opakované výkyvy hmotnosti mohou vyústit ve zvýšené riziko některých kardiovaskulárních i metabolických komplikací. Dostatek relevantních důkazů pro toto tvrzení studie potvrdily zejména v oblasti zdraví srdce a cév. Přestože jsou tak další rizika stále předmětem diskuze, je vhodné jim věnovat zvýšenou pozornost. 

Výzkum naznačuje, že u osob se zkušenostmi s opakovaným jojo efektem existuje vyšší riziko rozvoje narušených stravovacích zvyklostí nebo poruch příjmu potravy. Při restriktivních redukčních epizodách navíc hrozí výrazné omezení příjmu některých důležitých nutrientů, což může v dlouhodobějším horizontu vést k úbytku svalové hmoty, snížení kostní denzity, poruchám imunitního systému atd.

3. Snížení motivace pro udržení normální hmotnosti

Udržení normální hmotnosti je jedním z nejdůležitějších faktorů podmiňujících celkové zdraví. Při nevhodném způsobu redukce, který je příliš omezující a neudržitelný, je pravděpodobné, že motivace osob s nadměrnou hmotností k jejímu snížení bude klesat. Toto úsilí je navíc často následováno neúspěchem v podobě opětovného přibírání na hmotnosti, což ještě snižuje šanci na úspěšné udržení hmotnosti v budoucnu. 

4. Vznik přebytečných kožních řas

Obezita postihuje všechny tělesné systémy, a výjimkou není ani kůže. U osob s nadměrnou hmotností byly oproti zdravým jedincům nalezeny mnohé rozdíly spočívající ve struktuře a funkci pokožky a podkožních vrstev – např. diferenciace proteinových vláken v nebo zvýšená koncentrace zánětlivých markerů. 

Opakovaná redukce hmotnosti následovaná opětovným přibíráním tak může vést ke kumulaci těchto změn, zejména pokud jsou fluktuace hmotnosti výrazné. To pak může vyústit ve vyšší riziko vzniku přebytečných kožních řas po ztrátě hmotnosti. Je také potřeba dodat, že tyto změny ve struktuře tkáně hrají roli i při případných chirurgických operacích. 

Jojo efekt: proč vám může uškodit a jak se mu vyhnout?

Jak se jojo efektu vyhnout?

1. Nastavte si správnou velikost kalorického deficitu

Nastavení správného množství přijímané energie je klíčové pro efektivní hubnutí, ale stejně tak pro její udržení. Pokud nasadíte příliš zběsilé tempo, budete trpět nejen vy, ale i vaše tělo. Rychlé hubnutí totiž vede ke ztrátě svalů a jojo efektu. Musíte si také uvědomit, že pro udržení nižší hmotnosti musíte celkově změnit svůj životní styl. V opačném případě můžete během krátkodobých “tekutých” a “ovocných” diet zhubnout kolik kilogramů chcete – po návratu k “normálu” se vám kila zase vrátí. 

2. Snažte se udržet si svalovou hmotu

Udržení svalové hmoty je esenciální pro vaši stabilitu, pohyblivost,  celkové zdraví, ale i samotný proces hubnutí – čím více svalů totiž máte, tím více energie spontánně “spalujete”. Zjednodušeně by se tedy dalo říci, že svalová hmota zrychluje metabolismus. Největším nebezpečím během hubnutí je pro svaly právě příliš velký deficit energie a hladovění. Chcete‑li je tedy ochránit, nepřekračujte kalorický deficit 20 %, dbejte na dostatečný příjem bílkovin, zařaďte silový trénink a nezapomínejte na kvalitní spánek. Při dodržení těchto zásad bude tvořit největší podíl shozené hmotnosti právě tuk, a svaly zůstanou zachovány. 

3. Zapomeňte na hladovění

Jak již bylo zmíněno v předchozích bodech, hladovění není při hubnutí žádoucí – může totiž vést k úbytku svalové hmoty a navíc vám samotný proces redukce pěkně znepříjemnit. Hladovět navíc nemůžete věčně, takže jakmile začnete opět jíst, hmotnost se vám zpravidla vrátí. 

Namísto nesmyslných omezení se proto zaměřte na celkovou změnu životního stylu. Vybírejte si potraviny, které jsou zdrojem potřebných živin, ale zároveň obsahují malé množství energie a zařaďte pravidelný pohyb – důvody vám prozradí následující body.

4. Využívejte celistvé a nízkokalorické potraviny 

Při hubnutí se snažte vyhnout vysoce zpracovaným potravinám s vysokým obsahem tuku a cukru – ty totiž obsahují spoustu energie, ale zasytí vás jen na malou chvíli. Hledejte spíše zdroje komplexních sacharidůobsahem vlákniny, potraviny bohaté na bílkoviny a také zdraví prospěšné tuky. Tímto způsobem si totiž zajistíte příjem všech důležitých makroživin a navíc budete po jídle delší dobu nasyceni. 

Kromě těchto základních živin vám skvěle poslouží i ovoce a zelenina ke každému jídlu – jsou zdrojem vlákniny, vitaminů, minerálních látek a antioxidantů, obsahují spoustu vody a minimum kalorií, a tím pádem ještě podpoří pocit nasycení. Další nízkokalorické potraviny najdete v článku Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím. 

5. Buďte fyzicky aktivní 

Chcete‑li se starat o své zdraví, pravidelnému pohybu se nevyhnete – pozitivně totiž ovlivňuje všechny systémy v těle, včetně zdraví srdce a cév, imunitního systému, kognitivních funkcí atd. Při hubnutí vám navíc umožní přijímat více jídla a přesto efektivně redukovat hmotnost. Tento “trik” spočívá v navýšení energetického výdeje, díky němuž si pak budete moci dopřát více kalorií na talíři.

6. Vyhledejte pomoc specialisty 

Pokud jste z předchozích bodů zmateni a nevíte, zda si se správným proběhem hubnutí zvládnete poradit sami, neváhejte se obrátit na specialistu – v tomto případě nutričního terapeuta. S jeho pomocí si můžete být jisti, že způsob hubnutí neohrozí vaše zdraví a bude udržitelný. Nutriční terapeut vám připraví výživový plán přímo na míru dle vašich cílů a požadavků tak, aby pro vás byl co nejpohodlnější.

Co si z toho vzít? 

Jojo efekt je důsledkem nevhodně nastavení redukčního režimu, kdy rychlý úbytek hmotnosti zpravidla střídá její opětovný nárůst. Příčinou je nepochopení zásad zdravého životního stylu a opakované praktikování neudržitelných diet, které se po návratu “k normálu” stávají neefektivními.  

Častá fluktuace hmotnosti přitom může negativně ovlivnit zdraví srdce a cév, i metabolické pochody v těle. Neúspěch při hubnutí také dramaticky snižuje šanci, že se o něj člověk s nadměrnou hmotností pokusí znovu. Namísto hladovění se proto při hubnutí zkuste zaměřit na dostatečný příjem energie odpovídající vašim potřebám, vyhledávejte celistvé a nízkokalorické potraviny, a neváhejte s pravidelnou fyzickou aktivitou.

Jaké přílohy jsou nejlepší na hubnutí a má smysl je vynechávat úplně?
Jaké přílohy jsou nejlepší na hubnutí a má smysl je vynechávat úplně?
Určitě jste už někdy slyšeli o tom, že při hubnutí je nezbytné vynechávat veškeré přílohy. Je na tom skutečně něco pravdy, nebo je to jen další ze zavedených výživových mýtů? Dozvíte se v novém článku.
Jak na cheat day aneb Jak se jeden den v týdnu přejíst vstříc rychlejšímu hubnutí
Jak na cheat day aneb Jak se jeden den v týdnu přejíst vstříc rychlejšímu hubnutí
Může nám cheat day neboli sněz vše, na co máš chuť, pomoci lépe, rychleji a udržitelně hubnout?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Chcete zhubnout, ale bojíte se prázdného žaludku a častého hladu? Vybírejte si potraviny, které neobsahují mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu. Víte, jaké jsou ty nejlepší?
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
Chutě na sladké, kručící žaludek nebo zažívací problémy signalizují, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Může to být právě nedostatek vlákniny, který zmíněné neduhy způsobuje. Poradíme vám, jak tuto chybu napravit.
Jak zhubnout tuk? 3 jednoduché tipy jak se ho zbavit a zabránit ztrátě svalů
Jak zhubnout tuk? 3 jednoduché tipy jak se ho zbavit a zabránit ztrátě svalů
Hubnutí tuku je v dnešní době žhavým tématem. Jaké množství tukové tkáně je proto optimální, proč je v přiměřené míře potřebná k životu a jak při hubnutí zabránit ztrátě svalů?
Nutriční terapeut vs. výživový poradce. Kdo je kdo a kde je najít?
Nutriční terapeut vs. výživový poradce. Kdo je kdo a kde je najít?
Věděli jste, že mezi výživovým poradcem a nutričním terapeutem jsou podstatné rozdíly? Terapeut musí mít vysokoškolské vzdělání, ale na vavřínech by neměl usnout ani jeden! Poradíme, jak poznat kvalitního odborníka ke spolupráci.
Jak poznat svoji ideální hmotnost?
Jak poznat svoji ideální hmotnost?
Hmotnost je individuální záležitost, a proto ta optimální může být pro každého tak trochu odlišná. Jak odhadnout, jaká je ta ideální právě pro nás?
Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?
Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?
Nadměrné množství tělesného tuku je spojeno s vysokým rizikem rozvoje některých závažných onemocnění. Víte ale, proč tomu tak je? Tuková tkáň totiž nepředstavuje jen "kila navíc", ale ovlivňuje také metabolické pochody v těle.
Bílkoviny: základní makroživina potřebná nejen pro růst svalů
Bílkoviny: základní makroživina potřebná nejen pro růst svalů
Bílkoviny jsou jednou ze základních makroživin – věděli jste ale, jaké funkce v těle zastávají? A kolik byste jich měli denně přijmout?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
Obezita není jen kosmetický problém: jak poznat, že ji mám a že mi může poškodit zdraví?
Míra světové obezity se v posledních 50 letech ztrojnásobila, což z této choroby činí doslova epidemii 21. století. Nejedná se totiž pouze o kosmetický problém. Co se při obezitě ve vašem těle vlastně děje a jak uspět při její léčbě?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.