Plavky už nedočkavě koukají ze skříně, kdy konečně zase přijde jejich chvíle, jenže buchty jsou zatím spíš jenom na pekáči než na břiše. A slovo koupaliště? To je děsivější než Avada Kedavra. Novoroční předsevzetí "jíst zdravě" prostě zase nějak nevyšlo. Co takhle nechat si pomoci? No jo, ale od koho, že jo? To vám dnes prozradím!
Co se v dnešním článku dozvíte?
- Jak poznám nutričního terapeuta/specialistu na první dobrou
- Kde hledat nutričního specialistu/terapeuta
- Kdo se může hrdě považovat za výživového poradce
- Instagram? Fitka? Kde najdeme výživového poradce
- Jestli je mezi výživovým poradcem a nutričním terapeutem nějaký zásadní rozdíl
Kopírovat cizí jídelníčky z Instagramu je nesmysl. Pomoci může nutriční terapeut nebo výživový poradce
Ten fitnessák prý jí tolik a tolik. Když budu jíst stejně, budu i stejně vypadat? Na instagramové stories včera dával pizzu, ale předtím i ovesnou kaši. Mám si ji dát taky? Jenže co když mi nechutná? Čert aby se v tom vyznal. Bohužel i kdybyste se upsali peklu, tak ani samotný Lucifer vám nejspíš nepomůže. Nicméně nutriční terapeut nebo výživový poradce, ten ano!
Problém však je, že v poslední době se s výživovými poradci a všemožnými specialisty na kdovíco roztrhl pytel a za odborníka přes výživu se považuje pomalu každý, kdo alespoň jednou za život uvařil kuře s rýží, samozřejmě i s brokolicí. Jenomže stejně tak jako zmrzlina Halo Top není to stejné jako zmrzlina Magnum, tak ani výživový poradce není nutriční terapeut. Pojďme si v tom udělat jednou provždy jasno!
- Proč bychom neměli slepě následovat jídelníčky svých fitness vzorů a celebrit, se dozvíme v článku Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Jak poznáme nutričního terapeuta/specialistu na první dobrou?
Označení nutriční terapeut může používat pouze člověk, který absolvoval vysokoškolské studium v bakalářském studijním oboru nutriční terapeut na lékařských fakultách v Praze, Brně, Českých Budějovicích a v Ostravě či na vyšší odborné škole. Po úspěšném dokončení bakalářského studia se tedy člověk stává nutričním terapeutem a může poskytovat rady v oblasti výživy, sestavovat jídelníčky a další.
Pokud se rozhodne na vysoké škole dále pokračovat na magisterském studiu a úspěšně ho dokončí, stává se tak nutričním specialistou.
Tudíž každý nutriční terapeut (specialista) má za sebou minimálně tři roky vysokoškolského studia, které je poměrně náročné a lze ho přirovnat k "lehčí medicíně". Zde student získal znalosti a informace například z oblasti biochemie, fyziologie, anatomie či toxikologie. Dá se předpokládat, že jídelníček od nutričního terapeuta (specialisty) nebude jeden velký nesmysl.
Nutričního terapeuta najdeme hlavně v nemocnicích. Nemusíme si ale hned lámat nohy, abychom se k němu dostali
Nutriční terapeut nejčastěji pracuje přímo v nemocnicích nebo v jiných zdravotnických zařízeních. Tady tento odborník působí jako určitá forma dohledu. Kontroluje, aby pacient s určitým zdravotním či jiným omezením nedostal k jídlu něco nevhodného, co by mu pobyt v nemocnici ještě prodloužilo. Takže aby pacient s cukrovkou nedostal k svačině sladkou tyčinku. Případně sestavuje pacientovi jídelníček přímo na míru. Také může doporučit speciální tekutou výživu s vyšším obsahem bílkovin (tzv. sipping) a celkově spolupracuje s lékařem a dalšími nelékařskými zdravotnickými pracovníky (např. fyzioterapeut, všeobecná sestra).
Dobrá zpráva! Pokud si chcete nechat poradit a sestavit jídelníček od nutričního terapeuta (specialisty), nemusíte si hned úmyslně lámat nohu, abyste se dostali do nemocnice. V České republice existuje již celá řada nutričních terapeutů (specialistů), kteří mají své vlastní soukromé poradny, ve kterých sestavují jídelníčky nám obyčejným smrtelníkům.
Například Ing. Mgr. Veronika Pourová a Mgr. Andrea Jakešová, které tvoří tým Nehladu. Holky jsou absolventky pražské lékařské fakulty a pod přezdívkou Nehladu píší blog a točí videa na youtube, ve kterých se snaží předávat informace a vyvracet mýty nejen z oblasti výživy, ale i z oblasti nutriční terapie. Zároveň však mají v Praze i svoji soukromou poradnu.
Nutriční terapeuty/specialisty však můžete najít i u sportovních týmů, ve školních jídelnách či v některých dalších zdravotnických zařízeních (domovy důchodců, apod.).
Kdo se může považovat za výživového poradce? Je potřeba mít vysokou školu, nebo stačí absolvovat kurz?
Definice výživových poradců je o malinko složitější, jelikož za výživového poradce se dnes považuje skoro každý fitnesák, který přece jídlu rozumí. A v tom je právě ten háček! Nicméně i u výživového poradce platí, že tento titul teoreticky může používat člověk s vysokoškolským vzděláním.
Výživové poradce nejen na sportovní výživu najdeme i jako absolventy vysokých škol
Sportovní výživu lze studovat například na oboru Regenerace a výživa ve sportu na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Studium je zaměřené zejména na zdravý životní styl, pohybové aktivity a stravovací režimy. Po absolvování tohoto studia je možné radit a vytvářet individuální pohybové programy a jídelníčky. Znalosti můžeme po bakaláři dále prohloubit v navazujícím magisterském oboru Aplikovaná kineziologie.
Existují lepší i horší kurzy na výživového poradce. Vždy je lepší si výživového poradce proklepnout...
Zároveň to ale může být i člověk, který absolvoval nějaký kurz výživového poradenství a obdržel certifikát o jeho dokončení. Samozřejmě v České republice (i v zahraničí) existuje celá řada kvalitních kurzů výživového poradenství. Některé mohou trvat i několik měsíců a člověk se po jeho dokončení může stát dobrým výživovým poradcem.
Bohužel však vedle takových kurzů existují i ty "horší", ze kterých výživoví poradci vycházejí rychleji než paleo z módy. A může se tak stát, že jídelníček od takového poradce bude jen obecný "návod" pro všechny. A to, že má někdo six‑pack, ještě neznamená, že je nám kvalitně schopen pomoci s jídelníčkem.
Dobrý terapeut nebo poradce musí jít neustále s dobou a neusnout na vavřínech
Nicméně i po absolvování kvalitního kurzu je důležité, aby poradce zůstal pokorný a především se v oboru dále vzdělával. Profesionálním závodníkem se taky nestaneš hned po tom, co dostaneš řidičák. Stejný přístup by měli mít absolventi nejen těchto kurzů, ale i absolventi nutriční terapie na vysoké škole.
Je však ještě nutné dodat, že výživový poradce by neměl řešit zdravotní problémy člověka (tzv. léčebnou výživu), to znamená, že jeho působnost by měla být v ideálním případě omezená pouze na sestavování jídelníčků na přibírání a hubnutí.
Kde najít dobrého výživového poradce? Instagram? Fitka?
Na Instagramu přece! Haha. Většina výživových poradců má své soukromé poradny stejně jako nutriční terapeuti (specialisté). Zde s vámi proberou vaše stravování a upraví vám jídelníček přímo na míru tak, aby vám vyhovoval podle vašich stanovených cílů.
Další místo, kde se s nimi můžete setkat, jsou fitka. Jelikož se čím dál více stává, že právě fitness trenéři jsou zároveň i výživovými poradci. Tudíž pokud nechcete pouze upravit svoje stravování, ale chcete zároveň sestavit i nějaký tréninkový plán na míru, tak i toto je místo, kde se s nimi můžete setkat.
Ach ty internety. V dnešní době si na Googlu můžete najít od online lékařů až po online lektory v háčkování, takže ani online výživoví poradci nejsou výjimkou. Nicméně tady bych byla při výběru opatrnější a dávala si pozor, aby vám výživový poradce jenom nerozdával šuplíkový jídelníček pro všechny.
- Více se o problematice výběru dobrého online trenéra nebo poradce můžeme dozvědět v článku Jak poznám, že je můj online trenér a jeho jídelníček k ničemu?
Je mezi poradci a terapeuty vůbec nějaký zásadní rozdíl?
Nutriční terapeut (specialista)
- vysokoškolský titul - nutriční terapeut (bakalář), nutriční specialista (magistr), vyšší odborné školy
- nemocnice, soukromé poradny, zdravotnická zařízení, online
Výživový poradce
- vysokoškolský titul nebo certifikát
- soukromé poradny, fitness centra, online
Co si z toho vzít?
Je tedy jen na vás, jestli si pro sestavení jídelníčku zvolíte nutričního terapeuta (specialistu), nebo výživového poradce. V obou případech by to pro vás měl být člověk, který vám sestaví jídelníček přímo na míru, bude odpovídat na všechny dotazy, vysvětlí vám přesně co a jak, bude sledovat váš progress a hlavně tu bude pro vás.