Nutriční terapeut vs. výživový poradce. Kdo je kdo a kde je najít?

Komentáře
Nutriční terapeut vs. výživový poradce. Kdo je kdo a kde je najít?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Plavky už nedočkavě koukají ze skříně, kdy konečně zase přijde jejich chvíle, jenže buchty jsou zatím spíš jenom na pekáči než na břiše. A slovo koupaliště? To je děsivější než Avada Kedavra. Novoroční předsevzetí "jíst zdravě" prostě zase nějak nevyšlo. Co takhle nechat si pomoci? No jo, ale od koho, že jo? To vám dnes prozradím!

Co se v dnešním článku dozvíte?

  • Jak poznám nutričního terapeuta/specialistu na první dobrou
  • Kde hledat nutričního specialistu/terapeuta
  • Kdo se může hrdě považovat za výživového poradce
  • Instagram? Fitka? Kde najdeme výživového poradce  
  • Jestli je mezi výživovým poradcem a nutričním terapeutem nějaký zásadní rozdíl

Kopírovat cizí jídelníčky z Instagramu je nesmysl. Pomoci může nutriční terapeut nebo výživový poradce

Ten fitnessák prý jí tolik a tolik. Když budu jíst stejně, budu i stejně vypadat? Na instagramové stories včera dával pizzu, ale předtím i ovesnou kaši. Mám si ji dát taky? Jenže co když mi nechutná? Čert aby se v tom vyznal. Bohužel i kdybyste se upsali peklu, tak ani samotný Lucifer vám nejspíš nepomůže. Nicméně nutriční terapeut nebo výživový poradce, ten ano!

Problém však je, že v poslední době se s výživovými poradci a všemožnými specialisty na kdovíco roztrhl pytel a za odborníka přes výživu se považuje pomalu každý, kdo alespoň jednou za život uvařil kuře s rýží, samozřejmě i s brokolicí. Jenomže stejně tak jako zmrzlina Halo Top není to stejné jako zmrzlina Magnum, tak ani výživový poradce není nutriční terapeut. Pojďme si v tom udělat jednou provždy jasno!

Jak poznáme nutričního terapeuta/specialistu na první dobrou?

Označení nutriční terapeut může používat pouze člověk, který absolvoval vysokoškolské studium v bakalářském studijním oboru nutriční terapeut na lékařských fakultách v Praze, Brně, Českých Budějovicích a v Ostravě či na vyšší odborné škole. Po úspěšném dokončení bakalářského studia se tedy člověk stává nutričním terapeutem a může poskytovat rady v oblasti výživy, sestavovat jídelníčky a další.

Pokud se rozhodne na vysoké škole dále pokračovat na magisterském studiu a úspěšně ho dokončí, stává se tak nutričním specialistou.

Tudíž každý nutriční terapeut (specialista) má za sebou minimálně tři roky vysokoškolského studia, které je poměrně náročné a lze ho přirovnat k "lehčí medicíně". Zde student získal znalosti a informace například z oblasti biochemie, fyziologie, anatomie či toxikologie. Dá se předpokládat, že jídelníček od nutričního terapeuta (specialisty) nebude jeden velký nesmysl.

Nutriční terapeut vs. výživový poradce. Kdo je kdo a kde je najít?

Nutričního terapeuta najdeme hlavně v nemocnicích. Nemusíme si ale hned lámat nohy, abychom se k němu dostali 

Nutriční terapeut nejčastěji pracuje přímo v nemocnicích nebo v jiných zdravotnických zařízeních. Tady tento odborník působí jako určitá forma dohledu. Kontroluje, aby pacient s určitým zdravotním či jiným omezením nedostal k jídlu něco nevhodného, co by mu pobyt v nemocnici ještě prodloužilo. Takže aby pacient s cukrovkou nedostal k svačině sladkou tyčinku. Případně sestavuje pacientovi jídelníček přímo na míru. Také může doporučit speciální tekutou výživu s vyšším obsahem bílkovin (tzv. sipping) a celkově spolupracuje s lékařem a dalšími nelékařskými zdravotnickými pracovníky (např. fyzioterapeut, všeobecná sestra).

Dobrá zpráva! Pokud si chcete nechat poradit a sestavit jídelníček od nutričního terapeuta (specialisty), nemusíte si hned úmyslně lámat nohu, abyste se dostali do nemocnice. V České republice existuje již celá řada nutričních terapeutů (specialistů), kteří mají své vlastní soukromé poradny, ve kterých sestavují jídelníčky nám obyčejným smrtelníkům.

Například Ing. Mgr. Veronika Pourová a Mgr. Andrea Jakešová, které tvoří tým Nehladu. Holky jsou absolventky pražské lékařské fakulty a pod přezdívkou Nehladu píší blog a točí videa na youtube, ve kterých se snaží předávat informace a vyvracet mýty nejen z oblasti výživy, ale i z oblasti nutriční terapie. Zároveň však mají v Praze i svoji soukromou poradnu.

Nutriční terapeuty/specialisty však můžete najít i u sportovních týmů, ve školních jídelnách či v některých dalších zdravotnických zařízeních (domovy důchodců, apod.).

Kdo se může považovat za výživového poradce? Je potřeba mít vysokou školu, nebo stačí absolvovat kurz? 

Definice výživových poradců je o malinko složitější, jelikož za výživového poradce se dnes považuje skoro každý fitnesák, který přece jídlu rozumí. A v tom je právě ten háček! Nicméně i u výživového poradce platí, že tento titul teoreticky může používat člověk s vysokoškolským vzděláním.

Výživové poradce nejen na sportovní výživu najdeme i jako absolventy vysokých škol 

Sportovní výživu lze studovat například na oboru Regenerace a výživa ve sportu na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Studium je zaměřené zejména na zdravý životní styl, pohybové aktivity a stravovací režimy. Po absolvování tohoto studia je možné radit a vytvářet individuální pohybové programy a jídelníčky. Znalosti můžeme po bakaláři dále prohloubit v navazujícím magisterském oboru Aplikovaná kineziologie.

Existují lepší i horší kurzy na výživového poradce. Vždy je lepší si výživového poradce proklepnout...

Zároveň to ale může být i člověk, který absolvoval nějaký kurz výživového poradenství a obdržel certifikát o jeho dokončení. Samozřejmě v České republice (i v zahraničí) existuje celá řada kvalitních kurzů výživového poradenství. Některé mohou trvat i několik měsíců a člověk se po jeho dokončení může stát dobrým výživovým poradcem.

Bohužel však vedle takových kurzů existují i ty "horší", ze kterých výživoví poradci vycházejí rychleji než paleo z módy. A může se tak stát, že jídelníček od takového poradce bude jen obecný "návod" pro všechny. A to, že má někdo six‑pack, ještě neznamená, že je nám kvalitně schopen pomoci s jídelníčkem. 

Nutriční terapeut vs. výživový poradce. Kdo je kdo a kde je najít?

Dobrý terapeut nebo poradce musí jít neustále s dobou a neusnout na vavřínech

Nicméně i po absolvování kvalitního kurzu je důležité, aby poradce zůstal pokorný a především se v oboru dále vzdělával. Profesionálním závodníkem se taky nestaneš hned po tom, co dostaneš řidičák. Stejný přístup by měli mít absolventi nejen těchto kurzů, ale i absolventi nutriční terapie na vysoké škole.

Je však ještě nutné dodat, že výživový poradce by neměl řešit zdravotní problémy člověka (tzv. léčebnou výživu), to znamená, že jeho působnost by měla být v ideálním případě omezená pouze na sestavování jídelníčků na přibírání a hubnutí.

Kde najít dobrého výživového poradce? Instagram? Fitka?

Na Instagramu přece! Haha. Většina výživových poradců má své soukromé poradny stejně jako nutriční terapeuti (specialisté). Zde s vámi proberou vaše stravování a upraví vám jídelníček přímo na míru tak, aby vám vyhovoval podle vašich stanovených cílů.

Další místo, kde se s nimi můžete setkat, jsou fitka. Jelikož se čím dál více stává, že právě fitness trenéři jsou zároveň i výživovými poradci. Tudíž pokud nechcete pouze upravit svoje stravování, ale chcete zároveň sestavit i nějaký tréninkový plán na míru, tak i toto je místo, kde se s nimi můžete setkat.

Ach ty internety. V dnešní době si na Googlu můžete najít od online lékařů až po online lektory v háčkování, takže ani online výživoví poradci nejsou výjimkou. Nicméně tady bych byla při výběru opatrnější a dávala si pozor, aby vám výživový poradce jenom nerozdával šuplíkový jídelníček pro všechny.

Je mezi poradci a terapeuty vůbec nějaký zásadní rozdíl?

Nutriční terapeut (specialista)

  • vysokoškolský titul - nutriční terapeut (bakalář), nutriční specialista (magistr), vyšší odborné školy
  • nemocnice, soukromé poradny, zdravotnická zařízení, online

Výživový poradce

  • vysokoškolský titul nebo certifikát
  • soukromé poradny, fitness centra, online

Co si z toho vzít?

Je tedy jen na vás, jestli si pro sestavení jídelníčku zvolíte nutričního terapeuta (specialistu), nebo výživového poradce. V obou případech by to pro vás měl být člověk, který vám sestaví jídelníček přímo na míru, bude odpovídat na všechny dotazy, vysvětlí vám přesně co a jak, bude sledovat váš progress a hlavně tu bude pro vás.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
Pustili jste se do hubnutí, ale kručící žaludek vám signalizuje, že s vašimi plány nesouhlasí? Inspirujte se našimi 10 tipy na nízkokalorické potraviny, kterými ho zaručeně obelstíte. Krásně si naplníte břicho, aniž byste zkazili své úsilí.
Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?
Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?
Sex je fyzicky náročná činnost, která zajistí nejen potěšení, ale spálí i nějaké ty kalorie. Kolik kalorií je možné při jednotlivých polohách spálit a jak nám to pomůže v hubnutí?
5 tipů, díky kterým zaručeně zhubnete i bez počítání kalorií
5 tipů, díky kterým zaručeně zhubnete i bez počítání kalorií
Vyřadit lepek, sacharidy, nejíst po 6. hodině nebo jíst tukožroutskou polévku? Co je tedy ta správná cesta, jak dosáhnout vysněné postavy. Nemusíte se mučit hladovkami, abyste zhubli. Poradíme vám, jak zakomponovat do života pár jednoduchých triků, díky kterým se váha ručičky konečně pohne tím vytouženým směrem.
10 zásad, které by měl při snaze o hubnutí dodržovat každý
10 zásad, které by měl při snaze o hubnutí dodržovat každý
Deset tipů pro úspěšné hubnutí, které vám pomůžou s dosažením stanovených cílů.
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Jak poznám, že je můj online trenér a jeho jídelníček k ničemu?
Jak poznám, že je můj online trenér a jeho jídelníček k ničemu?
V dnešní době je pomalu těžší vybrat si trenéra než odjet samotný trénink. Pojďme si společně říct pár základních tipů, jak s výběrem trenéra nebo výživového poradce nesáhnout vedle!
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Stále zkoušíš dokola nové diety a hubnoucí programy od celebrit nebo fitness vzorů z Instagramu a nedaří se ti dosáhnout vytouženého těla? Přizpůsob stravu tak, aby pracovala ve tvůj prospěch.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!