Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?

Komentáře
6
Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?
obrázek z sunbasket.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

V médiích se často hovoří o různých dietách. Některé se pochvalují, jiné kritizují. Jeden den se vyzdvihuje nízkotučná a hned další nízkosacharidová. Víte, co vlastně tyhle termíny znamenají? A co třeba vysoce módní paleo nebo vitariánství, víte, co přesně tyhle způsoby stravování slibují? 

Nejčastějším důvodem změny jídelníčku je touha po štíhlejší postavě a lepším zdraví. Každému z nás může sedět něco jiného. Někdo se raději úplně vzdá tuků a další přejde na čistě syrovou stravu. 

Podle mě není extrém nikdy dobrý, ale od každého výživového směru si můžeme něco přenést do našeho stravování. Pojďme se podívat na známé i neznámé diety a jejich vliv na organismus.

Co se v dnešním "dietním" článku dozvíme?

  • Co jsou diety s omezeným příjmem sacharidů a jak je poznat
  • Jaké tajemství se skrývá za Atkinsonovou nebo zónovou dietou
  • V čem spočívá pozitivní efekt nízkosacharidových diet na hubnutí
  • Jaká rizika se skrývají v přísně nízkotukových dietách
  • Co je to paleo dieta, makrobiotika nebo vitariánství
  • Která dieta je ta nejlepší

Diety s omezením příjmu sacharidů. V čem tkví jejich kouzlo?

Nízkosacharidové diety se vyznačují výrazným omezením, až úplným vyřazením potravin s vyšším obsahem sacharidů. 

V případě, že se rozhodnete tento typ diety na sobě "otestovat", se smiřte s tím, že se na nějakou dobu rozloučíte nejen se sladkostmi, ale také s pečivem, obilninami, bramborami, těstovinami, vyšším množstvím ovoce apod. Zároveň se připravte na vyšší příjem potravinových zdrojů bílkovin, jako je maso, vejce a sýry a vyšší příjem tuků. 

A jakou dietu můžeme pokládat za nízkosacharidovou? 

Pokud je obsah sacharidů ve stravě nižší než 26 % z celkového příjmu nebo méně než 130 g/den, můžeme ji takto nazvat. Ještě vyšší omezení sacharidů vyžaduje ketogenní dieta, tam je obsah sacharidů jen do 10 % z celkového denního příjmu nebo v rozmezí 20–50 g sacharidů/den (Noakes, 2017).

Nízkosacharidové diety, zejména ty přísnější, dostanou váš organismus do stavu ketózy. V ketóze dochází k tomu, že vaše tělo začne využívat tuk jako hlavní zdroj energie – pokud se k tomu přidá kalorický deficit – nastane kýžený efekt hubnutí. Existuje několik druhů nízkosacharidových diet. Zde si rozebereme dva druhy.

Dietary composition of Atkins diet compared with other popular diets and…
Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?

1. Atkinsonova dieta aneb Do formy třeba s Heidi Klum

Jedna z celosvětově nejznámějších diet, kterou dodržují některé celebrity jako např. Angelina Jolie, Heidi Klum nebo Jennifer Lopez, když se na veřejnosti chtějí ukázat v nejlepší formě. Důkazem, že je Atkinsonova dieta opravdovým hitem, je více než 45 miliónů prodaných knih věnující se tomuto způsobu stravování. Tato dieta je oblíbená zejména v USA. A právě od ní se odvozuje většina keto diet (Gunnars, 2017; Rodriguez, 2008).

Dr. Atkins tvrdí, že konzumací sacharidových potravin dochází k hyperinzulinémii, ta podporuje nárůst množství tukové tkáně v organismu a následuje přibírání na hmotnosti (Saltzman, 2001). 

Striktní omezení konzumace sacharidů dle Dr. Atkinse: 

  • podporuje snižování tělesné hmotnosti
  • podporuje pokles únavy a depresí
  • pomáhá při bolestech kloubů

Pro zajímavost, tato dieta (v indukční fázi) není vyhledávána pouze pro její zeštíhlovací účinky, ale také díky jejímu pozitivnímu efektu při léčbě dětské epilepsie (Tonekaboni, 2010).

Atkinsonova dieta je složena ze 4 fází:

  1. Indukční fáze: Jíte méně než 20 g sacharidů denně, ale můžete si dopřát potraviny s vysokým podílem tuků a bílkovin v neomezeném množství. Zelenina je povolena pouze listová – ta má velmi nízký obsah sacharidů.
  2. Fáze hubnutí: Přidáváte trošku oříšků, nízkosacharidovou zeleninu a malé množství ovoce.
  3. Před‑udržovací fáze: Když už se nacházíte na dohled vaší vysněné postavy, můžete přidat trošku sacharidů do jídelníčku.
  4. Udržovací fáze: V poslední fázi si smíte dopřát tolik sacharidů, kolik váš organismus zvládne bez nárůstu na tělesné hmotnosti.

Příklad jídelníčku 2. fáze:

Snídaně Zeleninová šťáva, vejce, sýr
Svačina Brokolice a květák s krémovým sýrem
Oběd Rostbíf, zelené fazolky, zelný salát
Svačina Sýr cottage, broskev
Večeře Grilovaná ryba, frittata se slaninou a chřestem, salát
Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?
obrázek z unsplash.com

2. Co čekat od zónové diety? 

Zónová dieta také patří mezi nejznámější prostředky pro hubnutí. Tato dieta pracuje na domněnce, že naše tělo je geneticky naprogramované na určitý poměr makroživin, a pokud se tento poměr dodržuje, sekrece inzulinu se stabilizuje. Díky tomu jsme schopni kontrolovat naši tělesnou hmotnost. Zónová dieta se dostala také do ČR, a to díky knize "Vstupte do zóny" a propagaci jednoho z nejznámějších českých výživových specialistů RNDr. Petra Fořta.

Pokud se rozhodnete pro zónovou dietu, měl by se váš jídelníček skládat ze 40 % sacharidů, 30 % tuků a 30 % bílkovin. Oproti běžně doporučenému poměru zde vidíme mírné snížení sacharidůvýrazné zvýšení bílkovin

Jak by vypadala zónová strava u mužského maratonského běžce, který váží 64 kg a jeho tělo obsahuje 7,5 % tuku?

Doporučený příjem bílkovin pro atlety je 1,8–2,2 g na kg beztukové tělesné hmotnosti. Náš běžec by tedy měl sníst každý den 130 g bílkovin. Jelikož podle zónové diety by měly proteiny zastupovat 30 % denního příjmu, vyjde nám, že zbylých 30 % tuků by odpovídalo 58 g a 40 % sacharidů 173 g. 

Když už jsme si ukázali poměr živin na vytrvalostním sportovci, zkusme se podívat, zda je vůbec tento způsob stravování pro něj vhodný. Vytrvalostním sportovcům se běžně doporučuje vysokosacharidová strava. Je to z toho důvodu, že zvýšený příjem sacharidů vede k nárůstu zásob svalového glykogenu. Svalový glykogen se poté využívá při výkonu. Bylo zjištěno, že nárůst svalového glykogenu je možný, pokud sportovec přijímá denně 500 až 600 g sacharidů (dle jeho tělesné hmotnosti). To je jeden z mnoha důvodů, proč i lehce nízkosacharidová dieta, jako je zónová, není vhodná pro vytrvalostní sportovce  (Cheuvront, 1999; Rodriguez, 2008; Saltzman, 2001). 

Příklad jídelníčku zónové diety:

Snídaně Vaječné bílky, cibule, houby, špenát, ovocný koktejl
Oběd Kuřecí salát s nízkotučnou majonézou, pita chléb, pomeranč
Večeře Grilované vepřové ledvinky, dušené zelené fazolky
Svačina Sýr, nízkosacharidové preclíky
2. svačina Sýr cottage, dietní ovocné želé

V čem spočívá kouzlo nízkosacharidových diet?

1. Dochází ke kalorické restrikci - snížení energetického příjmu

Nebudete si moci vybírat z tolika možností a variant jako při běžné stravě, a následkem toho budete jíst nejspíš méně. Příjem je nižší než výdej -> máme tu hubnutí.

2. Máme menší chuť k jídlu

Následkem dodržování těchto diet může vzniknout v lidském organismu stav, který se nazývá ketóza (při příjmu do 50 g sacharidů/den). Ketolátky, které kolují v krvi, mohou působit na snížení chuti k jídlu.

3. Sníží se nám množství vody ve svalové tkáni

V případě přísné nízkosacharidové diety, jako je např. Atkinsonova, dochází na základě vyčerpání svalového glykogenu ke zvýšenému vylučování vody z těla. Ze začátku tedy nemusí jít o snížení množství tělesného tuku, ale tělesné vody.

4. Naučíme se lépe využívat tuky při sportu

Z pozitivních účinků nízkosacharidových diet mohou čerpat také sportovci, jelikož následkem vyčerpání glykogenových zásob se náš organismus učí efektivně využívat tuky jako zdroj energie - zejména u vytrvalostních sportů (Astrup, 2004).

Co na nízkosacharidovou stravu říká věda?

Efekt nízkosacharidových diet na tělesnou hmotnost byl zkoumán ve spoustě vědeckých prací. Většinou však šlo pouze o krátkodobé pozorování vlivu tohoto způsobu stravování. V případě srovnání vlivu nízkosacharidových a nízkotučných diet v rámci dlouhodobějšího hlediska (po 12 měsících dodržování) došli vědci k názoru, že účinek těchto diet je srovnatelný (Astrup, 2004). 

V jednom hledisku mají nízkosacharidové oproti nízkotučným dietám navrch, a to je vliv na hladinu cholesterolu v krvi, a následné snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění. 

Nízkosacharidové diety totiž dokáží snížit množství triglyceridů a LDL cholesterolu a zároveň zvýšit hladinu HDL cholesterolu. Také bylo zaznamenáno zlepšení tolerance glukózy (Hu, 2012). 

Nízkotučné diety mají dle studií také redukční účinky a příznivý vliv na hladinu krevních lipidů, ale nedokáží zvýšit hladinu "dobrého" (HDL) cholesterolu, který působí protektivně vůči vzniku aterosklerózy. 

Nízkosacharidové diety s sebou mohou nést také nežádoucí účinky, mezi které patří bolest hlavy, svalové křeče, zažívací problémy a celková slabost (Astrup, 2004).

[Instagram]

Diety s omezeným příjmem tuků

Když se podíváme na složení těchto diet, zjistíme, že obsahují maximálně 19 % tuku. Ty nejpřísnější dokonce méně než 10 %. Současně u nich shledáme vyšší obsah sacharidů, než je v běžném jídelníčku a přiměřený obsah bílkovin. V poslední době se hodně diskutuje o tom, že omezení tuků ve stravě nemá tak příznivý vliv na naše zdraví a tělesnou hmotnost, jak se předpokládalo (Vítek, 2008). 

Jaká rizika se skrývají v nízkotučných dietách?

1. Nedostatek vitaminů rozpustných v tucích: A, D, E, K

Aby se tyto vitamíny vstřebaly z tenkého střeva do krve, je zapotřebí přítomnost tuků. Nedostatek těchto vitamínů může vést k problémům s kůží, kostmi a kardiovaskulárním systémem.

2. Nedostatek omega‑3 mastných kyselin

Naše tělo si omega‑3 nedokáže samo vyrobit, mají protizánětlivý účinek a jsou důležité pro zdraví centrální nervové soustavy, kardiovaskulárního systému a regulují hladinu krevních tuků (Bradford, 2015). 

Pojďme si představit nejznámější nízkotučné diety. Diety, které si uvedeme, nejsou založeny na denním počítání kalorií (jejich množství), ale na typu přijímaných kalorií (kalorie z bílkovin, tuků a sacharidů mají odlišné energetické hodnoty).

1. Pritikinova dieta přináší tuny vlákniny a skoro žádný tuk

Tato dieta byla původně koncipována jako program pro prevenci srdečních onemocnění. Vytvořil ji Nathan Pritikin v 50. letech minulého století. Pritikinova dieta je založena na konzumaci potravin s velmi nízkou energetickou denzitou (hustotou) s vysokým obsahem vlákniny. 

Například 1 kg syrové brokolice obsahuje cca 450 kcal, ale 1 kg sušenek 5100 kcal, tj. brokolice má nízkou energetickou denzitu, a tudíž je vhodná do jídelníčku. Naopak sušenky s vysokou energetickou denzitou jsou nevhodné. Množství tuků by v rámci této diety mělo být do 10 %, bílkovin 10–15 % a sacharidů 75–80 % (Pritikin, 1984).

Jídelníček je postaven na konzumaci zeleniny, ovoce, obilovin a luštěnin. Dieta je téměř vegetariánská a porce, které si můžete nabrat na talíř, nejsou omezeny (Vítek, 2008).

Příklad jídelníčku:

Snídaně pomeranč, celozrnné cereálie, otruby, nízkotučný jogurt
Dopolední svačina celerový džus
Oběd čočka, zeleninový salát, brokolice, celozrnné pečivo, odstředěné mléko
Večeře pečené kuře, pita chléb, salsa, ovocný koktejl
2. večeře rýžový chlebíček, mrkev
Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?
obrázek ze shutterstock.com

2. Jak vypadá vegetariánská Ornishova dieta?

Dieta profesora Deana Ornishe je založena na konzumaci čistě vegetariánské stravy, nezpracovaných potravin, komplexních sacharidů a rozmanitých druhů ovoce a zeleniny. Tuky zastupují pouze 10 % z celkového příjmu energie. Tato dieta je také navržena jako vhodná z hlediska prevence kardiovaskulárních onemocnění (Rodriguez, 2008). 

Příklad jídelníčku:

Snídaně Cereálie, jogurt, toast, bobulovité ovoce, džus
Oběd Pečená brambora, brokolice, cizrnový salát s olivami, míchaná směs salátů, čerstvé ovoce
Svačina Bobulovité ovoce
Svačina Rýže s rajčaty, dušené zelené papriky, řepa a brokolice, pečené hrušky s rozinkami, ovocný salát
2. večeře Banán

Redukce hmotnosti při dodržování diet s omezením tuků je způsobena zejména následkem snížení energetického příjmu (SheppardKristal, Kushi, 1991).

Spojitost mezi příjmem tuků a zvyšováním tělesné hmotnosti zkoumala studie Forouhiho (2009), která vyvrací teorii, že když budete jíst tuk > přiberete tuk. Ve studii nepřišli na žádnou souvislost mezi typem a množstvím konzumovaných tuků a vlivem na tělesnou hmotnost. 

Alternativní diety. Znáte paleo, makrobiotiku nebo RAW stravování?

1. Seznamte se se stravou podle lovců a sběračů v podobě paleo diety

Stravování podle paleo diety se aktuálně velmi rozmáhá a vzrůstá na oblibě. Výhoda tohoto způsobu stravování je ta, že nebudete muset shánět žádné speciální suroviny, je totiž založena na přirozených, běžně dostupných potravinách

Základem je maso, ryby, mořské plody, ořechy, vejce, ovoce (kromě sušeného) a zelenina s výjimkou kukuřice a brambor. Tato dieta napodobuje způsob stravování našich předků s využitím běžných potravin. V rámci paleo diety byste se měli vyhýbat konzumaci obilovin, mléčných výrobků, luštěnin a průmyslově zpracovaných potravin. 

Zastánci tohoto způsobu stravování tvrdí, že dodržování paleo diety vede k redukci hmotnosti a také snížení rizika vzniku metabolických chorob (kardiovaskulární choroby, diabetes, hypertenze…), rakoviny a autoimunitních onemocnění (Cordain, 2013).

Příklad jídelníčku:

Snídaně Banánový koktejl, vejce natvrdo
Svačina Jablko, vlašské ořechy
Oběd Grilovaný losos na špenátovém lůžku s plátky mandarinky a nasekanými mandlemi
Svačina Plátky libového hovězího masa
Večeře Kuře dušené s celerem, míchaný listový salát s borůvkami

Co na to věda aneb Paleo dieta jako účinný nástroj pro boj s metabolickými onemocněními?

Účinky paleo diety byly podrobeny výzkumu Americké společnosti pro výživu (2015). Studie se zúčastnilo 159 jedinců, z nichž část dodržovala paleo dietu s následujícím poměrem makroživin: 

  • 40 % tuků
  • 30 % sacharidů
  • 30 % bílkovin

Ostatní účastníci drželi běžně doporučovaný příjem živin, který má složení: 

  • 25–30 % tuků
  • 45–60 % sacharidů
  • 10–20 % bílkovin z celkového denního příjmu živin. 

V krátkodobém hledisku byla paleo dieta zhodnocena jako nejúčinnější nástroj pro zlepšení rizikových faktorů pro vznik metabolických onemocnění. Mezi tyto faktory patří snížení obvodu pasu, pokles hladiny triglyceridů, systolického a diastolického krevního tlaku, HDL cholesterolu a také bylo zaznamenáno snížení hodnoty krevního cukru měřeného nalačno. 

V dnešní době, kdy se potýkáme s vysokým výskytem metabolických poruch, které mohou vyústit v onemocnění, jako jsou ateroskleróza nebo cukrovka, bychom se měli zaměřit na prevenci vzniku těchto poruch. V české populaci ve věku 24–26 let byla zjištěna prevalence metabolického syndromu ve výši 32 % u mužů a 24 % u žen – myslím si, že to nejsou zrovna nízké hodnoty (Svobodová, Topolčan, 2012).

Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?
obrázek z ibtimes.co.uk

2. Makrobiotika v nejpřísnějším stupni obsahuje pouze celozrnné obiloviny a rýži

Makrobiotika není jen způsob stravování, je to životní styl. Za jeho zakladatele se považuje George Orsawa a jídelníček dle jejích vyznavačů by měl obsahovat 50–60 % celozrnných obilnin, 20–30 % lokální zeleniny a 5–10 % luštěniny. Nejpřísnější stupeň makrobiotiky ale počítá jen s celozrnnou rýží a obilovinami. Ve velmi omezené míře jsou zde povoleny ryby, mořské plody, lokální ovoce a ořechy. 

Množství nepovolených potravin v makrobiotice je docela dost, patří sem mléko a mléčné výrobky, cukr, polotovary, tropické ovoce, džusy, bylinné čaje, alkohol, káva, brambory (kromě sladkých) a některé druhy zeleniny jako např. cuketa, rajčata a paprika. Zastánci tohoto stravování tvrdí, že makrobiotika působí jako prevence rakoviny (Vím, co jím, 2015).

Příklad jídelníčku:

Snídaně Jáhly s cibulí a květákem, napařená listová zelenina
Oběd Polévka miso s houbami shiitake, rýže s ječmennými krupkami, blanšírovaná zelenina
Svačina Šťáva z mrkve
Večeře Špalda s bílými fazolemi a kadeřávkem, napařený sladký brambor, salát z rukoly s tofu, vařená hruška

Půl roku makrobiotického stravování znamená lepší citlivost na inzulín a menší cholesterol. Jsou zde i nějaká rizika?

Pro zajímavost si zde uvedeme také studii Falluccaa (2015), který se zabýval vlivem Ma‑Pi 2 diet (druh makrobiotické diety) na lidský organismus. 

Ma‑Pi 2 dieta je bohatá na celozrnné obilniny, zeleninu, luštěniny a fermentované produkty a zároveň neobsahuje žádné přidávané cukry a živočišné produkty. 

Výsledek studie zněl takto: Ma‑Pi 2 dieta zlepšuje citlivost na inzulín, snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů, a zároveň jejím následkem dochází ke snížení tělesné hmotnosti. Vyloučení živočišných produktů si spousta z nás pojí s následným nedostatkem důležitých mikroživin, jako jsou vitamin D, vápník, železo, zinek a vitamin B12. 

Nedostatek těchto látek nebyl u účastníků přítomen. Nicméně nedostatek vit. B12 lze klinicky určit po delší době dodržování diety, než to bylo v této studii trvající 6 měsíců. Z tohoto důvodu možný deficit vitaminů a minerálních látek v dlouhodobém užívání této diety nemůžeme vyloučit (dříve či později by se objevil). 

Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?
Obrázek z alkalinedietexposed.com

3. Raw stravování neboli vitariánství je v moderní době v kurzu

...neboli raw stravování se v poslední době také těší velké oblibě. Narůstá počet raw cukráren a restaurací, do kterých rádi zavítají nejen vyznavači vitariánství. Vyznavači syrové stravy věří, že jakákoliv tepelná úprava potravin ničí jejich výživovou hodnotu. Naopak syrové potraviny obsahují dostatek aktivních enzymů, minerálů, vitaminů a dalších kvalitních živin, které pomáhají optimálnímu fungování organismu. Syrová strava na druhou stranu obsahuje také řadu antinutričních látek.

Důležitým pravidlem při přípravě syrové stravy je, aby surovina nebyla při zpracování zahřátá na vyšší teplotu než 45 °C. Pro přípravu stravy vám postačí velmi kvalitní mixér, sušička a odšťavňovač. Zastánci vitariánství tvrdí, že díky syrové stravě budete hubnout, zlepší se vám trávení, omládnete, snížíte riziko vzniku civilizačních chorob a vydáte se na novou cestu za sebepoznáním (Adamová, 2016).

Příklad jídelníčku:

Snídaně Ovocný salát s mákem
Oběd Jemná celerová polévka, plněné žampiony
Večeře Raw hamburger

Studií, které by se zaměřily na syrovou stravu, není mnoho. Podařilo se mi ale vyhledat jednu, která se posuzovala vliv syrové veganské diety na mentální zdraví jedince. Tato studie byla provedena v roce 2008 

Linkem a kolegy. Zúčastnilo se jí 107 lidí, kteří po dobu 12 týdnů přešli na syrovou veganskou stravu. Na základě dotazníku, který účastníci vyplnili před začátkem a po ukončení studie, bylo zjištěno, že přechod na tento způsob stravování měl za následek snížení pocitu úzkosti a stresu

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Každým dnem vznikají nové diety, výživové směry, stravovací plány a my už v tom začínáme mít pěkný zmatek. Co je vlastně nejlepší? Jíst minimum sacharidů, tuků, nebo jíst jen syrovou stravu? 

Samozřejmě je možné účinky diet dokládat různými studiemi, ale jak jste si jistě všimli, někdy jsou výsledky studií v rozporu. Určitě si však z každého výživového směru můžeme něco odnést. Např. z makrobiotiky vyšší konzumaci luštěnin a fermentovaných potravin, z paleo diety využívání zejména přirozených potravin a z vitariánství vyšší příjem čerstvého ovoce a zeleniny. 

Je mi jasné, že to slyšíte ze všech stran, ale pokud opravdu chcete dosáhnout výsledků, poslouchejte vlastní tělo. Sledujte reakce vašeho těla na určité složení jídelníčku, měňte poměry makroživin a jistě časem přijdete na to, co je zrovna pro vás ten optimální výživový směr. 

Určitě můžete zůstat v obraze a sledujte aktuální trendy ve výživě, ale mějte vždy dostatečný odstup. To, že někomu určitý výživový směr vyhovuje a považuje ho za ten nejlepší, nemusí znamenat, že bude mít stejné účinky i na vás. 

S výživou to není zas tak složité, jak se zdá. Jděte na to selským rozumem, a pokud nemáte nějaké zdravotní obtíže, zbytečně nevyřazujte skupiny potravin. Snažte se jíst pestře, střídat různé suroviny a přizpůsobovat jídelníček aktuálnímu ročnímu období.

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Začít žít zdravěji, dobře jíst a více se hýbat, není těžké, v záplavě informací a rad se ale situace komplikuje. Reálně přitom potřebujete jen chuť začít a pár dobrých rad. Máme pro vás několik tipů, které vám vaše začátky usnadní.
Ovesné vločky a zdraví: proč je zařadit do jídelníčku?
Ovesné vločky a zdraví: proč je zařadit do jídelníčku?
Ovesné vločky jsou známé jako fitness potravina již poměrně dlouhou dobu. Taková vločková snídaně dodá vašemu tělu v chutné a dobře stravitelné formě dostatek energie. Člověk pak takřka nemá hlad až do oběda, případně si vypomůže jen malou svačinou.
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Čím víc, tím líp, anebo maximálně 30 gramů v jednom jídle? Dnes se konečně dozvíme pravdu!
Keto dieta: co je zač, jak funguje a jak na jídelníček?
Keto dieta: co je zač, jak funguje a jak na jídelníček?
Ketogenní dieta je fenomén moderního stravování. Je však opravdu tak zázračná, jak se o ní často říká?
Skvělá postava i bez dietologa. Jednoduché základy stravování
Skvělá postava i bez dietologa. Jednoduché základy stravování
Baví vás cvičit a zároveň nechcete trávit dlouhé večery studiem metabolismu sacharidů a nejnovějších studií o (ne)škodlivosti lepku? Pak možná není nutné zjišťovat si nejbližší termín semináře výživového poradenství, ale stačí se řídit několika základními pravidly.
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Pojmy jako omega-3, -6 nebo zkratky EPA, DHA a další slýcháváme často. Udělejme si pořádek v nenasycených mastných kyselinách, jejich zdrojích a praktickém využití.
Ketóza: o co jde a pomůže při hubnutí?
Ketóza: o co jde a pomůže při hubnutí?
Ketóza a ketogenní dieta jsou v současné době čím dál více populární. Co to ketóza vlastně je a k jakým změnám dochází v metabolismu živin?
Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?
Proč sakra nehubnu, když jsem vyřadila sladkosti a pečivo?
Někdy si už myslíme, že vážně děláme všechno, co jde, abychom zhubli. Vždyť už si ani tu kaiserku nedáte, protože pečivo se přece nesmí! A ono to stejně nejde dolů. Kde teda může být chyba?
Zhubnu rychleji na nízkotukové, nebo nízkosacharidové stravě?
Zhubnu rychleji na nízkotukové, nebo nízkosacharidové stravě?
Opět zase jednou: tuky vs. sacharidy. Kdo s koho?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?