5 chyb, kterými zabíjíte zdravou večeři

Komentáře
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou večeři
Obrázek z pexels.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Večeři jsou často přisuzované vlastnosti, které hraničí s černou magií. Často se jí bojíte a tak povečeříte pět listů salátu se třemi kolečky okurky. Snad ze strachu z toho, že pokud se večer najíte, váha ráno ukáže o pět kilo navrch. Opačným scénářem může být skutečnost, že se z mnoha důvodů nadlábnete k prasknutí. Co patří mezi nejčastější chyby při sestavování posledního jídla dne? A jak je napravit? Poradíme v dnešním článku.

1. Celý den hladovíte a pak sníte, na co přijdete

Přes den kupa práce, nic nestíháte a máte pocit, že na jídlo jednoduše nemáte čas. To byste se přece strašně zdrželi. A tak se odbýváte, maximálně sem tam něco uzobnete. Po příchodu z práce to ale přijde. Obvyklá porce večeře vám nestačí a doma je tolik lákadel: sáček chipsů (ten jste koupili pro návštěvu), čokoláda (od kolegyně k svátku) a hele: v mrazáku je ještě vanička té božské smetanové zmrzliny se slaným karamelem! Zní vám to povědomě? Čtěte dál.

Co s tím?

„Nemít čas“ na to, abyste v klidu zasedli k obědu (či jinému jídlu dne) je zaručenou cestou k vyhoření a ohromné únavě, věřte mi. Kvalitní jídlo je základem, palivem pro váš výkon. Co nemáte, to nedáte. Ani energii. Uvědomte si, že pokud budete mít dostatek energie, bude se vám pracovat mnohem lépe a vaše produktivita vlastně vzroste. Věnujte si prosím těch pár minut, v klidu se najezte (ne u počítače) a pokračujte v načaté práci dál.

2. Odbydete se cestou z práce

Práci máte s dobrým pocitem hotovou a jste na cestě domů. V té chvíli vám dojde, že „se nenakoupilo“ a lednice zeje prázdnotou. Tak se zastavíte u nejbližšího fast foodového okýnka a protože je XXL kebab s tatarkou zrovna v akci, vyberete si ten. Zvlášť pokud máte sedavou práci a sportu moc nedáte, taková „dobrota“ vám může ukrojit více než polovinu z denního příjmu energie pro udržení hmotnosti. Nemluvě o kvalitě takové „dobroty.“ Že by důvod, proč nemůžete zapnout polovinu šatů ze svého šatníku? Aha.

Co s tím?

Často a ráda používám heslo „kdo je připraven, není překvapen.“ Zkuste si proto předem naplánovat, jaký den vás čeká a co zhruba budete jíst. Což s sebou nese i plánování nákupu potravin. Pokud jste opravdu hodně vytíženi a máte tu možnost, využijte některou z donáškových služeb nebo plánujte větší nákupy. Netvrdím vám, že na nákup musíte každý den. Večeře nemusí být složitá a náročná na přípravu. S prázdnou ledničkou to ale zvládnete jen těžko.

Inspirujte se našimi recepty. Zkuste třeba mexické tacos: https://aktin.cz/tacos‑fit‑vecere‑plna‑bilkovin‑hotova‑za‑par‑minut nebo jednoduchou omeletu: https://aktin.cz/vyladte‑svoji‑omeletu‑na‑rychle‑levne‑a‑komplexni‑jidlo

obrázek z istockphoto.com

3. Máte pocit, že večer jíst „nesmíte“ a vaše večeře je příliš malá

Máte zafixováno, že jíst večer už se nemá? Možná i vy povečeříte nudný salát s tuňákem ve vlastní šťavě. A hlavně žádné sacharidy, prosím! Nervozita ve vás roste, pokud nestihnete dožvýkat poslední sousto před 18:00. Pak by se přece rovnou všechno uložilo do tuků, nebo ne? Zadržte. To je příliš mnoho nesmyslných doporučení najednou. Nic z toho se nezakládá na faktech.

Co s tím?

Večeře je jídlo jako každé jiné. Obsahovat by měla bílkoviny, sacharidy i vhodný tuk v porci, která je adekvátní vašim potřebám a cílům. To, že nějakou z živin obsahovat nemá, je nesmyslný mýtus: https://aktin.cz/bojite‑se‑sacharidove‑vecere‑zbytecne‑poznejte‑fakta‑a‑zbourejte‑nesmyslne‑tabu.

Ani na čase, kdy večeři jíte ve skutečnosti příliš nesejde. Poslední jídlo dne byste si měli dát 2‑3 hodiny před ulehnutím. Spíše ale s ohledem na kvalitu spánku. S nacpaným břichem se usíná stejně špatně jako s žaludkem, který vyhrává hotové symfonie. Kdy je ten nejvhodnější čas na poslední jídlo a co si dát se dočtete zde: https://aktin.cz/kdy‑jist‑naposledy‑pred‑spanim‑a‑co

4. Jíte u televize, seriálů a jídlu se plně nevěnujete

Po celém dni jste tak unavení, že největší odměnou vám je svalit se na gauč, k tomu si pustit oblíbený seriál a dobře se najíst. Seriál je tak napínavý, že se ani nenadějete a talíř je prázdný. Pokud jídlu plně nevěnujete pozornost, snadno se může stát, že nebudete vnímat pocit sytosti. A vy tak budete mít potřebu se něčím „dorazit“ nebo si přidat. Co je tzv. mindful eatin a jak s ním začít? Dozvíte se zde: https://aktin.cz/mindful‑eating‑5‑kroku‑jak‑zacit‑jist‑vedome‑snadneji‑hubnout‑a‑zbavit‑se‑emocniho‑jedeni

Co s tím?

Možná se vám to zdá jako pruda, ale večeři (a vlastně i každé jiné jídlo) jezte v klidu, u stolu k tomu určeném. Hezky si prostřete a večeři nachystejte tak, ať lahodí i oku. Seriál vám nikam neuteče. Místo toho si můžete popovídat s partnerem/partnerkou, jaký měl/a den a co je nového. Garantuji vám, že požitek z takové večeře bude úplně jinde, než když do sebe jídlo bezmyšlenkovitě házíte v podivné pozici na gauči.

obrázek z istockphoto.com

5. Po večeři potřebujete „tečku“

Nachystali jste si skvělou večeři, ale máte pocit, že tomu něco chybí? Miska oříšků k televizi, řádek (či dva, tři…) čokolády? Chutě na sladké a potřeba „se dojíst“ je často známkou nedostatečného nebo nevyváženého jídelníčku přes den. Navíc noční jezení je spojeno s horšími hladinami krevních lipidů a vyšším obvodem pasu.

Co s tím?

Mnohem jednodušší je chutím předcházet, než s nimi bojovat ve chvíli, kdy doopravdy přijdou. Umíráte touhou na sladké a nevíte proč? Poradíme vám v našem článku: https://aktin.cz/7‑duvodu‑proc‑mate‑nekoncici‑chut‑na‑sladke

Promítněte si, jak vypadá váš jídelníček přes den: jíte dost? Jíte v takových intervalech, abyste neměli nezvladatelný hlad? Máte v jídelníčku dost bílkovin a vlákniny? Je váš pitný režim dostatečný? Se správnou skladbou jídelníčku vám může pomoci náš článek: https://aktin.cz/jak‑spravne‑jist‑zaklady‑vyzivy‑nejen‑pro‑fitness‑nadsence‑makamnasobe

Je také důležité si uvědomit, že sladká nebo jakákoliv jiná „tečka“ je často pouhým zvykem. Jednoduše máte naučené, že „něco dobrého“ k televizi patří, aniž byste to ve skutečnosti doopravdy potřebovali. Samozřejmě je ale v pořádku si jednou za čas užít dobrý film a k němu si nějaké to pohoštění nachystat: https://aktin.cz/3‑jednoduche‑silvestrovske‑mnamky‑ktere‑zmizi‑driv‑nez‑stacite‑rict‑novy‑rok

Co si z toho vzít?

Večeře je jídlo jako každé jiné a není třeba jí přikládat zvláštní důležitost nebo se jí snad dokonce stresovat. Na druhou stranu dejte pozor, ať se přes den neodbýváte a váš večer neskončí hotovými hody, které v horším případě budou provázené sledováním televize. Stejně jako u všeho ostatního se vyplatí o ní přemýšlet předem a alespoň trochu ji plánovat - s prázdnou lednicí se moc kouzlit nedá.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?
Kdy jíst naposledy před spaním a co?
Kdy jíst naposledy před spaním a co?
Večerní jedení je velmi kontroverzním tématem, které je stále zahaleno mnoha otazníky. Skutečně se jídlo večer ukládá do tuků, nebo vám může naopak pomoci? A jak dlouho před spaním tedy ideálně jíst? Vše se dozvíte v novém článku.
Bojíte se sacharidové večeře? Poznejte fakta a zbourejte nesmyslné tabu
Bojíte se sacharidové večeře? Poznejte fakta a zbourejte nesmyslné tabu
Můžu jíst sacharidy večer? Můžu je jíst vůbec? Pojďme se podívat očima vědy na jednu z nejstarších výživových otázek, která je ještě pořád živým tématem.
Syndrom vyhoření: jak jej poznat a zvládnout?
Syndrom vyhoření: jak jej poznat a zvládnout?
Představte si, že se vlivem chronického stresu dostanete až do bodu, kdy nebudete schopni normálně fungovat. Poznáváte se? Možná jste se setkali se stavem známým jako "syndrom vyhoření". V čem spočívá jeho terapie a jak se bránit jeho rozvoji? Poradí vám dnešní článek.
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Kdy naposledy jste si od začátku do konce vychutnali nějaké jídlo, aniž byste u toho sledovali televizi, datlovali do klávesnice nebo telefonovali? Poradíme vám 5 tipů, díky kterým se naučíte jíst vědomě, a zjednodušíte si tak i hubnutí.
Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
Jak správně jíst? Základy výživy nejen pro fitness nadšence #makamnasobe
​Výživa je základ, a to nejen pro začátečníky. A jak začít jíst zdravěji? To se dozvíme v dnešním článku.
3 jednoduché silvestrovské mňamky, které zmizí dřív, než stačíte říct "Nový rok"
3 jednoduché silvestrovské mňamky, které zmizí dřív, než stačíte říct "Nový rok"
Zdravé a vynikající silvestrovské pohoštění, díky němuž budete hostitelkou roku 2018 již před jeho začátkem.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!