5 chyb, kterými zabíjíte zdravou večeři

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 18. 9. 2021 Poprvé publikováno 17. 11. 2020
Aktualizováno 18. 9. 2021
6 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou večeři
Obrázek z pexels.com

Večeři jsou často přisuzované vlastnosti, které hraničí s černou magií. Často se jí bojíte a tak povečeříte pět listů salátu se třemi kolečky okurky. Snad ze strachu z toho, že pokud se večer najíte, váha ráno ukáže o pět kilo navrch. Opačným scénářem může být skutečnost, že se z mnoha důvodů nadlábnete k prasknutí. Co patří mezi nejčastější chyby při sestavování posledního jídla dne? A jak je napravit? Poradíme v dnešním článku.

1. Celý den hladovíte a pak sníte, na co přijdete

Přes den kupa práce, nic nestíháte a máte pocit, že na jídlo jednoduše nemáte čas. To byste se přece strašně zdrželi. A tak se odbýváte, maximálně sem tam něco uzobnete. Po příchodu z práce to ale přijde. Obvyklá porce večeře vám nestačí a doma je tolik lákadel: sáček chipsů (ten jste koupili pro návštěvu), čokoláda (od kolegyně k svátku) a hele: v mrazáku je ještě vanička té božské smetanové zmrzliny se slaným karamelem! Zní vám to povědomě? Čtěte dál.

Co s tím?

„Nemít čas“ na to, abyste v klidu zasedli k obědu (či jinému jídlu dne) je zaručenou cestou k vyhoření a ohromné únavě, věřte mi. Kvalitní jídlo je základem, palivem pro váš výkon. Co nemáte, to nedáte. Ani energii. Uvědomte si, že pokud budete mít dostatek energie, bude se vám pracovat mnohem lépe a vaše produktivita vlastně vzroste. Věnujte si prosím těch pár minut, v klidu se najezte (ne u počítače) a pokračujte v načaté práci dál.

2. Odbydete se cestou z práce

Práci máte s dobrým pocitem hotovou a jste na cestě domů. V té chvíli vám dojde, že „se nenakoupilo“ a lednice zeje prázdnotou. Tak se zastavíte u nejbližšího fast foodového okýnka a protože je XXL kebab s tatarkou zrovna v akci, vyberete si ten. Zvlášť pokud máte sedavou práci a sportu moc nedáte, taková „dobrota“ vám může ukrojit více než polovinu z denního příjmu energie pro udržení hmotnosti. Nemluvě o kvalitě takové „dobroty.“ Že by důvod, proč nemůžete zapnout polovinu šatů ze svého šatníku? Aha.

Co s tím?

Často a ráda používám heslo „kdo je připraven, není překvapen.“ Zkuste si proto předem naplánovat, jaký den vás čeká a co zhruba budete jíst. Což s sebou nese i plánování nákupu potravin. Pokud jste opravdu hodně vytíženi a máte tu možnost, využijte některou z donáškových služeb nebo plánujte větší nákupy. Netvrdím vám, že na nákup musíte každý den. Večeře nemusí být složitá a náročná na přípravu. S prázdnou ledničkou to ale zvládnete jen těžko.

Inspirujte se našimi recepty. Zkuste třeba mexické tacos: https://aktin.cz/tacos-fit-vecere-plna-bilkovin-hotova-za-par-minut nebo jednoduchou omeletu: https://aktin.cz/vyladte-svoji-omeletu-na-rychle-levne-a-komplexni-jidlo

obrázek z istockphoto.com

3. Máte pocit, že večer jíst „nesmíte“ a vaše večeře je příliš malá

Máte zafixováno, že jíst večer už se nemá? Možná i vy povečeříte nudný salát s tuňákem ve vlastní šťavě. A hlavně žádné sacharidy, prosím! Nervozita ve vás roste, pokud nestihnete dožvýkat poslední sousto před 18:00. Pak by se přece rovnou všechno uložilo do tuků, nebo ne? Zadržte. To je příliš mnoho nesmyslných doporučení najednou. Nic z toho se nezakládá na faktech.

Co s tím?

Večeře je jídlo jako každé jiné. Obsahovat by měla bílkoviny, sacharidy i vhodný tuk v porci, která je adekvátní vašim potřebám a cílům. To, že nějakou z živin obsahovat nemá, je nesmyslný mýtus: https://aktin.cz/bojite-se-sacharidove-vecere-zbytecne-poznejte-fakta-a-zbourejte-nesmyslne-tabu.

Ani na čase, kdy večeři jíte ve skutečnosti příliš nesejde. Poslední jídlo dne byste si měli dát 2-3 hodiny před ulehnutím. Spíše ale s ohledem na kvalitu spánku. S nacpaným břichem se usíná stejně špatně jako s žaludkem, který vyhrává hotové symfonie. Kdy je ten nejvhodnější čas na poslední jídlo a co si dát se dočtete zde: https://aktin.cz/kdy-jist-naposledy-pred-spanim-a-co

4. Jíte u televize, seriálů a jídlu se plně nevěnujete

Po celém dni jste tak unavení, že největší odměnou vám je svalit se na gauč, k tomu si pustit oblíbený seriál a dobře se najíst. Seriál je tak napínavý, že se ani nenadějete a talíř je prázdný. Pokud jídlu plně nevěnujete pozornost, snadno se může stát, že nebudete vnímat pocit sytosti. A vy tak budete mít potřebu se něčím „dorazit“ nebo si přidat. Co je tzv. mindful eatin a jak s ním začít? Dozvíte se zde: https://aktin.cz/mindful-eating-5-kroku-jak-zacit-jist-vedome-snadneji-hubnout-a-zbavit-se-emocniho-jedeni

Co s tím?

Možná se vám to zdá jako pruda, ale večeři (a vlastně i každé jiné jídlo) jezte v klidu, u stolu k tomu určeném. Hezky si prostřete a večeři nachystejte tak, ať lahodí i oku. Seriál vám nikam neuteče. Místo toho si můžete popovídat s partnerem/partnerkou, jaký měl/a den a co je nového. Garantuji vám, že požitek z takové večeře bude úplně jinde, než když do sebe jídlo bezmyšlenkovitě házíte v podivné pozici na gauči.

obrázek z istockphoto.com

5. Po večeři potřebujete „tečku“

Nachystali jste si skvělou večeři, ale máte pocit, že tomu něco chybí? Miska oříšků k televizi, řádek (či dva, tři…) čokolády? Chutě na sladké a potřeba „se dojíst“ je často známkou nedostatečného nebo nevyváženého jídelníčku přes den. Navíc noční jezení je spojeno s horšími hladinami krevních lipidů a vyšším obvodem pasu.

Co s tím?

Mnohem jednodušší je chutím předcházet, než s nimi bojovat ve chvíli, kdy doopravdy přijdou. Umíráte touhou na sladké a nevíte proč? Poradíme vám v našem článku: https://aktin.cz/7-duvodu-proc-mate-nekoncici-chut-na-sladke

Promítněte si, jak vypadá váš jídelníček přes den: jíte dost? Jíte v takových intervalech, abyste neměli nezvladatelný hlad? Máte v jídelníčku dost bílkovin a vlákniny? Je váš pitný režim dostatečný? Se správnou skladbou jídelníčku vám může pomoci náš článek: https://aktin.cz/jak-spravne-jist-zaklady-vyzivy-nejen-pro-fitness-nadsence-makamnasobe

Je také důležité si uvědomit, že sladká nebo jakákoliv jiná „tečka“ je často pouhým zvykem. Jednoduše máte naučené, že „něco dobrého“ k televizi patří, aniž byste to ve skutečnosti doopravdy potřebovali. Samozřejmě je ale v pořádku si jednou za čas užít dobrý film a k němu si nějaké to pohoštění nachystat: https://aktin.cz/3-jednoduche-silvestrovske-mnamky-ktere-zmizi-driv-nez-stacite-rict-novy-rok

Co si z toho vzít?

Večeře je jídlo jako každé jiné a není třeba jí přikládat zvláštní důležitost nebo se jí snad dokonce stresovat. Na druhou stranu dejte pozor, ať se přes den neodbýváte a váš večer neskončí hotovými hody, které v horším případě budou provázené sledováním televize. Stejně jako u všeho ostatního se vyplatí o ní přemýšlet předem a alespoň trochu ji plánovat - s prázdnou lednicí se moc kouzlit nedá.

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
6 Líbí se mi Uložit článek