Kdy jíst naposledy před spaním a co?

Komentáře
Kdy jíst naposledy před spaním a co?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

“Cože, a ty jako v 9 večer ještě jíš? Vždyť to už se nemá, ne?” Potenciální škodlivost večerního jídla a jeho ideální složení nebo doba konzumace jsou stále opředeny mnoha otazníky. Kdy tedy může být jezení před spaním opravdu nebezpečné, kdy nám naopak může pomoci a jakou velikost a složení pokrmu zvolit?

Je večerní jídlo skutečně příčinou tloustnutí?

Každý z nás se už určitě někdy setkal s tvrzením, že jedení po 7. hodině večerní způsobuje ukládání tuku a tloustnutí. Je to ovšem hloupost. Živiny obsažené v jídle totiž neví, zda je zrovna 8 hodin ráno, nebo večer a budou se proto metabolizovat naprosto stejně. 

Přibírání na hmotnosti je pak podmíněno vytvořením kalorického nadbytku - musíme tedy přijmout více energie, než kolik v rámci celého dne vydáme. Pokud si však večerní jídlo naplánujeme tak, aby nám v celkovém energetickém součtu tento nadbytek nevznikl, nemusí nás nějaké přibírání vůbec trápit. 

Kdy může být jedení před spaním nebezpečné?

Zákeřnost večerního jedení spočívá v tom, že v praxi často vede k vytvoření nezdravých stravovacích návyků. Poměrně rozšířeným nešvarem je dohánění celodenního příjmu večer před spaním, kdy nás však během dne vzniklý hlad nutí vybírat si kaloricky bohaté potraviny a sníst jich více, než skutečně potřebujeme (viz dále). To následně vede ke kalorickému nadbytku, přibírání na hmotnosti a všem dalším rizikům s tím spojených. 

Večerní jídlo navíc bývá často konzumováno při sledování televize nebo filmů, díky čemuž se přestáváme soustředit na to, co a kolik toho vlastně sníme a jak nás jídlo postupně sytí. Následkem toho se nám pak nedaří dostatečně uspokojit pocit hladu a máme tendenci jíst pořád víc a víc.

  • Další informace o tom, proč se vám možná stále nedaří přestat s přejídáním, se dozvíte zde

obrázek z shape.com

Jak nám může večerní jídlo pomoci?

Navzdory všem démonizacím nám může správně zvolené a nutričně vyvážené večerní jídlo přinášet i značné výhody. Vezměme si například situaci, kdy přijdeme domů z večerního tréninku a náš organismus doslova lační po kvalitních živinách. Najezením tak tělu umožníme doplnit svalový glykogen, zajistit nabídku aminokyselin svalům a podpořit tak jejich růst nebo urychlit celkovou regeneraci

Večerní svačinkou můžeme také předcházet nekontrolovatelnému přejídání. Malý snack nám totiž pomůže utišit hlad a ušetří nás tak nočních náletů na ledničku nebo výběru kalorických a nevhodných potravin. 

Jak dlouho před spaním se doporučuje jíst?

Poslední jídlo je obecně doporučováno cca 2‑3 hodiny před ulehnutím. Citlivějším jedincům totiž mohou velké porce nebo špatně stravitelná jídla těsně před spaním způsobit pocity těžkosti a špatného trávení, které jim pak ztěžují usínání a narušují spánek. Ideální čas posledního jídla je však velmi individuální a pokud na sobě žádné z těchto obtíží nepozorujete, svou pozdní večeři si můžete s klidným srdcem dopřát třeba i pouhou hodinku před spaním.

obrázek z shutterstock.com

Co je tedy vhodné jíst před spaním? 

Finální podoba a velikost večerního jídla vždy závisí na našem momentálním cíli. Snášenlivost jednotlivých potravin před spaním je totiž stejně individuální jako ideální doba jejich konzumace a dalo by se tedy říci, že si můžeme dát téměř cokoliv, co právě uznáme za vhodné. Vždy bychom však měli dbát na kvalitu obsažených živin a vyhnout se velkému množství jednoduchých cukrů, tuku, soli, ostrým a dráždivým jídlům, alkoholu, nebo kofeinu.

Na co vsadit po tréninku? 

Pokud chceme doplnit živiny po tréninku (posilovna, běh, kolektivní sporty, sálové lekce atd.), v pokrmu budeme logicky potřebovat dostatek bílkovin a komplexních sacharidů, ale i přiměřené množství tuku a vlákniny.

  • Jak na perfektní potréninkové jídlo se dočtete zde

Čím nejlépe zahnat hlad?

Na zahnání lehkého večerního hladu nám pak poslouží hlavně bílkoviny, zejména v kombinaci s ovocem, zeleninou, komplexními sacharidy nebo malým množstvím tuku. Vyzkoušet můžete např. :

1. bílkovina + ovoce/zelenina/komplexní sacharid

2. bílkovina + menší množství tuku

Podrobný návod, jak si poskládat výživnou a vyváženou, večeři najdete zde

Co si z toho vzít?

Na večerní jídlo je často pohlíženo jako na viníka tloustnutí a nekvalitního spánku. To ovšem platí pouze v případě, že si díky němu v rámci celého dne vytvoříme kalorický nadbytek, přecpeme se nebo zvolíme opravdu nevhodný pokrm.

Tolerance jednotlivých potravin a ideální doba jejich konzumace je totiž velmi individuální a to, co v tomto případě vyhovuje jednomu, může druhému způsobit pořádné patálie. Všichni bychom se však měli vyvarovat večernímu pojídání příliš sladkých, slaných, tučných, ostrých a dráždivých potravin, alkoholu nebo kofeinu. 

Večerní jídlo nám může naopak pomoci doplnit kvalitní živiny, zlepšit regeneraci, podpořit svalový růst, nebo předejít nekontrolovatelnému přejídání. 

Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Spánek je pro nás velmi důležitý, a to nejen kvůli tomu, aby jste kvalitně regenerovali, ale také proto, abyste mohli pracovat a manipulovat se svojí hmotností. Jak na to?
4 nejčastější důvody večerního přejídání a tipy, jak mu předejít
4 nejčastější důvody večerního přejídání a tipy, jak mu předejít
Celý den se držíte, volíte ty nejdietnější potraviny, hlídáte si každý gram tuku, a když se dostanete večer domů, objeví se nezvladatelné chutě a vaše spižírna se začne otřásat v základech. A tak začínáte každý den znovu. Jak se z tohoto bludného kruhu dostat ven, vám poradíme v dnešním článku.
Jak by mělo vypadat perfektní potréninkové jídlo a suplementace?
Jak by mělo vypadat perfektní potréninkové jídlo a suplementace?
Stále dokola slýcháme, co by mělo dokonalé potréninkové jídlo obsahovat a stále jsou na to odlišné názory. Dali jsme dohromady vše, co věda ví, a sepsali pro vás kompletní návod na dokonalou potréninkovou výživu a suplementaci!
Bojíte se sacharidové večeře? Poznejte fakta a zbourejte nesmyslné tabu
Bojíte se sacharidové večeře? Poznejte fakta a zbourejte nesmyslné tabu
Můžu jíst sacharidy večer? Můžu je jíst vůbec? Pojďme se podívat očima vědy na jednu z nejstarších výživových otázek, která je ještě pořád živým tématem.
9 důvodů, proč nemůžeš přestat jíst
9 důvodů, proč nemůžeš přestat jíst
Jídlo je nezbytnou součástí našeho života. Pokud ale nemůžeme přestat jíst, máme problém. Jaká může být příčina toho, že své tužby nedovedeme ovládnout?
Nemůžete usnout? Pozor na tyto stravovací návyky!
Nemůžete usnout? Pozor na tyto stravovací návyky!
Regenerace a kvalitní spánek jsou základní potřeby, bez kterých se žádný (aktivní) člověk neobejde. Proč se ale pořád nemůžete dospat? Zaměřte se na svoje večerní stravovací návyky, které vám možná noční odpočinek akorát tak zhoršují.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.