Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Sacharidová superkompenzace - soutěžní den

Jan Caha
Jan Caha 29. 10. 2010
Sacharidová superkompenzace - soutěžní den

Posledním dnem je den soutěžní. Pro mnohé den D, na kterém chtějí na maximum předvést svoji formu a získat co nejlepší umístění. I zde se však hodí dodržovat dietní postupy uplatňované při sacharidové superkompenzaci. Tato část článku zde ještě nebyla, takže se nebudu věnovat pouze stravě, ale celému dnu, který na soutěži strávíte.

Soutěžní den


Dny: sobota

Na tento den jste se těšili a směřovali jste k němu dlouhé týdny předsoutěžní přípravy, diety a tréninku. Předcházel mu také týden naprosto nezvyklé a pro tělo vyčerpávající superkompenzace, která měla za úkol odstranit podkožní vodu a napumpovat svaly glykogenem. O první a druhé fázi sacharidové superkompenzace se dočtete v těchto článcích:

O dnech bez sacharidů se dočtete zde: SACHARIDOVÁ SUPERKOMPENZACE - PRVNÍ 3 DNY

O sacharidových dnech, bez tekutin se dočtete zde: SACHARIDOVÁ SUPERKOMPENZACE - 4. A 5. DEN

Pojďme, ale zpět k onomu dni D. V dnešním článku si probereme stravu, příjem tekutin a suplementů, ale i soutěžní barvu. Pojďme tedy na věc.

 

rýžeStrava

 

Po předchozím dni budete pravděpodobně značně hladový, ale nepodlehněte tomuto pocitu. Ne nadarmo se říká, že hlad je převlečená žízen a to platí i u tohoto stavu. Velikost žaludku je značně ovlivněna příjmem dehydrovaného jídla a zůstává stažený, ač přijímáte dostatek živin. Opět budete přijímat pouze sacharidy, nikoliv bílkoviny, a to až do finále.

Opět si přivstaňte a již 4-5 hod. před plánovaným semifinále si dejte první sacharidovou svačinku. Tato svačinka již neslouží k doplnění glykogenových zásob, ty jsou naplněny z předchozího dne a dnes už k doplňování nedochází. Slouží pouze k nastartování metabolismu a dodávku glukózy do krve. Opět by se mělo jednat o komplexní sacharidy v podobě ovesných vloček. Jednoduché cukry nemají svoje opodstatnění a pouze by vedly k natažení podkožní vody. Po dalších dvou hodinách, tedy dvě hodiny před semifinále následuje stejná svačinka jako na snídani, toto je vaše poslední jídlo před semifinále.

Budu zde opět apelovat na příjem a nepříjem RACIO chlebíků. Nemám celkově nic proti, ale jedná se o jednoduchý sacharid. Stejně tak můžete jíst bílé rohlíky a loupáky, které mají dokonce nižší glykemický index než rýžové chleby. Volba je na vás. Já jsme pro ovesné vločky a racio chleby považuji za velký omyl předsoutěžní sacharidové superkompenzace.

džemMožná se ptáte, přoč máte jíst poslední jídlo 2 hodiny před semifinále. Je to jednoduché, pevná strava nacházející se v žaludku, zbytečně váže v tomto orgánu krev a ubírá tak drahocenou tekutinu, kterou budete potřebovat v rozcvičovně při napumpování. Horečné jezení těšně před soutěží byste měli omezit, ač věřím, že jste nervózní a strava je jedním z řešení. Pokuste se pravidlo 2 hodin dodržet.

Jedinou výjimkou jsou jednoduché sacharidy (ANO konečně jednoduché), které sníte v rozcvičovně. NE mnoho, plně postačí 10 g (dvě lžičky) džemu, medu nebo 5 ks piškotů. Ty vyprovokují agresivní odezvu inzulinu, která ještě více pomůže vaskularizaci. Nyní vás již čeká semifinále.

Po semifinále jste značně vyčerpání, musíte tedy doplnit energii v podobě komplexních i jednoduchých sacharidů. Převažovat by opět měly komplexní, a jednoduché budou zastoupeny cca z 10 %. Zde již můžete zvolit "mokré" formy sacharidů, aktuálně mě napadá např.: rýže s rozinkami, skořicí a rochou hroznového cukru - rýžový nákyp bez mléka.

Pokud správně počítám, čeká vás před finále ještě jedno jídlo. Zde si již dopřejte bílkovinu, ale stále v dietním režimu. Tedy kuřecí prsa s rýží nebo brambory. Následuje finále a rozcvičení, kde opět přijmete malou dávku jednoduchých sacharidů. Po finále si již dopřejte vše, na co máte chuť.

kávaTekutiny

Je to jednoduché, do semifinále nepřijímejte žádné tekutiny. První tekutinou, kterou přijmete bude silná káva, a to asi 45-30 min. před semifinále. Tato káva nárazově zvýší krevní tlak a podpoří vasodilataci při rozcvičování, budete tedy žilnatější. V rozcvičovně se již rozpíjejte, bez tekutin nebudete schopni kvalitně napumpovat a tato voda se již do podkoží nedostane. Vypijte až 250 ml tekutin. Poslední vypijte před vstupem na pódium, abyste nedostávali závratě.

Opět vás budu varovat před alkoholem, který je pro vaše dyhdratací zatížené ledviny zančně nebezpečný. Objektivně, ale řeknu, že alkohol také přispěje k žilnatosti a zvýšení krevního tlaku. Volba je opět na vás.

Po semifinále si dopřejte další 200 ml vody a "mokré" zdroje sacharidů, které doplní ztráty, které jste vypotili na pódiu pod září silných reflektorů. Před finále v rozcvičovně následuje podobný cyklus.

Doplňky stravy

Zde již nemá cenu nic vymýšlet. Ráno si dáte poslední draslík, hořčík proti křečem a vitamin C. Další suplementy již můžete zcela vynechat. Výjimkou je NO přípravek, přípravek na bázi oxidu dusíku, který při příjmu 60 min. před semifinále, podpoří žilnatost a napumpování na pódiu.

dream tanSoutěžní barva

Sice to mezi superkompenzaci nepatří, ale k soutěži neodmyslitelně ano. Soutěžní barva je další z alchymií kulturistické soutěže. Na pódiu chcete vypadat co nejlépe, právě pro to je tu vaše barva.

Nejčastěji se na našich pódiích objevuje barva DREAM TAN. Nutno říci, že tato barva lehce skrývá ty nejjemnější detaily, v kompelxním pohledu však váš vzhled vylepšuje. Nanášejte ji v rovnoměrné vrstvě, nepřehánějte to s nánosem avšak ani nešetřete. S nelibostí vidím, když mladí závodníci s dlouho a tvrdě dietovali a na soutěži degradují svůj výkon slabou barvou. "Toto je den D, dejte do něj všechno a jestli to stojí o 500 kč více nebo méně je nepodstatné".

Pokud používáte olej, pamatujte, že smívá barvu a vy tak budete mít s nátěrem větší problémy. To stejné platí u vaskulizéru, který nechte prvně 10 min. zavadnout a poté až nanášejte soutěžní barvu.

Věřím, že náš 3 dílný cyklus poskytl komplexní informace v oblasti sacharidové superkompenzace a byl vám nápomocen v přípravě na soutěž.

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho na Facebooku    Sdílet

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
1
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________