Kolísání váhy: 7 důvodů pro podezřele vyšší číslo na váze

Komentáře
4
Kolísání váhy: 7 důvodů pro podezřele vyšší číslo na váze
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Vedou vaše první kroky po ránu do koupelny, kde skočíte na váhu? Pak jste si určitě všimli, že číslo na displeji se den ode dne liší. Někdy se dokonce liší tak moc, že vás to nenechává klidnými. A to obzvlášť tehdy, když je vaším cílem nějaké to kilo zhubnout. V průběhu dne ale číslo na váze může “lítat” v rozpětí až 3 kg.

Někdy je důvod pro vyšší číslo na váze zřejmý. Večer před vážením jste se nacpali k prasknutí. Pak nelze předpokládat, že ráno budete příjemně překvapeni.

Někdy si ale kolísání váhy nejste schopni racionálně zdůvodnit a máte tendenci věřit, že ten přírůstek určitě znamená samý tuk. Což vaší náladě a motivaci rozhodně nepřidá. Co dalšího tedy ještě může mít vliv? Doufám, že po přečtení dnešního článku vám bude všechno jasnější. Tady je 7 důvodů, proč vám váha kolísá, i když nemáte více tuku:

1. Snědli jste jídlo bohaté na sůl

Zadržování vody mohou způsobit jídla a potraviny, které jsou bohaté na sůl. Kromě nemilého přírůstku na váze se také můžete cítit nafouknutí a oteklí.

Že vám je používání slánky cizí a jídla si nedosolujete? Pak nezapomeňte, že sůl se skrývá i v potravinách, kde byste ji ve velké míře nečekali. Sůl je skoro všude: v pečivu, šunce, sýrech, fast foodu nebo konzervovaných potravinách. Doporučených 5 g soli na den je tak snadné přesáhnout. U velmi aktivních lidí může být příjem soli vyšší, protože dost soli se ztrácí potem.

2. Snědli jste jídlo bohaté na sacharidy

Milujete čerstvé pečivo, rýží nebo těstoviny? Pak vyšší číslo na váze může být způsobeno právě těmito potravinami. Za každý gram sacharidů, který sníte, vaše tělo zadrží tři gramy vody ve formě glykogenu, což je zásobní forma sacharidu v játrech a především svalech, které využijete jako hlavní zdroj energie při sportování.  

Pokud tedy po náročném cyklo výletě sníte velkou nálož těstovin, je pravděpodobné, že druhý den uvidíte na váze vyšší číslo. Neznamená to ale, že jste přibrali tuk.

Nezapomínejte také, že taková jídla mají často vyšší obsah soli – což je kombinace dvou faktorů, které k vyšší cifře mohou přispět.

3. Každé jídlo něco váží

Každé jídlo má určitou hmotnost, bez ohledu na obsažené kalorie. Pokud si v jedné chvíli dopřejete půlkilový čerstvý salát a půl kilo vážící menu z KFC, na aktuální váze se to odrazí stejně. Nemá to ale nic co dělat s tím, jaké výživové hodnoty dané jídlo má.

Zdravé jídlo naše tělo opustí rychleji, zatímco s jídlem, které je bohaté na sůl, tuk, sacharidy, a naopak obsahuje málo vlákniny, se naše tělo bude prát delší dobu.

Neznamená to tedy, že kalorie ze snědeného jídla se automaticky uloží do vašich stehen. Energie je využita jako palivo pro vaše tělo, případně uložena na později. Zbytek je vyloučen z těla ven stolicí nebo močí.

4. Náplň střev

Skladba jídelníčku a náplň střev také ovlivní vaši hmotnost. Pokud například trpíte zácpou, zákonitě se to projeví na čísle na váze. Pokud se tedy zvážíte večer, kdy jste plní jídla, bude vaše hmotnost nejvyšší, a ráno po vyprázdnění naopak nejnižší. Važte se tedy vždy za stejných podmínek. Zkuste proto do jídelníčku zařadit více vlákniny, dostatečně pít a hýbat se.

5. Začnete brát léky, které ovlivňují hmotnost

Některé léky mohou způsobit přírůstek na váze na základě zadržení vody v těle, zvýšení chuti k jídlu nebo změnám v metabolismu živin. Patří sem léky, které se používají k léčbě:

  • cukrovky – inzuliny, glitazony

  • vysokého krevního tlaku – beta blokátory

  • deprese a poruchy nálad – tricyklická antidepresiva, inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, lithium

Patříte i vy mezi pacienty, kteří zmíněné léky začali brát, a máte podezření, že vám na váze dělají neplechu? V žádném případě je sami nevysazujte a poraďte se se svým lékařem. Ten vám poradí, jestli jsou vaše domněnky skutečně opodstatněné.

Kolísání váhy: 7 důvodů pro podezřele vyšší číslo na váze

6. Jste žena v určité fázi menstruačního cyklu

Naprostá většina žen pozoruje nárůst na váze bezprostředně před a během menstruace, kdy pomyslný „peak“ bývá první den menstruace. Naopak nejnižší hmotnost bývá uprostřed cyklu.

Zadržování vody je způsobeno ženskými hormony – estradiolem a progesteronem. Mimo to mají vliv i na emoce a chutě na sladké.

Proto nelze všechno svádět pouze na hormony – během PMS je běžné, že jednoduše sníme více. A listový salát nebo mrkev mezi vyhledávané lahůdky zrovna nepatří.

7. Hodně jste cvičili

Vrátili jste se uřícení a zpocení z dlouhého běhu, kde jste toho moc nevypili, a nenapadlo vás nic lepšího, než si stoupnout na váhu? Pak se neradujte předčasně, to je pouze voda, kterou jste adekvátně nedoplnili, a svalový glykogen, o který jste přišli. To, že se při zátěži více potíte, nemá žádnou souvislost s efektivním hubnutím.

Pomocí pohybu sice pálíte kalorie, ale zákon zachování energie funguje stále stejně: Abyste zhubli, musíte spálit více, než sníte. A tím, že při sportu nebudete pít, tomu zrovna nepomůžete.

Co si z toho vzít?

Kolísání hmotnosti je úplně normální jev, který je ovlivňován mnoha a mnoha faktory. Proto prakticky neexistuje něco jako „správné“ číslo, které je konstantní a nekolísá. Neznepokojujte se, pokud ze dne na den uvidíte na váze nějaký ten přírůstek.

Proto je fajn kromě sledování hmotnosti sledovat i měnící se tělesné obvody, případně i poměr svalů a tuků. S tím vám pomohou bioimpedanční přístroje typu InBody.

Pokud chcete z čísla na váze vyvozovat nějaké závěry, važte se vždy za stejných podmínek. Svoji roli hraje denní doba i předešlá fyzická aktivita. Než koukat na izolovaná čísla, spíše si dělejte průměry z jednotlivých týdnů a ty porovnávejte mezi sebou. Ženy by měly brát v úvahu i fázi menstruačního cyklu.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Menstruační cyklus: ovlivňuje chutě, sílu i zadržování vody
Strasti a patálie s menstruačním cyklem dobře zná každá z nás. Jak se ale podepisuje menstruační cyklus na kvalitě tréninku a má smysl to nějak řešit? Ano!
8 důvodů, kvůli kterým neúmyslně přibíráte
8 důvodů, kvůli kterým neúmyslně přibíráte
Máte pocit, že žijete zdravě, a přesto se vám nedaří hubnout, nebo naopak tloustnete. Možná děláte některou z chyb, které jsme vám přiblížili v dnešním článku.
5 tipů, díky kterým zaručeně zhubnete i bez počítání kalorií
5 tipů, díky kterým zaručeně zhubnete i bez počítání kalorií
Vyřadit lepek, sacharidy, nejíst po 6. hodině nebo jíst tukožroutskou polévku? Co je tedy ta správná cesta, jak dosáhnout vysněné postavy. Nemusíte se mučit hladovkami, abyste zhubli. Poradíme vám, jak zakomponovat do života pár jednoduchých triků, díky kterým se váha ručičky konečně pohne tím vytouženým směrem.
Sexy tělo i za cenu vyšší váhy, proč je to správně?
Sexy tělo i za cenu vyšší váhy, proč je to správně?
Kolikrát už vás napadlo, že teprve až s nižší váhou budete šťastnější? Pojďme se podívat, proč váha vyvolává tolik emocí, stresu a pozornosti. A proč co nejnižší hodnota není ta nejlepší strategie?
5 rad, jak si udržet váhu po zhubnutí
5 rad, jak si udržet váhu po zhubnutí
Asi každý někdy zkoušel zhubnout. Mnohým z vás se to jistě i povedlo. Jak dlouho vám ale nižší číslo na váze vydrželo? V dnešním článku se zaměříme na to, jak si udržet novou hmotnost a znovu nepřibrat.
Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli
Trápí vás oteklé tělo a celulitida? Možná jíte moc soli
Sůl byla v minulosti mimo jiné používána k léčebným účelům, dnes jí ale máme v jídelníčku takové množství, že nám její příjem spíše škodí. Jaká rizika s sebou zvýšená konzumace soli přináší, jaké potraviny jsou jejím největším zdrojem a jak je to se zadržováním vody při hubnutí?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
Chutě na sladké, kručící žaludek nebo zažívací problémy signalizují, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Může to být právě nedostatek vlákniny, který zmíněné neduhy způsobuje. Poradíme vám, jak tuto chybu napravit.
Zadržování vody v těle: příčiny a jak s ním bojovat
Zadržování vody v těle: příčiny a jak s ním bojovat
Trápí vás zadržování vody v organismu? Poznejte nejčastější příčiny. Čím jsou způsobené a dá se s nimi něco dělat?
Když se na tréninku potím jako čert, spaluji tuk lépe a rychleji?
Když se na tréninku potím jako čert, spaluji tuk lépe a rychleji?
Jaký je vztah mezi pocením a hubnutím, znamená více potu také více zhubnutého tuku? Pojďte zjistit pravdu a udělat si v tom jasno.
Jaká je doporučená denní dávka soli?
Jaká je doporučená denní dávka soli?
Ačkoliv výživová doporučení radí jíst denně okolo 5 g soli, téměř žádný vyspělý stát světa to není schopný dodržet. Některé státy solí dokonce dvojnásobně. Čím to je a jaký to má vliv na naše zdraví?
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
Jednou do měsíce zkrátka přichází období, kdy je všechno tak nějak náročnější. Co se vlastně ve vašem těle během menstruace děje, jaký význam mohou mít projevy premenstruačního syndromu, co během menstruace jíst a jak cvičit?
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Být ženou je skvělé - dokud do hry nevkročí PMS. Premenstruační syndrom zažívá více než polovina žen. Co ho způsobuje a jak ovlivňuje naši hmotnost a chuť k jídlu?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?