7 sportovních filmů, které tě zvednou ze židle!

29. 3. 2020
Komentáře
7
7 sportovních filmů, které tě zvednou ze židle!
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Impossible is nothing, říká vám něco tato notoricky známá fráze? Je těžké tomu uvěřit, ještě těžší je dělat vše proto, aby tato motivační fráze byla skutečně pravdivá, a ještě těžší je jít den za dnem s pevnou vírou v sebe sama a nenechat se odradit negativním okolím nebo neuhnout z vytyčené cesty. 

Těchto několik sportovních filmů, často inspirovaných skutečným příběhem, vám vlije novou krev do žil a nabije vás pevnou vírou v sebe sama a své sny. Ať už je vaším snem cokoliv, věřte, běžte a dokažte to!

Dostat hlavu do módu Terminátora nestačí, tělu je zapotřebí dodávat kvalitní živiny, dopřát mu odpočinek a podpořit výkon regenerací a doplňky stravy, které nám mohou pomoci. Zorientovat se v informační džungli pak pomůžou například tyto naše základní články.

Teď už ale pojďme na 7 filmů, které nesmí uniknout žádnému sportovnímu fanouškovi!

1. Pásky z Nagana (2018)

Snad nejde začít jinak než českým hokejovým zázrakem z OH v Naganu v roce 1998, kdy naše podceňovaná výprava vyhrála zlatou olympijskou medaili v hokejovém turnaji. Vždyť se jednalo o turnaj století, kdy poprvé v historii nastoupili za své národní týmy hráči z NHL, která byla kvůli turnaji přerušena. Najednou tak ruský celek připomínal neporazitelnou sbornou z dob Sovětského svazu, hvězdami nabitý kanadský tým táhl legendární Wayne Gretzky prahnoucí po zlatu stejně jako hvězdy z týmu USA. 

Nikdo nečekal, že tým pod taktovkou Ivana Hlinky, kapitánským céčkem Vladimíra Růžičky s hvězdným Jágrem a brilantním "Dominátorem“ v brance ukradne turnaj. Pásky z Nagana by rozhodně měl vidět každý Čech. V okamžiku, kdy Petr Svoboda vstřelí vítěznou branku ve finálovém utkání nad Ruskem, naskočí nezlomná pýcha, hrdost a husí kůže každému, kdo se narodil v naší krásné vlasti.

Dokument můžete zhlédnout online na olympijském kanálu "The Nagano Tapes."

2. Hokejový zázrak (2004)

Ještě chvíli zůstaneme u hokeje a připomeneme si jeden z nejkrásnějších příběhů moderního sportu. V roce 1980 na ZOH v Lake Placid se stal doslova hokejový zázrak, kdy tehdejší neporazitelná "sborná“ (tým Sovětského svazu) nastoupila ve finálové skupině olympijského turnaje proti celku Spojených států, ve kterém se to hemžilo "no name“ hráči z univerzit a amatérské hokejové ligy.

Jak obstál celek Herba Brookse proti Sovětské mašině s nejlepší pětkou historie ve složení Makarov, Kasatonov, Larionov, Fetisov a Krutov? Pamatujte, Impossible is nothing …

3. Góóól (2005)

Každý kluk na planetě má sen! Pro drtivou většinu z nich je to být profesionálním sportovcem, nejčastěji fotbalistou. Příběh mexického fotbalového kouzelníka Santiaga Muneze ukazuje vůli jít si za svým snem zahrát si nejprestižnější soutěž světa (anglickou Premier League) a udělat pro to vše, i když ve vás ostatní nevěří a šance na úspěch se pomaluje vzdaluje.

Ve snímku můžete dokonce zahlédnout Milana Baroše (posílá Liverpool do vedení 2:1 proti Munezovýmu Newcastlu) a Vladimíra Šmicera v dresu Liverpoolu během jejich největší slávy. 

4. Vítězové a poražení (1999)

Kdybyste si z tohoto filmu měli odnést jen projev trenéra Tonyho D´Amata, kterého výborně ztvárnil Al Pacino, pak to bude stačit, ale film nabízí i ponaučení týkající se pomíjivé a bleskem sežehnuté slávy, protože všichni jsme jen lidi a jsme si rovni. Co je sportovec bez svých fanoušků, diváků a reklamních agentur? Jen jeden z davu, a proto bychom všichni v sobě měli nosit hlubokou pokoru a nad svým chováním přemýšlet, ať hrajeme první ligu, nebo jen "kopeme prales.“ 

"Myslím si, že člověk je největší a zároveň nejspokojenější, když ze sebe vydá úplně všechno a leží vyčerpaný na bojišti jako vítěz.“ – Vince Lombardi, fotbalový trenér (NFL)

5. Coach Carter (2005)

Nekompromisní Samuel L. Jackson v roli basketbalového trenéra se vrací na místo činu. Jako mladý sportovec býval hvězdou basketbalového týmu richmondské střední a nyní přichází, aby napravil neúspěšnou sezónu a vštípil hráčům i jiné hodnoty, než je sport.

Coach Carter ukazuje, že být dobrý ve sportu nikoho neopravňuje, aby zanedbával školní povinnosti, protože jedno bez druhého téměř nemůže fungovat a skloubit tyto náročné činnosti dohromady jednoduše lze. Coach Carter tak ukázal svým hráčům budoucnost bez drog, gangů, vězení a dalších potenciálních kriminálních aktivit. 

6. Navěky silný (2008)

Tento silný příběh vypráví o osudu středoškolské rugbyové hvězdy Ricka Penninga, který se pod vedením svého trenéra a otce nedočkává sebemenší pochvaly nebo uznání. V Rickovi se pak probouzí větší a větší vzpurnost a v opilosti způsobí autonehodu, po které se dostane do nápravného zařízení, a očekávaná kariéra profesionálního atleta je na míle vzdálená realitě.

Rickova sportovního talentu si však všimnou pracovníci nápravného zařízení a Rick dostane šanci nastoupit za highlandskou střední, kterou po těžkých bojích s autoritativním trenérem dovede až do finále, kde se má rozhodnout, za jaký tým nastoupí? Bude to jeho bývalá škola v čele s Rickovým nesmlouvavým otcem, nebo to bude tým highlandské střední, který dal Rickovi druhou šanci? 

7. Kokosy na sněhu (1993)

Myslím, že Kokosy na sněhu snad viděl každý, ať se jedná o sportovního fanouška, nebo nikoliv. Úsměv na tváři vyvolá již zjištění, že se jamajští sportovci pokoušejí dostat na zimní olympijské hry v Calgary v roce 1988 v bobové disciplíně. "Vepředu je Denis a za ním Junior a Yul a Sanka a nejrychlejší jsou jamajský sprinteři. Na jamajským bobu pojede Jamajka."

Takto se povzbuzovali jamajští bobisté, když se kvalifikovali do Calgary. Ve skutečnosti se jednalo o čtyři vojáky namísto sprinterů, kteří pobláznili zimní Calgary. Skutečné "kokosy“ o medaile nebojovali, ale skončili 25. a závěrečnou havárii zavinila chyba nezkušeného pilota, po které byla celá posádka hospitalizována, ale vše dobře dopadlo, jak ve filmu, tak i ve skutečnosti. Otázkou zůstává, jestli ve skutečnosti bobisté ve finiši také líbali zlaté vejce? 

Kdybychom měli vybrat 3 filmy, na které se prostě musíte podívat, tak by to byly:

  1. Pásky z Nagana v hlavních rolích s českým národním hokejovým týmem a příběhy hvězd, jako je Hašek, Jágr, Svoboda a další.
  2. Coach Carter vám ukáže, že s pevnou disciplínou a morálkou lze zvládnout cokoliv!
  3. Navěky silný rugbyový bijec Sean Faris ukazuje světu, jak neprofesionální chování dokáže zhatit slibně rozjetou sportovní kariéru, ale situace se pro něj ukáže nanejvýš příznivá, a on tak dostává šanci znovu zazářit.
10 motivačních filmů, které tě donutí vstát z gauče
10 motivačních filmů, které tě donutí vstát z gauče
Každé roční období znamená možnost začít znovu a lépe. Pro začátek je důležitá motivace a tu vám přinášíme právě teď skrze našich 10 filmových tipů, které vás tak nakopnou, že si hned zítra zajdete do posilovny.
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Základní suplementy na cvičení, které má smysl užívat
Základní suplementy na cvičení, které má smysl užívat
Do kterých suplementů se vyplatí investovat, které jsou populární bez příčiny a které jsou naopak vyloženě peníze spláchnuté do záchodové mísy?
Skvělá postava i bez dietologa. Jednoduché základy stravování
Skvělá postava i bez dietologa. Jednoduché základy stravování
Baví vás cvičit a zároveň nechcete trávit dlouhé večery studiem metabolismu sacharidů a nejnovějších studií o (ne)škodlivosti lepku? Pak možná není nutné zjišťovat si nejbližší termín semináře výživového poradenství, ale stačí se řídit několika základními pravidly.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?