Biologické rytmy: v čem všem nás ovlivňují a jak můžeme ovlivnit my je?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Bc. Karolína Šimečková
Komentáře
Biologické rytmy: v čem všem nás ovlivňují a jak můžeme ovlivnit my je?
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Biologické rytmy se poprvé zkoumaly na rostlinách.
  • Dělíme je na 3 hlavní typy: ultradiánní, infradiánní, cirkadiánní.
  • Cirkadiánní rytmy souvisí s osobnostní charakteristikou člověka.

Kdy a na čem se biologické rytmy poprvé zkoumaly?

Dávno v minulosti se předpokládalo, že vnitřní rytmy člověka  jsou určovány vnějšími faktory, a to především otáčením Země a pravidelným střídáním světla a tmy. První vědecké experimenty však dokázaly pravý opak, tedy to že jsou rytmy podmíněny vnitřně. První výzkumy byly prováděny na rostlinách. Francouzský astronom Jean Jacques Ortous de Mairan zhotovil jednoduchý experiment, při kterém umístil rostlinu Mimosy do skříně (světelné izolace) a pozoroval, jak otevírá a zavírá své listy bez ohledu na opakované pozměňování intenzity světla. Tím jako první potvrdil existenci vnitřních rytmů.

Další badatelé, mezi které patřil například Henri Luis Duhamel du Monceau, se nechali inspirovat a v experimentování pokračovali. Henri Luis tvrdil, že Mimosa otevírání a zavírání svých listů řídí podle vnější teploty. Vytvořil proto experimentální box se stálou teplotou, avšak i v něm rostlina Mimosa vykonávala stejný pohyb listy. Poslední výzkum stojící za zmínku podnikl švýcarský botanik Alphonse de Candolle, který přišel na to, že rytmicita pohybu listů u Mimosy nebyla 24 hodinová, ale že se lišila ve vztahu ke konkrétní rostlině. Tato individuální variabilita se stala dalším důkazem vnitřních rytmů, protože kdyby byly pohyby podmíněné vnějším prostředím, byly by u všech rostlin stejného druhu totožné.

Máme 3 hlavní typy biologických rytmů

Biologické rytmy se zpravidla dělí do 3 hlavních kategorií – rytmy ultradiánní, cirkadiánní a infradiánní:

  • ultradiánní rytmy: perioda kratší než 20 hodin
  • infradiánní rytmy: perioda delší než 28 hodin 
  • cirkadiánní rytmy: perioda 24 hodin

Pojďme se podívat blíže na rytmy cirkadiánní

Už odjakživa jsme každý z nás tak nějak podvědomě tušili, že máme svůj vlastní konkrétní čas, kdy se nám vstává a chodí spát “snadněji a lépe”, a posléze jsme i více čilí a aktivní než v časy jiné. Obecně tyto časové preference rozdělují lidi na ranní ptáčata a noční sovy, případně nevyhraněné typy (člověk se přímo neřadí ani do jedné ze skupin).

Čím jsou cirkadiánní rytmy ovlivněny?

Cirkadiánní preference jsou ovlivněny mnoha faktory:

  • věk – obecně od konce adolescence posun k ranním typům
  • pohlaví – muži mají tendenci k večerním typům
  • cyklus spánku a bdění – čas a počet hodin spánku
  • tělesná teplota
  • životní styl – kuřáci jsou spíše večerními typy
  • sociální faktory – zaměstnání (denní/noční směny), cestování (jet lag)
  • Zajímá Vás, jak si správný cirkadiánní rytmus udržet? Přečtěte si náš článek Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život

Biologické rytmy: v čem všem nás ovlivňují a jak můžeme ovlivnit my je?

Vztah mezi cirkadiánní preferencí, Extraverzí/Intraverzí a Emoční labilitou

Na začátek je nutno fyziologicky vysvětlit, co jsou vlastně dimenze Extraverze/Intraverze a Emoční labilita. Autor faktorového modelu osobnosti Eysenck popisuje dimenzi Extraverze úrovní obecné aktivace mozkové kůry, která je způsobována nabuzením retikulární formace v mozkovém kmenu (arousal system). Intraverti vykazují podle něj naopak vyšší úroveň kortikální aktivace než extraverti. Podobně dimenze Emoční labilita je spojena s vysokou neurální aktivitou subkortikálních struktur, zahrnující hippocampus, amygdalu, gyrus cinguli, septum a hypotalamus (activation system). 

Extraverze je obecně charakterizována osobnostními vlastnosti jako je energetičnost, společenskost, sdílnost,živost či elán. Intraverze je naopak popisována spíše jako tendence k samotě, nízké sebevědomí a vysoká míra kritičnosti. Emoční labilita souvisí s neklidem, tenzí, úzkostností a přehnanou starostlivostí. 

Navíc jsou jednotlivé dimenze dědičné, což znamená, že jedinec má tendenci v dané dimenzi setrvávat dlouhodobě. Výzkum autorů Tankova (1994) cirkadiánních preferencí odhalil, že jedinci s večerními preferencemi typicky skórují výše v Extraverzi než v Intraverzi. Co se týče Emoční lability, nebyly nalezeny žádné významné souvislosti

Co si z toho vzít? 

Biologické rytmy se objevují nejen u lidí, ale u všech živých organismů. Dělíme je na základní 3 typy, a to: ultradiánní rytmy, infradiánní rytmy a cirkadiánní rytmy. Lidé se právě podle cirkadiánních rytmů rozdělují na: ranní ptáčata, noční sovy a nevyhraněné typy. Navíc existuje řada faktorů, které naše cirkadiánní rytmy ovlivňují a my některé z nich vlastním působením a konáním můžeme pozměnit.

Mimo jiné se cirkadiánní rytmy vážou i na naší osobnostní charakteristiku a to konkrétně, dle proběhnuvších výzkumů, extraverti mají tendenci být spíše večerními typy než intraverti. 

9 tipů, jak zlepšit spánek
9 tipů, jak zlepšit spánek
Kvalita spánku se za poslední desetiletí značně zhoršila, přitom je tento odpočinek pro naše zdraví zcela zásadní. V tomto článku jsme si pro vás připravili 10 tipů, díky nimž zrychlíte usínání, zkvalitníte svou spánkovou rutinu a tím také velice jednoduše zlepšíte váš fyzický i psychický stav!
Ranní procházka vás spolehlivě nastartuje
Ranní procházka vás spolehlivě nastartuje
O tom, že ranní vstávání není nic moc, ví asi každý svoje. Naštěstí ale existuje přírodní energy booster, který vás po probuzení nakopne víc, než kofein – ranní procházka. Co všechno vám může přinést a jak ji začlenit do své rutiny?
Věděli jste? Optimisté mají podle vědeckých studií lepší předpoklady k dlouhověkosti
Věděli jste? Optimisté mají podle vědeckých studií lepší předpoklady k dlouhověkosti
Na svět můžete nahlížet z mnoha úhlů pohledu – věděli jste ale, že optimisté mají podle vědeckých studií potenciál k nižší náchylnosti k některým onemocněním a dlouhověkosti? Co za tím stojí?
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Co je cirkadiánní rytmus a jak nám může zlepšit život?
Naše tělo se řídí podle cirkadiánního rytmu. Tělesné nastavení není radno obcházet, můžete si akorát zadělat na problém. Podívejte se, jak tento rytmus funguje, co ho udává a jak ho můžete sami podporovat, abyste se ve vašem těle cítili lépe.
Co je to jet lag? Příčiny a tipy, jak si s ním poradit
Co je to jet lag? Příčiny a tipy, jak si s ním poradit
Víte, co je to jet lag? V tomto článku se dozvíte příčiny a tipy, jak si s jet lagem poradit a zmírnit jeho dopady.
Ranní ptáče vs. noční sova: kdo je zdravější i lépe hubne?
Ranní ptáče vs. noční sova: kdo je zdravější i lépe hubne?
Našli jsme rozdíly mezi nočními sovami a ranními skřivany! Kdo má lepší předpoklady hubnout a být celkově zdravější? Souboj noci a brzkého rána nám na to odpoví.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!