Ultimátní návod, jak se rychle zbavit nachlazení

ověřil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáře
Ultimátní návod, jak se rychle zbavit nachlazení
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Co je nachlazení? 

Nachlazení je jedním z nejčastějších akutních respiračních infekcí (ARI), které se typicky vyskytuje zejména v období s nižšími venkovními teplotami – na podzim, v zimě nebo na jaře. V drtivé většině případů je způsobeno viry, nejčastějšími původci jsou rinoviry, adenoviry, koronaviry či enteroviry. Pro ARI jsou obecně charakteristické následující znaky:

  • rychlý nástup onemocnění dýchacích cest (nejčastěji 12 hodin až 3 dny od nákazy)
  • přítomnost alespoň jednoho ze symptomů: kašel, ucpaný nos, bolest v krku nebo dechová nedostatečnost

ARI pak lze dělit na zánět dolních dýchacích cest a horních dýchacích cest – přičemž právě v případě postižení horních cest dýchacích mluvíme o tzv. nachlazení. Šíření nachlazení se děje skrze kapénky, které se do ovzduší uvolňují při kašli, smrkání nebo kýchání, ale také při prostém mluvení. Choroboplodné zárodky mohou ulpět i na rukou nebo různých površích, kdy pak k jejich šíření dochází kontaktem s danou plochou nebo tělesem a přenesením na vlastní sliznice (při jídle, nebo sáhnutí do oka/nosu). 

Můžete onemocnět jen ze zimy? 

Často se říká “Obleč se, nebo prochladneš a onemocníš!” – lze ale onemocnět na základě chladného počasí? Ano i ne. K nachlazení je vždy potřeba přítomnost viru, který je iniciátorem samotného rozvoje onemocnění. Pouze z prochladnutí tedy onemocnět nemůžete. 

Na druhou stranu, chladné počasí samo o sobě oslabuje přirozené ochranné bariéry vašeho těla, např. tím, že vysušuje nosní sliznici a usnadňuje tak virům průchod do těla. I když jste tedy dokonale “zachumlaní”, ale dýcháte studený vzduch, šance na onemocnění se zvyšuje. Pokud jste se navíc dostatečně neoblékli a vaše tělo mobilizuje všechny energetické zdroje, aby udrželo stabilní teplotu vašeho tělesného jádra, je to pro něj další vysílení a tím pádem větší šance pro viry, že se úspěšně uchytí a rozmnoží. A ruku na srdce, v chladných měsících není o viry v prostředí nouze.

Přestože tedy nachlazení ze zimy nechytíte, chladné počasí snižuje obranyschopnost vašeho těla proti virům, které poletují všude okolo. 

Jak se nachlazení rychle zbavit? 

Pokud se už stalo, a vy se potýkáte s nachlazením, vaše první otázka pravděpodobně bude, jak se jej co nejrychleji zbavit. Pravda je však taková, že na nachlazení neexistuje specifický lék a tělo si s ním v rámci několika dní poradí samo. Vy však můžete svému organismu zajistit co nejlepší podmínky pro boj s infekcí, aby se nachlazení zbytečně neprotahovalo, což se může stát zejména, když budete onemocnění “přecházet”. Níže zmíněné body jsou tedy zejména tipy pro rychlou úlevu od nepříjemných symptomů nachlazení a podporu přirozeného boje těla proti nemoci.

1. Snažte se odpočívat

Ne vždy je možné při rýmičce zůstat několik dní doma v posteli, ať už z hlediska práce, školy nebo třeba péče o děti. V rámci svých možností se ale snažte co nejvíce zpomalit, své tělo zbytečně nevyčerpávat a dopřát mu co nejvíce odpočinku. Může to vypadat např. tak, že v prvních dnech nachlazení se vrhnete na méně náročné úkoly, vynecháte náročný venkovní trénink nebo místo cesty do práce na kole pro tentokrát zvolíte raději MHD. 

Konkrétní podobu vašeho denního režimu je třeba vždy přizpůsobit okolním podmínkám a potřebám – i  když méně intenzivní pohyb (např. v podobě krátké procházky) může být v přiměřené míře vhodný i během nemoci, hodiny strávené venku v mrazu nebo hustém sněžení/dešti vám příliš dobře neudělají. Jestliže máte horečku, bolí vás hlava apod., bude lepší se v této fázi pohybem nezatěžovat vůbec.

2. Pijte dostatek tekutin

Dostatečný příjem tekutin během nemoci umožňuje tělu s efektivní obranou – jen při dostatečné hydrataci budou všechny reakce fungovat tak, jak mají. Příjem tekutin má vliv také na funkci buněčných membrán, které viry brzdí v rychlém šíření mezi buňkami. 

Ideální volbou bude teplé nebo vlažné neslazené čaje, přičemž u zeleného či černého čaje si dejte pozor na obsah kofeinu. Dále je samozřejmě vhodná i voda nebo ředěné ovocné šťávy.

3. Použijte nosní sprej

Ucpaný nos, a dutiny, jsou jedním z nejotravnějších symptomů nachlazení – pomoci si můžete např. nosními spreji. Jako první volbu doporučuji vyzkoušet fyziologické roztoky nebo sprej s mořskou solí. Hydratuje nosní sliznici a do jisté míry pomáhá zmírnit i její otok. Tyto přípravky neobsahují léčebnou látku, která sice nos uvolňuje účinněji, ale lehce na ní vzniká “závislost”. Proto se také nosní spreje s účinnými látkami smí používat maximálně týden a v omezeném množství za den. 

Spreje s fyziologickým roztokem nebo mořskou solí jsou tam v tomto ohledu bezpečnější a můžete je zpravidla aplikovat častěji. Vždy se ale řiďte radami lékárníka, zejména pokud máte vysoký krevní tlak nebo onemocnění srdce a cév – zde je potřeba zvolit specifické přípravky. Novinkou jsou také inhalační tyčinky, které mohou díky obsahu mentolu nebo eukalyptu podpořit účinnost nosních sprejů. 

Další možností je pak také výplach nosu, o kterém si můžete podrobně přečíst v článku Výplach nosu: aktuální trend nebo skutečná pomoc?

4. Vdechujte teplou/vlažnou páru

Vdechování teplé/vlažné vodní páry vám může pomoci se snížením hustoty hlenu, uvolněním ucpaného nosu i dutin nebo také proti chraptění. Využít můžete speciální inhalační přístoje nebo prostě jen hrnec teplé vody, kdy si můžete hlavu zakrýt utěrkou, aby pára zbytečně neunikala. Dávejte si ale velký pozor na to, aby nebyla voda a z ní stoupající pára příliš horká – to by mohlo vaším sliznicím naopak uškodit. 

Do vody si také můžete přidat roztok mentolu nebo eukalyptu pro ještě vyšší efekt uvolnění – ty ale vždy nakupujte v lékárně a poraďte se s lékárníkem. V žádném případě nepoužívejte např. kapky do aromalamp, které nemusejí mít složení vhodné i inhalaci.

5. Použijte pastilky na bolest v krku nebo proti kašli

Pro úlevu od kašle nebo bolesti v krku využijte pastilky na bolest nebo kapky/sirup proti kašli. Podle intenzity symptomů si můžete vybrat např. mezi čistě bylinnými přípravky a léčivy s obsahem účinné látky, kde budou pro užívání přísnější pravidla. Pokud pravidelně užíváte léky, konzultujte výběr léčivých přípravků s lékárníkem. 

6. Upravte teplotu a vlhkost v místnosti

Příliš chladný, nebo naopak teplý a suchý vzduch v místnosti vás může dráždit ke kašli a negativně působit na vaše sliznice. Ideální je tedy mírné vytápění s občasným vyvětráním. Pomoci může také zvlhčovač vzduchu.

7. Dopřejte si výživné “comfort food”

Během nemoci je důležité přijímat také dostatek kvalitních živin, a i když jsou nudle z pytlíku nejrychlejší a nejméně namáhavou variantou, zkuste v tomto “náročném období” tělu poskytnout nutričně bohatší jídlo. Zaměřte se zejména na dostatek ovoce a zeleniny, kvalitních bílkovin, komplexních sacharidů a zdraví prospěšných nenasycených tuků. 

Připravit si můžete také své oblíbené “comfort food”, které vám může pomoci k lepšímu pocitu a pozitivním emocím. I zde doporučuji hledat nutričně vyváženější variantu, protože comfort food zdaleka nejsou jen potraviny plné přidaného cukru nebo nekvalitních nasycených tuků – stejně tak to může být poctivý vývar, těstoviny s krémovou omáčkou nebo třeba nadýchané tvarohové lívance. Pokud vás zajímá, v jakých případech je konzumace comfort food prospěšná a kdy může naopak znamenat problém, přečtěte si článek Comfort food: neškodná nostalgie nebo zdroj zdravotních komplikací?

Ultimátní návod, jak se rychle zbavit nachlazení
Image by stockking on Freepik

Jak nachlazení předcházet?

  1. Dodržujte hygienická opatření: důkladná hygiena a prevence jsou nejlepšími způsoby, jak si zachovat své zdraví. Pravidelně si myjte ruce a pokud je to možné, nevystavujte se zbytečně styku s akutně nemocnými osobami. Další tipy najdete v článku 7 tipů, jak na posílení imunity.
  2. Zvažte možnost očkování: očkovací látky jsou dostupné pro různé typy virů – obecně je doporučováno zejména starším lidem (cca nad 65 let) nebo jinak ohroženým skupinám osob (srdeční onemocnění atd). Vhodnost očkování proto zvažte na základě svého věku, celkového zdravotního stavu nebo doporučení lékaře.
  3. Naučte se pracovat se stresem: zejména chronický stres může s vaší imunitou pěkné zamávat. Na co si dávat pozor, a jak se proti tomu bránit, si můžete přečíst v článku Ničí vám stres imunitu, nebo jí naopak pomáhá?
  4. Dbejte na vyváženou stravu s dostatkem vitaminů a minerálních látek: nutričně vyvážený jídelníček je základem celkového zdraví a odolnosti organismu. Snažte se proto vyhledávat co nejméně zpracované potraviny, které jsou bohaté na kvalitní živiny, vlákninu i mikronutrienty. Na co konkrétně zaměřit, najdete v článku Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
  5. Pravidelně se hýbejte: Fyzická aktivita je důležitým prvkem vedoucím k udržení celkového zdraví, a to včetně pozitivního vlivu na imunitní systém. Jaká další rizika vám při sedavém životním stylu hrozí, se dozvíte v článku 10 projevů toho, že se málo hýbete.
  6. Otužujte se: Otužování vede k podpoře funkce imunitního systému, vůbec to ale neznamená, že si musíte jít teď hned vysekat díru do zamrzlého rybníka. Otužovat se můžete např. i tak, že si doma o trochu stáhnete topení, nebo svléknete jednu vrstvu oblečení. nejdůležitější je začínat POSTUPNĚ. V případě prochladnutí totiž, jak bylo zmíněno výše, riziko onemocnění naopak roste. Pokud vás toto téma zajímá hlouběji, podívejte se na článek Jak začít s otužováním?
  7. Vyzkoušejte saunu: podle studií má na imunitní systém vliv také saunování, to převážně na pravidelné bázi. Pozor ale na to, že saunování je vhodné pouze jako prevence, nikoli léčba! Pro tělo totiž představuje jistou formu stresu, na kterou se postupně adaptuje. Pokud byste ale do ní šli oslabení nemocí, váš stav by se pravděpodobně spíše zhoršil. Jak se na saunování připravit, abyste se nevystavili nebezpečí, a v jakých dalších ohledech vám může pomoci, se dozvíte v článku Saunování: Jak si jej bezpečně užít, a je na místě bát se o plodnost?

Co si z toho vzít? 

Nachlazení je nejčastějším případem akutních respiračních infekcí, které se šíří kapénkami. Při jeho léčbě si tělo poradí samo, aby se ale nemoc zbytečně neprodlužovala, je vhodné podpořit svou přirozenou imunitu a schopnost bojovat s infekcí. V tomto ohledu má pozitivní vliv zejména klidový režim, dostatečný příjem tekutin, vyvážená strava nebo využití podpůrných léčebných prostředků k úlevě od nepříjemných symptomů, jako nosní spreje či tablety na bolest v krku.  

Cvičení při nachlazení či nemoci: má to smysl?
Cvičení při nachlazení či nemoci: má to smysl?
Máme jít cvičit, když jsme nemocní, nebo ne? To je podobně stará otázka jako Hamletovské: "Být, či nebýt?" Dneska se podíváme na tuto otázku okem vědy a řekneme si, kdy jít cvičit, a kdy naopak raději zůstat pěkně v pelechu.
Jaké potraviny mohou prodloužit život a chrání nás před nemocemi?
Jaké potraviny mohou prodloužit život a chrání nás před nemocemi?
Kdybyste věděli, že se dokážete chránit před rakovinou nebo srdečně-cévními onemocněními konzumací určité skupiny potravin, zařadili byste je do jídelníčku? Máte šanci, dneska se dozvíte, jaké potraviny to jsou.
Výplach nosu: aktuální trend nebo skutečná pomoc?
Výplach nosu: aktuální trend nebo skutečná pomoc?
Výplach nosu je podpůrná léčba praktikovaná při snaze zmírnění ucpaného nosu a podráždění způsobeného infekcí dutin, alergiemi nebo nachlazením. Jak na to a je tato metoda podpořena výzkumy? To i další se dozvíte v tomto článku!
10 projevů toho, že se málo hýbete
10 projevů toho, že se málo hýbete
Lidské tělo je stvořeno k pohybu – pokud se mu jej nedostává, dá to dříve či později najevo. Jakých signálů byste si měli všímat, se dozvíte v novém článku.
Jak začít s otužováním?
Jak začít s otužováním?
Zima se pomalu blíží a spolu s ní i vlna dalších zimních otužilců. Jak s otužováním pomalu začít, aby vám přinášelo očekávané benefity?
Saunování: Jak si jej bezpečně užít, a je na místě bát se o plodnost?
Saunování: Jak si jej bezpečně užít, a je na místě bát se o plodnost?
Obzvláště v chladných dnech je sauna pohlazením po těle i duši – víte však, jak se při saunování chovat, aby vám nepřineslo více škody, než užitku? Co vám může sauna nabídnout po stánce zdraví, a zda by se měli muži obávat o svou plodnost, se dočtete v novém článku.
7 tipů, jak na posílení imunity
7 tipů, jak na posílení imunity
Imunita je něco, co si do určité míry můžeme koupit, a to například suplementací, kvalitními potravinami a podobně. Jak můžeme v těchto těžších časech imunitu podpořit?
Comfort food: neškodná nostalgie nebo zdroj zdravotních komplikací?
Comfort food: neškodná nostalgie nebo zdroj zdravotních komplikací?
Každý z nás má bezpochyby nějaké jídlo, které jej v mžiku vrátí do dětských let, pohladí po duši a zvedne náladu. Proč se vlastně po snědení comfort food cítíme dobře, a může nadměrná konzumace takových jídel představovat riziko?
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Znáte to, pravidelně cvičíte, výsledky se začínají rýsovat... a najednou je tu podzim a vy se nachladíte. Zkuste letos zařadit zdraví prospěšné potraviny a látky na podporu imunity, vyzrajete na chřipku a nachlazení!
Ničí vám stres imunitu, nebo jí naopak pomáhá?
Ničí vám stres imunitu, nebo jí naopak pomáhá?
Podzim je pro imunitu opravdová výzva – věděli jste ale, že funkce imunitního systému může být ovlivněna např. i stresem? A který typ stresu je ten nejhorší?
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?