Výplach nosu: aktuální trend nebo skutečná pomoc?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Výplach nosu: aktuální trend nebo skutečná pomoc?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Výplach dutin, také známý jako nosní výplach nebo léčba hrnce neti, má svůj původ už v Ajurvédské tradici.
 • Jedná se o samoobslužný postup, který člověku umožňuje jemně propláchnout nosní průchody fyziologickým roztokem.
 • Výplach může mimo jiné pomoci vyčistit hlen a odstranit kontaminanty a dráždivé látky.

Slyšeli jste už někdy o výplachu nosu? Někdy se mu také říká výplach dutin a vztahuje se na použití sterilizované vody k pročištění, popřípadě hojení vašich sinusových průchodů. Lidé jej často používají při nachlazení, chřipce, infekci dutin, ale také ke zmírnění ucpaného nosu způsobeného alergiemi. Je tento postup ale podpořen výzkumy? To i další zajímavosti naleznete v tomto článku!

O co se tedy jedná?

Výplach nosu je bezpečný, dostupný a jednoduchý lék na ucpaný nos a podráždění dutin. Obvykle se provádí fyziologickým roztokem (při dodržení postupu je možné vyrobit doma), jelikož může právě on “smýt” alergeny, hlen a další nečistoty a pomoci při zvlhčování sliznice.

Na postup lze využít několik pomůcek. Mezi nejčastější patří tzv. rhino horn a neti hrnec (dostupné v lékárnách, specializovaných prodejnách nebo na internetu), dá se pracovat ale i se stlačovacími lahvičkami či injekčními stříkačkami – poslední variantu doporučujeme po instruktáži lékaře či jiného odborníka.

A funguje to?

Podle klinické aktualizace z roku 2019 zatím neexistují definitivní důkazy, že by nosní výplach fungoval jako podpůrná léčba u všech respiračních problémů. Několik studií ale prokázalo jeho účinnost při léčbě akutní i chronické sinusitidy. Například jeden přehledu z roku 2015 tvrdí, že pravidelné vyplachování nosu snížilo příznaky u 35 % dětí a dospělých a zlepšilo kvalitu života během onemocnění u 30 %. V další studii pacienti trpící právě sinusovými symptomy používali výplach solným roztokem jednou denně. Po šesti měsících hlásili 64% zlepšení celkové závažnosti symptomů a významné zlepšení kvality života.

Výzkum podporující použití fyziologického roztoku k léčbě alergií nebo běžného nachlazení je méně definitivní. Nedávná recenze z klinických studií u lidí s alergickou rýmou zjistila, že i když se zdá, že použití fyziologického roztoku zlepšuje symptomy ve srovnání s nepoužíváním, kvalita důkazů byla nízká a je zapotřebí dalších studií.

Obecně je příležitostný výplach dutin bezpečný. Existuje ovšem několik důležitých bezpečnostních pokynů, které je třeba si uvědomit, než tuto metodu vyzkoušíte.

Jak na to (bezpečně)?

Prvním krokem je vytvoření fyziologického (solného) roztoku. Nejsnazším postupem je smíchání teplé, ne horké, sterilní nebo převařené vody s kuchyňskou solí (v poměru zhruba 9 g na 1 l vody), z čehož vznikne izotonický roztok. A ačkoli je tento postup opravdu jednoduchý, lze si koupit volně prodejné, předem namíchané balíčky roztoku v lékárně nebo jiné specializované prodejně.

Důležitým prvkem tohoto kroku je opravdu sterilní voda. Důvodem je riziko jinak možné infekce parazitickou amébou zvanou Naegleria fowleri. Proto vodu pro jistotu sterilizujte tak, že ji minutu povaříte a poté necháte vychladnout.

Následně můžete proplachovat. Jak tedy na to?

 1. Nejprve se postavte s hlavou nad umyvadlo nebo ve sprše a nakloňte hlavu na jednu stranu.
 2. Pomocí stlačovací lahvičky, injekční stříkačky nebo neti konvičky nalijte nebo vymačkejte fyziologický roztok pomalu do horní nosní dírky.
 3. Nechte roztok vytéct do vaší druhé nosní dírky a do odtoku (v tuto chvíli dýchejte ústy, ne nosem).
 4. Opakujte na opačnou stranu.
 5. Snažte se, aby vám voda nestékala do zadní části krku. Možná budete muset upravit polohu hlavy, dokud nenajdete správný úhel.
 6. Až budete hotovi, jemně vysmrkejte nos do kapesníku, abyste odstranili veškerý hlen.

Tipy pro extra bezpečnost

 1. Před výplachem si pečlivě umyjte ruce.
 2. Nepoužívejte vodu z kohoutku. Místo toho využijte destilovanou či filtrovanou a převařenou vodu.
 3. Po každém použití vyčistěte neti hrnec, stříhačku nebo vymačkávací láhev horkou, mýdlovou a sterilní vodou, popřípadě využijte myčku a následně nechte zcela vyschnout.
 4. Vyvarujte se použití studené nebo naopak velmi horké vody.
Výplach nosu: aktuální trend nebo skutečná pomoc?

7 nepopiratelných benefitů

 • odstranění hlenu
 • čištění zaschlého hlenu
 • pomoc řasinkám (buňky podobné vlasům, které vymetají nečistoty z nosních průchodů)
 • odstranění vzduchem přenášených dráždivých látek
 • zmenšující se otok
 • snížení zánětu
 • udržování vlhkých nosních cest

Rizika a vedlejší účinky?

Jak již bylo zmíněno výše, nepoužívání sterilní vody s sebou nese riziko infekce nebezpečným parazitem zvaným Naegleria fowleri. Příznaky infekce tímto parazitem zahrnují:

 • těžké bolesti hlavy
 • ztuhlý krk
 • horečku
 • změněný duševní stav
 • záchvaty

Vaření vody po dobu alespoň jedné minuty a následné vychladnutí před přidáním soli by mělo stačit k usmrcení parazita a prevenci infekce. Pokud se budete řídit instrukcemi a bezpečnostními tipy zmíněnými výše, výplach dutin by neměl způsobit žádné závažné vedlejší účinky. Citlivější jedinci ale mohou zaznamenat:

 • píchání v nose
 • kýchání
 • pocit plnosti ucha
 • krvácení z nosu

Pokud chcete i těmto nepříjemnostem předejít, doporučujeme se o využívání samotné metody pobavit se svým lékařem či jiným odborníkem.

Jak často?

Vyplachování dutin je možné brát jako podpůrnou léčbu, obzvlášť pokud máte častěji ucpaný nos nebo trpíte sezónními alergiemi. V případě onemocnění (nachlazení, chřipka, infekce dutin) opakujte jednou až třikrát denně, maximálně po dobu deseti dnů. A ačkoli někteří lidé používají tuto metodu častěji i bez symptomů, lékaři doporučují výplach dutin praktikovat pouze při příznacích ucpaného, zahleněného nosu (jinak hrozí zvýšení rizika infekce dutin a částečná eliminace některých ochranných prvků sliznice lemující nosní cesty a dutiny).

K objasnění jakýchkoli dlouhodobých vedlejších účinků pravidelných výplachů fyziologickým roztokem je zapotřebí více výzkumu. V tuto chvíli je pravděpodobně nejlepší omezit používání na případy, kdy pociťujete příznaky onemocnění/ucpání dutin nebo požádat o radu svého lékaře.

Co si z toho vzít?

Výplach dutin, také nazývaný výplach nosu, je jednoduchý způsob jemného propláchnutí nosních cest solným roztokem. Tento postup může být účinný při zmírnění ucpaného nosu a podráždění způsobeného infekcí dutin, alergiemi nebo nachlazením. Obecně se jedná o bezpečnou metodu podpůrné léčby, důležité je ale postupovat podle pokynů s důrazem na využití sterilní vody i pomůcek, s nimiž nos budete vyplachovat.

Cvičení při nachlazení či nemoci: má to smysl?
Cvičení při nachlazení či nemoci: má to smysl?
Máme jít cvičit, když jsme nemocní, nebo ne? To je podobně stará otázka jako Hamletovské: "Být, či nebýt?" Dneska se podíváme na tuto otázku okem vědy a řekneme si, kdy jít cvičit, a kdy naopak raději zůstat pěkně v pelechu.
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Nebojte se ledové vody. Staňte se otužilci, posilněte svou imunitu a posuňte svoje zdraví na novou úroveň!
Bylinné čaje: Úleva od nachlazení i stresu – umíte vybrat ten správný?
Bylinné čaje: Úleva od nachlazení i stresu – umíte vybrat ten správný?
S nadcházejícím podzimem se hrnky s voňavým a kouřícím čajem stávají každodenní rutinou – je vám ale známo, jaké výhody vám mohou nálevy z konkrétních bylin přinést? Jak bylinný čaj správně připravit a na jaký druh bylinek vsadit, vám osvětlí dnešní článek.
Filtrační konvice na vodu: Ano nebo ne?
Filtrační konvice na vodu: Ano nebo ne?
Filtrační konvice mají vodu změkčit a zbavit od nežádoucích látek a pachů. Je ale jejich používání opravdu nutné, abychom pili pitnou a zdravotně nezávadnou vodu?
Účinky solných lamp: pomoc s léčbou astmatu, či pouhá dekorace?
Účinky solných lamp: pomoc s léčbou astmatu, či pouhá dekorace?
Himalájské solné lampy jsou prezentovány nejen jako originální dekorace, ale také jako způsob léčby mnohých zdravotních potíží, například co se ionizace vzduchu či astmatu a alergií týče. Je tomu ale opravdu tak? Odpovědi naleznete v tomto článku!
Top jídla, kterými podpořit imunitu a bránit se nachlazení
Top jídla, kterými podpořit imunitu a bránit se nachlazení
Ze všech stran slyšíme, že bychom měli chránit svoji imunitu. Ale co to vlastně znamená? A co tedy pro svoji imunitu můžeme udělat?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?