- Výplach dutin, také známý jako nosní výplach nebo léčba hrnce neti, má svůj původ už v Ajurvédské tradici.
- Jedná se o samoobslužný postup, který člověku umožňuje jemně propláchnout nosní průchody fyziologickým roztokem.
- Výplach může mimo jiné pomoci vyčistit hlen a odstranit kontaminanty a dráždivé látky.
Slyšeli jste už někdy o výplachu nosu? Někdy se mu také říká výplach dutin a vztahuje se na použití sterilizované vody k pročištění, popřípadě hojení vašich sinusových průchodů. Lidé jej často používají při nachlazení, chřipce, infekci dutin, ale také ke zmírnění ucpaného nosu způsobeného alergiemi. Je tento postup ale podpořen výzkumy? To i další zajímavosti naleznete v tomto článku!
O co se tedy jedná?
Výplach nosu je bezpečný, dostupný a jednoduchý lék na ucpaný nos a podráždění dutin. Obvykle se provádí fyziologickým roztokem (při dodržení postupu je možné vyrobit doma), jelikož může právě on “smýt” alergeny, hlen a další nečistoty a pomoci při zvlhčování sliznice.
Na postup lze využít několik pomůcek. Mezi nejčastější patří tzv. rhino horn a neti hrnec (dostupné v lékárnách, specializovaných prodejnách nebo na internetu), dá se pracovat ale i se stlačovacími lahvičkami či injekčními stříkačkami – poslední variantu doporučujeme po instruktáži lékaře či jiného odborníka.
- Trápí vás chřipka a nachlazení? Článek Top jídla, kterými podpořit imunitu a bránit se nachlazení poradí!
Jak funguje výplach nosu?
Podle klinické aktualizace z roku 2019 zatím neexistují definitivní důkazy, že by nosní výplach fungoval jako podpůrná léčba u všech respiračních problémů. Několik studií ale prokázalo jeho účinnost při léčbě akutní i chronické sinusitidy. Například jeden přehledu z roku 2015 tvrdí, že pravidelné vyplachování nosu snížilo příznaky u 35 % dětí a dospělých a zlepšilo kvalitu života během onemocnění u 30 %. V další studii pacienti trpící právě sinusovými symptomy používali výplach solným roztokem jednou denně. Po šesti měsících hlásili 64% zlepšení celkové závažnosti symptomů a významné zlepšení kvality života.
Výzkum podporující použití fyziologického roztoku k léčbě alergií nebo běžného nachlazení je méně definitivní. Nedávná recenze z klinických studií u lidí s alergickou rýmou zjistila, že i když se zdá, že použití fyziologického roztoku zlepšuje symptomy ve srovnání s nepoužíváním, kvalita důkazů byla nízká a je zapotřebí dalších studií.
Obecně je příležitostný výplach dutin bezpečný. Existuje ovšem několik důležitých bezpečnostních pokynů, které je třeba si uvědomit, než tuto metodu vyzkoušíte.
- Přemýšlíte o pravidelném filtrování vody? Poradcem může být i článek: Filtrační konvice na vodu: Ano nebo ne?
Čím vyplachovat nos?
Prvním krokem je vytvoření fyziologického (solného) roztoku. Nejsnazším postupem je smíchání teplé, ne horké, sterilní nebo převařené vody s kuchyňskou solí (v poměru zhruba 9 g na 1 l vody), z čehož vznikne izotonický roztok. A ačkoli je tento postup opravdu jednoduchý, lze si koupit volně prodejné, předem namíchané balíčky roztoku v lékárně nebo jiné specializované prodejně.
Důležitým prvkem tohoto kroku je opravdu sterilní voda. Důvodem je riziko jinak možné infekce parazitickou amébou zvanou Naegleria fowleri. Proto vodu pro jistotu sterilizujte tak, že ji minutu povaříte a poté necháte vychladnout.
Jak vyplachovat nos?
- Nejprve se postavte s hlavou nad umyvadlo nebo ve sprše a nakloňte hlavu na jednu stranu.
- Pomocí stlačovací lahvičky, injekční stříkačky nebo neti konvičky nalijte nebo vymačkejte fyziologický roztok pomalu do horní nosní dírky.
- Nechte roztok vytéct do vaší druhé nosní dírky a do odtoku (v tuto chvíli dýchejte ústy, ne nosem).
- Opakujte na opačnou stranu.
- Snažte se, aby vám voda nestékala do zadní části krku. Možná budete muset upravit polohu hlavy, dokud nenajdete správný úhel.
- Až budete hotovi, jemně vysmrkejte nos do kapesníku, abyste odstranili veškerý hlen.
Tipy pro extra bezpečnost
- Před výplachem si pečlivě umyjte ruce.
- Nepoužívejte vodu z kohoutku. Místo toho využijte destilovanou či filtrovanou a převařenou vodu.
- Po každém použití vyčistěte neti hrnec, stříhačku nebo vymačkávací láhev horkou, mýdlovou a sterilní vodou, popřípadě využijte myčku a následně nechte zcela vyschnout.
- Vyvarujte se použití studené nebo naopak velmi horké vody.
7 nepopiratelných benefitů
- odstranění hlenu
- čištění zaschlého hlenu
- pomoc řasinkám (buňky podobné vlasům, které vymetají nečistoty z nosních průchodů)
- odstranění vzduchem přenášených dráždivých látek
- zmenšující se otok
- snížení zánětu
- udržování vlhkých nosních cest
Výplach nosu a možná rizika
Jak již bylo zmíněno výše, nepoužívání sterilní vody s sebou nese riziko infekce nebezpečným parazitem zvaným Naegleria fowleri. Příznaky infekce tímto parazitem zahrnují:
- těžké bolesti hlavy
- ztuhlý krk
- horečku
- změněný duševní stav
- záchvaty
Vaření vody po dobu alespoň jedné minuty a následné vychladnutí před přidáním soli by mělo stačit k usmrcení parazita a prevenci infekce. Pokud se budete řídit instrukcemi a bezpečnostními tipy zmíněnými výše, výplach dutin by neměl způsobit žádné závažné vedlejší účinky. Citlivější jedinci ale mohou zaznamenat:
- píchání v nose
- kýchání
- pocit plnosti ucha
- krvácení z nosu
Pokud chcete i těmto nepříjemnostem předejít, doporučujeme se o využívání samotné metody pobavit se svým lékařem či jiným odborníkem.
Jak často vyplachovat nos?
Vyplachování dutin je možné brát jako podpůrnou léčbu, obzvlášť pokud máte častěji ucpaný nos nebo trpíte sezónními alergiemi. V případě onemocnění (nachlazení, chřipka, infekce dutin) opakujte jednou až třikrát denně, maximálně po dobu deseti dnů. A ačkoli někteří lidé používají tuto metodu častěji i bez symptomů, lékaři doporučují výplach dutin praktikovat pouze při příznacích ucpaného, zahleněného nosu (jinak hrozí zvýšení rizika infekce dutin a částečná eliminace některých ochranných prvků sliznice lemující nosní cesty a dutiny).
K objasnění jakýchkoli dlouhodobých vedlejších účinků pravidelných výplachů fyziologickým roztokem je zapotřebí více výzkumu. V tuto chvíli je pravděpodobně nejlepší omezit používání na případy, kdy pociťujete příznaky onemocnění/ucpání dutin nebo požádat o radu svého lékaře.
- Solné lampy jako pomocník s respiračními problémy? Účinky solných lamp: pomoc s léčbou astmatu, či pouhá dekorace? na tyto a další otázky odpoví
Co si z toho vzít?
Výplach dutin, také nazývaný výplach nosu, je jednoduchý způsob jemného propláchnutí nosních cest solným roztokem. Tento postup může být účinný při zmírnění ucpaného nosu a podráždění způsobeného infekcí dutin, alergiemi nebo nachlazením. Obecně se jedná o bezpečnou metodu podpůrné léčby, důležité je ale postupovat podle pokynů s důrazem na využití sterilní vody i pomůcek, s nimiž nos budete vyplachovat.