Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů

Komentáře
1
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Dny se začaly krátit, stromy opadávat, sezóna burčáku je tu, a to znamená jediné – přišel podzim! Pro někoho možná nejméně oblíbené roční období letos začalo dříve, než bychom si přáli, a ani toho babího léta jsme si moc neužili. Rychlý příchod chladného počasí s sebou nese riziko vzniku nějaké té rýmečky nebo nachlazení.

Patříte mezi ty, kteří po prvním kýchnutí letí do lékárny pro tabletky a spreje, nebo sázíte na přírodní medicínu ve formě bylinek a dalších funkčních potravin? Dnešní článek se bude věnovat právě těmto potravinám, jejichž konzumace vás může chránit před vznikem virových či bakteriálních onemocnění.

Co se v dnešním článku dozvíte?

  • Co je to imunitní systém a jak jednoduše funguje
  • Jaké výživové faktory dokáží ovlivnit naši obranyschopnost vůči nemocem
  • Proč je důležité starat se o svůj střevní mikrobiom
  • Kde hledat dostatek vitaminů a minerálů k silnější imunitě
  • A co dělat, když už se u nás rýmička objevila

Jak zjednodušeně funguje imunitní systém, a které potraviny nám jej pomůžou posílit?

Imunitní systém člověka působí jako obrana proti nebezpečných činitelům (viry, bakterie, patogenní organismy) a zároveň udržuje stálé vnitřní prostředí Bernaciková (2014). 

Co patří mezi základní imunitní struktury?

  1. imunitní buňky (imunocyty) – takoví ochránci, kteří se pohybují po celém našem těle, najdeme je v krvi, míze, tkáních
  2. imunitní orgány – mízní uzliny, slezina, Peyerovy pláty ve střevě, shluky lymfoidní tkáně ve sliznici úst a mandle

Jaké mechanismy se podílejí na vzniku imunitní reakce?

  1. nespecifická imunita, což je ochrana organismu před cizorodými látkami bez ohledu na jejich původ. Zajišťuje ji například kůže (taková mechanická bariéra), bílé krvinky a zánětlivá reakce (rychlá, obecná reakce našeho organismu na jakýkoliv typ poškození)
  2. specifická imunita je naopak selektivní reakce zaměřená na konkrétní škodlivou látku. Na specifické imunitní reakci se podílejí T- a B‑lymfocyty. Podstatou tohoto mechanismu je, že náš organismus je schopen rozeznat vlastní a cizorodé látky

Co se děje, když se naše tělo brání pomocí specifické imunity?

https://publi.cz/books/151/images/pics/Obr81_infekce.jpg
Obrázek: průběh specifické imunitní reakce (Bernacikova, 2014)

6 tipů, jak posílit imunitu. Co si nakládáme na talíř, dokáže ovlivnit naši obranyschopnost vůči nemocem

V případě, že v naší stravě chybí některé důležité makroživiny či mikroživiny, je náš imunitní systém oslabený. Tím pádem se sníží obranyschopnost organismus. Pojďme se podívat zblízka na to, na co se zaměřit, abychom náš imunitní systém a schopnost odolávat nemocem podpořili.

1. Střevní mikrobiom a imunitní systém. Jaká je mezi tím souvislost?

Již jsme si ujasnili, co je to imunita, a nastínili, jaké mechanismy v ní figurují. Nyní se blíže podíváme na důležitou součást imunitního systému – střevní imunitu. Střevní imunita je ovlivnitelná zevními faktory, které jsou např. výživa, léky a stres. Hlavní funkcí střevní slizniční bariéry je udržení stálosti mikrobiální flóry a zamezování průchodu patogenů (škodlivých látek) přes střevní sliznici do oběhového systému (Lata, Juránková, 2011). 

Souvislost mezi střevním mikrobiomem a lidskou imunitou byla ještě do nedávna přehlížena. V posledních desítkách let neustále roste množství lidí trpící nějakou nemocí způsobenou poruchou imunity. Narůstá množství lidí s alergiemi, astmatem, Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou.

Jaké je jedno z možných vysvětlení nárůstu nemocí způsobených poruchou imunity?

Zvyšující se počet lidí s těmito problémy se dává do souvislosti s moderním způsobem života, který s sebou nese přílišné hygienické návyky, chemicky ošetřovanou vodu a potraviny a časté užívání antibiotik. Všechny tyto faktory působí na náš mikrobiom a může docházet k jeho poškození, následně k poruchám imunitního systému. Změna v druhové rozmanitosti* a stabilitě mikrobiomu může vést ke vzniku intolerance dříve tolerované látky (Jirků-Pomajbíková, Lukeš, 2016).

*Pro zajímavost: Druhové rozmanitosti se například věnovala studie z roku 2011 (Arumugam, et al.). Věděcký tým došel k závěru, že podle složení našeho střeva se můžeme rozdělit na 3 skupiny – enterotypy. Pro každou skupinu je příznačný vyšší výskyt určitého bakteriálního druhu (Bacteroides, Prevotella nebo Ruminococcus). Každý z těchto druhů s sebou nese určitá specifika. Např. kmen Ruminococcus se vyznačuje zvýšenou schopností buněk absorbovat cukr, z toho plyne vyšší riziko vzniku obezity.

Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů

Jak prakticky podpořit zdravý stav našeho mikrobiomu a posílit tak imunitu?

Abychom si udrželi ty správné bakterie na naší straně, je potřeba konzumovat dostatečné množství potravin bohatých na probiotika a v ideálním případě probiotika podávat i formou doplňku stravy. Denní doporučená dávka záleží na přesném složení probiotik, ale obecně se stanovuje pro děti na 5–10 a pro dospělé na 10–20 miliard CFU (jednotek) (Slíva, 2009).

Co mi přinese strava, která je prospěšná pro mikrobiom? Jaké potraviny jíst více? 

  1. Podle Langkampa‑Henkena, (2015), kteří se zaměřili na studenty podléhající každodennímu stresu, má suplementace probiotickými bakteriemi příznivý vliv na prevenci chřipky a nachlazení.
  2. Snažte se zařadit do jídelníčku prebioticky působící potraviny, které se vyznačují především tím, že jsou bohaté na vlákninu, která je hlavní stravou našich malých kamarádů v zažívacím traktu. Dejte proto důraz na luštěniny, celozrnné obilniny, zeleninu, ovoce, ořechy, ovesné vločky, a další prospěšné potraviny. 
  3. Snažte se zařadit do jídelníčku probioticky působící potraviny v podobě zakysaných mléčných výrobků jako je kefírové mléko, bílý jogurt, podmáslí, dále si můžete jídlo zpestřit fermentovanou zeleninou – kimchi nebo pro nás více známým kysaným zelím, které díky vláknině působí také prebioticky. 

Připravte si kimchi třeba podle blogerky Veroniky "KOKO" Kokešové:

Ingredience na 4–5 porcí

http://www.menudomu.cz/wp-content/uploads/2014/01/kimchi-recept-300x300.jpg
obrázek z menudomu.cz
  • 1 kg pekingského zelí
  • 5 lžic korejské mořské soli
  • 2 lžíce prášku z chilli papriček
  • 4 stroužky česneku
  • lžička čerstvého strouhaného zázvoru
  • 2 lžíce rybí omáčky
  • sezam na posypání
  • možno přidat ještě tenké nudličky mrkve,
    bílé ředkve a jarní cibulku

Postup:

  1. Klíčové je nasolení zelí, aby bylo dostatečně měkké (i ty tlusté řapíky) a následně odsolení v podobě opakovaného proplachování. Jestli už je propláchnuto dostatečně, poznáte po ochutnání. Moc slané? Tak znova. A znova. Jestliže nechcete v průběhu osmi hodin každou půlhodinku až hodinku promíchávat sůl a zelí a proces přece jen toužíte urychlit, v cca litru vody rozmíchejte 4–5 lžic soli a ponořte kilo nakrájeného zelí. Klidně ho něčím zatižte, ať neplove na hladině. Za 2 hodiny bude připraveno na průplach.
  2. Když je zelí slané už jen tak akorát, smíchejte ho s pastou utřenou z chilli, rybí omáčky, česneku a zázvoru a pomocí gumových rukavic pořádně promíchejte a vmačkejte do každého kousku. 
  3. Konzumovat můžete ihned, nebo nechat salát 1–2 dny ve sklenici v pokojové teplotě, každý den promíchat a následně dát do lednice. Tam vydrží i měsíc.

2. Bez vitaminů bychom nemohli existovat. Jak vitaminy podpořit imunitu?  

Jsou vitaminy, bez kterých by náš imunitní systém nefungoval tak, jak má. Patří mezi ně vitaminy A, C, E a D. Vitamin A má zásadní roli ve správné imunitní reakci. Dostatečný příjem vitaminů C a E zaručuje zvýšení aktivity likvidace patogenních buněk, podporuje množení bílých krvinek a rychlou eliminaci volných radikálů. Funkce vitaminu D v rámci imunitních reakcí je působení na lymfocyty a adaptaci imunitního systému (Kafeshani, 2014).

Optimálního příjmu vitaminu D je hlavně v období od podzimu do jara velmi těžké dosáhnout, jelikož se na jeho syntéze podílí také sluneční záření. I proto je vhodné zvážit jeho suplementaci kvalitním doplňkem stravy, který obsahuje vitamin D3. Více se na téma vitaminu D můžete dočíst v článku s názvem Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?

Jaké potraviny bohaté na vitaminy by se měly objevovat v našem jídelníčku co nejčastěji?

Vitamin Zdroje Doporučené denní množství
A Mrkev, petrželová nať, listová zelenina, červená řepa, vejce, mléčné produkty, rybí tuk, játra, zázvor, chlorela, spirulina 900–1000 μg
C Čerstvé ovoce a zelenina, zejména paprika, křen, rajčata, citrusy, jahody, brokolice, brambory a květák, zázvor 75–100 mg
E Vejce, játra, za studena lisované oleje, obilné klíčky, ořechy, růžičková kapusta, listová zelenina, špenát, celozrnné obiloviny, luštěniny, sójové boby, zázvor 12–16 mg
D Rybí tuk, mořské ryby, vaječné žloutky, máslo, mléko a mléčné výroby 5 μg
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
obrázek z pexels.com

3. I bez minerálních látek se neobejdeme. Kde je hledat a je potřeba nějaké suplementovat? 

I přesto, že minerální látky přijímáme jen ve stopovém množství, jsou pro náš organismus, a tedy i imunitu, velmi důležité. 

  • Nedostatečný příjem zinku může třeba oslabit náš imunitní systém.
  • Selen podporuje schopnost buněk "požírat" nepřátelské bakterie a jeho nedostatek nahrává vzniku zánětů.
  • Další v rámci obranyschopnosti nezbytná látka je měď. V případě jejího deficitu může dojít ke snížené produkci neutrofilů, což je druh bílých krvinek.
  • A v neposlední řadě bychom si měli hlídat příjem železa, jelikož jeho nedostatek poškozuje funkci neutrofilů.

Jaké potraviny bohaté na minerální látky by se měly objevovat v našem jídelníčku co nejčastěji?

Pro dostatek minerálních látek, které jsou důležité pro správnou funkci imunitního systému, se zaměřte na níže uvedené potraviny nebo situaci můžete pojistit kvalitním multivitaminovým a multiminerálovým doplňkem stravy

Minerální látka Zdroje Doporučené denní množství
Zinek dýňová semena, ústřice, slanečci, pšeničné klíčky, otruby, luštěniny, cibule, vejce 10–15 mg
Selen kukuřice, pšeničné klíčky, cibule, semena, plody moře, luštěniny, celozrnné obilniny a výrobky, vejce, chřest. Obsah v jednotlivých produktech kolísá dle množství selenu v půdě 50–100 μg
Měď luštěniny, játra, rozinky, listová zelenina, ořechy 2–5 mg
Železo vnitřnosti, maso, luštěniny, listová zelenina, vaječný žloutek, celozrnné obiloviny, kopřiva, meruňky 10–18 mg

4. I tuky jsou ke zdravě fungující imunitě zapotřebí. Jaké jsou ty nejdůležitější?

S tuky je to složitější. Na jedné straně máme nasycené mastné kyseliny (zejména živočišné tuky), které mohou poškodit imunitní systém tím, že jejich příjem zvyšuje tvorbu prostaglandinu E2 – tato látka působí prozánětlivě. A na druhou stranu zde máme omega‑3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou známé pro svůj protizánětlivý efekt.

  • Zástupci omega‑3 – kyselina eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA) zvyšují protizánětlivý efekt tím, že stimulují pronikání bílých krvinek do poškozené tkáně a podporují fagocytózu (požírání patogenů) (Kafeshani, 2014).
  • Abychom nezapomněli na vegetariány, kteří nemají přístup k živočišným zdrojům omega‑3 (EPA a DHA), uveďme si zde také rostlinný zdroj, kterým je kyselina alfa‑linolenová (ALA), kterou najdeme v ořeších, rostlinných olejích (řepkový či sójový) nebo semínkách (chia nebo lněné).

Příjem omega‑3 mastných kyselin je spojen s příznivým vlivem na autoimunitní onemocnění (např. Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, lupus) a v naší stravě stále převládající omega‑6 mastné kyseliny mají opačný vliv – podporují vznik zánětu v našem organismu (Simopoulos, 2002). 

Jezte více ryb, rostlinných olejů a semínek

  • Poměr omega‑3 a omega‑6 mastných kyselin by měl být v naší stravě 1:5. V případě celkového příjmu energie za den by to mělo být dle nejnovějších doporučení, které zní 0,5–2 % omega‑3 a 2,5–9 % omega‑6 (Vím, co jím, 2013).
  • V dnešní době je v populaci nadměrný příjem omega‑6, a proto je zapotřebí se zaměřit hlavně na příjem omega‑3. Jako zdroj zdravých tuků doporučuji volit oleje řepkový a lněný (vhodný jen pro studenou kuchyni) a dále tučné mořské ryby, jako je losos či makrela, a semínka dýňová, chia nebo konopná.

Kolik a jaké tuky najdeme ve vybraných potravinách?

zdroj tuků nenasycené mastné kyseliny
nasycené mononenasycené polynenasycené
celkem omega‑3 omega‑6
arašídový olej 19 37 44 2 42
bodlákový olej 9 13 79 1 78
kokosový tuk 91 7 2 0 2
lněný olej 10 18 72 58 14
lososový olej 22 43 35 35 0
makrela 13,9 10,8 3,1 2,8 0,3
máslo 52 23 3 1 2
olej z vlašských ořechů 8 20 72 12 60
olivový olej 6 74 11 1 10
palmový olej 82 15 3 0 3
řepkový olej 13 56 31 10 21
sádlo 65 29 4 1 3
sleď 17,4 14,6 2,8 2,5 0,3
slunečnicový olej 12 24 64 1 63
sójový olej 15 21 64 8 56
tuňák 17,3 11,7 5,65,1 0,5
úhoř 21,9 20,3 1,6 1 0,6
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
obrázek z netdoctor.cdnds.net

5. I na množství bílkovin a příjmu energie záleží. Kolik je dost?

Pro správnou funkci imunitního systému je třeba konzumovat dostatečné množství kvalitních bílkovin a mít vyvážený kalorický příjem. Nedostatečný kalorický příjem nebo deficit bílkovin může vést ke zhoršené funkci T‑lymfocytů, které jsou pro funkční imunitní systém nezbytné (Kafeshani, 2014). 

  • Když se budeme chtít na bílkoviny zaměřit podrobněji, narazíme na práci Dalyho, (1990), který dokazuje, že suplementace argininem dokáže zefektivnit funkci imunitního sytému a zlepšit schopnost konzumenta odolat infekci.
  • Další aminokyselina, která se v případě boje proti infekci z neesenciální stává nezbytnou, je glutamin. Suplementace glutaminem se nepoužívá pouze ve sportu, ale také v lékařské praxi. Zejména po těžkých operacích, jako je např. transplantace kostní dřeně, bylo prokázáno, že podávání glutaminu vede k menšímu riziku infekce a zkrácení doby hospitalizace pacientů (Calder, 1999).
  • Váš příjem bílkovin by měl být v závislosti na sportovní aktivitě a ambicích v širokém rozmezí od 0,8 gramů bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti pro část populace, která žije pouze sedavě až po 2,0 gramy bílkovin pro silové sportovce usilující o nárůst svalové hmoty. S optimálním příjmem bílkovin vám může pomoci syrovátkový nebo vegan protein

Dbejte na příjem kvalitních bílkovin a dostatečného množství energie ve stravě

Jednoduše nezapomínat na příjem kvalitních bílkovin, kterých má stále řada lidí ve stravě málo. V případě, že se budete chtít zaměřit na zvýšený příjem argininu, zvyšte konzumaci masa, mléčných výrobků a ořechů. 

Pokud jste "čokoholici" jako já, jistě uvítáte skutečnost, že se velké množství argininu nachází také v čokoládě. Vysoký příjem glutaminu si zajistíme dostatečnou konzumací hovězího, kuřecího či rybího masa, fazolí nebo mléčných výrobků (Clark, 2014; Vitamins & health supplements guide).

6. Vysoký příjem soli také může podkopávat imunitu. Vsaďte na čerstvé a minimálně průmyslově zpracované potraviny

Některé studie uvádějí, že vysoký příjem soli může podporovat vnik zánětů a zhoršovat autoimunitní onemocnění. Bohužel prozatím neexistují studie, které by přesně stanovily konkrétní výši příjmu soli spojenou s prokazatelným vlivem na vznik autoimunitních onemocnění (Kafeshani, 2014). 

V rámci prevence bychom se měli řídit doporučením WHO, které stanovilo maximální příjem 5 g soli denně pro dospělou osobu (World Health Organization, 2012). 

Jak snížit příjem soli v jídelníčku?

Pokud se budeme vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám, které nezřídka obsahují obrovské množství soli (instantní pokrmy, uzeniny, pečivo, různé pamlsky typu chipsy, směsi koření atd.) a přípravu jídel svěříme do vlastních rukou z přirozených surovin, jistě snížíme příjem soli. 

Také doporučuji používat aromatické bylinky (majoránka, bazalka, rozmarýn, kmín, koriandr…) a potraviny (cibule, česnek, houby, zázvor, celer), díky kterým nebudeme mít potřebu tolik dosolovat.

Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů

A co dělat, když už máte první příznaky? Zkuste sílu přírody

Znáte to, ráno se vzbudíte s knedlíkem v krku a mluvíte sexy chraplavým hlasem. Ani se nenadějete a zásoby papírových kapesníčků vyčerpáte již při cestě do práce. V takovém případě zkuste nejdříve přírodní medicínu. Já sama jsem vůči používání bylinek celkem skeptická, věřím jen vědecky podloženým účinkům. 

1. Z přírodních luhů a hájů efektivně bojuje proti nachlazení třeba echinacea 

Nejznámější bylinkou, jejichž terapeutické účinky na běžné nachlazení a chřipku byly potvrzeny, je echinacea. Tato bylinka s krásným českým názvem – třapatka, zvyšuje imunitu při opakovaných problémech dýchacích cest. Bylo prokázáno, že její extrakty působí antibakteriálně. Její užívání je doporučeno zahájit již při prvních příznacích. Třapatka se používá se formě tinktury nebo lisované šťávy (Spilková, 2016).  

Účinky třapatky zkoumala studie, která zhodnotila několik již zpracovaných vědeckých prací. Výsledky jednotlivých prací se lišily, ale ve většině případů se jevilo užívání třapatky jako efektivní prostředek pro zkrácení období nachlazení a snížení závažnosti příznaků (Linde,., 2006).

  • Pokud budete chtít tuto bylinku vyzkoušet, můžete si ji pořídit ve formě sirupů, šťáv, kapek nebo kapslí.

2. I rakytník se jeví jako zajímavý pomocník v boji s nachlazením

Další rostlinkou, která nám může pomoci se dostat zpět do formy, je rakytník. Tento keř, který dosahuje výšky až 10 m, se vyznačuje především vysokým obsahem vitaminu C a flavonoidů. Flavonoidy mají vysokou antioxidační a imunomodulační aktivitu. Podpora imunitního systému je zapříčiněná vlivem flavonoidů na hypotalamus – jeho podrážděním se zvýší tělesná teplota, a to vede k snižování bakteriální a virové replikace a mobilizaci energetických zásob ve svalových a tukových buňkách (Jirásek, 2011).

  • Spektrum možností využití plodů rakytníku k léčbě je mnoho. Například můžeme pít rakytníkovou šťávu, jíst jeho sušené plody či užívat ve formě tablet.
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Obrázek z pexels.com

Co si z toho vzít? 

Nikdo z nás si nepřeje chytit nějakého bacila a zůstat v posteli. Zejména sportovci tuto situaci nesou velmi špatně. I krátké vypadnutí z tréninkové rutiny může být nepříjemné. V aktuálním ročním období na nás "číhají" viry a bakterie na každém kroku, proto je důležité se zaměřit na posílení imunitního systému

Zkuste se zamyslet nad složením vašeho jídelníčku a případně přidat potraviny, které obsahují látky podporující imunitu. Doporučuji dostatečnou konzumaci výše uvedených potravin a případně užívání těchto látek ve formě suplementů. 

A když už na vás něco leze, vyzkoušejte přípravky s echinaceou nebo rakytníkem. Třeba se vám letošní chřipková sezóna vyhne obloukem.

Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Vybrat kvalitní multivitamin a multiminerál dá pořádně zabrat! Kdo by ze suplementace multivitaminy mohl těžit a jaké skupiny obyvatelstva jsou v ohrožení důležitých vitaminů nebo minerálních látek?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Co jsou to probiotika, prebiotika a synbiotika? Ultimátní návod, jak se v tom vyznat, je tu. Pomůžou při nachlazení, léčbě antibiotiky nebo před cestou do exotických zemí!
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Ale ne, už zase se nás pokouší skolit nějaká nemoc. Co jíst a pít, abychom podpořili přirozenou obranyschopnost organismu proti zákeřným bacilům?
Elixír zdraví snadno a rychle. Vyzkoušeli jsme babičkovský recept na podporu imunity
Elixír zdraví snadno a rychle. Vyzkoušeli jsme babičkovský recept na podporu imunity
Občas mi někdo řekne, že onemocní rád. Může si pak prý bez výčitek odpočinout. Většinou se nám ale onemocnět nehodí, nechceme ohrožovat naše okolí infekcí a chceme zase co nejdříve pracovat, sportovat a cítit se dobře. Osobně tyto nemoci nesnáším a vždy se nemůžu dočkat, až se vrátím zpět do svého režimu a přestanu se cítit slabý. Před lety jsem našel novou zbraň, která mi v tomto úsilí už mnohokrát pomohla a rozhodl. Máte na to?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Naše současná strava nám již neposkytuje tolik minerálních látek a vitaminů jako před lety. Do jaké míry je toto tvrzení pravdivé a máme důvod se obávat nedostatku těchto látek ve stravě? Má používání doplňků stravy své místo a pro koho jsou takové doplňky stravy takřka nezbytné?
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Etymologie slova kefír vás zavede až k tureckému slovu „keyif“, jež označuje „dobrý pocit“, který máte po jeho pití zažívat. A přesně o tom referuje i tento článek; představí základní informace, benefity pro zdraví i kefírová zrna, díky nimž máte možnost vytvoření svého domácího výrobku!
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Prospěšnou skladbou mikrobiomu, kterou ovlivníme životním stylem, dokážeme předcházet nadváze, cukrovce, riziku infarktu nebo třeba depresím.
Piju protein, ale výsledky nikde! Vyplatí se to vůbec?
Piju protein, ale výsledky nikde! Vyplatí se to vůbec?
Je proteinový nápoj skutečně tak zázračný, svalotvorný a nenahraditelný, anebo se toho za #gains skrývá o něco víc?
Ale když mně to nechutná! Proč a jak se naučit jíst kysané mléčné výrobky?
Ale když mně to nechutná! Proč a jak se naučit jíst kysané mléčné výrobky?
Kysané mléčné výrobky se obecně velké oblibě netěší. Jaká škoda! Mají mnoho benefitů, o kterých možná ani nevíte. Podívejte se na naše tipy, jak se v nich můžete lépe vyznat a s čím je jíst. Tak co, dáte jim ještě šanci?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Prakticky neuplyne týden, abychom někde v médiích nezaregistrovali zprávu týkající se vitaminu D a souvislosti se zdravím kostí, imunitou, rakovinou a vším, co si dokážeme představit. Čelíme skutečné epidemii nedostatku vitaminu D?
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Můžeme jíst vysoce průmyslově zpracované potraviny a přitom být štíhlí a zdraví? Na to se podíváme v tomto článku a nenecháme hranolku na hranolce!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?