Hip thrust: cvik pro dokonalý zadek

Jan Caha
Jan Caha 8. 2. 2020 Poprvé publikováno 11. 4. 2018
Aktualizováno 8. 2. 2020
2 min. 14 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Hip thrust: cvik pro dokonalý zadek

Posilovny jsou plné žen, které mají na svém seznamu přání ploché břicho spolu s hezkým, kulatým a plným zadečkem. S tím prvním v tomto článku nepomůžeme, ale můžeme vás odkázat na články, které vám s tím pomohou. Pokud jste se rozhodli, že se vydáte na cestu za perfektním pozadím, pak se seznamte s hip thrusty. Protože, jak říká *The Glute Guy* Bret Contreras, "The thrust is a must."

Hip thrusty se v poslední době staly fenoménem. A to nejen proto, že nám budují krásný zadeček, ale jsou také velmi funkčním cvikem pro aktivaci právě hýžďového svalu zapojeného do základních pohybů, jako jsou dřepy nebo mrtvý tah.

Jak provádět hip thrusty tak, abychom z nich vytěžili maximum?

Hip thrust je králem v aktivaci hýždí! Pomůže i ulevit od bolesti spodních zad 

Při hip thrustech se díky celé biomechanice pohybu a umístění činky zaměřujeme zejména na hýždě. Ano, posilujeme u něj částečně i hamstringy, kvadricepsy a střed těla, ale primárně jsou to právě gluteus maximus a medius, které budou v jednom ohni. Zařaďte hip thrusty do svého tréninkového plánu, buďte trpělivá a hlavně je provádějte technicky správně. Čeká vás zlepšení velikosti, pevnosti, tvaru i síly zadku. 

Ale pozor! Hip thrusty nejsou cvikem pouze pro něžné pohlaví! Cvičení hip thrustů pomůže každému, a to třeba k lepšímu výkonu při dřepu nebo mrtvém tahu díky posílení všech hlavních svalů, které jsou primárně vytěžovány při těchto cvicích. Hip thrusty také dokáží pomoci od bolestí spodní části zad nebo zlepšit výbušnost, a vyvinout tak větší rychlost při sprintu.

O jaké další cviky doplnit hip thrusty při tréninku hýždí?

Přestože je hip thrust jedním z nejlepších cviků na zadek, rozhodně není jediným. Zadek se nevybuduje sám. Pod podmínkou, že provádíme tyto cviky správně a dokážeme je procítit, se vyplatí zařadit například i následující:

  1. dřepy
  2. rumunské mrtvé tahy
  3. výpady/bulharské dřepy
  4. zanožování na kladce
  5. popř. abdukce (roznožování na stroji)

Pokud chcete cvičit hýždě doma, přečtěte si náš článek o domácím tréninku pro zadek k nakousnutí.

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
14 Líbí se mi Uložit článek