Sebedůvěra: jak úspěšně obstát ve vlastním životě

ověřil/a Mgr. Kristýna Kovářová
Komentáře
Sebedůvěra: jak úspěšně obstát ve vlastním životě
Image by 8photo on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Sebedůvěru lze chápat jako osobní přesvědčení.
  • Představuje realistickou představu o sobě samém a vlastních schopnostech. 
  • Vzniká v raném dětství a lze ji různými metodami zvyšovat.

Jak sebedůvěru chápat?

Sebedůvěra je osobní přesvědčení, které dotyčnému dává možnost mít pozitivní a zároveň realistickou představu o sobě samém a svých schopnostech.

Jedná se o jednu z nejdůležitějších charakteristik co se týče vztahu člověka k sobě, která prochází všemi dimenzemi našeho “já”. Na kognitivní úrovni jsou to představy člověka o svých schopnostech a možnostech, díky kterým vzniká emocionální sebehodnocení, postoj člověka k sobě samému. Jeho povaha se následně projevuje v behaviorální oblasti, a to v  chování jedince. Dostatečná sebedůvěra v těchto jednotlivých úrovních člověka tedy představuje realistickou představu o vlastních schopnostech a možnostech, pozitivní sebehodnocení a aktivní, optimistický přístup k budoucnosti.

A jak vzniká?

Na začátek je důležité zmínit, že není vrozená a ani se nejedná o stabilní charakteristiku osobnosti. Její vývoj a změny probíhají v průběhu celého našeho života. Klíčovým obdobím pro budování sebedůvěry a vztahu k sobě je dětství. Jedním ze stěžejních činitelů mající vliv na naši sebedůvěru je výchova, tedy přístup, který volí nejbližší osoby dítěte a hodnocení, kterého od nich dostává. 

Sebedůvěra je neustále vystavována zkouškám v různých situacích, setkáních, ale i při úspěších a prohrách. Jak jsme již zmiňovali výše, její základy se rodí už v prvních letech života a proto později při hledání nebo obnovování sil dospělý jedinec nevědomky čerpá právě z dětství. Problémy řeší podle toho, jak v raném dětství reagoval na obtížnější situace, a především podle toho, jak svoje prožité chvíle zpracovával. Člověk se zpravidla vrací ke způsobu, jak se formoval, uplatňoval a prosazoval v ten daný těžký moment. 

Výchova a sebedůvěra: jak se navzájem ovlivňují

V začátcích vývoje dítěte jsou to zejména rodiče, kteří svým aktivním chováním a hodnocením dítěte účinkují na vzniku jeho sebedůvěry. Protože právě základy sebedůvěry vzniknuté v raném dětství ovlivňují její podobu po celý zbytek života. Pro dítě je podstatná hlavně proto, aby nalezlo samo sebe a mělo se rádo přesně takové, jaké je. Musí mít jasné povědomí o vlastních schopnostech, ale hlavně musí mít kolem sebe podpůrné okolí, které ho podpoří v nalézání osobní identity a pravdy o sobě. Dítě totiž není schopné pochopit životní spojitosti samo a je pro něj nezbytné spojení mezi sebedůvěrou a důvěrou v ostatní lidi.

Dětem, které vyrůstaly v bezpečném a láskyplném rodinném prostředí sebedůvěra neschází ani v těžších a vypjatých situacích. Pro budování pozitivního sebehodnocení a přiměřené sebedůvěry u dětí je tedy nezbytné kladné (bezpodmínečné) rodičovské přijetí rodičů, případně dalších blízkých osob, a dále jejich podpora a pomoc při nelehkém hledání vztahu k sobě.  

Přiměřená sebedůvěra

Přiměřená sebedůvěra se vyznačuje takovou mírou sebedůvěry, která tvoří základ životní rovnováhy člověka. Podmínkou pro dosažení a naplnění takové míry je tzv. bezpodmínečné přijetí a hodnocení ze strany rodičů, jež jsme zmiňovali výš. S touto problematikou jsou uváděny 3 základní typy hodnocení a jejich důsledky, které jedinec může od svých klíčových osob v dětství obdržet. Patří mezi ně tyto následující:

  1. časté a oprávněné projevy uznání, podpory a odměny ->  utváří se zdravé sebevědomí 
  2. přílišné a nezasloužené projevy chvály -> vážné otřesy při střetu s nezaujatou realitou, pocity křivdy, stažení do sebe apod.
  3. nedostatečné či žádné uznání a chvála -> nízké sebevědomí a nesnáze doprovázející jedince  po celý jeho život 
Sebedůvěra: jak úspěšně obstát ve vlastním životě
Image by Freepik

Jak se pozná nízká sebedůvěra?

Emoce

  • Přílišné sebepochybnosti - člověk nadmíru a opakovaně znevažuje vlastní schopnosti a dovednosti 
  • Strach z neúspěchu - neustálá obava z nezdaru i v činnostech, které patří do jeho silných

Chování

  • Pasivita - jedinec se nevybízí k žádné akci
  • Časté omluvy nebo výmluvy - stále vymýšlí, proč to nejde nebo nemůže
  • Vyhýbání se výzvám, odpovědnosti - pokud to lze, raději se vyhnu možnému nezdaru

Komunikace

  • Malá iniciativa při spolupráci - člověk se téměř nezapojuje
  • Nevyhledávání zpětné vazby - jedince nezajímá reflexe druhých
  • Vyhýbání se sdílení svých pocitů a obav 

Fyzické projevy

  • Známky nadměrné nervozity (např. třes rukou, rychlé dýchání nebo neklidné pohyby)
  • Uzavřená a defenzivní řeč těla

4 praktické tipy, jak zvyšovat sebedůvěru

I když možná následující rady a doporučení budou znít “jednoduše”, při jejich natrénování a zautomatizování opravdu mohou ulehčit a zlepšit život.

  1. Zpětná vazba: je důležité ji vyhledávat a to i její negativní formu. Pokud je správně podaná a jedinec ji aktivně přijme, pomůže mu to v nalezení jeho vlastních silných stránek a oblastí, ve kterých má prostor pro zlepšení.
  2. Stanovení cílů: je velmi užitečné vytyčovat si vlastní cíle (ideálně krátkodobé i dlouhodobé), kdy jedinec po jejich zdárném splnění zažije pocit úspěchu, což mu umožní zažít si pocit hrdosti nad sebou samým
  3. Imaginace: může být velmi nápomocné, když si konkrétní člověk představí svoje životní překážky a nástrahy s úspěšným zakončením. To ho může postupem času dovést k odbourání zbytečného strachu a nervozity z dané situace a utvrdit v její překonání
  4. Vnitřní řeč: je nanejvýš stěžejní, aby k sobě jedinec pokaždé promlouval laskavým a podporujícím tónem. Výčitky a nadávky ničemu nepomohou a situaci nezlepší

Co si z toho vzít? 

Sebedůvěra je z veliké části tvořena a formována v raném dětství jedince a proto je nanejvýš důležité, aby dítě v této životní etapě mělo vedle sebe podporující a laskavé blízké osoby, které ho budou bezpodmínečně přijímat. Což znamená milovat jej i přes jeho nedostatky a vyzdvihovat spíše ty správné a dobré “maličkosti”, na místo trestání a vyčítání chyb, které děláme všichni.

Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Psychohygiena: cesta za duševním zdravím
Psychohygiena: cesta za duševním zdravím
V dnešní době nepřemýšlíme nad možnými duševními problémy, dokud opravdu nepřijdou, natož abychom se aktivně věnovali, ať už jakékoliv, prevenci naší osoby. Ale je to tak správně? Psychohygiena osvětluje důvody, proč bychom se o sebe měli starat ještě dříve, než budeme doopravdy muset. Více se dozvíte v tomto článku!
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.