Psychohygiena: cesta za duševním zdravím

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Psychohygiena: cesta za duševním zdravím
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Psychohygiena má za cíl prohloubit či znovuobjevit duševní zdraví.
  • Udržuje jedince v psychické rovnováze.
  • Je užitečná pro bez výjimky každého z nás.

Co to psychohygiena vlastně je?

Psychohygiena, často nazývána “duševní hygiena”, je soubor pravidel a metod, jejichž cílem je prohloubení či znovunalezení duševního zdraví člověka.

Poskytuje návod, jakým způsobem je vhodné přizpůsobit svůj životní styl a okolní podmínky, aby se zabránilo nepříznivým vlivům číhajících v prostředí dnešní doby, jako je stres, neustálý spěch apod. Navíc by se proti těmto vlivům měl člověk stát odolnější a vyrovnanější, což obecně přispívá k preventivní ochraně před psychickými obtížemi, které se v krajním případě mohou promítnout i na fyzickou úroveň člověka a projevit se např. pocením, bušením srdce atd.

Pro koho je určena? 

Jako první psychohygiena cílí na duševně zdravé lidi a jedince na hranici mezi zdravím a nemocí. Přináší podněty, které upevňují jejich zdraví a stimuly ukazující člověku, jak efektivně vzdorovat a bojovat proti nemocem a které navíc pomáhají nalézt příčiny případných počínajících obtíží. V neposlední řadě je nezbytná i pro lidi, kteří již nějakým duševním onemocněním trpí - může jim pomoci zkrátit jejich dobu léčení. Jednoduše řečeno, psychohygienu potřebuje úplně každý z nás!

Problém psychohygieny dospělého člověka

Vlastně by úplně jednoduše stačilo, kdyby se dnešní “dospěláci” zamysleli sami nad sebou a provedli jen drobné úpravy ve svých životech. Někteří jsou neúspěšní jen kvůli tomu, že nevědí, jak si zorganizovat život. Další si zase stanovili příliš vysoké cíle, které neodpovídají jejich schopnostem a dovednostem. 

Psychohygiena velice těsně souvisí se systémem hodnot člověka a každý z nás by si, právě nejpozději v dospělém věku, měl sám pro sebe ujasnit, co je pro něho důležité, čemu dát přednost a kam bude směřovat své úsilí dále. 

Metody a pravidla psychohygieny

Různé metody a pravidla psychohygieny je vhodné mít na paměti průběžně, kdykoliv během dne, a to i když se člověk cítí dobře a spokojeně. Jedinec tak neustále pracuje na udržování své psychické rovnováhy a duševního zdraví. Pokud se však ocitne v situaci životní krize, je jejich převádění do praxe více než žádoucí. 

Mezi typy psychohygienických metod a pravidel můžeme zařadit například: 

Psychohygiena: cesta za duševním zdravím

Psychohygiena jako vhodná ochrana duševního zdraví 

Duševní zdraví má přímý vliv i na zdraví tělesné. Velmi mnoho nemocí začíná poruchou právě duševní rovnováhy. Do těchto nemocí patří zejména civilizační choroby typické pro dnešní dobu, které jsou v první řadě způsobené faktory neovlivnitelnými, kam lze zařadit: 

  • pohlaví
  • rodinnou anamnézu

Dále na ně mají vliv faktory proměnlivé, které lze dodržováním pravidel psychohygieny jistě ovlivnit. Jedná se například o:

  • nadprůměrnou konzumaci vysoce kalorických potravin, cukru, kávy a alkoholu
  • nedostatek pohybu

Do nejčastějších civilizačních chorob řadíme cévní onemocnění, cukrovku a dále i různé psychické potíže jako je deprese, únavový syndrom, syndrom vyhoření a další. 

Další faktory

Mezi jiné důvody prokazující důležitost duševního zdraví patří sociální oblast člověka. Je dokázáno, že mezilidské vztahy posilují odolnost vůči stresu a nadměrné zátěži a začlenění člověka do sociální struktury je tedy další významný faktor psychické pohody a zdraví. 

Jedinec, který není úplně duševně zdráv, znamená možné riziko pro tyto vztahy. Neurotický způsob chování je totiž sociálně velmi nakažlivý a navíc chování nevyrovnaného jedince zraňuje a vyčerpává často právě lidi jemu nejbližší, citově s ním nejhlouběji spoutané - nejčastěji z manželského či rodinného života. 

Lze tedy souhrnně říci, že všeobecnou podmínkou duševního zdraví je vnitřní harmonická asertivní osobnost s vysokým sebevědomím žijící v pozitivních vztazích. Mezi základní kritéria duševního zdraví patří:

  • realistické pojetí sebe sama a tendence k seberealizaci.
  • vnitřní integrace založená na jednotném pojetí světa a sebe sama - i svého místa na světě (smyslu života).
  • autonomie - relativní nezávislost na vnějším prostředí a jeho zvládání.

Co si z toho vzít? 

Psychohygiena obsahuje soubor pravidel, která prohlubují nebo pomáhají znovu nalézt duševní zdraví člověka. Duševní hygiena poskytuje návod, jak vhodně uzpůsobit svůj životní styl, aby se člověk ochránil před nepříznivými vlivy svého okolí. Je vhodná úplně pro každého, ať už je člověk zdravý či nemocný.

Psychohygiena má svá pravidla a metody, které když člověk bude poctivě a průběžně praktikovat, měl by si tím zaručit dokonalou prevenci a následnou odolnost a vyrovnanost svého psychického života.

Akupresurní podložka a její účinky na zdraví
Akupresurní podložka a její účinky na zdraví
Akupresurní podložky v poslední době zažívají velký boom – jsou však slibované benefity skutečně podložené studiemi? A kdo by se měl této metodě raději vyhnout?
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny pro lepší zvládání stresu
Adaptogeny jsou známy pro svou podporu efektivnějšího zvládání stresu. Jakým mechanismem v organismu působí, a které látky jsou skutečně ověřené výzkumem?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Ať se nám to líbí nebo ne, stresu se při každodenním životě nevyhneme. Jedinou možností je tedy naučit se s ním pracovat, a nenechat se jím ovládat. Dnešní článek vám přináší hned 10 jednoduchých tipů, jak snížit míru stresu a být spokojenější.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Přijde vám meditace jako z jiného světa? Dnešní článek vám představí studiemi potvrzené benefity této relaxační techniky a ukáže vám, že meditovat můžete třeba i na procházce.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?