Trénink a spálené kalorie: 6 sportů, při kterých vydáte nejvíc energie

4. 2. 2023 Poprvé publikováno 7. 3. 2022
Aktualizováno 4. 2. 2023
5 min. 7 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Trénink a spálené kalorie: 6 sportů, při kterých vydáte nejvíc energie
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Pohyb patří stejně jako kvalitní a vyvážená strava mezi základní pilíře zdravého životního stylu.
  • Kromě mnoha benefitů pro fyzické i psychické zdraví je fyzická aktivita skvělým pomocníkem při hubnutí – díky spáleným kaloriím a vytvoření kalorického deficitu totiž můžete efektivně snížit svoji hmotnost.
  • Nejúčinnější druhy sportů, co se spalování kalorií týče, jsou tzv. kardio či vytrvalostní cvičení. V dnešním článku naleznete 6 typů z tohoto odvětví, které vám pomohou zlepšit fyzičku, popř. pomoci snížit číslo na váze a dostat se rychleji do lepší formy.

Ať už chystáte své tělo na léto nebo si pouze chcete rozšířit obzory a zlepšit fyzičku, měli byste se seznámit s pojmy jako kardio, vytrvalostní či aerobní tréninky – ty jsou totiž z hlediska vydané energie považovány za jedny z nejúčinnějších. Kromě toho pomohou i se zkvalitněním funkcí kardiovaskulárního systému, kondice či koordinace těla. Dnešní článek se bude zabývat 6 z nich, které vám s těmito cíli pomohou co nejrychleji a nejúčinněji!

Je opravdu potřeba spálit co nejvíc kalorií?

Kardio trénink může být opravdu velice efektivní pomůckou pro rychlejší hubnutí či zlepšení fyzické kondice, zároveň s tím je ale potřeba dát si pozor na dostatečnou a rozmanitou výživu. Opomíjený by neměl být ani silový trénink, který sice tolik nepálí, zato tvaruje! Vytrvalostní či aerobní tréninky nezaručí ty správné “křivky” spíš naopak. Svaly jsou při nich posilovány, ale nejsou objemově zvětšovány a při příliš častém tréninku nebo nesprávné výživě jich může dokonce ubývat.

Trénink a pravidelná sportovní aktivita by měly sloužit především k odreagování, jako koníček a radost. A přestože je užitečné vědět, že děláte něco efektivního a dobrého pro vaše tělo, více spálených kalorií se rozhodně nerovná vyšší laťce vašeho zdraví a neměly by proto být na prvním místě. Kardio trénink se průměrně doporučuje produkovat 3x–4x týdně přibližně na 30 minut.

Které sporty jsou z hlediska výdeje energie nejvíce efektivní?

1. Běh

Tento bod tu asi čekal každý a není se čemu divit – běh patří mezi krále sportů pálících největší množství kalorií za hodinu. Krom toho také napomáhá ke zlepšení flexibility, zvýšení vytrvalosti o neskutečném množství uvolněných endorfinů ani nemluvě. A není nutné si kvůli němu kupovat permici do fitka! Běhat se dá opravdu všude a kdykoliv.

2. Skákání přes švihadlo

Švihadlo nemusí být pouze krásnou vzpomínkou na dětství! Ve skutečnosti se totiž jedná o jeden z nejúčinnějších kardio nástrojů (za 30 minut spálí 70 kg žena v průměru 370 kcal)! A to není vše – dalšími benefity jsou např. zlepšení koordinace, tonizace svalů na pažích, nohou, hrudníku a ramenou či zvýšení fyzičky.

Trénink a spálené kalorie: 6 sportů, při kterých vydáte nejvíc energie
obrázek z https://www.jumpropedudes.com

3. Plavání

Plavání patří (v závislosti na technice) mezi nejkomplexnější sporty vůbec. Ačkoli s ním můžete spálit velice podobné množství kalorií jako u běhu, je pro tělo daleko méně zatěžující, např. pokud máte problémy s klouby, omezenou pohyblivost nebo se nacházíte v pásmu nadváhy či obezity. Další nespornou výhodou může být i zlepšení průtoku krve či kapacity plic.

4. Jízda na kole

Příroda, čerstvý vzduch, místa, kam byste se jinak dostávali jen těžko…jízda na kole je též jeden ze způsobů velice efektivního pálení kalorií, ale pouze v případě vyšší intenzity jízdy! S tím přichází na scénu i významné zlepšení kondice a posílení svalů dolní části vašeho těla. Jízda na kole má řadu benefitů, v dalším článku vám prozradíme 7 důvodů, proč jezdit na kole.

5. Spinning

Pokud se vám nechce vyrážet ven, není nic jednoduššího, než nasednout do spinningového sedla! U něj můžete mít jistotu, že neztratíte tempo a trenér/trenérka se ujistí o vaší správné technice. Většinou se během hodiny mění i jednotlivé pozice, takže zapojíte větší množství svalů a tvarování postavy bude o to efektivnější!

6. HIIT

Během posledních let velice populární cvičení: HIIT neboli vysoce intenzivní intervalový trénink. Jeho hlavní předností je to, že se dá vykonávat v pohodlí doma, venku či ve fitness centru a zároveň s tím je aplikovatelný na mnoho aktivit v závislosti na vašich preferencích – běh, plavání, veslování, chůze… Během nich střídáte delší intervaly cvičení a kratší intervaly odpočinku, čímž nejen velice efektivně pálíte kalorie, ale zároveň účinně zlepšujete svou fyzičku!

  • Jak na domácí HIIT trénink celého těla? Přinášíme vám trénink pro ženy i pro muže

Co si z toho vzít?

Největší množství spálených kalorií určitě dosáhnete kardiem či vytrvalostním cvičením. Jedná se o velice zábavnou a efektivní cestu napomáhající vašemu zdraví z mnohých důvodů, ať už mluvíme o zlepšení fyzičky, koordinace či posilování různých partií svalů po celém těle nebo pozitivním vlivu na psychiku. Z mnohých důvodů (přetrénování, vyšší náchylnost k namožení svalů či úbytek svalové hmoty) by se to s ním ovšem nemělo přehánět a spolu s ním dbát na správnou výživu a kvalitní spánek.

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
7 Líbí se mi Uložit článek