7 důvodů, proč jezdit na kole

Komentáře
1
7 důvodů, proč jezdit na kole
obrázek z pexels.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Krásné počasí láká trávit čas venku. Je totiž tak trochu škoda zavřít se ve fitku a tam do úmoru ťapat na páse, když můžete vytáhnout kolo a šlápnout do pedálů s větrem v zádech.

Jízda na kole je totiž skvělou vytrvalostní sportovní aktivitou. A podle toho, jak moc se do pedálů opřete, tolik si i máknete. Je to čistě na vás. Cyklistika vás udrží ve formě jak fyzicky, tak i psychicky.

Než se hodíte do sportovního a seřídíte si sedlo, přečtete si, jaké výhody nám tenhle sport může přinést. Tady je 7 důvodů, proč si oblíbit jízdu na kole:

1. Udržíte, nebo dokonce snížíte hmotnost

Pokud jízdu na kole pojmete jako sport, a ne vyhlídkovou jízdu po okolí, může významně přispět k udržení, nebo snad dokonce zlepšení vaší formy.

Jízdou na kole posílíte svaly dolních končetin a celkově můžete budovat svalovou tkáň, která následně pálí kalorie, i když jste v klidu. Tím krásně “nakopnete” svůj metabolismus. Zapomeňte na zázračné čáry máry a raději si vyjeďte na kole. Jak jednoduché, že?

  • Za hodinu středního tempa (20 km/h) žena vážící 60 kg spálí cca 420 kcal, 80kg muž pak 560 kcal. A to se během víkendového cyklovýletu pěkně nastřádá.
  • Pokud si totiž vezmeme našeho modelového muže, za 12 hodin výletu spálí 6720 kcal, což po stránce výdeje energie čistě z tuků odpovídá zhruba 0,9 kg spáleného tělesného tuku.

2. Posílíte nohy

Jak už jsem zmínila výše, kolo je skvělým nástrojem pro posílení svalů dolních končetin. Výhodou je, že netrpí klouby, což ocení hlavně ti, kteří mají větší nadváhu nebo problémy s koleny.

Čím náročnější terén a čím rychleji jedeme, tím více působíme na růst svalů. To ale nemůžete dělat několik hodin v kuse. Proto může být fajn po prvních pár kilometrech v rámci projížďky zařadit pár sprintů a následně se “vyjet” nebo zařadit čistě sprinterský trénink.

3. Významně zlepšíte fyzickou kondici

Pokud jízdu na kole pojmete opravdu tréninkově a zvolíte rychlejšího tempo nebo kopcovitý terén, výrazně si tak zlepšíte fyzickou kondici, která se hodí nejen v běžném životě, ale i v dalších sportech.

Popoběhnout na tramvaj, vyjít schody s nákupem bez zadýchání nebo zvýšit výkonnost v posilovně při silovém tréninku. Můžete zvolit klasickou venkovní jízdu na kole, ale i rotoped, u kterého si můžete jednodušeji navolit požadovanou zátěž.

4. Nevadí, když jste začátečník

Pokud jste začátečník, nemusíte rovnou podávat výkony hodné závodníků Tour de France. Prostě jen začněte. Jezdit na kole je snadné. Postupně můžete přidávat na tempu, ujet delší vzdálenost nebo si vybrat rozmanitější terén.

Ze začátku je třeba si zvyknout na to, že vás zadek bude možná bolet, ale nebojte, zvykne si. Kilometry přidávejte postupně, nejprve vyjížďka alespoň na 5 km, další den (obden) 10 km. Postupně přidávat a objevovat okolní krajinu.

5. Je to eko friendly

Myslet více na svoji matičku Zemi je trendem, kterému určitě můžeme fandit. Co uděláte vy proto, abychom se tady ještě dlouho měli dobře a snížili naši uhlíkovou stopu?

Co třeba občas vyměnit auto za kolo?

Má to samá pozitiva: nemusíte hledat místo na parkování a vyhnete se zpoceným davům v MHD. Pokud se rozhodnete jet na kole například ráno do práce, může to být fajn start dne, co myslíte?

7 důvodů, proč jezdit na kole

6. Odpočine si i hlava

Představte si hezký jarní den, nebe bez jediného mráčku, klidnou přírodu kolem a sebe na kole. Idylka, že?

Kromě toho, že cyklistika je skvělým sportem, dost významně také přispívá k duševnímu zdraví. Uleví od všudypřítomného stresu a je prevencí úzkostí nebo deprese.

Necítíte se dobře? Popadněte kolo a vyrazte na výlet. Zkuste se soustředit jen na pravidelný rytmus pedálů a ubíhající cestu před vámi. Skvěle vám to pomůže být v přítomném momentu a nenechat hlavu přemýšlet nad včerejšími chybami a zítřejšími povinnostmi. Nebude trvat dlouho, stres zmizí a vyplaví se endorfiny, které jsou zodpovědné za dobrou náladu. Uvidíte, že svět bude zase o kousek růžovější.

7. Působí jako prevence civilizačních onemocnění

Žít přítomností je určitě fajn. Co se týče zdraví, není vůbec od věci se zamyslet i nad budoucností a brát zdravý životní styl jako prevenci před případnými civilizačními onemocněními.

Pravidelná pohybová aktivita, a tedy i pravidelné vyjížďky na kole mohou být důležitým dílem skládačky, která vás bude chránit před nemocemi, jako je cukrovka 2. typu, kardiovaskulární onemocnění nebo některé typy rakoviny.

Pár slov k bezpečnosti

  • Ať už na kole jezdíte ve městě, nebo v přírodě, buďte opatrní. Pokud možno jezděte po cyklostezkách nebo jízdních pruzích pro kolo určených.
  • Nezapomínejte, že i na kole jste účastníky dopravního provozu, a řiďte se pravidly.
  • Investujte do kvalitní helmy a používejte ji vždy, a to bez debat. Nehoda se může stát i při krátké vyjížďce v okolí vašeho bydliště.
  • Na kole jezděte spíše v přiléhavějším oblečení. Co z toho, že vám to v dlouhých letních šatech pekelně sluší, když riskujete nepříjemné zamotání do řetězu.
  • Pokud na kole jedete za tmy, používejte reflexní prvky a světla.
  • Jestliže na kole jezdíte dlouhou cestu do práce, mějte náhradní oblečení na převlečení a po příchodu do práce to vezměte rovnou do sprchy. Cítit se budete dobře vy i vaši kolegové.
  • Za letních slunečných dnů nezapomeňte na řádný pitný režim, pokrývku hlavy a opalovací krém s vysokým UV faktorem. Ať namísto příjemného pocitu z výletu na konci dne neskončíte spálení do ruda jako raci.

Kdo by si měl jízdu na kole rozmyslet?

Jak jsme napsali výše, jízda na kole je skvělou pohybovou aktivitou, která je vhodná téměř pro každého. Kdo ale patří mezi tu výjimku?

  • S cyklovýletem raději počkejte, pokud vás trápí nějaké zranění, které by rozhodně nepřidalo vašemu výkonu. Raději vyhledejte doktora, nechte tomu čas a pak se do toho opřete se vší parádou.
  • Opatrní také buďte, pokud máte problémy se zrakem, sluchem nebo rovnováhou. V těchto případech bude fajn alternativou rotoped nebo stacionární kolo.

Co si z toho vzít?

Cyklistika je skvělý způsob, jak zůstat zdravý a v kontaktu se světem okolo nás. Pokud vám přeje počasí, vyrazte na výlet a třeba prozkoumejte nová místa.

Nezapomínejte ale ani na určitou opatrnost a pravidla provozu. Pokud můžete, vyhněte se přecpaným silnicím. Taková vyjížďka by vám ale pravděpodobně ani radost neudělala.

Kardio před, nebo po tréninku? A proč je zbytečné dělat ho nalačno?
Kardio před, nebo po tréninku? A proč je zbytečné dělat ho nalačno?
Kardio v moderní době doslova upadá a podle většiny fitnessáků a fitnessaček je prý zbytečné! To je ale velmi přezíravé. Díky aerobním aktivitám alias kardiu jsme zdravější a máme šanci dožít se více let. Jaké další benefity nám kardio může přinést?
Klasické kardio, nebo HIIT? Spaluj tuk opravdu účinně
Klasické kardio, nebo HIIT? Spaluj tuk opravdu účinně
Kardio je věčným tématem nejen dietářů, ale všech se zájmem o aktivní fitness, zdraví nebo efektivní snižování podílu tělesného tuku. Jaké kardio je pro vás nejefektivnější: LISS, nebo HIIT? A kdy kardio vlastně dělat?
4 důvody, proč má smysl dělat kardio nalačno
4 důvody, proč má smysl dělat kardio nalačno
To, že nám kardio nalačno nezajistí zázračné úbytky tělesného tuku, už je asi všeobecně známý fakt. Přece jen ale existují určité benefity, pro které se vyplatí jej zařadit. A jaké že to jsou?
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci
Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci
Cukrovka je zdánlivě neškodná nemoc, která ale může zabíjet. Jak se chránit před jejím vznikem a  je možné ji zmírnit, nebo se jí dokonce zbavit? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?