Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci

Komentáře
4
Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Cukrovkou neboli odborně diabetem mellitem trpí podle údajů z roku 2014 více než 422 milionů lidí po celém světě a 859 829 lidí v České republice. V ČR jsou však do tohoto čísla zahrnuti pouze diagnostikovaní pacienti a reálné množství nemocných (včetně lidí trpících inzulinovou rezistencí) se odhaduje na 10 % populace, tj. cca 1 milion osob. Cukrovka 2. typu je úzce spojena s nezdravým životním stylem, tedy konzumací nevhodných potravin a nedostatkem pohybu. 

Přitom je to tak jednoduché – správnou životosprávou a pravidelným cvičením můžeme této nemoci nejen předcházet, ale dokonce ji i zvrátit, a předejít tak hrozící slepotě, amputaci nohou, infarktu nebo mrtvici. Nevěříte? Pojďme se na toto téma podívat trochu podrobněji. 

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Jaké typy cukrovky existují a jaké jsou důsledky onemocnění cukrovkou
 • Kolik lidí ročně cukrovka zabije
 • Kolik kilo musíme zhubnout, abychom se nemoci zbavili 
 • Další typy na úspěšný návrat zdraví 

Cukrovka je zdánlivě neškodná nemoc, která zabíjí

Cukrovka je velmi vážné chronické onemocnění, jehož projevem je chronicky zvýšená hladina glukózy v krvi. Alarmující je fakt, že touto nemocí trpí čím dál mladší lidé. V roce 2017 zemřelo na celém světě v důsledku cukrovky 1,8 milionu lidí mladších 60 let (Statista, 2019). 

Jaké druhy cukrovky existují? Podle příčiny rozlišujeme 2 typy tohoto onemocnění:

 1. Cukrovka 1. typu (10 % případů) – slinivka břišní není schopna produkovat hormon inzulin, v tomto případě se jedná o absolutní nedostatek inzulinu, a proto je nutné jej celoživotně aplikovat ve formě injekcí nebo inzulinového pera.
 2. Cukrovka 2. typu (90 % případů) – tkáně mají sníženou citlivost k inzulinu (tzv. inzulinová rezistence), kterého je sice dostatek, ale není schopen vyvolat účinek v podobě vstupu glukózy z krve do buněk tkání. Mluvíme tedy o relativním nedostatku inzulinu.

Funkce inzulinu je pro naše tělo nepostradatelná, protože umožňuje dostat glukózu přijatou v potravě do tkání, a tím snižuje její hladinu v krvi. Přestože cukrovka zpočátku nemocného nikterak zvlášť neomezuje ani nebolí, pokud zůstane neléčena, napáchá v těle obrovské škody.

Důsledky cukrovky jsou devastující. Posuďte sami...

Typickým příkladem komplikací cukrovky je poškození cév vedoucí k:

 • infarktu
 • mrtvici
 • amputaci nohou
 • slepotě 
 • poškození ledvin

V roce 2017 na cukrovku zemřelo:

 • 4 miliony lidí celosvětově
 • 1 724 lidí v České republice
 • dalších 22 840 lidí v ČR zemřelo na nemoci oběhové soustavy, přičemž jedním z faktorů vzniku poškození cév může být právě cukrovka (diabetes)
Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci

Klíčem k odstranění projevů cukrovky je snížení hmotnosti

Doktorka Dambha‑Miller s kolegy v srpnu tohoto roku zveřejnila studii, ve které sledovali 867 lidí ve věku 40–69 let, kterým byla nově diagnostikována cukrovka 2. typu. 

 1. Remise (zbavení se příznaků onemocnění) po 5 letech dosáhlo 257 účastníků. 
 2. Lidé, kteří do 5 let od diagnózy cukrovky snížili svoji váhu alespoň o 10 %, měli podle výsledků studie až dvojnásobně vyšší šanci na dosažení remise. 
 3. Pro člověka vážícího 100 kg by to představovalo zhubnutí pouhých 10 kilogramů, čehož není vůbec těžké dosáhnout.

Zhubneme přirozeně běžnou stravou a aktivním životním stylem. Zapomeňte na extrémy

Těchto výsledků bylo dosaženo bez jakýchkoliv extrémních dietních omezení, čímž nám tato studie dává jasnou zprávu o tom, že cukrovku 2. typu a její komplikace můžeme výrazně ovlivnit pohybovou aktivitou a správnou stravou.  

Jednoznačný vztah mezi redukcí hmotnosti a eliminací projevů cukrovky potvrdili i Lean s kolegy. Zjistili, že zhubnutí má vliv i na nutnost užívání antidiabetických léků, jejichž potřeba byla u skupiny se sníženou hmotností výrazně nižší. 

Co z toho plyne? Redukce hmotnosti vám pomůže upravit glykémii, a vy tak uniknete doživotnímu užívání léků. A to už za to stojí, co myslíte?

Kolik kilogramů musí člověk zhubnout, aby se zbavil negativních projevů cukrovky?

Taylor s kolegy ve své studii z roku 2015 zjistili, že zřejmě existuje jakýsi "práh" množství tělesného tuku (personal fat treshold), po jejímž překročení cukrovka 2. typu vzniká. 

Tento "práh" je ale silně individuální, u někoho cukrovka nevznikne ani u opravdu vysokého stupně obezity, zatímco jiným byla shůry nadělena už při lehké nadváze. Množství kilogramů, které je třeba k dosažení remise cukrovky shodit, se proto u různých lidí zpravidla liší (Lean, 2019; Taylor, 2015). 

Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci

Jak se zbavit cukrovky 2. typu? Úspěch zaručí jedině dlouhodobé zhubnutí

Mnozí si pod doporučením snížení hmotnosti představí hodiny strávené na běžícím páse a osekaný jídelníček bez kapky tuku a zrnka cukru. Není však třeba malovat čerta na zeď, realita je o mnoho růžovější! 

Projevů cukrovky 2. typu se zbavíme trvalým zhubnutím a dlouhodobým udržením nižší váhy, čehož dosáhneme celkovou změnou našeho životního stylu. Jedině tak totiž dojde k obnovení citlivosti tkání (senzitivity) k inzulinu a glukóza bude moci bez problému vstupovat do buněk místo toho, aby nám v cévách proudila jako neřízená střela páchající škody.

Proč je pohyb tak důležitý při léčbě cukrovky 2. typu?

Velmi pozitivní vliv na zvýšení citlivosti tkání k inzulinu má i pohyb, který nám bude v cestě za snížením hmotnosti a odstraněním inzulinové rezistence nepostradatelným pomocníkem. 

V praxi to znamená zařazení fyzické aktivity, která napomáhá obnově senzitivity tkání k inzulinu a také změnu jídelníčku, který ale musí být dlouhodobě udržitelný. O vodě, rýžovém krekru a řapíkatém celeru bychom asi dlouho nepřežili, co myslíte?  

Lepším řešením je pravidelná strava připravená z čerstvých surovin, s dostatkem kvalitních bílkovin rostlinného i živočišného původu, komplexních sacharidů, vlákniny a s převahou zdraví prospěšných tuků. 

Při již diagnostikovaném onemocnění je samozřejmostí také úzká spolupráce s diabetologem, která je nejvíce důležitá. Využívejte i možností pravidelných preventivních prohlídek u svého praktického lékaře, kde by mělo dojít k včasnému záchytu všech zdravotních problémů.

7 kroků, které přispějí úspěšné léčbě cukrovky 2. typu. Znáte je všechny?

 1. pravidelná strava
 2. omezení jednoduchých cukrů a vysoce kalorických potravin v jídelníčku
 3. strava s dostatkem bílkovin, vlákniny, ovoce a zeleniny
 4. zdravé a udržitelné zhubnutí na základě správně nastaveného kalorického deficitu
 5. pravidelné cvičení
 6. navýšení běžných denních aktivit, jako jsou procházky nebo chůze do schodů
 7. dostatek spánku

Zkuste tyto jednoduché kroky postupně zabudovat do svého života a uvidíte, že zázraky se opravdu dějí! Žádný z těchto bodů vás v životě rozhodně neomezí tolik jako slepota, amputace nohy nebo mrtvice. Po vyladění jídelníčku a troše pohybu se naopak budete cítit lépe, sebevědoměji, budete zdravější, produktivnější, a navíc si užijete i lepší sex.

Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci

Co si z toho vzít

Epidemie cukrovky 2. typu je závažný problém, nad kterým bychom rozhodně neměli zavírat oči. Přestože zpočátku nebolí a nijak nemocného neomezuje, bez léčby přináší vážné komplikace, a bezprostředně tak ohrožuje jeho život. Přitom je to tak prosté – stačí se jen pravidelně hýbat a přemýšlet o tom, co a kolik si toho dáme na talíř.

Klíčem ke zbavení se cukrovky 2. typu nebo zmírnění jejích příznaků je totiž trvalé zhubnutí a dlouhodobé udržení nižší váhy, které se dostaví jedině po zařazení fyzické aktivity a pravidelné stravy s dostatkem kvalitních bílkovin, komplexních sacharidů, vlákniny a s převahou zdraví prospěšných tuků.

Šance na dosažení úplné remise cukrovky 2. typu je nejvyšší do několika let od její diagnózy. Dlouhodobá hyperglykemie (zvýšená hladina glukózy v krvi) totiž časem vede k poškození buněk slinivky břišní, které inzulin vyrábějí, čímž může následně klesat jeho vlastní produkce. Čím déle tedy cukrovku máme, tím více se buňky slinivky poškodí, a tím méně inzulinu budou následně schopné produkovat (Robertson, 2003).

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Skvělá postava i bez dietologa. Jednoduché základy stravování
Skvělá postava i bez dietologa. Jednoduché základy stravování
Baví vás cvičit a zároveň nechcete trávit dlouhé večery studiem metabolismu sacharidů a nejnovějších studií o (ne)škodlivosti lepku? Pak možná není nutné zjišťovat si nejbližší termín semináře výživového poradenství, ale stačí se řídit několika základními pravidly.
Jak si sestavit trénink? Full-body začátečníka #makamnasobe
Jak si sestavit trénink? Full-body začátečníka #makamnasobe
​Trénink začátečníka byl posledním tématem našeho seriálu základních videí s podtitulem #makamnasobe. Videa, která by vám měla napovědět nebo možná prozradit odpovědi na otázky týkající se tréninku a výživy, jsme vám přinášeli na našich stránkách po celý leden. Nyní je zde to poslední, ve kterém se společně s Filipem Ondráškem –jedním z našich Aktin atletů podíváme právě na to, jak se chovat v posilovně jako začátečník. Jak to Filipovi šlo a na co jsme se v tréninku zaměřili?
Proč nikdy nezhubnu břicho díky sklapovačkám?
Proč nikdy nezhubnu břicho díky sklapovačkám?
Často věříme, že můžeme zhubnout břicho, když budeme dělat jenom sklapovačky. Je to pravda, nebo se jedná o jeden ze společenských mýtů?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
I bez cukru k inzulínové rezistenci
I bez cukru k inzulínové rezistenci
Některé potraviny a živiny mají "skrytou" možnost zvednout hladinu inzulinu, a tím zapříčinit ukládání nechtěného tuku, únavu nebo inzulinovou rezistenci. Jak pracovat s inzulinovým indexem, co ho ovlivňuje a co je vlastně tím hlavním činitelem?
Inzulínová rezistence a s ní spojená cukrovka 2. typu: Proč vzniká a je možné ji řešit?
Inzulínová rezistence a s ní spojená cukrovka 2. typu: Proč vzniká a je možné ji řešit?
Stále víc a víc lidí trápí inzulínová rezistence. A jelikož tento problém často končí cukrovkou druhého typu, je dobré mu věnovat pozornost. Jaké jsou rizikové faktory při vzniku inzulínové rezistence a je možné se vhodným nastavením výživy bránit?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!