Energetické gely

Produktů: 27
Řazení
:
Výchozí

Co jsou energy gely?

Energetické gely představují koncentrovaný zdroj energie, který pomáhá s nahrazením ztracené energie během tréninku, závodu či náročné túry. Hlavní složkou většiny gelů je maltodextrin, sacharid, který má vysoký glykemický index a funguje jako rychlý zdroj energie. Vybrat si můžete nejčastěji z následujících typů gelů:

  • glukózo‑fruktózové gely v sobě kombinují cukry, na jejichž transportu do krve se podílí odlišné systémy, a jejich vstřebávání je tak rychlejší a efektivnější. Tato kombinace je považována za jeden z nejlepších způsobů, jak doplnit energii. Principu využívají např. energetické gely GU nebo Enervit,
  • kofeinové gely obsahují stimulant kofein, který dokáže nakopnout k lepším výkonům. Vzhledem k účinku kofeinu na zažívání může být pro některé jedince lepší si tento gel schovat až na konec závodu či tréninku,
  • iontové energetické gely pamatují také na ztrátu iontů skrze pot, a udržují vnitřní elektrolytickou rovnováhu.

Kromě těchto látek se do energy gelů přidávají také taurin, aminokyseliny nebo vitaminy.

Kdy a jak užívat energetický gel?

Energetické gely jsou skvělým sportovním doplňkem u fyzických aktivit, které trvají déle než 1 hodinu, kdy napomáhají doplnit energii a udržet vysokou výkonnost. Proto jsou gely oblíbené zejména mezi cyklisty nebo dálkovými běžci. Hodí se ale i třeba do batohu na hory.

Doporučeným časem pro užívání gelu je před nebo v průběhu sportovní aktivity. Gely představují koncentrované energetické nápoje, a pro správné vstřebání všech živin je většinou nutné (záleží na typu a technologii výroby konkrétního produktu) přijmout také vodu, která navíc pomáhá s trávením cukrů. V opačném případě může totiž dojít k dehydrataci.

Energetické gely jsou dobrým sluhou, ale mohou být i zlým pánem. Každý jedinec může reagovat odlišně na náhlý přísun energie, a lidské tělo může občas i protestovat. Je proto vhodné si užívání energy gelů vyzkoušet nanečisto, jinak si může stát, že se v den D nebudete stačit divit.