Jak riziková je skutečně kombinace alkoholu s energiťáky?

Petr
Petr Loskot 9. 8. 2020
2 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Jak riziková je skutečně kombinace alkoholu s energiťáky?

Nebudeme si nic nalhávat. Kombinace alkoholu spolu s energiťáky je oblíbeným drinkem vyhledávaným prakticky všemi věkovými kategoriemi. V televizi i tisku před touto praktikou pravidelně důrazně varuje nejeden odborník a v létě je tato problematika aktuálnější než obvykle. Je však spojení alkoholu a energetických nápojů s kofeinem více zdraví škodlivé než samotná konzumace alkoholu, jak se často uvádí?

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Proč by mohla být kombinace energitáků a alkoholu více škodlivá než samotný alkohol

  • Jak se na toto spojení dívá střízlivá věda

  • Kolik alkoholu a energetických nápojů by si teoreticky mohl současně dovolit vypít zdravý dospělý člověk

Je obava z kombinace alkoholu a energiťáků oprávněná?

Sám cítím, že se tímto článkem trochu dostávám na tenký led a půjdu silně proti všeobecnému trendu, kdy si do energiťáků každý rád “kopne”, protože jsou přece strašně škodlivé. V žádném případě vás nenabádám k pití alkoholu, který má řadu negativních dopadů na naše zdraví a mimo jiné je prokázaným karcinogenem. A také tímto článkem nevyjadřuji stanovisko typu pijte dohromady alkohol a energiťáky, co hrdlo ráčíCelou problematiku je však třeba vnímat střízlivě a o to se nyní chci pokusit.

Proč by mohla být kombinace energiťáků a alkoholu více škodlivá než samotný alkohol?

Energetické nápoje mají obecně špatnou reputaci. Velká většina z nich obsahuje hodně cukru (klidně až kolem 10 g/100 ml, ale existují i verze bez cukru), takže se v tomto hravě vyrovnají, nebo ještě předčí různé limonády a kolové nápoje. Když k tomu přidáte pití alkoholu, který také obsahuje nezanedbatelné množství energie, kalorický účet za večer může být až překvapivě vysoký.

Druhým možným problémem je obsah kofeinu, který může při nadměrném příjmu (nebo i při relativně nízkém příjmu u  jedinců citlivých na kofein nebo jedinců s onemocněním srdce a cév) vyvolávat nepříjemné stavy, jako je úzkost, nervozita, bušení srdce, zvýšení krevního tlaku nebo bolesti hlavy a další obtíže.

Zapomenout bychom ale neměli ani na další látky typicky obsažené v energiťácích, jako je již zmiňovaný cukr, dále taurin, glukuronolakton, větvené aminokyseliny, vyšší dávky vitaminů, výtažky z bylin atd. Na druhou stranu - kdyby na nich bylo něco zdravotně závadného, těžko by se prodávaly běžně v obchodech.

Někteří odborníci poukazují na to, že tato kombinace kofeinu, dalších složek energetických nápojů a alkoholu může na náš organismus působit daleko škodlivěji než samotný alkohol a hovoří o tzv. koktejlovém efektu.  

Co vše kombinace alkoholu a energiťáků opravdu způsobuje?

odborné literatuře se nejčastěji setkáváme s těmito třemi důvody, proč bychom neměli alkohol a energiťáky za žádných okolností míchat:

  1. Kombinace alkoholických a energetických nápojů zvyšuje celkový příjem alkoholu ve srovnání s pitím samotných alkoholických nápojů.
  2. Kombinace alkoholických nápojů s energiťáky maskuje příznaky intoxikace alkoholem nebo dehydratace ve srovnání s pitím samotného alkoholu.

  3. Kombinace alkoholu s energetickými nápoji zvyšuje riziko nebezpečného chování, jako je řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo nechráněný sex s neznámou osobou atd.

Podle posledního velkého souhrnného článku, který zkoumal tyto hypotézy, se však žádná z nich obecně neprokázala. Tím není na 100 % dáno, že se tak nemůže v některých jednotlivých případech skutečně dít. Sám znám kamarády, kteří díky sladké chuti energiťáků vypijí více alkoholických drinků než bez nich. V obecné rovině jako prokázaný a všeobecně platný fakt to ale prostě tvrdit nelze.

Existuje “bezpečná” hranice kombinace energiťáků (kofeinu) a alkoholu?

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) v roce 2015 vydal souhrnný článek týkající se bezpečného příjmu kofeinu, z kterého jsme do svých článků čerpali již mnohokrát.

V něm se uvádí: Nepředpokládá se, že by ostatní složky energetických nápojů ve svých typických koncentracích stejně jako množství alkoholu do 0,65 g/kg tělesné hmotnosti negativně ovlivnily bezpečnost jednorázové dávky kofeinu v množství 200 mg (3 mg/kg tělesné hmotnosti) a jejich působení na kardiovaskulární a centrální nervový systém, hydrataci a vnímaný pocit intoxikace alkoholem. 

Z toho celkově vyplývá, že kombinace alkoholu a kofeinu (energiťáků) by alespoň do určitého množství skutečně neměla být škodlivá více než samotný alkohol a také obráceně – bezpečnost příjmu kofeinu do 3 mg/kg TH není negativně ovlivněna konzumací alkoholu do množství 0,65 g/kg TH ani ostatními složkami energiťáků.

Jak riziková je skutečně kombinace alkoholu s energiťáky?
obrázek z unsplash.com

Co si pod tímto množstvím alkoholu a kofeinu představit?

Příjmu 3 mg kofeinu na kg tělesné hmotnosti není těžké dosáhnout.

  • Pro 80kg kilového muže je to o něco více, než obsahuje jedna plechovka energiťáku typu Nocco (180 mg kofeinu).
  • V případě 65kilové ženy je to ještě o něco méně.

Pozor také na příjem kofeinových kapslí na “nakopnutí” před akcí a dalších zdrojů kofeinu, jako je třeba káva několik hodin před pitím alkoholu. Kofein se totiž z našeho těla vylučuje relativně pomalu a v jeho vylučování mezi námi navíc existují značné rozdíly.

  • Množství 0,65 g/kg TH alkoholu pro 80kilového muže představuje cca 50 g alkoholu.
  • Pro ženu o hmotnosti 65 kg cca 40 g alkoholu.

Jeden alkoholický nápoj obsahuje zhruba 20 g alkoholu. Při příjmu 3 mg/kg TH kofeinu z energiťáků a dalších zdrojů kofeinu za večer si muž může současně teoreticky dovolit pouze 2,5 drinku, žena drinky 2 za večer. A to skutečně není moc velké množství. Při popíjení alkoholu navíc snadno ztratíte představu, kolik kofeinu a alkoholu za večer vlastně dohromady přijmete. 

Co si z toho vzít?

Jak jsme si ukázali, kombinace alkoholu a energiťáků je v mnohém démonizována neoprávněně. Energetické nápoje jsou však často výrazným zdrojem cukru i kofeinu. Jejich příjem je třeba kontrolovat, a o to více v kombinaci s alkoholem. V obecné rovině by míchání energiťáků spolu s alkoholem nemělo být více zdraví škodlivé než konzumace samotných alkoholických drinků. EFSA hovoří o možné “bezpečné” kombinaci maximálně 0,65 g/kg TH alkoholu spolu s 3 mg/kg TH kofeinu. Tohoto souběžného příjmu však můžete dosáhnout relativně snadno. 

Když už na míchání alkoholu a kofeinových nápojů přijde, je třeba vždy zachovat velkou opatrnost. Já osobně jako zastánce zdravého životního stylu vám ji samozřejmě nedoporučuji.

Celkově tak v žádném případě nemá smysl obhajovat konzumaci alkoholických nápojů v jakékoliv podobě, a to platí i pro kombinaci s energiťáky. Výživová doporučení hovoří o tolerovatelném denním příjmu alkoholu v množství do 20 g u mužů a 10 g u žen.

Přidej se k 41 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek