Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

KE ZDRAVÍ S IN-LINE BRUSLEMI!

Martina Vašáková
Martina Vašáková 13. 8. 2012
KE ZDRAVÍ S IN-LINE BRUSLEMI!

Aerobní aktivitě by se měl věnovat každý z nás. A in-line bruslení je dobrý způsob jak rozhýbat tělo a přitom si užít zábavu.

KE ZDRAVÍ S IN-LINE BRUSLEMI!

In line znamená v překladu „v lajně“ a označuje brusle, které mají kolečka za sebou v řadě. In-line bruslení zkoušel téměř každý z nás, a kdo ne, může se tuto aktivitu v celkem krátkém čase naučit. In-line bruslení spojuje příjemné (přírodu, čerstvý vzduch) s užitečným – sport a prospěch tělu. Bruslení je rekreační aktivita, u které si můžete příjemně zacvičit a přitom na projížďce pročistit hlavu, zároveň ale můžete vzít kamaráda a při klábosení se také trochu zapotit. Hodí se pro jednotlivce, rodiny i větší skupiny. Bruslit může malé dítě i důchodce. Je také vhodný pro obézní cvičence, neboť tolik nezatěžuje klouby – je tak lepší než běh nebo jogging. Po in-linech tak může sáhnout muž i žena každé věkové kategorie a tělesné kondice, zvolit si tempo, intenzitu i dobu cvičení.

In-line bruslení pomáhá jak fyzické tak psychické kondici (zbavení se stresu, vyčištění hlavy). In-line bruslení jako aerobní aktivita podporuje kardiovaskulární a respirační systém. Díky in-linům můžete očekávat rozvoj síly, vytrvalosti a svalové flexibility. Ze svalů se posilují především svalové skupiny dolních končetin, důležité je také držet pevný střed těla (core), čímž se posilují břišní svalstvo, při správném postoji a držení těla se namáhá i svalstvo zádové. Pohyby do stran působí také na hýždě a boky. Rozsah posílení těla při in-line bruslení je tedy celkem znatelný. Samozřejmě bruslení slouží i k redukci váhy (hodinové bruslení spálí cca 2000kj – mění se podle terénu a individuálního přístupu). In-line bruslení jako sportovní aktivita je prevencí proti civilizačním chorobám a posiluje náš imunitní systém.

Proč se věnovat In-line bruslení?

 • Zlepšení fyzické i psychické kondice
 • Zlepšení svalové síly, flexibility, vytrvalosti, kondice
 • Posílení několika svalových skupin současně – dolní končetiny, břišní, zádové svalstvo, hýždě, boky
 • Podpora kardiovaskulárního a respiračního systému
 • Redukce váhy
 • Zlepšení držení těla, práce s rovnováhou
 • Vhodný pro každého, možné vykonávat samostatně i ve skupině

Bruslení se tváří jako nenáročná aktivita, kdy příjemně sjíždíte stezky a trochu zpocení se vrátíte domů. In-line bruslení může být i adrenalin, když se rozhodnete sjíždět svahy a nebezpečné stezky. Pro vaše zdraví a tělesnou kondici ale nebezpečí nepotřebujete. Stačí si zvolit trasu, obout správné brusle a zvolit tempo, jakým chcete aktivitu vykonávat. Brusle si volte o půl čísla větší, ať se noha může trochu hýbat, zároveň však musí být v kotníku zpevněná přezkou nebo šněrováním, aby nedošlo ke zlomení nohy. Brusle si můžete koupit také s brzdami, které bývají většinou na patě dominantnější nohy. Tak je jednodušší zpomalit a zastavit. Kolečka bruslí jsou jinak tvrdá, což následně ovlivňuje jejich rychlost a opotřebování. S podrobnějším výběrem bruslí vám ale pomůže oborník ve specializovaném obchodě. Mimo brusle je také dobré mít chrániče na kolena, lokty a helmu. Dále je dobré pohodlné prodyšné oblečení, láhev vody, popř. i ručník.

in-lineDůležitá je také technika bruslení. Nejdůležitější je udržet rovnováhu a naučit se ji přenášet z jedné nohy na druhou. Nohy by měly být mírně od sebe a pokrčené v kolenou. Váha těla spočívá na přední části chodidel, ruce se střídavě pohybují jako při chůzi (pravá noha, levá ruka) a jejich švih vám dodává na rychlosti. Pokud stojíte na bruslích poprvé, snadno se naučíte bruslit sami nebo s přítelem bruslařem, pokud to ale myslíte s in-liny vážně, zvolte kurs bruslení.

Pokud zvažujete, že zařadíte in-line bruslení mezi své aerobní aktivity, měli byste zvolit intenzitu, kterou se chce bruslení věnovat. Pokud uvažujete o bruslení pouze rekreačně, stačí více jak půl hodiny denně, ale je vhodné jít si zabruslit vícekrát než jednou - dvakrát týdně, abyste spalovaly dostačující počet kalorií. Během kratší jízdy totiž téměř nespalujete (asi až po 20minutách), i když je tu samozřejmě afterburn efekt (spalování po dokončení cvičení), není tak znatelný jako u vysokointenzivních cvičeních, oproti nim se bruslení tváří jako nenáročná aktivita. Pokud si chcete zlepšit svou kondici, pusťte se do dynamičtějšího bruslení, které je rychlejší, může zahrnovat složitější terén s kopci či překážkami. Zkušení bruslaři už považují obtížný terén za samozřejmost, na bruslích skáčou, sprintují a nebojí se investovat do dražších bruslí. Ať už jste jakýmkoli typem bruslaře, před vyjížďkou si připravte terén své cesty a naplánujte si čas. Pro takovéto aerobní aktivity se hodí také používat měřič tepové frekvence, ten vám pomůže zjistit, v jakém tempu se pohybovat, abyste neustále spalovaly a bruslení tak bylo efektivní i pro redukci vaší tělesné váhy. Samozřejmě existuje i intervalové bruslení (střídání vysokého tempa bruslení a nízkého ježdění), takovéto bruslení je ale vhodnější pro zkušené bruslaře, kteří bezproblémově ovládají přepínání rychlosti v jakémkoli terénu.

Samozřejmě existuje i mnoho různých typů bruslení – fitness bruslení, rekreační bruslení, freestyle, speedskating, terénní bruslení, hokej. Pro každé bruslení je typický jiný terén, jiná technika a jiné brusle. Pokud do svého programu zařadíte bruslení jako aerobní aktivitu, nezapomínejte ani na posilování – pro ideální postavu je nejvhodnější 2x v týdnu aerobní aktivita, 3x v týdnu posilování.

In-line pro zpestření

zdroj: youtube.com

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________