Proč jsou inline brusle skvělým letním sportem

RNDr. Tomáš Novotný
RNDr. Tomáš Novotný 29. 5. 2022 Poprvé publikováno 11. 5. 2021
Aktualizováno 29. 5. 2022
4 min. 7 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Proč jsou inline brusle skvělým letním sportem

Jízda na kolečkových bruslích je takový znovuobjevený sport, který v současné době zažívá zlaté období. Někdy až tak moc zlaté, že se cyklostezky vhodné na inliny mění v jednu velkou zácpu. Když se ti ale podaří trefit čas mimo špičku, užiješ si skvělé ježdění. Jízda na kolečkových bruslích je totiž nejen skvělým doplňkem zdravého životního stylu, ale především lidi baví a přináší spoustu zábavy. 

Proč bys měl/a vyjet na kolečkové brusle i ty

Možná jsme teď trochu sami proti sobě, jestli se snažíme dostat na kolečkové brusle ještě víc lidí, než kolik jich už v současné době jezdí. Byla by ale škoda nechat si všechny ty zážitky na kolečkových bruslích jen pro sebe, a tak pro tebe máme nejméně 5 důvodů, proč bys na ně měl/a vyrazit klidně ještě tenhle týden. 

1. Splníš si potřebnou denní dávku pohybu

Pravidelná pohybová aktivita je super důležitá věc. Rozhodně by ses ale neměl/a hýbat jenom kvůli tomu, že ti to říkají tabulky. Ten pravý důvod by měl být jiný – musí tě to bavit. A v tom tě inliny rozhodně nezklamou. Ty jsou totiž všechno jenom ne nuda. A tak když si na nás Světová zdravotnická organizace vymyslela doporučení v podobě alespoň 150 (lépe 300) minut aerobní aktivity týdně, zvládneš to na kolečkových bruslích raz dva. 

obrázek z gettyimages.com

2. Posílíš svaly dolních končetin

Možná se ti někdy stalo, že den po pořádné makačce na kolečkových bruslích tě bolely svaly dolních končetin a zadek. To je kvůli tomu, že při jízdě (a do kopce obzvlášť) se zapojuje jak velký hýžďový sval (m. gluteus maximus), tak sval hruškovitý (m. piriformis). 

Nebudeme ti říkat, že je to zcela rovnocenná náhrada za komplexní cviky v posilovně, dřepy nebo hip thrusty – to bohužel není. Pořád je to ale skvělý způsob, jak hýžďové svaly procvičit a dát jim co pro to. 

3. Vyvětráš se na čerstvém vzduchu

Pravidelným pohybem procvičíš svoje tělo, pobytem v přírodě na slunci a čerstvém vzduchu zase svoji hlavu, která si příjemně odpočine. Na kolečkových bruslích zvládneš obojí

Kolečkové bruslení se tak řadí do kategorie dalších zábavných letních sportů, které ti umožní protáhnout svoje tělo a současně u toho nachytat nějaký ten bronz. 

4. Podpoříš snahu o redukci hmotnosti

Určitě se na cyklostezkách vyskytuje také spousta sportovců, kteří se na bruslích snaží především nemilosrdně spálit přebytečné kalorie. Máme pro tebe dobrou zprávu – kolečkové brusle ti s tímhle problémem efektivně pomohou. A pomohou také osobám s mírnou nadváhou, jelikož jsou vůči zátěži na kolena podstatně šetrnější než třeba takové běhání. 

Kolik kalorií se dá na inlinech spálit? To samozřejmě záleží na tom, jak moc si na vyjížďce mákneš. Pokud však budeme vycházet z takové odpočinkové vyjížďky bez žádného závodění, potom to bude pro osobu o hmotnosti 65 kg necelých 500 kcal za každou hodinu jízdy

Proč jsou inline brusle skvělým letním sportem

5. Skvělá příležitost, jak se setkat s přáteli

Plánuješ se vidět s kamarády nebo se svými kolegy z práce? Zorganizuj výlet na kolečkových bruslích! Na nich si totiž můžete při jízdě i skvěle popovídat a probrat všechno od rodinných vztahů až po blížící se volby do Poslanecké sněmovny. A až toho budete mít tak akorát, můžete se zastavit v jednom z četných občerstvení na cyklostezce a poctivě doplnit tekutiny. Říkat bychom to sice neměli, ale i to jedno točené po dojetí chutná vždycky úplně jinak než bez bruslení!

Nezapomeňte na bezpečnost a buďte ohleduplní

Pokud už vyrazíte na kolečkové brusle, dbejte na bezpečnost a ochranné pomůcky. Zvlášť v začátcích jsou chrániče loktů, kolen a zápěstí spolu s helmou základní výbavou, kterou při pádech mnohokrát oceníte.

Stejně tak dbejte na ohleduplnost vůči ostatním. I když už na kolečkových bruslích máte kontrolu jako Pljuščenko na těch ledních v dobách své největší slávy, dost pravděpodobně se během výletu setkáte s někým, kdo je rád, že zrovna nepadá. Myslete na to a výstavní kousky své vytříbené techniky a rychlosti si schovejte na volné úseky, kde nikoho neohrozíte

Co si z toho vzít?

Kolečkové brusle jsou skvělý letní sport, který ti pomůže splnit si potřebnou dávku pohybové aktivity a zažít přitom spoustu zábavy. 

Na bruslích se můžeš setkat s přáteli, pokecat o žhavých novinkách a ještě u toho spálit poctivou porci nezbedných kalorií. Uvidíš, že také skvěle zrelaxuješ a jestli se ti podaří vyjet za pěkného počasí, bude to pro tvou hlavu hotová pohádka. 

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
7 Líbí se mi Uložit článek