Kolo vs. běh: Co je lepší na hubnutí?

Komentáře
1
Kolo vs. běh: Co je lepší na hubnutí?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Jestli chceš nějaké to kilo zhubnout, nejspíš se bez pohybu neobejdeš. Ne snad že by hubnout bez pohybu nešlo, ale je to docela nepraktické a v některých případech také poměrně složité. Jízda na kole nebo běhání patří mezi nejčastější aerobní aktivity, ke kterým se lidé usilující o redukci hmotnosti uchylují. Dá se říct, která z nich je pro hubnutí více efektivní?

Když se podíváme do tabulek, vítěz je jasný na první pohled

Změřit si přesně energetický výdej je obtížné, odhadnout se to ale jakžtakž dá. Slouží k tomu nejčastěji tabulky, které jsou volně k dispozici na tomto odkazu od Compendium of Physical Activities. 

Pokud si představíme průměrnou ženu o hmotnosti 65 kg a průměrného muže o hmotnosti 80 kg, dojdeme asi k následujícím číslům:

BěháníJízda na kole 
pomalé (9,6 km/hod)rychlé (14,4 km/hod)pomalá (17 km/hod)rychlá (24 km/h)
Muž780 kcal/hod1020 kcal/hod540 kcal/hod800 kcal/hod
Žena640 kcal/hod830 kcal/hod440 kcal/hod650 kcal/hod

Už při letmém pohledu je zřejmé, že běháním spálíme za jednotku času více než jízdou na kole. U mužů-běžců se dokonce v případě některých náročných tréninků či závodů může stát, že překonají magickou hranici 1000 kcal spálených za hodinu. 

Kdyby se celé hubnutí řídilo jen tabulkami, byl by vítěz na světě. Jenže on se bohužel (naštěstí?) neřídí. A tak je třeba vzít do úvahy ještě další faktory.

  • Jak začít s během jako úplný začátečník? Užitečné rady, jak si oblíbit tenhle sport, najdeš tady

obrázek z freepik.com

Jak dlouho plánuješ sportovat?

Celá výše uvedená tabulka se vztahuje k energetickému výdeji za 1 hodinu. Takže jestli máš v plánu sportovat výrazně odlišnou dobu, může pro tebe být v podstatě bezvýznamná. 

Je totiž velký rozdíl mezi tím, jestli si vyhradíš na sport jen hodinu denně, nebo jestli máš v plánu věnovat se pohybové aktivitě třeba celé odpoledne. Potom je ti asi jasné, že i když hodinu běháš tempem jako o závod, cyklista projíždějící se celé odpoledne jen tak lážo‑plážo po vyhlídkách toho stejně za den spálí víc

Ber proto do úvahy i tento časový faktor:

  • Jsi časově omezený/á a máš na sport jen hodinu denně? Potom pro tebe bude lepší běhání, protože za daný čas spálíš více energie. 

  • Jsi časově flexibilní a chtěl/a by sis na kole udělat výlet na půlku odpoledne? Pak je cyklistika výhodnější, jelikož během celého výletu zvládneš spálit víc než jedním vyběhnutím. 

Zvaž svá zdravotní omezení a vyber si hlavně to, co tě baví

Ve stínu všech těch kalorických výpočtů bychom neměli zapomínat ani na to nejdůležitější – pohybová aktivita by tě měla bavit a rozhodně by neměla způsobovat bolest. Alespoň s výjimkou bolesti svalů, té se čas od času asi nevyhneš. 

Proto se zamysli ještě nad následujícími faktory:

  1. Trápí tě nadváha nebo obezita? Potom bys to s běháním prozatím neměl/a příliš přehánět, protože tím trpí tvůj kloubní aparát. Zaměř se zpočátku na klasickou chůzi, nordic walking nebo jízdu na cyklistickém trenažéru. 

  2. Bolí tě záda v oblasti beder? Cítíš zvýšenou bolest při jízdě na kole? Potom dej raději přednost běhání, kde zátěž na bedra není tak vysoká jako v případě cyklistiky. Pokud tě trápí bolest v oblasti bederní části páteře, navštiv fyzioterapeuta a zkuste společně zapátrat, čím jsou bolesti zad způsobené a jak je možné je odstranit. 

  3. Baví tě jeden sport více než druhý? Cítíš, že v nějakém sportu vynikáš? Potom můžeš bez obav zapomenout na nějaká doporučení vycházející z kalorických tabulek a věnuj se jednoduše tomu, co tě baví víc

Jak vidíš, zhubnout se dá oběma aktivitami a pokud tě jedna baví víc než druhá, potom se jí také dost pravděpodobně budeš věnovat s větším úsilím a nadšením. 

  • Jak si stojí v porovnání s během chůze? Co je lepší pro tvoje hubnutí, se dozvíš tady

obrázek z freepik.com

Co si z toho vzít?

Běhání patří mezi fyzicky nejnáročnější pohybové aktivity, takže není divu, že při něm spálíš opravdu velkou porci kalorií. V některých případech se dokonce dá spálit více než 1000 kcal za hodinu, což už je pořádná porce kalorií.

Ani s cyklistikou se ale při hubnutí rozhodně neztratíš. Navíc pokud už naskočíš do sedla, je dost pravděpodobné, že pojedeš déle než jen 1 hodinu, a tak za celý trénink (výlet) spálíš nakonec mnohem víc než jedním hodinovým během. 

Nejdůležitější ale je, že jak kolo, tak běh, jsou účinné pohybové aktivity vhodné při redukci hmotnosti. Vyber si proto také podle toho, jestli ti některá z nich více sedí a naplňuje. Je totiž dost možné, že díky tomu ji vydržíš vykonávat pravidelně, což je pro účinné hubnutí to nejdůležitější. 

Trasa 10 km: Spálíte více kalorií chůzí, během, na kole nebo na inlajnech?
Trasa 10 km: Spálíte více kalorií chůzí, během, na kole nebo na inlajnech?
Spálit pohybem co nejvíce energie za co nejkratší čas. A nejlépe s co nejmenším úsilím! Jaký sport si vybrat, pokud chcete co nejvyšší počet spálených kalorií na 10 km dlouhé trase?
15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
Kdo by to byl řekl, že takovou nenáročnou chůzí se dá zhubnout. A přece je to možné! Jak na to a na co dalšího si dát pozor?
20 letních sportů: Kolik při nich spálíte kalorií a který je nejlepší na hubnutí?
20 letních sportů: Kolik při nich spálíte kalorií a který je nejlepší na hubnutí?
Léto pro mnohé z nás představuje nejoblíbenější část roku plnou sluníčka, vodních radovánek a skvělého počasí, které přímo vybízí ke sportování. Víte, kolik kalorií při konkrétních sportech spálíte?
Chůze nebo běh: co je zdravější a co účinnější při hubnutí?
Chůze nebo běh: co je zdravější a co účinnější při hubnutí?
Chůze i běh patří mezi pohybové aktivity, které přináší tělu celou řadu zdravotních benefitů. Vedle toho jsou to také skvělé doplňky redukčních diet, takže s nimi půjde shazování přebytečných kilogramů raz dva. V čem se ale tyto dvě aktivity liší a dá se říct, která z nich je zdravější?
Jak začít běhat a vydržet? Návod pro všechny začátečníky
Jak začít běhat a vydržet? Návod pro všechny začátečníky
Běhání je krásný sport, ale začít s ním a nepřestat chce odhodlání a pevnou vůli. V tomto článku ti ukážeme, jak začít s běháním tak, aby tě chytlo a bavilo.
5 tipů, jak se zlepšit v běhání
5 tipů, jak se zlepšit v běhání
Co změnit v běžeckém tréninku, když se přestanete zlepšovat? V tomto článku vám představíme hned několik způsobů, jak překonat stagnaci a znovu nakopnout běžeckou výkonnost.
Běh na pásu vs venku: čím se od sebe liší?
Běh na pásu vs venku: čím se od sebe liší?
Běžecký svět se dělí na 2 tábory – někteří milují běh venku, jiní zase nedají dopustit na starý dobrý běžecký pás. Jak se tyto dva způsoby běhu liší a je některý z nich lepší pro redukci hmotnosti?
7 důvodů, proč jezdit na kole
7 důvodů, proč jezdit na kole
Krásné počasí láká trávit čas venku. Je totiž tak trochu škoda zavřít se ve fitku a tam do úmoru ťapat na páse, když můžete vytáhnout kolo a šlápnout do pedálů s větrem v zádech. Víte, jaké benefity má cyklistika pro vaše tělo i mysl?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.