Chůze nebo běh: co je zdravější a co účinnější při hubnutí?

Komentáře
1
Chůze nebo běh: co je zdravější a co účinnější při hubnutí?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Sportovní aktivity vytrvalostního charakteru jsou vynikajícím způsobem, jak si zvýšit fyzickou kondici a současně udělat něco pro své zdraví. Příjemnou třešničkou na dortu je poté skvělý pocit, který po dokončení pohybové aktivity zažíváme.

Z individuálních pohybových aktivit se mnozí z nás přiklánějí k běhání či k delším vycházkám. Dost pravděpodobně v tom má prsty skutečnost, že jde o pohybové aktivity, které jsou jednoduché, přirozené a můžeme je dělat kdekoliv a takřka kdykoliv. Dá se ale říct, která z těchto pohybových aktivit je zdravější a vhodnější při hubnutí?

Chůze je nenáročná pohybová aktivita, kterou může dělat úplně každý

Mnozí z nás si pod pojmem pohybová aktivita představují pouze sporty, při kterých se zapotíme a zadýcháme. To se při chůzi většinou nestane, a tak je chůze v očích mnohých zařazena do „neplnohodnotných“ aktivit. Je to ale škoda, protože chůze se rozhodně mezi pohybové aktivity počítá a pokud chodíte pravidelně každý den, možná vůbec nepotřebujete hledat žádný další sport. Navíc chůze oproti běhu představuje celou řadu výhod:

 1. Při chůzi se energie tvoří téměř výhradně z tuků

   To je způsobeno relativně nízkou intenzitou výkonu, takže tělo nepotřebuje tvořit energii anaerobní cestou ze sacharidů. V čem je to výhodné? Především v tom, že nemusíte mít strach, že by si vaše tělo bralo energii ze svalových bílkovin, což jinak hrozí při intenzivnějších výkonech (například ráno nalačno).

 2. Chůze není vyčerpávající

  A to platí jak po fyzické, tak po psychické stránce. Chůzi zkrátka můžete dělat klidně každý den a nemusíte se bát, že byste se ráno probudili s bolestmi svalů. I z toho důvodu je chůze výborná pohybová aktivita pro starší lidi, kteří se snaží udržovat svoji kondici, nebo pro sportovce v rekonvalescenci po zranění.

 3. Nemusíte se bát o zdraví svých kloubů

  Chůze se od běhu liší především v tom, že „neskáčete“. Jinými slovy se stále alespoň nějakou částí chodidel dotýkáte země. Při tlumení pohybu o zem proto na kolena nepůsobí tak velká síla jako v případě běhání. To je důležitá informace zejména pro hmotnější osoby, u kterých může být tlumící síla na kolena při běhu až příliš velká.

 4. Chůze se přímo nabízí pro spojení s dalšími aktivitami

  Například s výletem do přírody, procházkou městem anebo třeba s cestou z práce, pokud se to alespoň trochu nabízí. Spojíte tak příjemné s užitečným a výrazně tak ušetříte drahocenný čas.  

Jak z chůze "vytřískat" ještě víc? Přečtěte si 15 tipů, jak zhubnout chůzí: Za hodinu můžete spálit až 680 kcal

obrázek z westend61.de

Běhání je univerzální sport, který nás připraví na cokoliv

Jako dobří běžci nemusíte mít strach, že byste se v nějakém sportu ztratili. Svou vybudovanou kondici můžete směle zúročit jak při zimních rodinných výletech na běžky, tak při letních cyklovýletech, a i když přijde řeč na kolektivní sporty, budete díky rychlosti a vytrvalosti vynikat alespoň po fyzické stránce.

Běhání je zkrátka taková chůze na druhou. Je proto jasné, že v některých aspektech bude běhání představovat větší benefity oproti chůzi:

 1. Běhání má pozitivní vliv na rozvoj aerobní kapacity a celkové kondice

  Jednoduše řečeno pokud se chceme pořádně „namakat“, budeme muset začít s běháním. Běžná chůze je totiž v tomto ohledu jednoduše málo intenzivní sportovní aktivita, takže ačkoliv základní kondici si díky ní vybudovat můžeme také, pro větší efekt budeme muset začít běhat.

 2. Pravidelné běhání je pro redukci hmotnosti efektivnější

  Důvod je velmi prostý – při běhu fungujeme na vyšší obrátky, a tak tělo musí pálit více energie za jednotku času. Proto pokud vyběhneme alespoň 2–3krát do týdne, spálíme díky běhu opravdu velkou porci energie.

 3. Při běhání vyplavíte velké množství endorfinů

  Znáte ten zvláštní pocit radosti a spokojenosti, který zažíváte při běhání, nebo ještě lépe ihned po jeho dokončení? Vděčíte za něj právě endorfinům, což jsou krátké peptidové řetězce, které můžeme považovat za takové vlastní opiáty navozující dobrou náladu a tlumící bolest. Pokud si je chcete pořádně užít, pravděpodobně budete muset přejít z chůze do běhu, při kterém se endorfiny uvolňují ve velkém, nebo volit náročnější chůzi v kopcovitém terénu, kde se vám srdce roztluče podobně jako u běhu.

 4. Běhání je také efektivní pro udržení svalové hmoty

  Budovat svaly běháním je možná trochu naivní představa, ale pro udržení svalů dolních končetin jde o zcela plnohodnotnou tréninkovou metodu

Nejlépe nám k tomu poslouží rychlé sprinty na 60–200 metrů nebo výběhy do prudkých kopců. Oba typy tréninků jsou fyzicky velmi náročné a svým způsobem připomínají trénink v posilovně, jelikož při nich pracujeme ve vysoké intenzitě zátěže.

Výhody chůzeVýhoda běhu
Využívá více energie z tuků, ale celkově spaluje méně energieVíce rozvíjí kondici
Není tolik fyzicky vyčerpávajícíEfektivnější pro hubnutí díky celkově většímu množství spálených kalorií
Je šetrnější ke kloubnímu aparátu oproti běhuVyplavuje endorfiny
Skvěle se pojí s výlety a dalšími aktivitamiUmožňuje udržení svalů na dolních končetinách

 obrázek z gettyimages.com

Kolik energie můžeme spálit chůzí a během?

Zatímco při chůzi získáváme energii především pálením tukových zásob, pro běh je palivem kombinace tuků a sacharidů. Co je ale při hubnutí zcela rozhodující, je celkové množství spálené energie. A to se mezi chůzí a během poměrně významně liší:

Chůze sice nepálí mnoho kalorií, ale můžeme ji dělat dlouho. Energetický výdej při chůzi je orientačně asi následující (60 minut chůze, muž 80 kg, žena 65 kg):

 • Vycházkové tempo (4 km/hod): žena asi 195 kcal, muž asi 240 kcal

 • Výlet (5 km/hod): žena asi 230 kcal, muž asi 280 kcal

 • Rychlochůze (7 km/hod): žena asi 325 kcal, muž asi 400 kcal

Při běhu sice spalujeme jako jaderná elektrárna, ale zase běháme jen po omezeně dlouhou dobu. Energetický výdej při běhu je orientačně asi následující (30/60 minut běhu, muž 80 kg, žena 65 kg):

 • Pomalejší tempo (7,5 minut na kilometr; 8 km/hod): žena asi 270/540 kcal, muž asi 330/660 kcal

 • Středně rychlé tempo (6,2 minut na kilometr; 9,7 km/hod): žena asi 320/640 kcal, muž asi 390/780 kcal

 • Rychlé tempo (4,4 minut na kilometr; 13,6 km/hod): žena asi 400/800 kcal, muž asi 490/980 kcal

Co si z toho vzít?

Chůze a běh patří mezi skvělé pohybové aktivity, které v obou případech přispívají k růstu kondice a k podpoře celkového zdraví. Výběr té správné aktivity bychom proto měli přizpůsobit našem individuálním potřebám. Chůze je obecně vhodnější pro osoby s nadváhou či pro obézní jedince, jelikož je šetrnější ke kloubnímu aparátu. Hodí se také jako výborný doplněk k jiným pohybovým aktivitám například v podobě výletů po krásách naší Země.

Naopak běh je fyzicky náročný sport, pomocí kterého můžeme vybudovat vysokou trénovanost a kondici. Navíc jde o sportovní aktivitu s vysokými energetickými nároky, tudíž jde také o výborný doplněk redukčních diet pro osoby, které netrpí nadváhou či obezitou.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
6 důvodů, proč začít běhat
6 důvodů, proč začít běhat
Běh je super pomocníkem nejen při hubnutí. Víte ale, jaké další výhody má a proč byste ho měli zařadit do svého tréninkového plánu?
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
Kdo by to byl řekl, že takovou nenáročnou chůzí se dá zhubnout. A přece je to možné! Jak na to a na co dalšího si dát pozor?
Jak budovat běháním svaly? 4 tipy do tréninku
Jak budovat běháním svaly? 4 tipy do tréninku
Běh má pro většinu sportovců nálepku "pouhého" kardia, které pomůže při redukci hmotnosti. Věděli jste ale, že během můžeme také budovat svaly?
Co dělat, když se ti nechce? 8 tipů, jak se motivovat k běhání
Co dělat, když se ti nechce? 8 tipů, jak se motivovat k běhání
Je bláhové si myslet, že se nám bude do tréninku vždy chtít na 120 %. Jak ale hodit výmluvy za hlavu a přesto vyběhnout? Poradí vám nový článek.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!