Psychobiotika: bakterie přátelské nejen k vašemu mozku

ověřil/a Mgr. Kristýna Kovářová a Mgr. Martin Šaier
Komentáře
Psychobiotika: bakterie přátelské nejen k vašemu mozku
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Psychobiotika jsou třídou probiotik (+ prebiotik) produkujících neuroaktivní látky.

  • Tyto látky mají obrovský vliv na komunikační osa mozek‑střeva.

  • Existuje celá řada kmenů bakterií psychobiotik.

Co to jsou psychobiotika?

Za psychobiotika se označují probiotika a i některá prebiotika, která jsou schopna produkovat neuroaktivní látky mající pozitivní vliv na naší CNS (centrální nervovou soustavu). Obousměrná signalizace mezi střevní mikrobiotou (střevem) a mozkem probíhá prostřednictvím neuronálních drah, které kromě oběhového systému zahrnují jak centrální, tak střevní nervový systém. Ten zahrnuje zapojení osy hypotalamus–hypofýza–nadledviny, regulátory imunitního systému, hormony a bakteriální metabolity, kam patří právě i neurotransmitery.

Konkrétně pojem „psychobiotikum“ je chápán  jako živý organismus, který při přijímání v odpovídajícím množství poskytuje zdravotní přínos mnohým pacientům trpícím psychiatrickými onemocněními. Jedná se o třídu probiotik, kdy jsou tyto bakterie schopné produkovat a dodávat neuroaktivní látky, jako jsou kyselina gamaaminomáselná (GABA) a serotonin. Tyto látky mají obrovský vliv na komunikační osu mezi mozkem a střevy. Bylo zjištěno, že některá psychobiotika mají antidepresivní nebo anxiolytické účinky. Dosud byla psychobiotika nejčastěji studována v psychiatrickém prostředí u pacientů se syndromem dráždivého střeva, kde byly hlášeny pozitivní přínosy pro řadu organismů.

Kmeny psychobiotik

  • Lactobacillus plantarum: může výrazně snižovat úzkost a zvyšovat kvalitu života. Děje se tak díky zvýšení hladiny dopaminu a serotoninu, snížení hladiny stresových hormonů a snížení zánětu při jeho pravidelném užívání. Běžně se vyskytuje v mnoha kvašených zeleninách včetně kysaného zelí, nakládaných okurek, oliv a kimči. 

  • Lactobacillus rhamnosus: jedná se o jeden z nejoblíbenějších probiotických druhů, který se nachází v potravinových doplňcích. Jeho dopad může být pozorován při snížení úzkosti, a to prostřednictvím změny exprese GABA receptorů. Nachází se v některých jogurtech a mléčných výrobcích, mezi které patří například fermentované a nepasterizované mléko a polotvrdý sýr. 

  • Bifidobacterium breve: je to prospěšná bakterie, která se vyskytuje v mateřském mléce a v lidském střevě. Její množství ve střevech však s přibývajícím věkem klesá. Ukázalo se, že hraje roli i v kognitivních schopnostech a při její nedostatečné koncentraci narušuje schopnost plnit úkoly. Přirozeně jej nalezneme i v některých fermentovaných potravinách. 

  • Lactobacillus reuteri: toto probiotikum s protizánětlivými účinky se vyskytuje v lidském střevě. Ne všichni lidé ho však mají a někteří ho mají pouze ve velmi malém množství. Jeden z výzkumů prokázal, že absence této bakterie způsobuje u zvířat (zatím nebylo prokázáno u lidí) sociální deficit. Přidáním tohoto kmene zpět do střev zvířat se podařilo eliminovat některé deficity sociálního chování, které byly podobné příznakům sociální úzkosti a autismu u lidí. Vyskytuje se také v mateřském mléce a některých mléčných výrobcích

Působení psychobiotik

Probiotika (některá z nich se řadí mezi psychobiotika) dle některých studií mohou ovlivňovat zejména tyto 3 systémy:

  1. Endokrinní – značně snižují úrovně stresu (kortizol).

  2. Imunitní – výrazně zvyšují tvorbu protizánětlivých cytokinů.

  3. Nervový – podílejí se na tvorbě neurotransmiterů, jako je serotonin, acetylcholin, GABA, melatonin, histamin.

A právě za pomocí neurotransmiterů se přesouvají informace z gastrointestinálního traktu přímo do našeho mozku. Na jednoznačné závěry je však potřeba ještě dalších vědeckých výzkumů.

Psychobiotika: bakterie přátelské nejen k vašemu mozku
Image by Freepik

Střevní mikrobiota a náš mozek

Z hlediska evoluce, tvoření celé naší střevní mikrobioty hrálo důležitou roli zejména ve správném vývoji mozku a následně i sociální interakci. Geny lidské střevní mikrobioty jsou nejpočetnějšími v našem těle a jsou schopné produkovat nesčetné množství neuroaktivních sloučenin. V dnešní době je již známo, že tito mikrobi ovlivňují především kognitivní funkce a základní vzorce chování, jako je sociální interakce a korigování stresu. V případě absence těchto mikrobů nastává podstatná neurochemická změna, která by mohla objasňovat poruchy kognitivního fungování a společenské interakce. Příjem probiotik a prebiotik může pomoci při modulaci zpracování informací, které jsou silně spjaté s pociťovanou úzkostí a depresí a ovlivňují neuroendokrinní stresovou odezvu

3 psychiatrické případy, kde mohou pomoct

  1. Prvním psychiatrickým případem, kde by mohlo mít používání psychobiotik pozitivní dopad, je schizofrenie. Jedním z hlavních problémů při léčbě pacientů se schizofrenií zpravidla bývá rezistence na užívané antipsychotické léky a jejich následné vedlejší účinky, do kterých patří zejména nabírání hmotnosti. Střevní mikrobiota má vliv jak na chování jedinců, tak na metabolismus léků, což by mohlo souviset s jejich neúčinností a zmiňovanými negativními účinky. Podáním adekvátních psychobiotik by tak možná mohlo dojít k ovlivnění a snížení nežádoucích dopadů, ale pro toto tvrzení je potřeba ještě více důkazů

  2. Aktuálně existuje celá řada studií a výzkumů, zabývajících se využitím a následným sledovaným pozitivním účinkem při léčbě úzkostných a depresivních poruch.

  3. Posledním psychiatrickým onemocněním, kde byly sledovány pozitivní vlivy při léčbě psychobiotiky, je PAS (autismus). 

Co si z toho vzít? 

Do psychobiotik řadíme probiotika a některá prebiotika, která jsou schopna produkovat neuroaktivní látky, jež pozitivně ovlivňují naší centrální nervovou soustavu. Existuje celá řada kmenů psychobiotik, které lze nalézt v potravinách, jakou jsou např. fermentovaná zelenina a mléčné výrobky.

Bylo zjištěno, že některá psychobiotika mají antidepresivní a anxiolytické účinky, pomáhají v případech schizofrenie a v neposlední řadě mají pozitivní vliv na onemocnění autismus.

Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dech je odjakživa spjatý s vaším životem – věděli jste však, že prostřednicvím dechu můžete ovlivnit některé pochody ve vašem těle i mysli? Jak na to, se dozvíte v novém článku.
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Prospěšnou skladbou mikrobiomu, kterou ovlivníme životním stylem, dokážeme předcházet nadváze, cukrovce, riziku infarktu nebo třeba depresím.
Mileniálové: Proč trpí úzkostí a depresemi?
Mileniálové: Proč trpí úzkostí a depresemi?
Generace mileniálů stojí na přelomu v mnoha oblastech – jednou z těch horších je však strmý nárůst míry úzkostí, deprese a dalších duševních onemocnění. Proč jsou tyto obtíže u mileniálů tak rozšířené, a co může být jejich příčinou?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!