Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

BCAA- leucin, isoleucin, valin

5. 12. 2011
Komentáře
BCAA- leucin, isoleucin, valin
  • BCAA, větvené esenciální aminokyseliny, jsou klíčové pro prevenci katabolismu a podporu svalové regenerace.
  • Studie ukazují, že BCAA zvyšují výkonnost a pomáhají udržet svalovou hmotu při dietě.
  • Optimální suplementace BCAA je rozdělena do několika dávek denně, zejména před a po tréninku.

Aminokyseliny BCAA jsou velmi častým doplňkem stravy v suplementačních plánech sportovců, zejména pak kulturistů a vytrvalců. Jaký je jejich přesný účel a k čemu jejich suplementace slouží?

BCAA - větvené aminokyseliny

Do skupiny aminokyselin s rozvětveným řetězcem spadají 3 aminokyseliny. Jsou jimi valin, leucin, isoleucin. Označení aminokyseliny s rozvětveným řetězcem získali podle tvaru své molekulární struktury. Ta je velmi odlišná od ostatních aminokyselin. Skládá se z methylových postranních skupin (CH3), které vycházejí z jádra aminokyseliny. Svým tvarem připomínají kmen stromu a větve. Valin, leucin, isoleucin jsou navíc aminokyseliny patřící do skupiny tzv. esenciálních aminokyselin, je tedy nutné, přirozeně je ve stravě přijímat. Hlavní působení aminokyselin s rozvětveným řetězcem bylo poprvé objeveno při studii na opicích, kterým byla podávána vysoká dávka BCAA. Tyto opice katabolizovaly (katabolizmus = rozpad svalové tkáně) méně svalové hmoty, než opice, které dostávaly jinou směs aminokyselin. V minulosti se např. i BCAA zkoumali, jako možný lék snižující destruktivní projevy AIDS.

BCAA Větvené aminokyselinyV další studii byl zkoumán vliv užívání BCAA na katabolizaci svalové hmoty a proteosyntézu. Skupina užívající placebo katabolizovala (ztrácela) více svalové hmoty, než skupina, která používala BCAA. Ve skupině, která užívala BCAA nebylo zaznamenáno výrazné zvýšení proteosyntézy. Tato skutečnost je však podrobena dalšímu zkoumání.

V další studii prováděné tentokráte na cyklistech, bylo podáváno jedné skupině 16 g BCAA (50% leucinu, 30 % valinu a 20 % isoleucinu), druhé skupině pak placebo, a to po dobu 14 dní. Ve skupině užívající BCAA byl zjištěn podstatný nárůst výkonnosti ve 40 km trvajícím závodě, a to o 7 min. Druhá skupina zaznamenala po 14ti dnech tvrdého tréninku zlepšení o 1 minutu. Průměrná doba ujetí těchto 40 km před pokusem bylo 58 min.

BCAA - metabolismus

Větvené aminokyseliny plní v lidském organismu mnoho důležitých funkcí. Od ostatních aminokyselin se neodlišují pouze svým molekulárním řetězcem, ale také svým zapojením do metabolismu bílkovin. BCAA nejsou zadržovány játry, jsou játry beze změny vyplaveny opět ven do krevního řečiště, kterým se dostanou ke svalové hmotě. Uvádí se, že po jejich "konzumaci" jsou k dispozici pracujícím svalům do 10‑15 min. od suplementace.

BCAA jsou metabolizovány při svalové práci, slouží tedy jako energetický zdroj. Hlavním zdrojem energie pro jakýkoliv výkon je svalový glykogen, ten je využíván v prvních 30‑40 min. výkonu, poté pozvolna přebírají hlavní úlohu tuky. BCAA jsou metabolizovány z aminokyselin primárně, a to zejména u výkonů, které mají anaerobní charakter. Je tedy nutné chránit svůj glykogen a svalovou hmotu dodatečnou dodávkou BCAA.

Užívejte BCAA - kronika suplementů

Jak působí?

Při příjmu vysokého množství bílkovin (kulturistická strava) se jako první vstřebávají větvené aminokyseliny BCAA. Asi 70 % vstřebaných aminokyselin zpracovaných v játrech a jdoucích do krevního oběhu jsou BCAA. Jakmile se dostanou do krve, jsou tyto aminokyseliny velice rychle dopraveny k pracujícím svalům, kde jsou použity k opravě svalové hmoty a k oxidaci. Ve svalových buňkách pomáhají větvené aminokyseliny vytvářet jiné neesenciální aminokyseliny. Aminokyseliny se při zátěži oxidují na energii, dokonce se předpokládá, že např. u maratonských běžců se získává 5‑15 % energie pouze z BCAA.

Větvené aminokyselinyJedna z aminokyselin nacházejících se v BCAA je navíc podstatnější, než ostatní. Je jí leucin - aminokyselina, která se v produktech sportovní výživy objevuje nejčastěji. Leucin napomáhá stimulaci produkce inzulínu, což je hormon, napomáhající využití aminokyselin. Leucin je navíc nejaktivněji působící aminokyselinou v anabolickém procesu a je zároveň nejvýznamnější aminokyselinou, která brání katabolickým procesům.

Suplementace BCAA může snižovat tvorbu kyseliny mléčné a tím pomoci udržet kvalitu a vysokou intenzitu sportovního tréninku.

Užívání BCAA

Abychom dosáhli maximálního účinku BCAA, musíme je suplementovat současně. Výzkumy potvrdily, že suplementace pouze jednou aminokyselinou, snižuje účinek všech aminokyselin přijatých z BCAA. A to z důvodu rovnováhy jednotlivých aminokyselin, která je pro lidský organismus přirozená.

Podíváme‑li se na výběr suplementu, je vhodné, aby obsahoval všechny aminokyseliny ve vyváženém a zároveň nejvýhodnějším poměru. Pokud jste precizně četli předchozí text, zjistili jste, že nejdůležitějším ukazatelem je obsah esenciální aminokyseliny leucinu. Právě ten je měřítkem kvality BCAA. V současné době jsou již dostupné BCAA v poměru 4:1:1 (leucin, isoleucin, valin). Což  je komparaci předchozích faktů zřejmě nejsilnější formou BCAA použitelných pro opravu, prevenci katabolismu a reparaci svalové tkáně. Samozřejmostí jsou i práškové a tekuté formy. Je otázka, zda jsou v  něčem výhodnější. Dá se říct, že BCAA v tekuté formě budou rychleji  využitelné a to po dobu rozpadu želatinové kapsle.

Odborná literatura radí suplementovat větvené aminokyseliny BCAA v dávce 0,2 g / kg tělesné hmoty. Pro 100 kg vážícího sportovce je to 20 g větvených aminokyselin. To není malá dávka, je však nutno rozdělit tuto dávka na 3 části, a sice po ránu na lačno, před tréninkem a po tréninku. Před tréninkem berte dávku 3‑6 g BCAA v odstupu 30 min. před zahájením výkonu. Potréninkovou dávku přijměte ihned po tréninku.

Zkušenost autora s BCAA

"BCAA jsou ideálním prostředkem pro regeneraci a zastavení nebo odvrácení nástupu katabolických procesů v organismu. Výhodu BCAA poznáte zejména v přípravě na kulturistické závody příp. v průběhu redukčních diet, kdy je váš příjem energie velmi ponížen. Jak jste se měli možnost dočíst v článku, BCAA jsou zdrojem energie pro svalovou práci. Ne výjimečně se vám tedy stane, že se v dietě musíte spoléhat právě na BCAA, která jsou pro vás denním chlebem. V přípravě na svou poslední soutěž vděčím právě jim a hydrolyzované syrovátce za to, že jsem se dokázal představit po roce na soutěžním pódiu o 5 kg těžší. V průběhu soutěžní přípravy jsem užíval 25 g BCAA rozdělených do 3‑4 dávek."

Jan Caha

zdroj: youtube.com

Proč jsou BCAA důležité pro sportovce, zejména kulturisty?

BCAA pomáhají s regenerací svalů, zabraňují katabolismu a podporují udržení svalové hmoty, což je klíčové pro kulturisty.

Jaký je ideální poměr aminokyselin ve suplementaci BCAA?

Ideální poměr aminokyselin ve BCAA je 4:1:1 (leucin, isoleucin, valin), což podporuje opravu a prevenci katabolismu svalové tkáně.

Kolik BCAA by měl užívat sportovec?

Doporučená dávka BCAA je 0,2 g/kg tělesné hmotnosti, rozdělená do několika dávek během dne, zejména po ránu, před a po tréninku.

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.