Cordyceps - magická houba

14. 12. 2013
4 min. 1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Cordyceps - magická houba

Cordyceps - pro našince těžko vyslovitelné jméno houby podivného vzezření. Tento potravní doplněk, který se stále více rozmáhá i u nás, je využitelný pro svůj vliv na zvýšení energetizace organismu, navýšení množství testosteronu a mnoho dalších velmi pozitivních vlivů. Podívejme se na ni trochu podrobněji.

Cordyceps - magická houba

Zamyslete se, energie je asi nejzajímavější komoditou na světě, ale také velmi nezbytnou komoditou pro samotného člověka. Nejen stroje musí pracovat na bázi dodané energie, ale také člověk je velmi závislý na tom, jakou energii přijímá a co z ní nakonec je schopen využít. Proč by také byly natolik oblíbené kofeinové a předtréninkové přípravky, nebo proč byste si nedokázali představit své každodenní ráno bez šálku kávy. Ano, je to tak. Každá substance, která alespoň svoji minimální měrou přispěje k tomu, že se budete cítit plni energie, stojí za pozornost. Podobně je tomu i u Cordyceps. Ač se nacházíme v moderní době, stále častěji se díváme do vzdálené minulosti a učíme se od svých předků. Cordyceps patří po staletí do čínské medicíny, kde je hojně využíván. Právě z této asijské velmoci se k nám do Evropy dostává nejvíce vědění a do budoucna se jistě můžeme těšit na to, že se nám otevřou další  nesčetné možnosti využití substancí, které jsou nám prozatím skryty. Zpět ale ke Cordyceps a jeho vlivům na lidský organismus.

Cordyceps navyšuje hladinu ATP

Adensintrifosfát je energetickou jednotkou a substrátem vašich pracujících svalů. Je také jedním z mediátorů toho, že je vůbec umožněn pohyb člověka a produkce svalové síly. Je to pohonná hmota našich svalů. Na bázi ATP ve své podstatě pracují veškeré procesy a výkony, které jsou realizovány do 10‑15 sekund svalové práce Vy tedy víte, že toto energetické krytí je tím hlavním, které využíváte v posilovně.

Podle studie z roku 2007 na Hong Kong University of Science and Technology , můžete Cordyceps významně podpořit schopnost vašeho těla vytvářet ATP, což vám může pomoci prodloužit pracovní sérii a zároveň navýšit absolutní i vytrvalostní sílu ve vaší tréninkové praxi. Nové osobní rekordy na sebe tedy nenechají dlouze čekat.

Cordyceps napomáhá zvýšení hladiny testosteronu

Není žádným tajemstvím, že jedním z hlavních hormonů zodpovědných za nárůst svalové hmoty, využití tuku a sexuální touhu je hormon testosteron. Tento mužský hormon je dokonce v dnešní kulturistice natolik oceňován, že se sahá k jeho zneužívání již i u běžných sportovců. K tomuto vás samozřejmě nenabádáme a spíše jsme rádi, že si hledáte čistou cestu navýšení. Jedním z prostředků je právě Cordyceps. Jak bylo prokázáno v několika studiích na zvířatech, ke zvýšení hladiny testosteronu dochází stimulací "továrny" pro výrobu testosteronu - Leydigových buněk ve varlatech.

S vyšší hladinou testosteronu se budete cítit nejen lépe, ale také navýšíte množství svalové hmoty, zvýšíte svoji sexuální touhu a snížíte množství tělesného tuku. To není špatný výsledek, že?

Cordyceps zvyšuje využití kyslíku

Cordyceps prokazatelně navyšuje využití kyslíku. Toto sice nesouvisí zcela s fitness a posilováním, můžete však počítat s tím, že se při své každodenní aerobní aktivitě pro spalování tuku, budete cítit mnohem lépe. Zde alespoň vidíte, jakým způsobem a jak široce je tato houba použitelná. Poprvé byl v tomto smyslu použit čínskými běžci v roce 1993, samozřejmě s velkým úspěchem.

Podle studie publikované v roce 2004 v časopise Medicine and Science in Sports bylo zjištěno, že Cordyceps zlepšuje využití kyslíku atletů až o 50 procent. Další studie publikovaná ve stejném časopise v roce 1999 zjistila, že u starších pacientů užívajících Cordyceps byl zaznamenán nárůst aerobní kapacity o devět procent. Řada studií také ukázala, že doplnění Cordyceps do suplementačního plánu, může snížit tepovou frekvenci, což vysvětluje, proč uživatelé říkají, že jsou schopni trénovat tvrději a déle, když užívají Cordyceps. 

Jak jste poznali z předchozích řádků, Cordyceps je velmi použitelný pro všechny druhy sportů. V naší tréninkové praxi platí, že Cordyceps napomáhá vzniku a využití ATP, navyšuje množství energie a zvyšuje hladinu anabolického hormonu testosteronu. Využijte tedy tento velmi zajímavý suplement i zlepšete svůj výkon.

Mgr. Jan Caha

Vzdělání:

Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe
PORADCE VÝŽIVY (5 let praxe)

fitness trenér - licence B
VÝŽIVA ve sportu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
8 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista (vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
šéfredaktor magazínu Aktin.cz
externí redaktor MUSCLE&FITNESS
reprezentační poradce, vedoucí trenérsko‑metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s., Fitness Institut Brno
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
 

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek