Cordyceps - magická houba

14. 12. 2013
Komentáře
Cordyceps - magická houba

Cordyceps - pro našince těžko vyslovitelné jméno houby podivného vzezření. Tento potravní doplněk, který se stále více rozmáhá i u nás, je využitelný pro svůj vliv na zvýšení energetizace organismu, navýšení množství testosteronu a mnoho dalších velmi pozitivních vlivů. Podívejme se na ni trochu podrobněji.

Cordyceps - magická houba

Zamyslete se, energie je asi nejzajímavější komoditou na světě, ale také velmi nezbytnou komoditou pro samotného člověka. Nejen stroje musí pracovat na bázi dodané energie, ale také člověk je velmi závislý na tom, jakou energii přijímá a co z ní nakonec je schopen využít. Proč by také byly natolik oblíbené kofeinové a předtréninkové přípravky, nebo proč byste si nedokázali představit své každodenní ráno bez šálku kávy. Ano, je to tak. Každá substance, která alespoň svoji minimální měrou přispěje k tomu, že se budete cítit plni energie, stojí za pozornost. Podobně je tomu i u Cordyceps. Ač se nacházíme v moderní době, stále častěji se díváme do vzdálené minulosti a učíme se od svých předků. Cordyceps patří po staletí do čínské medicíny, kde je hojně využíván. Právě z této asijské velmoci se k nám do Evropy dostává nejvíce vědění a do budoucna se jistě můžeme těšit na to, že se nám otevřou další  nesčetné možnosti využití substancí, které jsou nám prozatím skryty. Zpět ale ke Cordyceps a jeho vlivům na lidský organismus.

Cordyceps navyšuje hladinu ATP

Adensintrifosfát je energetickou jednotkou a substrátem vašich pracujících svalů. Je také jedním z mediátorů toho, že je vůbec umožněn pohyb člověka a produkce svalové síly. Je to pohonná hmota našich svalů. Na bázi ATP ve své podstatě pracují veškeré procesy a výkony, které jsou realizovány do 10‑15 sekund svalové práce Vy tedy víte, že toto energetické krytí je tím hlavním, které využíváte v posilovně.

Podle studie z roku 2007 na Hong Kong University of Science and Technology , můžete Cordyceps významně podpořit schopnost vašeho těla vytvářet ATP, což vám může pomoci prodloužit pracovní sérii a zároveň navýšit absolutní i vytrvalostní sílu ve vaší tréninkové praxi. Nové osobní rekordy na sebe tedy nenechají dlouze čekat.

Cordyceps napomáhá zvýšení hladiny testosteronu

Není žádným tajemstvím, že jedním z hlavních hormonů zodpovědných za nárůst svalové hmoty, využití tuku a sexuální touhu je hormon testosteron. Tento mužský hormon je dokonce v dnešní kulturistice natolik oceňován, že se sahá k jeho zneužívání již i u běžných sportovců. K tomuto vás samozřejmě nenabádáme a spíše jsme rádi, že si hledáte čistou cestu navýšení. Jedním z prostředků je právě Cordyceps. Jak bylo prokázáno v několika studiích na zvířatech, ke zvýšení hladiny testosteronu dochází stimulací "továrny" pro výrobu testosteronu - Leydigových buněk ve varlatech.

S vyšší hladinou testosteronu se budete cítit nejen lépe, ale také navýšíte množství svalové hmoty, zvýšíte svoji sexuální touhu a snížíte množství tělesného tuku. To není špatný výsledek, že?

Cordyceps zvyšuje využití kyslíku

Cordyceps prokazatelně navyšuje využití kyslíku. Toto sice nesouvisí zcela s fitness a posilováním, můžete však počítat s tím, že se při své každodenní aerobní aktivitě pro spalování tuku, budete cítit mnohem lépe. Zde alespoň vidíte, jakým způsobem a jak široce je tato houba použitelná. Poprvé byl v tomto smyslu použit čínskými běžci v roce 1993, samozřejmě s velkým úspěchem.

Podle studie publikované v roce 2004 v časopise Medicine and Science in Sports bylo zjištěno, že Cordyceps zlepšuje využití kyslíku atletů až o 50 procent. Další studie publikovaná ve stejném časopise v roce 1999 zjistila, že u starších pacientů užívajících Cordyceps byl zaznamenán nárůst aerobní kapacity o devět procent. Řada studií také ukázala, že doplnění Cordyceps do suplementačního plánu, může snížit tepovou frekvenci, což vysvětluje, proč uživatelé říkají, že jsou schopni trénovat tvrději a déle, když užívají Cordyceps. 

Jak jste poznali z předchozích řádků, Cordyceps je velmi použitelný pro všechny druhy sportů. V naší tréninkové praxi platí, že Cordyceps napomáhá vzniku a využití ATP, navyšuje množství energie a zvyšuje hladinu anabolického hormonu testosteronu. Využijte tedy tento velmi zajímavý suplement i zlepšete svůj výkon.

Mgr. Jan Caha

Vzdělání:

Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe
PORADCE VÝŽIVY (5 let praxe)

fitness trenér - licence B
VÝŽIVA ve sportu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
8 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista (vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
šéfredaktor magazínu Aktin.cz
externí redaktor MUSCLE&FITNESS
reprezentační poradce, vedoucí trenérsko‑metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s., Fitness Institut Brno
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
 
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Nealkoholické pivo: v čem je zdravé a na co si dát pozor?
Nealkoholické pivo: v čem je zdravé a na co si dát pozor?
Nealkoholické pivo si získává stále větší popularitu. Jaký má vliv na lidské zdraví?