pavelkova.erikaa položil(a) otázku
29. 4.

Dobrý den, za 3 týdny běžím 50km závod s převýšením do 2000m. Závod začíná v 8:00, poraďte prosím vhodnou výživu před a v průběhu závodu. Děkuji.

Dobrý den, existují obecná stravovací doporučení, na takto vysoké úrovni však doporučuji spoléhat zejména na vlastní zkušenosti a preference – tj. např. nezkoušet těsně před závodem zcela nové věci, nebo nekonzumovat potraviny, které víte, že vám nedělají dobře, ale jsou "obecně doporučeny". 

Před závodem se doporučuji soustředit hlavně na sacharidy, a to nejen v den samotného závodu, ale již několik dní předem. Obecné doporučení je cca 8–10 g sacharidů/kg tělesné hmotnosti, 1–3 před samotným závodem můžete zařadit až 10–12 g sacharidů/kg tělesné hmotnosti (zálěží především na vaší toleranci). Poslední pevné jídlo je vhodné přijmout 3–4 hodiny před samotným výkonem, a to s množstvím 1–4 g sacharidů/ kg tělesné hmotnosti. Co se týče ostatních živin, je vhodné přijmout také lehce stravitelné bílkoviny, tuk a vláknina by měly být obsaženy minimálně. Poté je těsně před výkonem vhodnější přijmout energii ve formě jídla tekutého/gelovitého (sportovní nápoj, shake, banán, sacharidový gel...). 30–90 minut před zatížením by měl být příjem sacharidů cca 1 g sacharidů/ kg tělesné hmotnosti. V době bezprostředně před startem se velmi liší tolerance přijatého jídla, a neexistují zcela jednoznačná doporučení – pokud je na trase problém s pravideným doplňováním sacharidů, je vhodnější před startem zvolit zdroj sacharidů s nižším glykemickým indexem. 

Závod přesahující 3 h si pak vyžaduje příjem cca 60–90 g sacahridů za hodinu, a je vhodné tento příjem zahájit již v první hodině běhu, cca po 20–30 minutách. Vzhledem k omezené rychlosti vstřebávání glukózy také doporučuji zvolit přípravek kombinující glukózu a fruktózu (fru se vstřebává skrze jiný přenašeč než glu a doplnění sacharidů je tak rychlejší a efektivnější). 

Před i během zatížení je samozřejmě také vhodné dbát na dostatečný příjem tekutin. 

Tuto problematiku velmi "lidsky" a přehledně popisuje dokument doc. Mgr. Michala Kumstáta Ph.D. z Fakulty sportovních studií MU Brno