Jak se přinutit ke cvičení doma, i když to nenávidíš

Agáta Szturcová
Agáta Szturcová 30. 3. 2020
28 Líbí se mi Komentáře
2
Uložit článek
Jak se přinutit ke cvičení doma, i když to nenávidíš

Sen Jillian Michaels se splnil, celý svět cvičí doma! Komunita všech fit lidí se teď rozdělila na dva tábory. Na ty, kteří doma cvičí a nevadí jim to, a na ty, kteří doma cvičí, ale nechce se jim.

Já osobně se řadím do toho druhého tábora, úplně stejně jako většina lidí, kteří jsou zvyklí denně chodit do posilovny – od bodybuilderů přes powerliftery, vzpěrače až po crossfitery. Zavření gymu zpřetrhalo moje plány na závody a věřím, že nejsem jediná. Najednou se ten velkolepý závodní cíl jako lusknutím prstu změnil v cíl jediný: Udržet co nejvíce svalů, síly a přitom nepřibrat moc tuku.

Vím, že je nás více, vypovídá o tom skvěle i toto video od Táni Kyseľové:   

[Instagram]

Proto jsem se rozhodla sepsat, co mně konkrétně pomohlo k tomu donutit se denně něco dělat v domácím prostředí. Možná ti to pomůže překonat tu prvotní nechuť a nakonec si na to v rámci možností zvykneš. 

4 tipy, které mi pomohly zvednout doma zadek a jít cvičit

1. Mám trenéra, který mi píše tréninky

V tomhle to mám “jednoduché”. Kdykoliv někdo stojí “nad tebou” s (pomyslným) bičem v ruce, je to jednodušší. Jasně, neodcvičí to za tebe, ale cítíš tu zodpovědnost trochu, že jo. Pokud ty nemáš svého osobního trenéra, který ti běžně tréninky píše, nemusíš věšet hlavu, máš třeba tyto možnosti:

  • Máš spolubydlící/ho? Domluv se s ní/m, ve dvou se to lépe táhne.
  • Pokud bydlíš sám/sama nebo je tvůj spolubydlící antisportovec, domluv se s kamarádkou a cvičte “spolu” aspoň na dálku, zkoušejte překonat jedna druhou

  • Pokud jsi holka, určitě doporučuji přidat se k Jedu na výkon: Jedu na výkon HOME. Každý den ti v přehledné aplikaci vyjede skvěle sestavený trénink (silová část i wod) a vždy se můžeš porovnat s dalšíma holkama, které jsou v programu taky. Staneš se součástí skvělé komunity, za kterou budeš vděčná i po skončení téhle karantény.

  • Některé posilovny/crossfitové gymy nejenže zveřejňují online workouty, ale pravidelně dělají i livestreamy – třeba jako moje brněnská alma mater CrossFit MadMan. Cvičíš tedy sice doma sám/sama, ale na obrazovce je s tebou i tvůj trenér a to malé čísílko dole ti ukazuje, že zároveň s tebou trpí ještě dalších x kamarádů. Věřím, že CF MM není jediný, stačí si jen najít CF box poblíž tvého bydliště a přidat se, pokud už mezi ně nepatříš. Plno instagramových necrossfitových profilů to dělá taky, teď namátkově mě napadá například doller.cz ve spolupráci s mojí oblíbenou Fit Fab skupinkou.

  • Ti zkušenější z vás si můžou sepsat tréninky sami na papír a jednoduše odškrtávat. Teď je skvělá příležitost zjistit, jak na tebe co funguje.

Jak se přinutit ke cvičení doma, i když to nenávidíš

2. Když je možnost, jdu to odcvičit ven na nejbližší hřiště

Samozřejmě s rouškou, desinfekčním gelem a max. s jedním člověkem k sobě apod., no worries! Nicméně často i taková malá změna, jako je možnost si to odjet na čerstvém vzduchu, mě hned o něco víc motivuje. Pokud máš dostatečně velký balkon nebo třeba bydlíš ve vnitrobloku, tím líp! A pokud bydlíš v domě, závidím ti. A využij toho!

3. Mám na to vyhrazený specifický čas během dne

Běžně chodím cvičit večer, proto jsem tento čas zachovala i teď. Pomáhá mi to k tomu, abych měla nějaký režim. A možná si i díky tomu připadám v tomhle nenormálním čase trochu normálněji?

4. Uvědomuji si, že nechci zahodit to, na čem jsem tak dlouho makala

Jak už jsem psala trochu výše, nechci přijít o tu pracně vybudovanou sílu, svaly a nějak výrazně vykynutá se taky do “normálního života” vrátit nechci. To je jeden z velkých motivátorů, abych se chtě-nechtě denně dokopala k tréninku v těch domácích, bojových podmínkách. A pak do něj dala všechno. Ty endorfiny po odjetém tréninku jsou navíc vždy stejné, ať už si ten workout odjedeš v gymu, nebo doma.

Jak se přinutit ke cvičení doma, i když to nenávidíš

Co na mě nepůsobilo, ale tobě by to mohlo pomoct

  1. Zúčastni se některé (nebo všech) challenges, které po Instagramu/internetu kolují… anebo si nějakou vymysli sám/sama. Bude to 100 angličáků denně? Jógová challenge? Planková challenge? Nebo všechny? Anebo by ses ráda naučil/a stojku nebo provaz? Teď je ten čas na tom každý den třeba 10 minut makat.
  2. Nudí tě představa dlouhého domácího cvičení? Zkrať ho a zintenzivni. Místo hodinového tréninku si dej alespoň 20 minut intenzivního. Anebo tě naopak nebaví makat naplno 20 minut? Vše závisí i na tvých cílech.

Co si z toho vzít?

Ať už je to jakkoliv, pravidelné cvičení, byť jen 15 minut denně, snižuje riziko různých onemocnění. Vysoký cholesterol, diabetes, mrtvice či některé typy rakoviny se můžou jít zahrabat. Podle jedné taiwanské studie pohyb dokonce prodlužuje život. Ať už je to pravda, nebo ne, i bez studií víme, že nám dokáže výrazně zlepšit náladu i zvýšit úroveň energie. Dokonce se i kvalitněji vyspíme – ať už sami, nebo s někým, if you know what I mean. Prostě samé výhody! 

  • Máš TY v rukávu nějaké rady, jak se donutit ke cvičení doma? Šup s nimi do komentářů a obohať nás všechny.
[Instagram] 

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
28 Líbí se mi Uložit článek