- Aplikace léčiv přes kůži může být skutečně efektivní formou terapie a poskytovat mnohé výhody.
- Drtivá většina náplastí na podporu hubnutí není nijak kontrolována a regulována.
- Případný efekt náplastí je pouze podpůrný, rizika z neověřených přípravků však mohou potenciální výhody značně převyšovat.
Transdermální podávání léčiv
Tzv. transdermální podání léčiv (tj. podání přes kůži) je novodobým léčebným přístupem, který má hned několik výhod – udržuje stabilní hladinu daného léčiva v krevním řečišti, eliminuje nutnost užívat léčiva několikrát denně a účinné látky navíc nemusejí procházet přes trávicí trakt a zatěžovat tak orgány, které se podílejí na jejich metabolizaci a eliminaci (typicky játra či ledviny). Transdermální aplikace má své místo zejména u chronických onemocnění, kdy je nutné dlouhodobé, často i doživotní, podávání léčiv. Nejznámějšími druhy náplastí jsou např. náplasti nikotinové, které se využívají při odvykání kouření, nebo náplasti s obsahem opioidů využívané k tlumení bolesti.
Transdermální aplikace léčiv je však velmi složitý proces, a zdaleka ne všechny látky mohou kožní bariérou projít. Je např. potřeba, aby látka obsažená v náplasti měla odpovídající molární hmotnost a také byla rozpustná v tucích – v opačném případě je náplast jen “na ozdobu”. O přípravcích, které jsou vázány na lékařský předpis, spadají pod kontrolu Státního ústavu pro kontrolu léčiv nebo jsou podrobeny kontrolním analýzám, tak skutečně můžeme potvrdit jejich účinnost.
Jak je to s náplastmi na hubnutí?
Náplasti na hubnutí staví na principu transdermální aplikace léčiv, stejně jako výše zmiňované léčivé přípravky. Často obsahují ingredience jako extrakt kávových zrn, extrakt ze zeleného čaje nebo extrakt z hořkého pomeranče – tedy látky, u kterých byla při orálním podání na metabolismus tuků a regulaci hmotnosti prokázána menší či větší účinnost.
Důležité je také poznamenat, že náplasti na hubnutí nepodléhají žádné regulaci. Nelze u nich tedy ověřit množství, čistotu, ani formu obsažených látek.
Jak je to s tou účinností?
Jak již bylo zmíněno výše, účinnost transdermálního podání léčiv závisí především na formě účinné látky a její dávce. Vzhledem k tomu, že náplasti na podporu hubnutí nejsou nijak regulovány, nelze tyto faktory, a tím pádem i účinnost, zcela ověřit. Co se týče samotné myšlenky, některé studie možnost transdermální aplikace látek podporující redukci hmotnosti podporují – jedná se např. o podání kofeinu. Tato studie však byla provedena pouze na myších, a její závěry tak nelze plošně zobecnit.
Vědecké důkazy o účinnosti náplastí na hubnutí neexistují. Dále je potřeba mít na paměti, že i při orálním podání látek ovlivňujících metabolismus tuků, kde byl účinek prokázán, je výsledný efekt pouze minimální, a může sloužit jako finální “podpora a dopomoc” – nikoliv jediný a spolehlivý prostředek k redukci hmotnosti.
Mohou náplasti na hubnutí představovat riziko?
Absence regulace trhu s náplastmi na hubnutí představuje rizika zejména vzhledem k typu obsažených látek, jejich dávce a také čistotě. Studie z roku 2018 např. popisuje rozvoj akutní hepatitidy po požití přípravku s obsahem látky Garcinia cambogia. Přestože se jednalo pouze o kazuistiku a látka byla podána orálně, její obsah byl zaznamenán právě i v mnoha typech náplastí určených k hubnutí. Při dlouhodobé aplikaci tak nelze zcela vyloučit riziko rozvoje vedlejších účinků.
Roku 2021 pak FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) varoval před přípravky s obsahem sibutraminu, který významně zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění, infarktu nebo cévní mozkové příhody, a to zejména u pacientů s již existujícím narušením kardiovaskulárního systému. Sibutramin byl až do roku 2010 využíván k léčbě obezity a nadváhy, přičemž tato onemocnění představují sama o sobě pro kardiovaskulární systém zvýšenou zátěž. Kvůli zmíněným nežádoucím účinkům pak došlo k oficiálnímu stažení přípravků s jeho obsahem, ve výrobcích nepodléhajícím regulaci se však často nelegálně objevuje stále – jedná se např. o tablety, kapsle, náplasti, čaje, kávu nebo právě náplasti.
Vzhledem k neprůkazným důkazům o účinnosti tak lze konstatovat, že možná rizika značně převyšují potenciální přínos náplastí.
8 jednoduchých pravidel, díky kterým zhubnete skutečně efektivně
Od roku 1975 se míra obezity celosvětově ztrojnásobila, a tento trend, bohužel, pokračuje i nadále. Nadměrná hmotnost je rizikovým faktorem mnoha onemocnění, a negativně je vnímána také po estetické stránce. Jediným efektivním řešením redukce hmotnosti a jejím udržením je v současné době optimální životní styl – lidé však stále snaží najít nejrůznější zkratky, které zahrnují např. právě i hubnoucí náplasti.
Pravidelní čtenáři magazínu už možná zvládnou následující doporučení odříkat i nazpaměť, nikdy však není na škodu si připomenout základy a uvědomit si, kde mohou vznikat případné mezery a překážky.
1. Kalorický deficit
Bez správně nastavené kalorické bilance vám nepomohou ani všechny náplasti a spalovače světa. Proto si připomeňte, že váš příjem energie během hubnutí by měl být o 15–20 % nižší než váš výdej. Nižší rozdíl nemusí přinést kýžené výsledky, a vyšší deficit by zase mohl způsobit pocit hladu, nedostatek potřebných živin a rychlý “jo‑jo” efekt.
Podrobněji se o kalorickém deficitu dozvíte v článku Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
2. Dostatečný příjem bílkovin
Bílkoviny jsou během hubnutí důležité pro udržení svalové hmoty, která představuje aktivní tělesnou hmotu. To znamená že čím více svalů máte, tím je váš metabolismus “rychlejší” a hubnutí snazší. Bílkoviny navíc podporují míru nasycení po jídle. Bezpečný příjem pro aktivní jedince se dlouhodobě pohybuje v rozmezí 1,4–2 g bílkovin/kg tělesné hmotnosti, v období výraznější kalorické restrikce mohou zdraví sportovci přijímat až do 2,5 g/kg tělesné hmotnosti bílkovin.
3. Dostatečný příjem vlákniny
Vláknina je nezbytná zejména pro normální funkci zažívání a prospívání symbiotických střevních bakterií. Kromě toho však prodlužuje pocit nasycení a snižuje rychlost nárůstu glukózy v krvi, čímž brání brzkému nástupu hladu po jídle.
4. Pohyb
Ohromnou výhodou fyzické aktivity je také to, že skrze ni můžete značně navýšit svůj energetický výdej, což vám umožní sníst mnohem více jídla, ale stále se držet v kalorickém deficitu a efektivně hubnout. Aerobní aktivity (chůze, kolo, plavání atd.) pro vás budou důležité zejména z hlediska ochrany zdraví srdce a cév, a také tím, že při nich zpravidla vydáte dost energie.
Je pro osoby s nadváhou vhodnější chůze nebo běh? Dozvíte se v článku Chůze nebo běh: co je zdravější a co účinnější při hubnutí?
5. Silový trénink
V souvislosti s hubnutím byste se však měli zaměřit také na trénink silový, který vám pomůže zpevnit svaly, zlepšit držení těla a navíc i budovat novou svalovou hmotu. Jak bylo uvedeno v bodu 2., vyšší množství svalové hmoty znamená “rychlejší” metabolismus, což vaši snahu o hubnutí dále podpoří. Po silovém cvičení navíc nastupuje tzv. EPOC efekt, který může zvýšit váš bazální metabolismus až na 48 hodin.
Zajímá vás o EPOCu více informací? Přečtěte si článek After‑burn efekt po fyzické aktivitě. Jaká je pravda?
6. Pitný režim
Dostatečná hydratace není nezbytná jen pro normální fungování vašeho těla, ale pomoci vám může i při hubnutí. Příliš nízký příjem tekutin totiž často vede k “chutím” na kalorické potraviny a snacky, a vy tím pádem přijímáte více energie, než byste potřebovali či museli. Jak je to možné? Další informace najdete v článku Pomáhá pití vody s hubnutím?
7. Spánek
Nedostatek spánku ovlivňuje hormonální dráhy v těle, čímž přispívá ke zvýšené chuti k jídlu. Časo navíc spouští bažení po kalorických potravinách s vysokým obsahem cukru či tuku. Spánková deprivace má také negativní vliv na růst a udržení svalové hmoty – při hubnutí (ani jindy) se tedy rozhodně nevyplatí stavět spánek na druhou kolej.
Jaké mechanismy se do výše zmiňovaného efektu zapojují a jaká doba spánku je optimální? Vše najdete v článku Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
8. Psychická pohoda
Stres je spojen se zvýšením hladiny hormonu kortizolu, který iniciuje odbourávání svalové hmoty, podporuje chuť k jídlu, potlačuje regenerační procesy a imunitní odpověď organismu a může zapříčinit i zvýšené ukládání tuku v oblasti pasu. Podrobnější informace najdete v článku Tloustnutí a méně svalů. Jak se na vašem těle projevuje stres?
A co tedy s tím? Eliminace stresu je takřka nemožná, nezbyde vám tedy nic jiného, než pracovat na jeho zvládání. K tomu vám může pomoci např. meditace, mindfulness, self‑care nebo návštěva psychoterapeuta.
Co si z toho vzít?
Náplasti na hubnutí fungují na principu transdermální aplikace léčiv, která je při správném provedení skutečně efektivní a může přinášet mnohé výhody. Přípravky typu hubnoucích náplastí však, bohužel, nejsou nijak regulovány, a nelze tak přesně ověřit typ účinných látek, jejich množství, formu, ani účinnost.
I v případě účinnosti by se však jednalo o malý efekt, srovnatelný (ne‑li nižší) s perorálně podávanými přípravky na podporu hubnutí. Rizika plynoucí z používání neověřených produktů pak převyšují potenciální pozitivní efekt. Tak jako tak, jedinou efektivní cestou k redukci a udržení hmotnosti stále zůstává optimální životní styl, jehož pravidla zde byla shrnuta do 8 jednoduchých kroků.