Pomáhá pití vody s hubnutím?

Komentáře
Pomáhá pití vody s hubnutím?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Pít více vody a díky tomu efektivněji hubnout? Zní to možná na první pohled nesmyslně, ale ve skutečnosti tomu tak opravdu může být. Jak to ta zázračná voda dělá? Pojďme si jednotlivé způsoby a konkrétní mechanismy rozebrat trochu více do detailu.

Hlad někdy může být jen převlečená žízeň

Určitě už se ti někdy stalo, že ačkoliv jsi cestoval/a mezi lednicí a spíží o sto šest, stále ne a ne najít tu správnou potravinu, která by zahnala tvé chutě. Potom sis možná odevzdaně nalil/a pouhou sklenici vody a během chvíle byly všechny chutě pryč.

Potom samozřejmě platí, že nehubneme díky vodě, ale díky všem těm pochutinám, které jsme NEsnědli. Protože na tom ale má voda svou zásluhu, vděk by měl patřit v tomto případě především jí.

Lidé, kteří pijí dost, hubnou lépe

Stále je potřeba mít na paměti, že za snížením hmotnosti stojí zejména dlouhodobá negativní kalorická bilance. Na tom nic nemění ani příjem tekutin, ačkoliv pravdou zůstává, že dostatečný příjem tekutin může ovlivnit hlad, chutě a celkový příjem jídla.

Pokud totiž pijeme dostatek tekutin, méně se přejídáme, mlsná nás honí o trochu méně usilovně, a tak jednoduše nesníme tolik kalorií, jako když trápíme naše tělo žízní. Nakonec existuje celá řada studií, které ukazují na účinnější hubnutí v případě, kdy pijeme dostatek tekutin během dne, a třeba i specificky 30 minut před většími jídly.

Pomáhá pití vody s hubnutím?

Existují i další důvody, proč voda pomáhá při hubnutí

K jednomu dalšímu důvodu nám stačí v podstatě jen základní znalosti fyzikální chemie. Vodu totiž přijímáme ve většině případě studenou, o teplotě cca 15 °C, nebo o pokojové teplotě, pokud ji necháme odstát (cca 22 °C). Jelikož naše tělo má stálou teplotu 37 °C, je potřeba všechnu vypitou vodu v těle ohřát, což samozřejmě stojí nějakou energii. Energii, kterou si teoreticky můžeme zapsat do deníčku s celkovým denním energetickým výdejem.

Podle studie Boschmanna a kol. platí, že za každý litr vypitých tekutin o pokojové teplotě tělo spálí asi 200 kJ. Stejní autoři také udávají, že vypití 500 ml tekutin o pokojové teplotě dokáže zvýšit hodnotu klidového metabolismu o 30 % po dobu 30–40 minut od vypití.

Kdo by to byl v dřívějších dobách řekl, že si takových tepelných ztrát budeme v dnešní době dokonce vážit, jelikož nám pomáhají udržovat tělesnou hmotnost a nepřibrat.

Preferuj čistou vodu a vyhýbej se přeslazeným limonádám

Všechny benefity vody směřující k hubnutí samozřejmě platí zejména pro čistou a neochucenou vodu, případně pro neslazené čaje. Slazené minerálky nebo dokonce cukrem slazené limonády jsou pravým opakem toho, k čemu by ses při hubnutí měl/a upínat.

Podle současných doporučení platí, že na každý kilogram hmotnosti bychom měli vypít asi 30–45 ml tekutin. Osoba o hmotnosti 70 kg by tedy měla vypít přibližně 2–3 litry tekutin, což samozřejmě není úplně málo. Ani s nadměrným příjmem tekutin bychom to ale neměli přehánět, v krajních případech to může vést až ke kritickému snížení hladiny sodíku v krvi, což může způsobit bolesti hlavy nebo malátnost.

Pokud máš problém s klasickou kohoutkovou či neochucenou minerální vodou, máme pro tebe pár tipů, jak se s dostatečným pitným režimem poprat.

Jak si zpestřit pitný režim, když tě čistá voda nebaví

  1. Dochuť si kohoutkovou vodu citronem, pomerančem nebo mátou. Přidat můžeš také šťávu z limetky nebo jiné aromatické bylinky, které máš zrovna po ruce. Ber to ale jen jako takový příjemný doplněk k běžnému pitnému režimu – pokud bys totiž pil jenom vodu s citronem, můžeš si tím v dlouhodobém horizontu poškodit zubní sklovinu.
  2. Zpestři si pitný režim minerálkami. Perlivé minerální vody jsou oproti těm neperlivým pro mnoho lidí podstatně atraktivnější, a tak není nic špatného na tom si čas od času pitný režim ozvláštnit bublinkami. Preferuj minerální vody s vysokým obsahem vápníkuhořčíku, čímž také podpoříš příjem minerálů do těla.
  3. Kup si svou oblíbenou láhev. Možná tě totiž jen nebaví pít vodu přímo z kohoutku nebo z fádních a nepěkných plastových lahví, ve kterých se vody prodávají v obchodech. Taková kvalitní skleněná láhev se zábavnými motivy se tak může stát jednoduchým způsobem, jak toho přes den vypít o pár decilitrů víc.
  4. Vyzkoušej bylinné a ovocné čaje. Ty jsou totiž další bezproblémovou součástí pravidelného pitného režimu, a tak velkou část tekutin můžeš čerpat právě z nich. Zařadit můžeš samozřejmě také kávu nebo pravý čaj, ale dávej pozor na celkový obsah kofeinu během dne.
Pomáhá pití vody s hubnutím?
obrázek z istockphotos.com

Co si z toho vzít?

Ještě než se pustíš do té nejnovější a nejúčinnější diety zaručující okamžité hubnutí, zkontroluj si svůj pitný režim. Je to sice maličkost, ale možná právě na ní závisí úspěch či neúspěch tvého hubnoucího snažení. Pokud se totiž na pitném režimu šidíš, může se stát, že během dne míváš chutě na potraviny, na které bys při jinak dostatečném doplňování tekutin chutě neměl/a. Není nic lepšího než se těmto zkouškám odolnosti vyhnout a jednoduše pít tekutin dostatek.

Při výběru těch správných tekutin se zaměř na čistou vodu nebo minerálky, které si můžeš ochutit citronem, limetkou, pomerančem nebo dalšími bylinkami dle tvé chuti. Úplně nejlépe uděláš, pokud si je připravíš do velkého džbánu nebo naliješ do své oblíbené láhve, která ti vždycky připomene dodržování pitného režimu.

A pokud už ti voda leze krkem, zkus doplňovat tekutiny pomocí ovocných a bylinných čajů. Pitný režim si můžeš zpestřit také pravým zeleným nebo černým čajem, ale dávej pozor na celkový obsah kofeinu. Snadno se ti totiž může stát, že svůj “kofeinový limit” naplníš už během dopoledne po několikátém šálku silného zeleného čaje.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Jsou minerálky zdravé?
Jsou minerálky zdravé?
Jsou minerální vody vhodné pro naše zdraví, nebo bychom se jim měli naopak raději vyhýbat a preferovat klasickou kohoutkovou nebo filtrovanou vodu?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Pití vody s citrónem se stalo doslova fenoménem zdravého životního stylu, má v něm ale svoje místo? Je efektivní ve vztahu k vašemu zdraví, nebo dokonce ke spalování tuku? Možná ano. A možná to ani tolik nesouvisí právě s citrónem. Co tedy všechno voda s citrónem umí?
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Chcete zhubnout, ale bojíte se prázdného žaludku a častého hladu? Vybírejte si potraviny, které neobsahují mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu. Víte, jaké jsou ty nejlepší?
Sacharidy: jak se v nich vyznat, a je třeba je při hubnutí vyřazovat?
Sacharidy: jak se v nich vyznat, a je třeba je při hubnutí vyřazovat?
Sacharidy jsou ve výživě člověka základním zdrojem energie. Zejména při redukčních dietách jsou však často v jídelníčku omezovány – je to však skutečně potřeba? A co se v těle děje, když je přestanete jíst úplně?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.