Pít více vody a díky tomu efektivněji hubnout? Zní to možná na první pohled nesmyslně, ale ve skutečnosti tomu tak opravdu může být. Jak to ta zázračná voda dělá? Pojďme si jednotlivé způsoby a konkrétní mechanismy rozebrat trochu více do detailu.
Hlad někdy může být jen převlečená žízeň
Určitě už se ti někdy stalo, že ačkoliv jsi cestoval/a mezi lednicí a spíží o sto šest, stále ne a ne najít tu správnou potravinu, která by zahnala tvé chutě. Potom sis možná odevzdaně nalil/a pouhou sklenici vody a během chvíle byly všechny chutě pryč.
Potom samozřejmě platí, že nehubneme díky vodě, ale díky všem těm pochutinám, které jsme NEsnědli. Protože na tom ale má voda svou zásluhu, vděk by měl patřit v tomto případě především jí.
Lidé, kteří pijí dost, hubnou lépe
Stále je potřeba mít na paměti, že za snížením hmotnosti stojí zejména dlouhodobá negativní kalorická bilance. Na tom nic nemění ani příjem tekutin, ačkoliv pravdou zůstává, že dostatečný příjem tekutin může ovlivnit hlad, chutě a celkový příjem jídla.
Pokud totiž pijeme dostatek tekutin, méně se přejídáme, mlsná nás honí o trochu méně usilovně, a tak jednoduše nesníme tolik kalorií, jako když trápíme naše tělo žízní. Nakonec existuje celá řada studií, které ukazují na účinnější hubnutí v případě, kdy pijeme dostatek tekutin během dne, a třeba i specificky 30 minut před většími jídly.
Existují i další důvody, proč voda pomáhá při hubnutí
K jednomu dalšímu důvodu nám stačí v podstatě jen základní znalosti fyzikální chemie. Vodu totiž přijímáme ve většině případě studenou, o teplotě cca 15 °C, nebo o pokojové teplotě, pokud ji necháme odstát (cca 22 °C). Jelikož naše tělo má stálou teplotu 37 °C, je potřeba všechnu vypitou vodu v těle ohřát, což samozřejmě stojí nějakou energii. Energii, kterou si teoreticky můžeme zapsat do deníčku s celkovým denním energetickým výdejem.
Podle studie Boschmanna a kol. platí, že za každý litr vypitých tekutin o pokojové teplotě tělo spálí asi 200 kJ. Stejní autoři také udávají, že vypití 500 ml tekutin o pokojové teplotě dokáže zvýšit hodnotu klidového metabolismu o 30 % po dobu 30–40 minut od vypití.
Kdo by to byl v dřívějších dobách řekl, že si takových tepelných ztrát budeme v dnešní době dokonce vážit, jelikož nám pomáhají udržovat tělesnou hmotnost a nepřibrat.
Preferuj čistou vodu a vyhýbej se přeslazeným limonádám
Všechny benefity vody směřující k hubnutí samozřejmě platí zejména pro čistou a neochucenou vodu, případně pro neslazené čaje. Slazené minerálky nebo dokonce cukrem slazené limonády jsou pravým opakem toho, k čemu by ses při hubnutí měl/a upínat.
Podle současných doporučení platí, že na každý kilogram hmotnosti bychom měli vypít asi 30–45 ml tekutin. Osoba o hmotnosti 70 kg by tedy měla vypít přibližně 2–3 litry tekutin, což samozřejmě není úplně málo. Ani s nadměrným příjmem tekutin bychom to ale neměli přehánět, v krajních případech to může vést až ke kritickému snížení hladiny sodíku v krvi, což může způsobit bolesti hlavy nebo malátnost.
Pokud máš problém s klasickou kohoutkovou či neochucenou minerální vodou, máme pro tebe pár tipů, jak se s dostatečným pitným režimem poprat.
Jak si zpestřit pitný režim, když tě čistá voda nebaví
- Dochuť si kohoutkovou vodu citronem, pomerančem nebo mátou. Přidat můžeš také šťávu z limetky nebo jiné aromatické bylinky, které máš zrovna po ruce. Ber to ale jen jako takový příjemný doplněk k běžnému pitnému režimu – pokud bys totiž pil jenom vodu s citronem, můžeš si tím v dlouhodobém horizontu poškodit zubní sklovinu.
- Zpestři si pitný režim minerálkami. Perlivé minerální vody jsou oproti těm neperlivým pro mnoho lidí podstatně atraktivnější, a tak není nic špatného na tom si čas od času pitný režim ozvláštnit bublinkami. Preferuj minerální vody s vysokým obsahem vápníku a hořčíku, čímž také podpoříš příjem minerálů do těla.
- Kup si svou oblíbenou láhev. Možná tě totiž jen nebaví pít vodu přímo z kohoutku nebo z fádních a nepěkných plastových lahví, ve kterých se vody prodávají v obchodech. Taková kvalitní skleněná láhev se zábavnými motivy se tak může stát jednoduchým způsobem, jak toho přes den vypít o pár decilitrů víc.
- Vyzkoušej bylinné a ovocné čaje. Ty jsou totiž další bezproblémovou součástí pravidelného pitného režimu, a tak velkou část tekutin můžeš čerpat právě z nich. Zařadit můžeš samozřejmě také kávu nebo pravý čaj, ale dávej pozor na celkový obsah kofeinu během dne.
Co si z toho vzít?
Ještě než se pustíš do té nejnovější a nejúčinnější diety zaručující okamžité hubnutí, zkontroluj si svůj pitný režim. Je to sice maličkost, ale možná právě na ní závisí úspěch či neúspěch tvého hubnoucího snažení. Pokud se totiž na pitném režimu šidíš, může se stát, že během dne míváš chutě na potraviny, na které bys při jinak dostatečném doplňování tekutin chutě neměl/a. Není nic lepšího než se těmto zkouškám odolnosti vyhnout a jednoduše pít tekutin dostatek.
Při výběru těch správných tekutin se zaměř na čistou vodu nebo minerálky, které si můžeš ochutit citronem, limetkou, pomerančem nebo dalšími bylinkami dle tvé chuti. Úplně nejlépe uděláš, pokud si je připravíš do velkého džbánu nebo naliješ do své oblíbené láhve, která ti vždycky připomene dodržování pitného režimu.
A pokud už ti voda leze krkem, zkus doplňovat tekutiny pomocí ovocných a bylinných čajů. Pitný režim si můžeš zpestřit také pravým zeleným nebo černým čajem, ale dávej pozor na celkový obsah kofeinu. Snadno se ti totiž může stát, že svůj “kofeinový limit” naplníš už během dopoledne po několikátém šálku silného zeleného čaje.