Nový světový rekord v planku: troufli byste si na něj?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 14. 9. 2021
1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Nový světový rekord v planku: troufli byste si na něj?
Obrázek z https://www.guinnessworldrecords.com/

Vzpomínáte na George Hooda? Tenhle 62letý bývalý mariňák v loňském roce vydržel v planku přes 8 hodin a ještě si potom přidal 75 kliků na oslavu. Dlouho se ale na výsluní světového rekordu neohřál. V létě 2021 se totiž Australan Daniel Scalli vyhecoval k ještě bláznivějšímu výkonu. 

Hledání hranic lidských možností nezná konce

Představte si páteční večer, kdy pomalu usínáte s vědomím, že si druhý den můžete přispat. Těsně před usnutím ještě zahlédnete vedle postele kamaráda cvičit plank a s touto myšlenkou se ponoříte do svých snů. Ráno po 9 hodinách poctivého spánku se vzbudíte a co nevidíte – kamarád stále drží. Ne, nezdá se vám to. A než se stihnete nasnídat, ještě stále držet bude. 

Tento kamarád se může jmenovat jedině Daniel Scalli. Jeho výkonu v planku se dá jen těžko uvěřit: 9 hodin 30 minut a 1 sekunda. Vydržel tak o hodinu a čtvrt déle v porovnání s loňským výkonem agenta Hooda. 

zdroj obrázku: Guinness World Records

Světový rekord zahalený bolestí 

Daniel měl při svém výkonu hned dva nepřítele. Tím prvním byla gravitace, se kterou se ale musel poprat jako každý jiný. Tím druhým byl tzv. komplexní regionální bolestivý syndrom. Ano slyšíte správně. Nový světový rekordman trpí po úrazu v dětství syndromem, při kterém jeho levá paže téměř permanentně vysílá do mozku signál bolesti. 

„Všechno jako něžný dotek, pohyb, vítr nebo voda mi působí bolest,” vysvětluje Daniel po svém působivém výkonu. Už po čtrnácti minutách v prkně ho tělo pálilo natolik, až si myslel, že to vzdá. Nevzdal. A dokázal tím, že hranice lidských možností jsou opravdu daleko.

„Každý může dokázat cokoliv, pokud si tak nastaví svou mysl. Jenom nepřestávejte věřit.”

Jak vypadá trénink světového šampiona v planku? 

Při popisu svého tréninkového plánu Daniel nijak zvlášť sdílný nebyl. Prozradil, že za fyzickou kondicí stojí tuny sed-lehů a kliků v jeho domácí posilovně. Tím se nijak neliší od bývalého rekordmana George Hooda, který denně cvičil 2000 sed-lehů a 700 kliků. 

Nijak se netajil ani tím, že využil služeb mentálního kouče, který mu pomohl překonat psychické bariéry na cestě za světovým rekordem. A zapomínat bychom neměli ani na přirozený talent a vůli nejméně ze železa.

Pokud ale plank cvičíte pro rozvoj svalů břicha a ne pro stopky na hodinkách, nemusíte zoufat. Už taková minuta poctivého „prkna” totiž udělá svoje a pomůže vám dosáhnout vašich vysněných cílů. 

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek