Studené ruce a nohy: Jak se jich zbavit a kdy mohou značit problém?

Komentáře
Studené ruce a nohy: Jak se jich zbavit a kdy mohou značit problém?
Image by atlascompany on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Studené končetiny nemusejí mít konkrétní příčinu, mohou být ale také projevem některých onemocnění.
  • S tlumením nepříjemných symptomů může pomoci správně zvolená ochrana končetin, pravidelný pohyb nebo masážní míček.
  • V případě, že jsou studené končetiny důsledkem jiného onemocnění, vždy je třeba léčit primární příčinu.

V zimních měsících není ničím neobvyklým, že ruce a nohy promrzlé z večerní procházky byste nejraději navždy spárovali s nejbližším sálajícím radiátorem. Někteří jedinci mají ke studeným končetinám sklony přirozeně, bez přítomnosti jakýchkoliv onemocnění. Problém však může nastat, pokud vás tato nepříjemnost trápí permanentně – jejich příčinou totiž mohou být zdravotní komplikace.

Je pocit studených rukou a nohou normální?

Lidské tělo má skvěle vyvinutou schopnost regulace tělesné teploty. Pokud se tedy nacházíte v chladném prostředí, krev se hromadí ve “středu” těla, aby udržela stabilní teplotu jádra, zatímco cévy na končetinách se stáhnou a krev jimi proudí v nižším množství. Do jisté míry je tedy pocit studených končetin zcela přirozeným jevem a čas od času se s ním minimálně v zimním období setká drtivá většina lidí.

Jak je tedy možné, že některé osoby trápí tento problém víc než ostatní? Mezi významné faktory ovlivňující proces termoregulace pak patří např. i množství tukové tkáně, která má izolační funkci a zabraňuje tak nadměrným ztrátám tepla. Některé studie také uvádí, že ženy mají k pocitu studených končetin větší sklony než muži.

Může být tento fenomén důsledkem nemoci?

Potíž však nastává v případě, že vás studené končetiny trápí permanentně, nebo dosahuje takové míry, že někdy nejste schopni je ani pořádně ovládat. Příčinou totiž může být celá řada onemocnění.

1. Onemocnění cévního systému

Cévní systém rozvádí po organismu krev, která distrubuuje do tkání živiny, kyslík a naopak odvádí některé odpadní látky. Další neopomenutelnou funkcí je však právě i regulace tělesné teploty – cévy totiž mohou rozšířením nebo naopak stažením svého průsvitu ovlivnit ztráty tepla. Pokud je tedy cévní systém poškozen, nemůže efektivně probíhat ani termoregulace.

Na vině může být rovněž nedostatečné proudění krve do končetinskrze patologické zúžení či dokonce uzávěru cév. U některých jedinců může být pocit studených končetin vyvolán anemií z nedostatku železa nebo vitaminu B12, kdy cévní systém není v důsledku sníženého množství hemoglobinu či abnormální velikosti nezralých červených krvinek zajistit optimální cirkulaci a okysličení tkání.

2. Hypothyreóza

Hypothyreóza je stav snížené funkce štítné žlázy, která produkuje hormony nezbytné pro zajištění optimálního chodu metabolismu. Právě nedostatečná činnost této žlázy je často spojena s pocity chladu a zimomřivostí. Funkce štítné žlázy je nejčastěji narušena v důsledku autoimunitního onemocnění, zánětu nebo nádorového onemocnění, příčinou snížení produkce těchto jejích hormonů však může být také nízká energetická dostupnost.

3. Nízký příjem energie

Závěry studií ukazují, že během kalorického deficitu dochází k poklesu tělesné teploty. Pokud je vám tedy často zima, může to být důsledkem příliš nízkého příjmu energie. Jak bylo navíc zmíněno výše, nízká dostupnost energie může narušit produkci hormonů štítné žlázy, což tento problém ještě prohloubí.

4. Raynaudova choroba

Tato choroba se rovněž týká cévního systému, v tomto případě se však souvisí také s nervovým systémem, což vyústí v nadměrnou a nepřirozenou reakci na chlad. Na okrajových částech těla jako končetiny, špička nosu nebo uši tak dochází k zúžení tepen, což se často projevuje bolestí a “zběláním”.

Raynaudova choroba může být primární, kdy se tyto příznaky objevují bez příčiny, křečovité stažení cév trvá jen krátkodobě, není totální (tj. krev do postižených míst stále proudí, byť v nižší míře) a samovolně poté odezní. Tato primární forma se může dokonce po několika letech celá samovolně vytratit. Závažnější formou je tzv. nebo sekundární forma, která vychází z jiných přítomných onemocnění (onemocnění cév, hypothyreózy, vaskulitid atd.), a vždy je třeba léčit zejména primární příčinu.

Studené ruce a nohy: Jak se jich zbavit a kdy mohou značit problém?

Co můžete proti studeným končetinám dělat?

1. Zvolte vhodnou ochranu

Na teplých ponožkách a rukavicích možná neshledáváte nic převratného, ale právě tato ochranná bariéra pomůže efektivně pomoci s řešením vašich studených končetin. Např. u primární formy Raynaudovy choroby pak mohou být rukavice právě tím rozhodujícím faktorem, který rozhodne o (ne)nástupu bolestivého křečovitého záchvatu náhlého zúžení tepen.

Pokud tedy víte, že máte se studenými končetinami problém, na ponožkách a rukavicích nešetřete a na cesty si s sebou vždy přibalte náhradní pár.

2. Snažte se pravidelně hýbat

Pohyb vašim cévám a studeným končetinám prospěje jak na akutní, tak i dlouhodobé úrovni. Pokud např. už delší dobu sedíte u počítače, tento tělesný klid je ideálním předpokladem pro rozvoj nepříjemných pocitů chladu. Zkuste si tedy čas od času s končetinami zahýbat, na chvíli zvednout, projít se, nebo udělat nějakou záslužnou domácí práci. Při pohybu se totiž zvýší průtok krve cévami, takže i okrajové části těla se lépe prokrví.

V dlouhodobém měřítku pak pravidelná fyzická aktivita zlepšuje zdraví a funkčnost srdce, a podporuje také pružnost cév. A jako míru pohybu pro tyto pozitivní účinky volit? Přečtěte si článek Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?

3. Vyzkoušejte nahřívací polštářek nebo masážní míček

Pokud skutečně potřebujete pracovat a vaše ztuhlé prsty vám berou veškerou pozornost, pomoci si můžete i nahřívacím polštářkem nebo masážním míčkem. Díky stimulačním výstupkům na míčku totiž dochází k lepšímu prokrvení exponovaného místa, což s sebou spolu s krví samozřejmě přinese i kýžené teplo.

4. Řešte primární příčinu problému s lékařem

Výše uvedené body mohou být efektivním pomocníkem v boji proti studeným končetinám pouze v případě, že vaše potíže nejsou způsobeny přítomností nějaké choroby – v opačných situacích je vždy nutné řešit primárně právě tuto příčinu, a až v návaznosti na odpovídající léčbu poté tlumit nepříjemné symptomy.

Co si z toho vzít?

Studené končetiny nemusí mít konkrétní příčinu, a podstatně častěji mohou trápit zejména ženy s nízkým množstvím tělesného tuku. V takových případech se vyplatí nešetřit na teplých rukavicích a ponožkách, pravidelně se hýbat nebo využít pomoci nahřívacího polštářku či masážního míčku.

V případě, že je však tento problém důsledkem jiných onemocnění, je nezbytné vždy řešit primární příčinu, a až poté se zaměřit na zmírnění nepříjemných symptomů.

Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Znáte to, pravidelně cvičíte, výsledky se začínají rýsovat... a najednou je tu podzim a vy se nachladíte. Zkuste letos zařadit zdraví prospěšné potraviny a látky na podporu imunity, vyzrajete na chřipku a nachlazení!
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Studené ruce: co je způsobuje a co na ně pomáhá?
Studené ruce: co je způsobuje a co na ně pomáhá?
Taky znáte ten pocit věčně ledových rukou a nohou, i když jste doma v teple? Rozhodně v tom nejste sami. Čím to je a dá se s tím něco dělat?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Sport je bezpochyby skvělá věc. Pokud ho ale nebudeme kompenzovat dostatečným množstvím energie přijaté ve stravě, zaděláváme si na problém. Co je RED-S a jak může poškodit naše zdraví? Na vše odpoví nový článek.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.