Studené ruce: co je způsobuje a co na ně pomáhá?

RNDr. Tomáš Novotný
RNDr. Tomáš Novotný 22. 2. 2023 Poprvé publikováno 31. 1. 2022
Aktualizováno 22. 2. 2023
6 min. 2 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Studené ruce: co je způsobuje a co na ně pomáhá?
  • Někteří lidé trpí na studené ruce i při pokojové teplotě.
  • Pocity chladných rukou mohou být způsobeny nevhodným životním stylem, někdy mohou mít i vážnější a objektivní příčiny.
  • Různými cestami je možné podpořit krevní oběh a zahřát chladné ruce.

Taky znáte ten pocit věčně ledových rukou a nohou, i když jste doma v teple? A v zimě se teď můžete přetrhnout v tom, jak si venku zahřát ruce a nohy, ale nic nepomáhá? Rozhodně v tom nejste sami.

Každý člověk má teplotní komfort trochu někde jinde. Zatímco ženy si pod příjemnou teplotou představí místnost o teplotě 25 °C, pro muže má ideální teplota v průměru asi o 3 °C méně. Někdy se však může stát, že ačkoliv je nám na tělo příjemně teplo, máme ruce chladné jako kámen. V dnešním článku se podíváme na to, jaké mohou být příčiny a jak problém vyřešit.

4 možné příčiny studených rukou

1. Příliš nízký energetický příjem

Už roky se pomocí diet snažíte hubnout? Může to mít za následek i častější problémy s chladnýma rukama. Je známo, že během redukční diety se mírně snižuje tělesná teplota, což může mít za následek, že vám bude chladno na ruce častěji. Bylo také ukázáno, že čím méně přijatých kalorií, tím nižší tělesná teplota.

Při hubnutí se proto snažte vytvořit jen mírný kalorický deficit, který tvoří jen asi 10–15 % z celkového energetického výdeje. Pro efektivní redukci to postačí a nezaděláte si na další problémy spojené s příliš nízkým příjmem.

2. Nízká aktivita během dne

Chladné ruce vlivem snížené cévní cirkulace můžete mít typicky v ranních hodinách, kdy ještě není organismus rozběhnutý na 100 %. Podobné to může být v případě, kdy jste delší dobu během dne fyzicky neaktivní.

Teplo se do periferních částí těla dostává krví. Podpořit cévní cirkulaci můžete krátkou pohybovou aktivitou opakovanou několikrát během dne, bohatě stačí chůze, krátké protáhnutí nebo třeba rychlých 10 dřepů.

3. Raynaudova choroba

Raynaudova choroba (někdy také primární Raynaudův syndrom) je tepenná porucha, která má za následek zhoršenou cirkulaci krve v článcích prstů horních končetin.

Raynaudova choroba je specifická tím, že se týká ve většině případů žen, prevalence u žen je podle různých zdrojů až 20 %. Dalšími specifiky je, že je podmíněna tělesným fenotypem a že se týká častěji mladých osob ve věku asi 20–30 let.

Raynaudova choroba se nejčastěji projevuje vlivem chladného okolního prostředí nebo emočního stresu. Typická je pro ni trifázická změna zbarvení konečků prstů nejprve do bílé barvy, následuje modré zbarvení a při zahřátí prstů zpět k červené barvě.

Studené ruce: co je způsobuje a co na ně pomáhá?
obrázek z healthand.com

4. Snížená funkce štítné žlázy

Hypotyreóza je stav, při kterém dochází ke sníženému vyplavování hormonů štítné žlázy (tyroxin, trijodtyronin) do krve. Hormony štítné žlázy jsou zodpovědné za látkovou výměnu a termoregulaci.

Snížená funkce štítné žlázy v mnoha případech souvisí s častými pocity chladných rukou a chodidel. Vedle toho se projevuje únavou, sníženou fyzickou výkonností a problémy s přibíráním na hmotnosti.

Jak se zbavit studených rukou?

Pokud často trpíte na studené ruce i při teplotě, ve které je ostatním příjemně teplo na tělo i na ruce, snažte se nalézt samotnou příčinu svých problémů. Ta může být skrytá v nedostatečném příjmu živin, v absenci pohybu nebo v hormonálních problémech. Ne se vším zvládnete bez návštěvy lékaře něco dělat. Existují však dvě univerzální rady, které mohou v mnoha případech pomoci:

  1. Snažte se jíst nejen pestrou a vyváženou stravu, ale mějte jí také dostatek. Cílem je v tomto případě dostatečný energetický příjem nehledě na to, jestli kalorie pochází ze sacharidů, tuků nebo bílkovin. Pokud hubnete, držte jen mírný kalorický deficit.
  2. Pravidelně se věnujte pohybové aktivitě. Vedle sportovního tréninku se snažte hýbat i během dne v práci, pokuste se zvednout ze židle alespoň každých 30–60 minut.

Dbejte také na dostatečný pitný režim, cílem je vypít alespoň 30‑45 ml tekutin na 1 kg hmotnosti. Voda je totiž nezbytná pro správnou cirkulaci krve v periferních oblastech těla.

5 účinných způsobů, jak zahřát studené ruce zn. okamžitě

Když už nepomůže nic, budete muset zapojit trochu vynalézavosti. Komunita “osob ledových rukou” je široká, a tak vám život může změnit i jednoduchá rada ze života od vaší kamarádky, která na chladné ruce dokáže vyzrát prakticky za jakékoliv situace. Z těch nejúčinnějších tipů můžete vyzkoušet některý z následujících triků, které fungují okamžitě:

  1. Gamechanger s názvem “palčáky”. Pro všechny osoby trpící na chladné ruce je zimní lyžovačka hotová zkouška odolnosti. Vyzkoušeli jste ale klasické prstové rukavice vyměnit za pořádné palčáky?
  2. Nechte své tělo prohřát potravinami. Lákají vás potraviny, po kterých vámi projde vlna horka? Vyzkoušejte koncentrované chilli nebo zázvorový shot.
  3. Horké nápoje vás prohřejí nadvakrát. Nejčastější první pomoc při studených rukou je šálek teplého čaje. Nejen že vás zahřeje samotný hrneček v rukou, ale po vypití vám bude i příjemně teplo.
  4. Hřející polštářky či náplasti. Určitě už jste se někdy setkali s hřejícími polštářky či náplastmi, které si můžete nalepit na dlaně či chodidla. O level dál jsou rukavice se zabudovaným elektrickým obvodem, které díky baterii rukavice vyhřívají. 
  5. Přidejte vrstvu oblečení navíc. Ačkoliv vám nemusí být nutně zima na tělo, mnohdy pomůže přidat vrstvu oblečení navíc. Tělo díky tomu ušetří energii na prohřívání trupu a může ji použít na zahřátí rukou či chodidel.

Řada osob z klubu “věčně studených rukou” nedá dopustit na sklenku vína nebo menší množství kořalky. Alkohol sice opravdu může pomoci zahřát periferní tkáně včetně studených rukou, ale myslete na to, že pokud jsou příčinou chladných končetin potíže s oběhovým systémem, ideální řešení to rozhodně není.

Studené ruce: co je způsobuje a co na ně pomáhá?
obrázek z gettyimages.com

Co si z toho vzít?

Někteří lidé mohou mít studené ruce i v prostředí o pokojové teplotě, ve kterém je ostatním lidem příjemně. Za studené ruce v mnoha případech může příliš nízký energetický příjem nebo nedostatek pohybové aktivity během dne. Z těch vážnějších příčin může jít o nedostatečnou tvorbu hormonů štítné žlázy, které přímo ovlivňují termoregulaci, nebo o tzv. Raynaudovu chorobu.

Bojovat proti studeným rukou můžete pravidelnou pohybovou aktivitou ve spojení s kvalitní stravou o dostatečné kvantitě. Pomoci vám mohou přirozeně zahřívací potraviny (zázvor, chilli, teplý čaj) nebo více vrstev oblečení, které vám pomohou udržet u těla více tepla.

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek