25 tipů na projímavé potraviny

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
25 tipů na projímavé potraviny
Image by jcomp on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Problémy se zažíváním z hlediska zácpy trápí přibližně 16 % celosvětové populace.
 • Mezi důvody patří jak nízký příjem vlákniny, tak nedostatek pravidelného pohybu či tekutin.
 • Strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné a fermentované výrobky může pomoci podpořit zdravé a pravidelné vyprazdňování.

Proč můžete být “zacpaní”?

Jak je naznačeno výše, zácpa je běžný zdravotní problém trápící vysoké procento lidí, který může mít řadu příčin. Jednou z nejčastějších je nedostatečný příjem vlákniny ve stravě. Právě vláknina je klíčová pro správné fungování trávicího systému – pomáhá udržovat stolici měkkou a usnadňuje její průchod střevem. Nachází se především v ovoci, zelenině a celozrnných produktech a denní příjem se pohybuje mezi 25–30 gramy (podrobnější tabulku naleznete níže). Dalším faktorem pak může být nedostatečný příjem tekutin, neboť voda napomáhá stolici s měkkou konzistencí. 

Své místo na má ovšem také nedostatek pohybu. Pravidelná fyzická aktivita podporuje peristaltiku střev, což je proces, při kterém se střeva rytmicky stahují a posouvají obsah směrem ke konečníku. Sedavý způsob života tento proces zpomaluje a vede k hromadění stolice ve střevech. Mezi navazující problémy patří stres či výraznější změny denního režimu (cestování, změna pracovní doby apod.). 

V některých případech může být zácpa způsobena určitými medikamenty či zdravotními stavy – například léky proti bolesti, antidepresiva, či ty na vysoký krevní tlak činnost střev zpravidla zpomalují. Dále se může jednat o syndrom dráždivého tračníku, hypothyreózu nebo neurologické poruchy. Pokud máte s trávením dlouhodobé problémy, jistě navštivte svého lékaře a proberte s ním individuální postup léčby. 

Kolik gramů vlákniny na den? 

VěkŽenyMuži
do 2 let99
2–31414
4–81720
9–132225
14–182531
19–302834
30–502531
51+2228

Tipy na 25 projímavých potravin

 1. Papája
 2. Švestky
 3. Pomeranče
 4. Dýně
 5. Chia semínka
 6. Lněná semínka
 7. Listová zelenina (špenát, kapusta, zelí)
 8. Luštěniny (fazole, cizrna, čočka, hrách)
 9. Celozrnné obiloviny (rýže, těstoviny, quinoa)
 10. Oves
 11. Řecký jogurt
 12. Bobule
 13. Avokádo
 14. Banány
 15. Hrozny
 16. Kiwi
 17. Meloun
 18. Fíky
 19. Mango
 20. Ananas
 21. Rajčata
 22. Okurka
 23. Sladké brambory
 24. Zelené fazolky
 25. Houby (shiitake, reishi)

25 tipů na projímavé potraviny

Kdy zajít k lékaři?

Svého lékaře či jiného odborníka byste měli kontaktovat ve chvíli, kdy zácpa trvá déle než tři týdny, a to i přes změny ve stravě a životním stylu, jako je zvýšení příjmu vlákniny a tekutin či frekventovaná fyzická aktivita. Dlouhodobá zácpa může signalizovat závažnější zdravotní problémy, která vyžaduje odbornou diagnózu a léčbu.

Dalším varovným signálem je přítomnost krve ve stolici nebo výrazná změna barvy stolice – ta může být příznakem onemocnění, jako jsou hemoroidy či závažnější problémy (rakovina tlustého střeva). Obzvlášť pokud je vaše zácpa doprovázena jinými symptomy, bolestí břicha, zvracením nebo náhlým úbytkem hmotnosti.

Pokud vám byl diagnostikován jiný zdravotní problém (cukrovka, onemocnění štítné žlázy, neurologické poruchy…) a máte se zažíváním potíže, zajděte si k lékaři na konzultaci. Absolvujete všechna potřebná vyšetření, jako jsou krevní testy, kolonoskopie nebo jiné diagnostické metody, aby se zjistilo, zda se nejedná o doprovodný symptom, a na základě výsledků se navrhne vhodná léčba.

Co si z toho vzít?

Zácpa je běžným problémem, který trápí více jak ⅙ celosvětové populace. Častými důvody jsou nedostatek vlákniny, tekutin či pravidelného pohybu – je to ale právě strava, která vám může nejrychleji a nejefektivněji pomoci. Konzumace ovoce, zeleniny, celozrnných či fermentovaných potravin je klíč k návratu do zdravého fungování. Pokud vaše zažívací potíže ovšem překročí 3 týdny nebo je doprovází další symptomy, neváhejte kontaktovat svého lékaře či jiného odborníka.

Znáte psyllium? Pomůže se zažíváním i při hubnutí
Znáte psyllium? Pomůže se zažíváním i při hubnutí
Psyllium obsahuje rozpustnou vlákninu, která je nezbytná pro správné zažívání a vyživení střevní mikroflóry. Čím se psyllium liší od jiných vláknin a jak ho užívat pro maximum benefitů?
Sušené ovoce: rychlý zdroj energie a pomoc při zácpě, ale také cukrová bomba
Sušené ovoce: rychlý zdroj energie a pomoc při zácpě, ale také cukrová bomba
Sušené ovoce je častokrát prezentováno jako skvělý a přírodní způsob doslazování. Nemyslí se však na to, že je bohatým zdrojem cukru a energie. Má svoje výhody, ale také nevýhody. Jaké to jsou?
Cestovatelský průjem: Jak si nenechat zkazit dovolenou?
Cestovatelský průjem: Jak si nenechat zkazit dovolenou?
Průjem je nejčastější zdravotní komplikací cestovatelů – podle statistik jich postihuje i více než 60 %. Co je příčinou rozvoje cestovatelského průjmy, kdy vyhledat lékaře, a jak mu nejlépe předcházet?
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
Chutě na sladké, kručící žaludek nebo zažívací problémy signalizují, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Může to být právě nedostatek vlákniny, který zmíněné neduhy způsobuje. Poradíme vám, jak tuto chybu napravit.
Rozpustná a nerozpustná vláknina: jaké jsou rozdíly a která je zdravější?
Rozpustná a nerozpustná vláknina: jaké jsou rozdíly a která je zdravější?
Vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou a společně tvoří oba typy vlákniny důležitou součást jídelníčku. Jaké jsou rozdíly mezi rozpustnou a nerozpustnou vlákninou?
5 znaků, že jíte málo vlákniny, a jak je vyřešit
5 znaků, že jíte málo vlákniny, a jak je vyřešit
Cítíte se unavení, na toaletě sedíte půl hodiny a máte problém s hubnutím? Možná máte ve stravě nedostatek vlákniny. Jak tento problém vyřešit a proč?
Jak rozhýbat střeva?
Jak rozhýbat střeva?
Ačkoli jsou gastroenterologické potíže jedněmi z těch, které poskytují značné množství obyvatelstva, nemluví se o nich příliš často. Naopak se může jednat o tabuizované téma (i mezi členy blízkých přátel či rodiny). Tento článek se proto pokusí odpovědět na co možná nejvíce otázek týkajících se právě zdravého trávení!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?