Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Anabolické steroidy - historie

4. 11. 2011
Komentáře
Anabolické steroidy - historie

O dopingu se zpravidla hovoří v přítomném čase, a to v souvislosti s dopingovými případy. Jaká je však historie anabolických steroidů a může nám tato historie poodhalit tajemství, jaký byl prvotní záměr vzniku anabolických steroidů?

Anabolické steroidy - historie

Bill PearlAnabolické steroidy jsou asi nejvíce známé a zneužívané dopingové látky. Nejvíce a poprvé se do pozornosti dostaly anabolické steroidy v případu Bena Johnsona - amerického sprintera, který byl dopaden dopingovými komisaři na olympijských hrách v roce 1988. Od této doby se však zdaleka nepíše historie anabolických steroidů, ta sahá téměř o století dále.

První zmínka o extrakci anabolického hormonu je z roku 1889, kdy Dr. Brown‑Sequard získal extrakt derivovaný z psích varlat. Po injekční aplikaci pocítil omlazující efekt a vyšší sexuální výkonnost. Na jeho pokus však kolegové nezareagovali a Brown o pět let později umírá.

O desítku let později, tedy počátkem dvacátého století šli další vědci o krok dál, a to velice nehumánním způsobem. Testovaným osobám voperovali opičí varlata, aby u nich zvýšili produkci testosteronu. Efekt byl pouze dočasný a většina z pokusných osob trpěla opičí formou syfilis.

Prvním přelomem v zisku testosteronu bylo období třicátých let. V této době pracoval na svém výzkumu Dr. Laqueur. Ten izoloval první krystalky z býčích varlat. Švýcarští vědci dali tomuto derivátu název testosteron. Poté se jim podařilo testosteron syntetizovat a vyrábět tak umělou napodobeninu. V této době ještě nebyly prozkoumány účinky této látky, a tak za téměř 10 let, kdy byl prováděn výzkum na syntetickém testosteronu. Vědci zjistili, že vedlejším účinkem užívání testosteronu je nárůst svalové hmoty a síly. Poté již netrvalo dlouho a byly spojeny dva termíny - "anabolický" a "steroid".

Od této doby můžeme mapovat historii dopingu ve sportu. Hned poté, co se mezi sportovci rozkřiklo, že existuje látka, která významně zvyšuje sílu a množství svalové hmoty a zároveň působí na snižování hladiny tělesného tuku, zabydleli se ve sportovních šatnách i první injekční jehly. Kdo byl první, již dnes nezjistíme, téměř všichni první uživatelé jsou již dávno po smrti a vzhledem k tomu, jaké je dnes postavení dopingu ve společnosti, ani nepředpokládejme, že by se někdo z tehdejších vrcholových sportovců ještě doznal ke svému prohřešku. Navíc, klasifikace dopingových látek proběhla relativně nedávno, je tedy možné, že v tehdejší době mnoho uživatelů ani nevědělo, s čím mají tu čest. 

První prokázané zneužití dopingové látky ve sportu je z roku 1931, kdy švédští sportovci používali produkt s názvem Rejuven. Tento německý lék s obsahem testosteronu, byl tedy prvním anabolickým steroidem použitým ve sportu.

Ben Johnson - OH 1988

 

Dr. John Ziegler - steroidový guru

Jedním z nejznámějších vědců pohybujících se okolo anabolických steroidů byl Dr. John Ziegler. Lékař amerického vzpěračského týmu byl společně se svým týmem odhodlán pro boj na šampionátu ve Vídni. Po průzkumech, které provedl v Sovětském svazu, však zjistil, že jeho soupeři používají syntetický derivát testosteronu, a to nejen u mužů, ale i u žen. U obou pohlaví se výsledky velmi rychle dostavovali.

Po své zkušenosti na stáži v Sovětském svazu se tedy rozhodl v USA rozjet svůj vlastní výzkum na sportovcích. Jeho práce je datována na konec padesátých let. A jedná se o první vědeckou studii provedenou na užívání steroidů ve sportu. Výsledky byly velmi zajímavé. Vrchol výzkumu byl datován na konec roku 1959, kdy byly sledovány účinky anabolického steroidu Dianabolu u kalifornských vzpěračů. Ziegler byl z velmi pozitivních zpráv o výsledcích sportovců potěšen, avšak to ještě netušil, že někteří sportovci brali i dvojnásobné dávky, než které byly doporučeny. Následně na to, Ziegler svůj výzkum ukončil.

 

Andreas Münzer - oběť dopingu

 

Anabolické steroidy a kulturistika

Negativní vedlejší efekt dopinguPrvním prokazatelně steroidy užívajícím kulturistou, který působil na vrcholu své slávy, byl Bill Pearl - tehdejší Mr. Universe. K používání dopingu se přiznal v roce 1987 v rozhovoru pro Muscle and Fitness. Pointa byla jednoduchá. Při rozhovoru s Dr. Arthurem Johnesem (výrobce strojů Nautilus) zjistit, že se v Sovětském svazu užívají látky, které významně podporují nárůst svalové hmoty a síly. Zapátral tedy v kalifornské knihovně a objevil odkaz na steroid Nilivar. Tento steroid si obstaral od veterináře, který ho používal pro léčbu dobytka. I přes to jej vyzkoušel a po třech měsících nabral 12kg svalové hmoty.

V průběhu šedesátých a sedmdesátých let se užívání dopingu v kulturistice velmi rozšířilo. Situace se tak vyhrotila, že prakticky všichni sportovci na nejvyšších soutěžích brali určitou formu dopingu. Tyto skutečnosti byly dlouho skryty pod pokličkou a vyvstaly na povrch až po ukončení aktivní kariéry sportovců. Mezi dopingovými hříšníky té doby byl např. i Arnold Schwarzenegger, Larry Scott, Mike Mentzer, Dave Draper či Tom Platz.

Tato éra užívání dopingu ve sportu pokračovala i nadále. V roce 1990 byl doping postaven v USA a Kanadě mimo zákon. V ČR se tak stalo teprve nedávno a doping byl postaven  na úroveň drog.

V současné době se zneužívání anabolických steroidů dostalo na neúnosnou mez, a to nejen v profesionálním, ale i v amatérském vzezření kulturistiky. Podíváme‑li se na věc s nadhledem, zjistíme, že kulturistika je prakticky jediný sport, kde nejsou profesionální kulturisté na soutěžích ani mimo ně testováni na doping. Poslední dopingová kontrola, která se v profesionální kulturistice prováděla byla před více jak 15 lety na Arnold Classic, a to pouze na stimulační látky. Touto kontrolou přesto prošlo velmi málo závodníků. Právě toto je důvod, proč nemá kulturistika šanci se dostat na Olympijské hry.

Mnoho velmi známých sportovců na užívání dopingu doplatilo životem nebo poškozením zdraví.

Na časté dopingové případy v kulturistice se snaží odpovídat nově vznikající federace a sdružení naturálních kulturistů. Ty jsou v současné době již celosvětově rozšířené a každá z organizací pořádá své soutěže. V ČR působí Česká společnost pro naturální sport v čele s Tomášem Procházkou.

Redakce Aktin.cz chce tímto článkem upozornit na problém užívání anabolických steroidů a dopingu obecně v kulturistice. V žádném případě nepodporujeme užívání dopingu, naopak jej tvrdě odsuzujeme. Článek má složit k prohloubení osvěty u mladých sportovců uvažujících nebo používajících dopingové látky.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".