V dnešní době již nikdo nepochybuje o tom, že naše strava má obrovský vliv na naše zdraví. Spojitost mezi výživou a největšími lidskými zabijáky, jako jsou onemocnění srdce a cév a nádory, je více než zřejmá.
Existuje však podobný vztah i mezi výživou a akné? A co třeba takové mléčné výrobky? Dnešní článek vám na tyto zapeklité otázky poskytne odpovědi!
Co se v dnešním článku dozvíme?
- Co je to vlastně akné a jaké má příčiny
- Že výživa může mít negativní vliv na projevy akné
- Jestli je konzumace mléčných výrobků pro výskyt akné nejrizikovější
- Jaké látky v naší stravě mohou mít na akné pozitivní vliv a pomoci s jeho léčbou
Výživa je jedním z klíčových faktorů, které mohou ovlivnit vznik akné
Akné a jeho projevy vám nemusím dlouze představovat. Jedná se o onemocnění, se kterým se někdy v životě setkal snad každý z nás. Riziko tvorby akné je dáno tím, kolik se nám přirozeně tvoří kožního mazu v mazových žlázkách a jak rychle dochází k neustálému obnovování buněk pokožky (tzv. zrohovatělých buněk) a jejich odstranění. Velkou roli hraje i přítomnost bakterií na pokožce.
Nadměrná produkce mazu nebo zrohovatělých buněk může vést v případě ucpání žlázky k zánětu. A dál už to všichni známe...
Tvorba mazu a rychlost obnovy buněk je z části dána geneticky, z části je dána následujícími faktory:
- Důležitý je hormon testosteron, který zvyšuje produkci kožního mazu. Čím více je ho produkováno, tím hůře. Období puberty je pro výskyt akné zpravidla nejtypičtější. A důvod? Vysoká hladina testosteronu, která je v pubertě nejvyšší. To samé platí i při užívání anabolických steroidů.
- Další roli hrají probíhající onemocnění (syndrom polycystických ovarií, problémy s rovnováhou pohlavních hormonů), péče o pleť, stres, kouření a již vzpomínaná výživa.
Můžou některé potraviny podporovat vznik akné?
Po pravdě řečeno, vliv stravy na průběh akné je poměrně kontroverzním tématem. Někteří lékaři možný vliv výživy na akné uznávají, jiní naopak nikoliv. Odborná literatura však mechanismy, kterými výživa může ovlivnit tvorbu mazu, obnovování buněk pokožky i zánět, popisuje.
Reakce na určité potraviny a látky ale může být u každého z nás velmi odlišná. To, co zhoršuje akné u jednoho člověka, naopak nemusí mít nejmenší vliv u jiného.
Akné může zhoršovat vysoký příjem cukrů, soli nebo špatná skladba tuků ve stravě
- Vysoký příjem jednoduchých sacharidů zvyšuje vylučování hormonu inzulinu. Inzulin může mít vliv na růst a dělení buněk v pokožce, rychlejší dělení znamená vyšší riziko ucpání žlázky. Inzulin také může podporovat tvorbu testosteronu, který zvyšuje tvorbu kožního mazu.
- Nadměrný příjem omega‑6 mastných kyselin a nedostatečný příjem omega‑3 MK může negativně ovlivnit průběh zánětlivé reakce v pokožce. Ne nadarmo nám všichni dokola radí, abychom jedli více ryb. Typická západní strava svým složením tuků vzhledem k tomuto nepoměru také může přispívat k vyššímu riziku vzniku akné.
- Podobná hypotéza byla vyřčena i pro vysoký příjem soli. Některé studie totiž prokázaly zvýšení zánětlivé odpovědi ve spojitosti s kuchyňskou solí.
Jak je to s těmi mléčnými výrobky, jsou opravdu nejrizikovější pro výskyt a průběh akné?
Zdaleka nejstudovanější skupinou potravin ve vztahu k akné jsou mléčné výrobky. Proč tomu tak je?
- Mléčné proteiny mají specifickou skladbu aminokyselin, které mají poměrně velký vliv na vylučování inzulinu a dalších hormonů, jako je IGF‑1. Právě tyto hormony zvýšeně stimulují růst a dělení buněk (nejen) v pokožce, a tím i u citlivějších z nás mohou teoreticky přispívat k akné.
Na vztah mezi konzumací mléčných výrobků a výskytem akné byla provedena řada studií. Jejich problémem je však fakt, že pozorují pouze souvislost mezi těmito dvěma současně vyskytujícími se jevy, proto nám nedokáží přesně odpovědět, zda mléčné výrobky skutečně mohou akné zapříčiňovat nebo zhoršovat, či nikoliv.
- Juhl a kolegové (2018) ve své metaanalýze dospěli k zajímavému závěru. Lidé, kteří týdně vypili 2–6 sklenic mléka, měli o 24 % vyšší šanci výskytu akné než ti, co vypili jednu a méně sklenic týdně. Při konzumaci jedné sklenice denně šance výskytu akné vzrostla o 41 %, při konzumaci 2 sklenic denně a více dokonce o 43 %. V podobném duchu vychází vztahy i pro jiné mléčné výrobky (sýry, jogurty) i výsledky jiných metaanalýz.
Máme se tedy cukrům, soli a mléčným výrobkům vyhýbat obloukem?
Určité potraviny skutečně mohou mít vliv na průběh a závažnost akné, každý ale na konkrétní potraviny reaguje jinak, proto nemůžeme říci, že právě u vás dojde po vyřazení těchto potravin ke zlepšení projevů akné. Nezbývá nic jiného, než takové potraviny případně zkusit vyřadit.
Chcete se dozvědět o problematice výživy a akné ještě více? Pak doporučuji k přečtení jednu kvalitní bakalářskou práci, která na toto téma vznikla!
- Komplexní článek týkající se zdravotní problematiky pití mléka si můžeme přečíst pod názvem Pravda o mléku! Jsou mléčné výrobky opravdu škodlivé?
- Jestli rostlinná "mléka" mohou skutečně výživově nahradit živočišná, se můžeme dočíst v článku Mohou rostlinné alternativy kvalitně nahradit kravské mléko?
Jaké látky nám mohou pomoci proti akné? Třeba rybí olej nebo zinek!
- Rybí olej v několika studiích vykázal pozitivní účinky na akné díky jeho protizánětlivému účinku mastných kyselin omega‑3 (EPA a DHA).
- V jedné studii byl výskyt nízkých hladin vitaminu D častější u lidí s akné ve srovnání s lidmi bez akné. Následná suplementace vitaminu D snížila výskyt zánětlivých pupínků na kůži.
- Vitamin A a vitamin E se řadí mezi silné antioxidanty, které mají pozitivní vliv na složení mazu a chrání pleť. Léčivý přípravek Roaccutane je navíc svojí strukturou velmi podobný vitaminu A.
- Zinek je stopový prvek, který podporuje hojení kůže. Lidé s akné navíc mají často jeho hladiny snížené.