Cesta k mohutným ramenům: Představujeme tlaky na ramena s jednoručkami

20. 2. 2020
3 min. 4 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Cesta k mohutným ramenům: Představujeme tlaky na ramena s jednoručkami
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ramena jsou svalovou partií, která se podstatnou měrou podílí na celkovém vzhledu postavy již na první pohled. Široká ramena, štíhlý pas a esteticky rozvinutá stehna. To jsou proporce postavy, které se cení nejen na soutěži v kulturistice a fitness. Ruku na srdce pánové, oku lahodícími širokými rameny dokážete upoutat pozornost i nejedné zástupkyně opačného pohlaví. 

Příjemně vypracovaná ramena však dokážou podtrhnout i sportovní ženskou postavu. Tlaky na ramena s jednoručkami jsou základním cvikem pro rozvoj síly i tolik potřebné hmoty a šířky svalů ramenního pletence. 

Jak technicky správně odcvičit tento cvik, abyste beze zbytku využili jeho potenciál a zároveň se nevystavili riziku zranění ramen? Na to vám odpoví následující video.

Jak technicky správně provést tlaky na ramena s jednoručkami?

Při správném provedení cviku zatížíme všechny tři hlavy deltového svalu i triceps a horní oblast prsou

Tlaky na ramena s jednoručkami by neměly chybět v tréninkovém repertoáru žádného sportovce toužícího po silných, pevných a širokých ramenech. Tlaková povaha cviku zatíží ramenní svaly s důrazem na jejich přední hlavu a také triceps paže a horní vlákna prsních svalů. 

Při správném a bezpečném provedení je nutné také aktivovat svaly středu těla (břišní svaly a vzpřimovače páteře) a svaly kolem lopatek v oblasti hrudní páteře. Tyto atributy znamenají, že provedení cviku není tak jednoduché, jak se může zdát. Proto vždy dodržujte techniku a důkladné rozcvičení, abyste předešli zranění.

U tlaků na ramena můžete vyzkoušet variantu s jednoručkami i velkou činkou

Tlaky na ramena mají variantu jak s jednoručkami, tak s velkou činkou. U varianty s jednoručkami je běžnější provedení vsedě na lavičce, zatímco v případě velké činky je preferovanější pozice vestoje. 

Oblíbenou variantou tlaků na ramena vsedě jsou tzv. Arnoldovy tlaky, kdy ve spodní části dráhy pohybu vytáčíme činky před trup směrem k sobě, čímž dochází k celkovému zvýšení náročnosti cviku a nutnosti snížit pracovní váhu.

Cesta k mohutným ramenům: Představujeme tlaky na ramena s jednoručkami

Kdy a jak tlaky na ramena zařadit do tréninku?

Pro opravdu silná, zdravá a kulatá ramena však pouhé tlakové cviky nestačí. Ty totiž rozvíjí hlavně přední část ramen, která se zapojuje i u tlakových cviků na prsa. Výsledkem pak mohou být přetížená, nevyvážená ramena nepěkně stočená dopředu. 

Proto je velmi důležité poctivě cvičit střední (boční) a zadní stranu ramene. Jedině tak docílíme jejich plného kulatého vzhledu a zdravého postavení ramen. Ramena cvičte s ohledem na frekvenci zatížení hrudníku a tricepsů 1–2x týdně 2–3 cviky za trénink. Každý trénink by měl obsahovat cvik na každou z částí ramenního svalstva.

Jaké cviky zvolit pro důkladné procvičení ramen?

  1. Tlaky na ramena s velkou činkou
  2. Upažování vsedě/vestoje na střední (boční delty) s jednoručkami
  3. Upažování vsedě/vestoje na střední (boční delty) na kladce
  4. Předpažování s jednoručkami
  5. Upažování v předklonu na zadní delty s jednoručkami
  6. Obrácený pec‑deck na zadní delty
  7. Face‑pulls

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek