Jak na mohutné paže? Vsaďte na efektivní trénink tricepsů

2. 5. 2020
Komentáře
4
Jak na mohutné paže? Vsaďte na efektivní trénink tricepsů
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Mohutné paže jsou snem snad všech návštěvníků posiloven. V honbě za obrovským bicepsem však často zapomínají, že až 2/3 hmoty paže se nachází přesně na opačné straně jejich do zrcadla upnutého pohledu. Triceps je svalovou partií, na kterou by se mělo jejich snažení zaměřit především.

Jak dosáhnout nejen masivního nárůstu svalového objemu, ale i správné definice (vykreslení) jednotlivých části právě u tricepsu?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Na jaké části můžeme triceps rozdělit a jak cvičit pro jeho maximální svalovou hmotu
 • Jak na velký a kulatý triceps a jak docílit jeho vzhledu připomínající podkovu
 • Jak si sestavit trénink tricepsů pro maximální výsledky

Lehká anatomie tricepsu v kostce: Na jaké části ho můžeme rozdělit?

Triceps neboli trojhlavý sval pažní (či dokonce musculus triceps brachii), jak již jeho název napovídá, se skládá ze tří různých částí (hlav). V literatuře se nejčastěji setkáme s následujícím dělením:

 • vnější (laterální) hlava
 • střední (mediální) hlava
 • dlouhá hlava

Z toho zpravidla vycházíme také při tréninku, takže můžeme přednostně zatěžovat požadovanou část tricepsu, abychom ho vytvarovali podle našich představ. Vzpomínáte si třeba na to, jakou podkovu ukazoval Dorian Yates nebo legenda československé kulturistiky Libor Minařík při boční póze? Přesně takového zaměření můžete dosáhnout.

Obrázek ze www.studyblue.com
Obrázek ze www.studyblue.com

Jaké 3 scénáře mohou při tréninku tricepsů nastat? 

1. Objem dělá dojem, chci maximální hmotu tricepsu 

Práce na hmotě tricepsu je z pohledu rozvoje paží daleko efektivnější než přílišná specializace na biceps. Pro vás je důležité vědět, že těžší váha (za předpokladu korektního provedení) znamená větší počet zapojených svalových vláken, což znamená i vyšší potenciál k růstu svalové hmoty. 

Pro maximální hypertrofii (růst svalů) pracujte zhruba v obecném rozmezí 6–12 opakování v sérii. U tricepsu převládají rychlá svalová vlákna, která lépe reagují spíše na těžší váhy, proto bychom u něj mohli doporučit spíše 6–8 opakování (zejména na hlavní cviky), používejte ale celé spektrum počtu opakování v sérii.

Využijte základní a komplexní cviky, u kterých jste schopni pracovat s těžkou pracovní hmotností. Snažte se minimalizovat práci ostatních svalových skupin, které se spolupodílí na pohybu při provedení cviku (tzv. synergisté).

Jaké cviky zvolit pro maximální rozvoj tricepsu? 

 • Benchpress na úzko s lokty u těla
 • Kliky na bradlech s lokty tlačenými vzad
 • Francouzský tlak vleže s velkou osou prováděný na čelo 
 • Kliky na zemi na úzko s přídatnou zátěží

Tajný tip: Asi nejkomplexnější cvik z těchto všech pohybů je francouzský tlak v leže s provedením na čelo nebo nos. Pracuje přesně na pomezí toho, kde se více zapojuje dlouhá hlava, nebo naopak hlava střední a vnější. Zapojíte tak maximálně všechny tři části tricepsu. Provedení je možné oběma rukama zároveň, ale i varianta každou rukou zvlášť (např. s jednoručkou), pokud máte jeden triceps výrazně slabší než ten druhý. Pokud vás po tomto cviku bolí lokty, cvik jednoduše necvičte.

2. Při zaťaté paži nad hlavou chci velký a kulatý triceps 

Jednou z nejznámějších kulturistických póz je tzv. double biceps, dvojitý biceps zepředu. Krásně klenutý biceps by v tomto případě měl doplnit dostatečně rozvinutý triceps, který bude celkovou hmotu paže podtrhovat. 

Vše se bude odvíjet od toho, jak moc se do práce dokáže zapojit dlouhá hlava tricepsu. Ta je totiž z předního pohledu vidět nejvíce. Její hmota se rozprostírá od podpaží až k lokti a překrývá všechny ostatní části tricepsu. Její fyziologická funkce je pomoci se zapažením při spuštěných pažích podél těla a napnutí paže při zvednutých pažích nad hlavu. Ideální kategorií cviků tak budou různé varianty francouzských tlaků, při kterých se uplatňují oba dva pohyby. 

Jaké cviky zvolit pro velký a kulatý triceps? 

 • Francouzské tlaky v sedě s jednoručkou obouruč/jednoruč
 • Francouzské tlaky v leže za hlavu s EZ činkou 
 • Francouzské tlaky vleže s jednoručkami paralelně

Tajný tip:Francouzské tlaky s jednoručkami v leže umožní velký rozsah pohybu díky oddělenému procvičení obou rukou. Navíc se vám svaly nebudou rozvíjet rozdílně dle toho, který je silnější a přebírá více práce. Navíc můžete pracovat až do svalového selhání, kdy nejsme schopni vykonat další opakování, protože zahození činek pro vás bude daleko snazší než v případě velké osy. 

3. Při pohledu zboku chci jasně viditelnou a definovanou (vykreslenou) tricepsovou podkovu

Jasně definovaná podkova s náznaky proužkování vnější (laterální) hlavy tricepsu, to je sen nejen všech sportovců se závodními ambicemi. O vzhled tricepsu, který byste si v tomto případě představovali, se primárně stará úpon vnější (laterální) hlavy tricepsu. V tréninku se zaměřte právě na tuto část. 

Jak na to? Nebude to práce s těžkými vahami, ale se statickou prací a téměř až hodinářskou přesností ve volbě správné pozice vašich rukou a úchopu. Tato část tricepsu se stará o jemné vytočení pažní kosti malíkovou hranou ven, intenzivně ale také pracuje v postavení paže dlaněmi k tělu. Právě tyto pohyby se stanou vaším "denním chlebem." 

Jaké cviky zvolit pro pověstnou tricepsovou podkovu? 

 • Stahování kladky na triceps s lanem 
 • Stahování kladky jednoruč bokem ke kladce
 • Kickback 

Tajný tip: Možná se vám to bude zdát zženštilé, ale jako nejlepší cvik pro definici tricepsové podkovičky bych zvolil kickback. Cvik ze staré školy dnes ve fitku moc nenajdete právě kvůli oblibě u žen. Nicméně i tak je to skvělý a hlavně velmi náročný cvik. Pokud jej provedete technicky správně, navíc s použitím adekvátně těžké pracovní váhy, můžete se těšit na skvělý výsledek v oblasti prorýsování svalové hmoty tricepsu. Pokud k tomu navíc přidáte pauzy v horní poloze v trvání 2 sekund, váš triceps bude v jednom ohni.

Na co při sestavování tréninku tricepsu nesmíme rozhodně zapomenout?

Na závěr se podíváme na to, jak si sestavit efektivní trénink, který by maximálně stimuloval růst svalové hmoty na vašich tricepsech. 

Co je při tréninku tricepsu nejdůležitější?

 • Ideální je svalstvo tricepsů procvičit 2x týdně. Při frekvenci procvičení 2x týdně většině cvičenců postačí rozumně vybrat "pouhé" 2 cviky v celkovém počtu sérií 4–8 za trénink.
 • Do tohoto pro někoho relativně malého tréninkového objemu zkuste dát veškeré úsilí, které by postupně mělo vést k tomu, že budete navyšovat pracovní váhy. Borci se závodními ambicemi mohou ještě přidat třetí cvik navíc. Toto doporučení ale může být dvojsečné, protože triceps bude stimulován k růstu i při veškerých tlakových cvicích na prsa a ramena, takže lehce může dojít ke stagnaci v růstu.

Jak může vypadat vzorový trénink tricepsů?

 • Jako cvik číslo jedna bychom měli v každém případě zvolit těžký tlakový cvik z kategorie "maximální hmota", protože především jde o svalovou hmotu.
 • Tlakový cvik můžeme doplnit podle našich požadavků jedním nebo dvěma cviky z ostatních dvou skupin cviků "kulatý triceps" a "podkova".
CvikPočet sériíPočet opakování
Benchpress na úzko s lokty u těla (základ)3–46–8
Francouzské tlaky v sedě s jednoručkou, každá ruka zvlášť**3–48–12
Kick‑back**3–48–12

** Dle naší specializace na konkrétní část tricepsu

Sami vidíte, že práce na tricepsu neznamená pouhé monotónní stahování kladky. Trénink vaší odvrácené strany paže může mít daleko více poloh. Zapojte tyto cviky do tréninku a přesvědčte se sami o jejich efektivitě.

Zapomenout nesmíme ani na správnou výživu nebo cvičení ostatních svalových partií

Pro růst svalů je také zapotřebí přijímat více energie a bílkovin, aby mohly svaly růst. Dobrý stravovací plán je tak stejně důležitý jako ten tréninkový. S navýšením příjmu bílkovin (1,4–2,0 gramů bílkovin na kg tělesné hmotnosti) nám může pomoci syrovátkový nebo vícesložkový rostlinný protein. Pokud už nejsme schopní sníst další sousto jídla, pomůže třeba kvalitní gainer, jako je Reflex Nutrition One Stop Xtreme.

Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Silovka, nebo pumpování? Kolik opakování je nejlepší pro růst svalů?
Silovka, nebo pumpování? Kolik opakování je nejlepší pro růst svalů?
Kámo, aby ti rostly svaly, tak musíš cvičit aspoň 8-12 opakování v sérii, jinak to nemá cenu. Je tomu opravdu tak, nebo záleží úplně na něčem jiném než na počtu opakování?
Jak nabrat svalovou hmotu? Poradíme, jak jíst a cvičit
Jak nabrat svalovou hmotu? Poradíme, jak jíst a cvičit
Ať se snažíš, jak se snažíš, ty svaly prostě ne a ne se na tebe nalepit? Najdi zakopaného psa v článku!
Jak na trénink do svalového selhání?
Jak na trénink do svalového selhání?
Také jste si vždy mysleli, že pokud se po tréninku nemůžete ani hnout, nebolí vás všechny svaly na těle a nepotíte krev, tak trénink nebyl dostatečně kvalitní? V tomto článku se dozvíte, proč byste toto smýšlení o vašem tréninku měli přehodnotit.
Jak vybudovat mohutné paže? Zkus správně provedený francouzský tlak
Jak vybudovat mohutné paže? Zkus správně provedený francouzský tlak
Silné paže nezískáš cvičením bicepsu na tisíc způsobů, nesmíš taky zapomenout cvičit triceps. Jak na mohutné paže pomocí francouzských tlaků, se dozvíš uvnitř článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?