- Při diastáze břišních svalů dochází k rozestupu pravé a levé části přímého břišního svalu.
- Diastáze trápí nejčastěji ženy po porodu, může se ale objevit také u mužů.
- Do současné doby neexistuje jednotný postup odstranění diastázy, mnohdy ale ustoupí sama.
Diastáza břišních svalů není jenom poporodní vada na kráse. Ve skutečnosti může být důvodem bolestí zad, oslabených svalů trupu a pánevního dna a v neposlední řadě zvyšuje také riziko kýly. Jak diastáza břišních svalů vzniká, jaké osoby patří do rizikové skupiny a jakými způsoby s ní je možné bojovat?
Víc než jen kosmetický problém. Jak diastáza vzniká?
Přímý břišní sval je tvořený dvěma částmi: pravou a levou. Mezi sebou jsou spojeny vazivovou blánou, kterou nazýváme linea alba. Příliš velký rozestup pravé a levé části znamená diastázu břišních svalů.
Jak se pozná diastáza? Pomůže jednoduchý test:
- Lehněte si na záda, kolena pokrčte pod úhlem asi 90°.
- Prsty pravé ruky si nahmatejte oblast břišních svalů těsně nad pupíkem.
- Pomalým tahovým pohybem zvedněte hlavu z podložky.
O diastáze břišních svalů mluvíme ve chvíli, kdy při aktivaci břišních svalů se obě části břišního svalstva rozestoupí dále než asi o 2 cm (cca šířka 2 prstů) a prsty zajedou dovnitř směrem do břicha.
Může diastáza ovlivnit zdraví?
Diastáza břišních svalů však není jen kosmetický problém. Může být spojena s celou řadou zdravotních problémů:
- V oslabené oblasti břicha může dojít k břišní kýle.
- Současné oslabení hlubokých břišních svalů, především příčného břišního svalu, může oslabit střed těla, zhoršit správné držení postavy a tím stupňovat bolesti zad.
- Diastáza břišního svalstva je také spojena s oslabením svalů pánevního dna.
Diastáza trápí nejčastěji ženy po porodu, může se ale objevit také u mužů
Diastáza břišního svalstva je postrach zejména pro ženy během těhotenství a v době po porodu. Jak miminko v děloze roste, svaly se roztahují a dochází k rozestupu břišních svalů. Samotné roztažení břišních svalů je u těhotných žen dále podpořeno hormonálními změnami.
Vlivem snížené elasticity diastáza přetrvává i po porodu, návrat do normální polohy břišních svalů může trvat i několik měsíců. Nedávná studie ukázala, že ještě 6 měsíců po porodu byla u více než třetiny zkoumaných žen zjištěna diastáza břišních svalů.
V podstatně menší míře se může diastáza objevit také u mužů. Nejčastějšími příčinami je oslabené břišní svalstvo, nadměrná zátěž v posilovně, pokročilý věk nebo hmotnostní fluktuace (časté hubnutí a následné přibírání na hmotnosti).
- Jak se stravovat a začít se cvičením pár týdnů po porodu? Poradíme v našem dalším článku Jak se dostat do formy po porodu?
Dá se diastáza cvičením odstranit?
Pozitivní zpráva je, že těhotenská diastáza břišních svalů se ve většině případů srovná sama spontánně přibližně do jednoho roku od porodu (ve většině případů ještě mnohem dříve). Důležitou roli hraje také cvičení před samotným otěhotněním.
Pokud se diastáza nelepší ani po půl roce od porodu, je vhodné navštívit fyzioterapeuta, který vám nastaví správné cviky přímo na míru. Fyzioterapie je v současné době jediným osvědčeným způsobem, který diastázu pomáhá řešit bez nutnosti operace. Jako podporu řešení diastázy se často doporučuje cvičení hlubokého břišního svalstva. Z hlediska kosmetické stránky studie pozorují jen omezenou účinnost, znatelně se však zvyšuje síla břišních svalů, což může pomoci v běžných denních činnostech.
Zároveň je však třeba dbát na to, aby nebyl vyvíjený příliš vysoký tlak na lineu albu, k čemuž může dojít třeba u různých variant sklapovaček, sedů-lehů či dokonce při klasickém planku. Cviky zaměřené primárně na přímý břišní sval by neměly být vykonávány. Kompletní sadu cviků k inspiraci s ukázkami a vysvětlením jednotlivých pohybů naleznete na tomto odkazu.
- Hledáte další cviky na posílení středu těla? Přečtěte si náš další článek Jak na pevný CORE? Cviky pro posílení středu těla
Co si z toho vzít?
Diastáza břišních svalů je častý problém, který trápí většinu těhotných žen v posledních týdnech těhotenství a po něm. Většinou se rozestup břišních svalů vrátí do normální polohy spontánně, někdy to však může trvat déle než půl roku. Vzácněji se může diastáza objevit také u mužů, na vině bývá oslabené břišní svalstvo, nadměrná zátěž v posilovně, pokročilý věk nebo časté změny v tělesné hmotnosti.
Podpořit proces regenerace břišní stěny lze také zařazením pravidelného cvičení. Primárně se zaměřujeme na hluboko uložené břišní svaly, důležitá je stabilita a dodržování bráničního dýchání. Naopak nevhodné jsou sedy‑lehy, zkracovačky nebo sklapovačky.