Je lepší čistit zuby před, nebo po snídani?

Komentáře
3
Je lepší čistit zuby před, nebo po snídani?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Jeden z nejvyhrocenějších soubojů běžného života se odehrává v koupelně. Je lepší vyčistit si zuby hned po probuzení, nebo počkat a vyčistit až po snězení snídaně? To je otázka, za kterou by mnozí položili život. Pojďme se na tento problém podívat z různých úhlů pohledu. 

Selský rozum praví: čisti, co jsi zašpinil

Americká dentální asociace doporučuje čistit zuby 2x denně po dobu 2 minut, prezident České stomatologické komory má na čištění podobný názor, doporučuje zubům denně věnovat celkem alespoň 5 minut. V oficiálních doporučeních přímo nezaznívá, v jaké době je čištění zubů nejvhodnější, ale život nás naučil, že bychom to měli dělat jednou ráno a podruhé večer před spaním. Co už nás ale život jednoznačně nenaučil je, jak se srovnat s načasováním v souvislosti se snídaní.

Pro mnohé z nás je přirozené, že snídani ještě jakž takž zvládneme s oním nepopulárním „ranním dechem“ a až při následné výpravě do práce či do školy provedeme finální očistu včetně vyčištění zubů. Tím odstraníme z povrchu chrupu zbytky snídaně, osvěžíme dech a do dne vstoupíme s čistým štítem. Je to ale opravdu ten nejvhodnější způsob?  

obrázek z istockphoto.com

Stomatologické autority doporučují: nečistěte ihned po jídle

A to především v případě, že jste právě konzumovali typicky kyselé potraviny, například ovoce a ovocné šťávy, čaj s citronem nebo kávu. Jelikož tyto potraviny jsou tradiční součástí snídaně, vztahuje se toto doporučení speciálně právě na ni. Následné čištění zubů není doporučováno, jelikož by tím mohlo dojít k poškození zubní skloviny.

Doktorka Mitali Hariawala, viceprezidentka kliniky Virtual Dental Care, vysvětluje, že zubní sklovina je sice velmi pevná, ale působením kyselého prostředí je více poškoditelná. Stejně tak proslulá Mayo Clinic doporučuje vyhnout se čištění zubů ihned po konzumaci kyselých potravin nebo nápojů.

Kritický postoj k čištění zubů ihned po jídle zaujímá i Americká dentální asociace, která obzvlášť v případě kyselých nápojů doporučuje časový odstup alespoň 60 minut od jídla.

Jak se s tím poprat?

Jak to tak vypadá, drhnout zuby hned po dojedení snídaně není ten nejzdravější způsob péče o zubní sklovinu. Má se ale kvůli tomu polovina populace učit novým návykům?

Dost možná to není vůbec nutné, stačí jen mírně upravit zažité stereotypy:

  • Čistím zuby před snídaní! V takovém případě jste v souladu s doporučeními světových dentálních autorit. Pokud chcete vyjít do dne se svěžím dechem, můžete si po snídani zuby propláchnout ústní vodou nebo použít žvýkačku bez cukru.

  • Čistím zuby až po snídani! Potom byste si měli mezi snídaní a čištěním zubů nechat časový rozestup alespoň 30, lépe 60 minut. Pokud na to během rána nemáte čas, měli byste snídani ochudit o typicky kyselé potraviny, jakými jsou ovoce a ovocné džusy, čas s citronem nebo káva.

    obrázek z istockphoto.com

Co si z toho vzít?

Vypadá to, že tento dentální souboj vyhráli ti, kteří čistí ihned po probuzení. Ani po‑snídaňoví čističi zubů však nemusí smutnit – stačí, pokud si mezi snídaní a čištěním zubů udrží časový rozestup, nebo pokud jejich snídaně nebude tvořena typicky kyselými potravinami, jako jsou ovoce a ovocné džusy, čaj s citronem nebo třeba káva. Pakliže je na vašem snídaňovém stole strava, která není složena z kyselých potravin (například míchaná vejce s krájenou zeleninou a plátkem celozrnného pečiva), můžete si po snídani zuby vyčistit bez obav z toho, že byste čištěním poškodili zubní sklovinu. 

To nejdůležitější je však na čištění zubů nezapomínat a nevynechávat jej. Pravidelné čištění zubů je totiž to nejmenší, co pro své zuby můžeme udělat. Jak říká zubní specialista Roman Šmucler: „Lidé se zdravým chrupem nejenom že déle žijí, ale také mají lepší estetiku a ušetří spoustu peněz.“

5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
Způsobů, jak zkazit zdravé jídlo, existuje spoustu. A snídaně není žádnou výjimkou, naopak. Neničíte si náhodou svou pečlivě připravenou a zdravou snídani některou z těchto chyb? Které to jsou a jak je napravit, rozebíráme v článku.
Opravdu zvyšuje káva před snídaní riziko cukrovky?
Opravdu zvyšuje káva před snídaní riziko cukrovky?
Káva je podle celé řady studií nápojem, jehož konzumace nám poskytuje celou řadu zdravotních benefitů. O to překvapivěji proto na čtenáře serveru Novinky.cz může působit včerejší článek se znepokojivým názvem “Káva před snídaní zvyšuje riziko cukrovky”.
Snídaně jako základ dne: Klíč k hubnutí, nebo přežitý mýtus?
Snídaně jako základ dne: Klíč k hubnutí, nebo přežitý mýtus?
Je snídaně opravdovým základem dne, nebo ji můžeme s klidným svědomím vynechat? To vše se dozvíme v dnešním článku, kde si také probereme, jaký vliv má snídaně na hubnutí.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Připojili jsme i několik tipů na jednoduché snacky, kterými potěšíte vaše trávení.