Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?

13. 9. 2020
Komentáře
2
Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ti z vás, kteří sledují výživové trendy na sociálních sítích a na internetu, jistě zaznamenali, že se na nás ze všech směrů řítí zprávy o zázračných účincích celerové šťávy na mnohé oblasti našeho zdraví. Detoxikace, podpora hubnutí a mladší pleť, to všechno by nám tento nápoj měl zajistit. Jsou však tato tvrzení pravdivá, nebo se jedná o další příklad z dílny výživových nesmyslů?

Celer svým složením nevybočuje z běžného složení ostatních druhů zeleniny

Celer je rostlina, která se typicky řadí do skupiny kořenové zeleniny. V našich končinách se pěstuje spíše celer bulvový, ovšem pro přípravu celerové šťávy se využívají řapíky (zelené nadzemní části) celeru řapíkatého. Zjednodušeně můžeme říci, že bulva celeru má podobné nutriční složení jako ostatní druhy kořenové zeleniny, zatímco řapíky se podobají spíše zelenině listové. Celkově vzato, celer tedy neobsahuje žádné mimořádně zdraví prospěšné látky, které by z něj dělaly něco výjimečného oproti jiným druhům zeleniny.

  • Podle norské potravinové databáze 100 g řapíkatého celeru obsahuje: 146 kj (34,8 kcal), 1,8 g bílkovin, 0,3 g tuku, 4,3 g sacharidů a 3,9 g vlákniny. Dále mu nechybí menší množství vitaminů skupiny B, vitamin E a z řad minerálních látek především vápník (325 mg).
  • Řapíkatý celer obsahuje velké množství zeleného barviva chlorofyl, které působí jako antioxidant. Ten však obsahuje každá zelená rostlina, nikoliv pouze řapíkatý celer. Podobně pozitivně působí i další antioxidanty jako apigeninluteolin, které nás chrání proti oxidačnímu stresu a poškozování buněk úplně stejně jako jiné antioxidanty.
Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?

Opravdu pití celerové šťávy zlepší pokožku a pomůže s hydratací a hubnutím?

Pokud si rozklikneme některý z článků, které vychvalují pití celerové šťávy, skoro se nestačíme divit, jaké zázraky nás mohou čekat. A o jakých že se to bavíme? Pojďme si je ihned uvést na pravou míru.

  • Hubnutí: Celerová šťáva sama o sobě neobsahuje žádné látky, které by podporovaly hubnutí. Pokud však vezmeme v potaz její obsah vlákniny a zvláštní konzistenci, může přispět k pocitu sytosti a obecně nižšímu příjmu kalorií. Rozhodně nepravdivá jsou tvrzení o tom, že celer obsahuje tzv. negativní kalorie. Ty by měly obsahovat potraviny, jejichž trávením a metabolizací bychom spálili více energie, než nám tyto potraviny samy poskytnou. Žádné takové potraviny ale neexistují.
  • Podpora zdraví pokožky a hydratace: Celerová šťáva bude logicky do našeho organismu doplňovat tekutiny, žádnou “speciální” hydrataci ale od ní čekat nemůžeme. Obsah vody v celeru 89 % je tak totožný např. s kravským mlékem s 1,5 % tuku. Ani zvláštní pozitivní vliv na zdraví pokožky si od této šťávy podle seriózních dostupných informací nemůžeme slibovat. Na Internetu však najdeme řadu lidí, kterým pití celerové šťávy pomohlo v boji s atopickým ekzémem, ale i těch, kterým to nepomohlo. Vyzkoušet celerovou šťávu v tomto kontextu, tak na základě zkušenosti ostatních lidí, nemusí být až tak špatným nápadem. 

Působení proti rakovině a detoxikace? Ani s tím to nebude tak horké...

  • Protirakovinové působení: Již vzpomínané látky luteolinapigenin, které celer obsahuje, jsou skutečně studovány ve vztahu k potlačení růstu buněk nádorů. Takto je ale zkoumána celá řada látek pocházejících z ovoce a zeleniny. Problémem takových výzkumů a jejich následné interpretace je fakt, že probíhají pouze na izolovaných kulturách nádorových buněk, mnohdy v přítomnosti obrovské koncentrace těchto látek, které běžnou konzumací nejsme v našem organismu schopni dosáhnout. Proto ani tvrzení o výjimečném protinádorovém působení celerové šťávy nemá šanci obstát.
  • Detoxikace: No a klasická detoxikační vsuvka na závěr. Téměř každá “zelená” potravina je laiky považována za detoxikační nástroj. Buďme vděční našim játrům a ledvinám, které nás nepřetržitě detoxikují, proto již nepotřebujeme přijímat žádné detoxikační potraviny ani podstupovat speciální kúry. Určitě však není nic špatného na tom, dopřát si jakoukoliv zeleninu, ať už to bude třeba rajče, nebo celerová šťáva, ovšem rozhodně ne za účelem detoxikace.
Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?

Nic proti pití celerové šťávy, žádné zázraky však od ní nečekejte...

Jaký je tedy náš verdikt? Měli bychom pít celerovou šťávu, abychom se detoxikovali? Změní nám pití celerové šťávy život? Jak už asi tušíte, rozhodně ne! Celer, případně šťáva z něj, je prostě další z rostlinných potravin patřících do skupiny zeleniny.

  • Podle výživových doporučení pro obyvatelstvo České republiky bychom měli denně přijmout 600 g zeleniny a ovoce v poměru cca 2:1. Celer nebo celerová šťáva tak mohou určitě do tohoto množství přispět.
  • Podobně můžeme vnímat celer i ve vztahu k příjmu vlákniny. Denně by jí měl dospělý člověk přijmout 30 gramů. Pokud si tak 250 ml celerové šťávy připravíme spíše jako smoothie a zachováme tak v něm i vlákninu, splníme si ⅓ jejího příjmu.
  • Celer bezesporu obsahuje i biologicky aktivní látky rostlinného původu, které působí jako antioxidanty, případně se u nich předpokládá, že by mohly mít ochranný efekt proti vzniku nádorů a chorob srdce a cév. Proto i z tohoto důvodu můžeme celer/celerovou šťávu do jídelníčku zahrnout. Ostatně jako každý jiný druh ovoce či zeleniny, v jejichž příjmu je nejdůležitější pestrost jednotlivých druhů i barev, abychom přijímali co největší spektrum těchto ochranných látek, ale samozřejmě i vitaminů, minerálních látek a stopových prvků.

Proto se na celer nebo celerovou šťávu dívejme jako na běžný druh zeleniny bez žádných mimořádných účinků na naše zdraví. Celerovou šťávu si však klidně dopřejme, ovšem úplně stejně jako ostatní tradičněji konzumované druhy zeleniny. Pokud máte pocit, že nesplňujete denní příjem ovoce a zeleniny, a tak by vám mohly chybět důležité látky ve vašem jídelníčku, nebojte se sáhnout po kvalitním doplňku stravy s jejich obsahem.

[Instagram]

Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Velký test jídla budoucnosti: Je lepší Mana, Herbalife, Saturo, nebo Reflex?
Velký test jídla budoucnosti: Je lepší Mana, Herbalife, Saturo, nebo Reflex?
Jsou tekuté a práškové náhrady stravy opravdu komplexní náhradou jídla, nebo je spíše můžeme považovat za občasnou náhradu jídla?
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Pití vody s citrónem se stalo doslova fenoménem zdravého životního stylu, má v něm ale svoje místo? Je efektivní ve vztahu k vašemu zdraví, nebo dokonce ke spalování tuku? Možná ano. A možná to ani tolik nesouvisí právě s citrónem. Co tedy všechno voda s citrónem umí?
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Opravdu nemůžeme zhubnout kvůli zadržování vody, nebo je to jeden z další řady nekončících fitness mýtů?
Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?
Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?
Alza nám v novém roce chce pomoci hubnout a nabízí nám Prodietix dietu. Jsou pro nás takové instantní proteinové diety s brutálním kalorickým deficitem vhodné, nebo hrajeme ruskou ruletu o své zdraví?
Jak zlepšit akné pomocí výživy? Co ho způsobuje?
Jak zlepšit akné pomocí výživy? Co ho způsobuje?
Souvislost mezi akné alias "uhráky" a mléčnými výrobky je často skloňovaná. Může někomu pomoci při léčbě akné vyřadit mléčné výrobky ze stravy, nebo máme pachatele hledat jinde?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Naše současná strava nám již neposkytuje tolik minerálních látek a vitaminů jako před lety. Do jaké míry je toto tvrzení pravdivé a máme důvod se obávat nedostatku těchto látek ve stravě? Má používání doplňků stravy své místo a pro koho jsou takové doplňky stravy takřka nezbytné?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?