Tribulus terrestris – neúčinné placebo?

Jan Caha
Jan Caha před 7 lety
5
Tribulus terrestris – neúčinné placebo?

Další článek z oblasti doplňků stravy bych rád věnoval suplementu, od kterého se očekává, že bude jakousi nesteroidní náhradou klasických anabolik. Můžu vás směle zklamat hned na začátku článku, o nic takového nejde ani podobností působení ani účinkem. Jedná se o výtažek z rostliny Kotvičník zemní, která by měla působit ve smyslu zvyšování produkce přirozeného testosteronu – mužského pohlavního hormonu.

Co je Tribulus terrestris?

Tribulus terrestris vtrhl na český trh masivněji teprve před pár lety. O té doby zaznamenal dvě vlny zájmu. Tou první byly klasické tribulusové přípravky, ve kterých se objevovala pouze nasekaná bylina. Tou druhou pak originální bulharský Tribulus, který je podle mnohých uživatelů daleko účinnější. V dnešní článku vám opět nabídnu fakta, která jsou s tímto produktem spojena. Podívejme se na ně.

Tribulus terrestris je bylinný výtažek z rostliny zvané Kotvičník zemní. Kotvičník je poléhavá jednoletá bylina původem z Japonska a Číny, kde se používala již za pradávných dob nejen jako afrodiziakum. Nejhojněji se vyskytuje na Indickém subkontinentu. Dnes však roste víceméně ve všech oblastech, nejhojněji pak v evropských částech Ruska. V mnoha zemích se pěstuje na farmaceutické účely.

Tribulus terrestris – neúčinné placebo?
obrázek z ezkusenosti.cz

Hned z kraje bych vás rád seznámil s výsledky studií, které proběhly v nedávné době a opět se omlouvám výrobcům i prodejcům tohoto doplňku stravy. Nedávný výzkum provedený v Bulharsku neprokázal zvýšení hladiny testosteronu ani jiných mužských pohlavních hormonů u mladých (20–36 let) mužů po čtyřtýdenním užívání dávky až 20 mg/kg tělesné váhy. Dále byl proveden výzkum možných účinků na zvýšení svalové síly a tělesného složení (poměr svalstva a tuku) u mladých (průměrný věk byl 20 let) hráčů ragby, avšak ani zde nebyl zaznamenán žádný efekt. Tento výzkum byl prováděn v USA.

Tribulus terrestris obsahuje velké množství steroidních saponinů, rostlinných sterolů (fytosterolů), flavonoidů a alkaloidů. Jejich nejvyšší koncentrace se nachází v plodech a kořenech rostliny. Pro obsah velkého množství účinných látek se využívá celá rostlina (v ČR neoriginálních produktech častěji samotná rostlina). Ve velké míře obsahuje také Diosgenin, kterému je také proklamován pozitivní vliv na produkci testosteronu. Látky obsažené v Kotvičníku působí na zvyšování hladiny luteinizačního hormonu (LH). Luteinizační hormon je glykoprotein produkovaný adenohypofýzou. Jeho hlavní funkci je regulace hladiny testosteronu (až o 30 %). U mužů podporuje spermatogenezi (tvorba mužských pohlavních buněk spermií), u žen normální vývoj vajíčka v děloze.

Účinek 

Výrobky obsahující extrakt z Kotvičníku by měly stimulovat hladinu testosteronu. Vyšší hladiny testosteronu znamená větší rozvoj svalové hmoty, zlepšení regenerace a svalové vytrvalosti. Stejně tak vyšší hladina testosteronu napomáhá vyrovnávat poměr mezi svalovou a tukovou tkání. Zlepšuje také spermatogenezi, potenci a zvyšuje libido. To si myslím, že nejsou špatné účinky, že pánové. Pozitivně podporuje tvorbu energie, regeneraci, svalovou vytrvalost a imunitní funkce organismu.

V lékařství se Kotvičník používá při léčení aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a vysokého krevního tlaku. Má také tonizující účinky, což oceníme zejména po vážných operacích. Kotvičník také snižuje hladinu sodíku, brání zadržování tekutin a vykazuje analgetické působení.

Tribulus terrestris – neúčinné placebo?
obrázek z suppnation.com 

Dávkování 

Doporučené dávkování se pohybuje mezi 250–1 500 mg denně v závislosti na tělesné hmotnosti a přirozené produkci testosteronu. Někteří závodníci udávají dávkování kolem 5 g denně, i zde je jak vidíte prostor k vlastnímu testování.  Ujistěte se, že kupujete kvalitní a dostatečně silný extrakt, dnes jsou k dostání již výrobky obsahující kolem 80–90 % steroidních saponinů. To jsou kvalitní přípravky. Tribulus terrestris je však funkční zejména díky obsahu aktivní složky protodioscinu, u které bylo prokázáno klinickými studiemi, že je tou nejdůležitější složkou. Klasické přípravky obsahují cca 20% protodioscinu, originální bulharský Tribulus terrestris obsahuje 45–60% a rozdíl je opravdu znát.

Vlastní zkušenost: Sám jsem vyzkoušel mnoho přípravků, ve kterých byl samostatnou účinnou látkou Tribulus terrestris nebo zde byl doprovázen jinými látkami pro podporu produkce testosteronu. Možná si řeknete, že já jako mladý sportovec nemohu rozpoznat jeho účinek. Právě naopak. Trpím chronickým nedostatkem volného testosteronu na hladinách, které jsou již pod normálním rozmezím. Ne však tak nízko, aby byly léčeny hormonálně. Jsem tedy přesvědčen, že bych účinek cítil více než silněji. Pozitivního efektu se mi dostalo při prvním dávkování bulharského Tribulu, a to zejména ve zvýšení libida. U klasických Tribulů jsem žádné účinky nepozoroval ani při vysokém přesažení denních doporučených dávek. Vhodný je do objemové fáze přípravy, ale i do rýsování, kdy se přirozeně snižuje hladina anabolických hormonů v organismu.

Poděkuj autorovi
13
Přidej se k 35 000 odběratelů
Jednou týdně ti pošleme výběr těch nejlepších článků.
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________