Výhody i rizika používání čichacích solí

Karolína Šimečková
Karolína Šimečková 23. 11. 2022
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Výhody i rizika používání čichacích solí
sportpoint/Shutterstock
  • Čichací sůl, jiným názvem amonná sůl, hydrouhličitan amonný nebo jen uhličitan amonný, je přípravek k obnově nebo stimulaci vašich smyslů.
  • Velice populární byla v období Starověkého Říma, následně potom během viktoriánské éry jako pomůcka při závratích a mdlobách.
  • Dnes ji někteří sportovci používají pro extra podporu před zápasy nebo vzpíráním.

Čichací sůl je něco, s čím většina lidí během života do styku nepřijde. Jakmile se ovšem jedná o zapálené či rovnou profesionální sportovce, není pochyb, že s touto pomůckou obeznámeni určitě byli. Ať už se řadíte do jedné či druhé kategorie, tento článek vám čichací sůl představí, zastaví se u jejich ověřených účinků stejně jako u rizik či možných náhrad.

Jak to funguje?

Jak jsme zmínili výše, čichací soli se používají k nabuzení vašich smyslů a fungují, protože uvolňování plynného amoniaku, které doprovází jejich použití, dráždí membrány nosu a plic. To spouští tzv. inhalační reflex, což má za následek zvýšení rychlosti dýchání (více kyslíku do mozku) a bdělosti.

Ale nejedná se “pouze” o zrychlené dýchání. Skrze dýchací soustavu dojde k aktivaci sympatiku (popohání srdeční činnost a jeho mediátory jsou noradrenalin a adrenalin), který spustí další reakce, například roztažení plicních sklípků, zvýšení tepové frekvence, roztažení cév atd.

Krátkodobé účinky

Z toho vyplývá, že čichání soli může způsobit řadu účinků. Tím základním, který zná většina z filmů, je nabrání vědomí v případě mdlob. Pak samozřejmě zvýšení bdělosti a soustředění. Co se údajného nárůstu síly týče – některé studie ukazují účinnek, jiné naopak nikoli. V obou případech se ovšem zmínilo i možné psychické vzrušení či placebo, které může být za pozitivní výsledek odpovědné.

Možná rizika

Čichací soli jsou zpravidla bezpečnými přípravky, které je možno nalézt na specializovaných portálech s fitness výbavou, ale i v některých lékárnách. Neexistuje ale dostatek důkazů o bezpečnosti opakovaného užívání, čímž vyvstávají určité obavy:

  • Podráždění různých tělesných struktur; vdechování amoniaku může podráždit oči, sliznice, při vysokých koncentracích také plíce. To se ale týká hlavně koncentrovaného amoniaku v tekuté formě, u solí se jej uvolňuje menší množství. I tak doporučujeme jejich používání napřed probrat s lékařem či jiným odborníkem.
  • Riziko zranění; používání čichacích solí především nabudí, což vám ale může spíše uškodit než pomoc - speciálně pokud nemáte u prováděných cviků techniku v malíčku.
  • Ignorace zranění; tento bod navazuje na předchozí, protože někteří jedinci používají čichání soli jako pomoc pro úlevu od bolesti předchozího zranění. To ale může vést naopak ke zhoršení, chronické bolesti či trvalým problémům.
  • Bolesti v oblasti hlavy a krku; inhalační reflex obvykle způsobuje trhnutí hlavy dozadu či do strany, což by mohlo způsobovat problémy např. s bolestí krční páteře.
Výhody i rizika používání čichacích solí

Jak na to správně?

Naší první radou je již výše zmíněná porada s lékařem či odborníkem (obzvlášť pokud trpíte respiračními onemocněními či alergiemi). Jestliže od něj dostanete zelenou, můžete vybírat. Jestli jste nováček, jděte určitě do slabší verze čichací soli (u většiny je napsáno přímo na obalu). Při použití je důležité držet sůl alespoň 10, v nejlepším případě 15, centimetrů od nosu. Nesázejte na odhad a radši se ujistěte metrem – nebude vám hrozit popálení dýchacích cest.

Další důležitou a opakovanou radou je i výjimečnost jejich používání, například při maximálkách. Rozhodně se nejedná o každo tréninkovou či dokonce každodenní záležitost. Pokud ale i tak budete mít jakékoli dotazy týkající se používání čichacích solí, nespoléhejte pouze na internet a klidně si znovu promluvte si s vaším poskytovatelem zdravotní péče.

Jde to ale i jinak

Čichací soli nejsou něco, co by (při správném používání!) mělo být nebezpečené. Pro většinu sportovců ovšem existují jednodušší cesty nabuzení k výkonu. Za zmínku stojí určitě pre-workouty, které také zlepšují a připraví na výkon, navíc se starají o koncentraci a soustředění. Další možností ale může být i klasické espresso, energetický nápoj či hroznový cukr. Všechny tyto položky se konzumují před či během tréninku a jsou zaručenými cestami, jak ze sebe dostat to nejlepší.

Co si z toho vzít?

Čichací soli jsou pomůcky nejen k obnově vědomí, ale také k rychlému dodání energie a soustředění u sportovců. Jejich užívání rozhodně vždy napřed proberte s lékařem a následně dodržujte správný postup aplikace. Ale i když jsou čichací soli obecně bezpečné, není na škodu zvážit její nahrazení například pre-workoutem či espressem.

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek