Vybírejte minerální cheláty

Jan Caha
Jan Caha 14. 11. 2014
Uložit článek
Vybírejte minerální cheláty

Motivace k napsání toho článku nebyla složitá. Před pár dny se mi dostal do ruky dotaz na to, jestli daný suplement je v chelátové formě. Jednalo se o vitaminový přípravek, proto jsem okamžitě napsal, že jistě ne. Nicméně proč právě cheláty jsou tak oblíbené?

Vybírejte minerální cheláty

Víte, pokud se budete zabývat výživou, zjistíte, že v ní panuje mnoho různých názorů a pravd, které jsou v jednom okamžiku platné, a ve druhém zase nikoliv. Vzpomeňte na máslo, dříve bylo považováno za příčinu snad všech civilizačních onemocnění, dnes se velmi úspěšně rehabilituje a zrovna nedávno jsem měl možnost číst článek o jeho zdravotní prospěšnosti. Na co narážím? Narážím právě na výše zmíněný dotaz. Je zde až mnoho informací a běžný spotřebitel neví, jak si mezi nimi vybrat, aby nebyl zmatený.

To stejné se nám stává i při výběru vitaminových a minerálních přípravků. Nikdo neví, co je přesně tím ideálem. Vitamíny (z výše zmíněného dotazu) jistě v chelátové formě nenajdete. Mohli byste najít estery vitamínů, to by bylo zřejmě maximum. V chelátové formě můžete nalézt zejména a ideálně minerální látky. Právě ty jsou součástí všech pochodů v organismu. Jsou nezbytným prvkem buněčného i mimobuněčného prostoru, podílí se na zpracování živin, metabolismu nebo třeba produkci hormonů. Jednoduše nás provází celým životem.

Je tedy důležité mít jejich příjem nastaven na ideální hladině. To, že tomu tak není, je ale jasné zřejmě každému. Proto se občas hodí tuto hladinu doplnit a lehce pojistit. Pokud jste již vyčerpali možnosti jídelníčku, tak to zřejmě nepůjde jinak, než suplementační formou.

Na našem trhu není mnoho suplementů dostupných v chelátové formě. Většina doplňků stravy, které naleznete v portfoliu produktů výrobců potravních doplňků, jsou anorganické či organické minerály.

 • Anorganické minerály: jedná se o soli minerálů, označované jako komplexní anorganické formy minerálů:  oxid, chlorid, síran…
 • Organické minerály: jedná se o vazbu minerálu na jednu organickou kyselinu, nejčastěji: citronan, fumaran, glukonan,  mléčnan…

Minerální cheláty jsou pro lidské tělo přirozenou formou minerální látky. Chelát vychází z latinského názvu "drábek". Chelátující činidlo je látka, která může pohltit molekuly kovu (minerální látky). Tento proces zvaný chelace, ovlivňuje aminoykselinový atom při vazbě na iont. Formuje se nová kruhová molekula. Tento minerálový komplex je definován jako minerálový (nebo také minerální) chelát. Můžeme si jej představit jako minerální látku, která je sevřena mezi dvěma aminokyselinami v tzv. chelátových kleštích. (aminokyselina-minerál-aminokyselina)

Minerální ionty tělo neobsahuje přímo. Než projdou přes střevní stěnu do krevního oběhu, musí být v chelátové formě. (tedy buď tak přijít do žaludku jícnem, nebo se přetvořit) Během procesu trávení může chelátová forma vzniknout, pokud ovšem přijímáte minerál přímo jako chelát, můžete přeskočit samotnou tvorbu chelátu a celý proces velmi efektivně urychlit.

Minerální cheláty jsou pro organismus mnohem lépe vstřebatelné než organické a anorganické formy minerálů. Ty prochází trávící soustavou bez výraznějšího využití a opouštějí tělo při ranní defekaci. Minerální cheláty jsou vstřebávány velmi snadno, mohou tak významně ovlivnit celkovou funkčnost prodávaného suplementu a jeho výtěžnost. Pokud chcete vybrat opravdu doplněk stravy, který obsahuje chelátovou formu, čtěte pozorně etiketu produktu. Zde musí být použitá forma minerální látky uvedena. Výroba chelátových forem minerálních látek je v ČR povolena, ač se velmi často tvrdí, že ne. Toto udává vyhláška č. 54/2004 Sb., o potravinách určených pro zvláštní výživu a o způsobu jejich použití Příl.13. Nenechte se tedy zmást a vybírejte s rozumem.

Minerální cheláty

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________