5 snadných ranních návyků, které vám pomůžou zhubnout

Komentáře
1
5 snadných ranních návyků, které vám pomůžou zhubnout
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ráno možná nemusí patřit mezi nejoblíbenější části dne, ale startuje náš den a ve velké míře ovlivňuje, jak vlastně bude vypadat. A to se týká všech smrtelníků, dvojnásobnou mírou těch z nás, kteří chtějí ještě navíc shodit nějaké to kilo. 

Pojďte s námi dnes mrknout na pár jednoduchých tipů, díky kterým se budete cítit skvěle a budete snadněji hubnout.

1. Začněte den poklidně

Co je první věc, kterou ráno uděláte? Tipuji, že sáhnete po mobilu. Projedete mail nebo jiné pracovní aplikace a jako bonus přihodíte pár rychlých Reels na Instagramu. A tak je vaše hlava přehlcena novými informacemi a povinnostmi ještě dřív, než se vůbec stihnete probudit.

Zkuste použít jednoduché pravidlo: telefon do ložnice nepatří. Pokud máte tendenci po něm sahat, nechte ho vypnutý třeba v kuchyni.

Ráno věnujte sobě: promítněte si, co vás ten den čeká. Dejte šanci meditaci. Cílem není dostat se do dokonalého zenu, ale být chvíli v přítomnosti s veškerými pocity, které k tomu patří. Se stresem a roztěkanou myslí také pomůže studená sprcha nebo otužování.

Proč tohle všechno dělat?

Mnohem snáze budete mít pod kontrolou svoje emoce a budete s nimi snadněji pracovat po zbytek dne. To se pozitivním způsobem promítne do vašich stravovacích návyků, kdy nebudete mít potřebu stres řešit jídlem, jak tomu často bývá. Rychlá kobliha s lattéčkem se časem může proměnit v nutričně hodnotnou ovesnou kaši nebo míchaná vajíčka, která si vychutnáte pěkně v klidu.

2. Zařaďte do jídelníčku dost bílkovin, vlákniny a pijte hodně vody

Patříte mezi milovníky snídaně? Pak vás určitě zajímá, jak taková snídaně má vypadat. Zapomeňte na zdravě se tvářící cereálie s trochou mléka nebo populární českou snídani rohlík s máslem a marmeládou či medem.

Taková snídaně totiž obsahuje minimum bílkovin a vlákniny, proto vás nezasytí. Vy za chvíli skončíte s kručícím žaludkem a potřebou „si dát něco dobrého“, protože do oběda je ještě daleko.

Patříte mezi milovníky slaných snídaní? Vsaďte na vajíčka, která doplníte kvalitním celozrnným pečivem a dostatkem zeleniny. 

Že slané není nic pro vás? Zkuste variace na sladkou kaši. 

Kromě dostatečného příjmu bílkovin a vlákniny myslete i na pitný režim. Rčení, že "hlad je převlečená žízeň", je totiž částečně pravdivé. Pokud málo pijete, jen těžko dokážete odlišit chutě od hladu. Pít byste měli primárně vodu nebo neochucené čaje v množství 30–45 ml/kg vaší hmotnosti. V horkém počasí nebo při větší sportovní aktivitě ještě víc.

3. Naplánujte a nachystejte si oběd

Pokud sami sobě věnujete čas a zvládnete si připravit jednoduchý oběd s sebou do práce, stane se kouzlo. Pozitivně se to projeví na vašem jídelníčku, výběru potravin a kila poletí směrem dolů.

Jednoduchý těstovinový salát s kuřecím nebo krůtím masem a zeleninou vás nebude stát mnoho času a určitě je lepší volbou než smažená jídla plná tuku, která se pravidelně objevují na meníčku v oblíbené restauraci. A přihodím vám i další benefity: po jídle připraveném doma se určitě budete cítit lépe, bude se vám lépe pracovat, a navíc i ušetříte. To zní fér, nebo ne?

Do budoucna zkuste tento zvyk ještě více prohloubit a připravit i časově náročnější jídla. Stanovte si například dva dny z týdnu, kdy se večer pověnujete „meal prepu“ na další dny. Ráno to už budete mít úplně bez práce. Jen popadnete krabičku a půjdete.

Máte potřebu mezi jídly svačit? Pak věnujte čas i přípravě a promýšlení svačin. Ať neskončíte s tabulkou čokolády, nebo sušenkami plnými cukru. Pokud přece jen svačinu potřebujete a nestihli jste si nachystat svačinu do krabičky, sáhněte po kvalitní proteinové tyčince.

5 snadných ranních návyků, které vám pomůžou zhubnout

4. Zařaďte pohyb

Pohyb po ránu je skvělým způsobem, jak odstartovat den. A to hned z několika důvodů, například pomáhá udržet stabilní hladinu krevního cukru (glykémii). Díky tomu se o vás nebude pokoušet nepříjemný vlčí hlad, kdy sníte, na co přijdete.

Zaručeně se také budete cítit pozitivněji a budete spokojeni sami se sebou. Což vám umožní se lépe soustředit na všechny výzvy, které vás ten den čekají.

Je velká spousta způsobů, jak se po ránu více hýbat. Zkuste dvacetiminutovku jógy, kratší běh nebo HIIT trénink. Nebo jednoduše běžte do práce pěšky či jeďte na kole.

5. Dopřejte si dostatek světla a slunce

Hned po ránu roztáhněte závěsy či žaluzie nebo si dopřejte pár minut na slunci navíc. Může to znamenat to správné nakopnutí nejen pro vaše hubnutí. Studie ukazují, že existuje spojitost mezi množstvím denního světla, kterému jsme vystaveni, a zdravou tělesnou hmotností (Reid et al., 2014).

Pobyt na slunci vám také pomůže „nachytat“ dostatečné množství vitaminu D. Doporučená denní dávka pro dospělé je 15 µg (dle DACHu). I zde studie ukazují, že naplnění potřeb vitaminu D má spojitost s tělesnou hmotností, a tak může být prevencí nadváhy (Mason et al., 2014).

To, kolik slunce je pro vás "akorát", se odvíjí i od vašeho fototypu (jak odolná je vaše kůže), ročního období a místa, kde zrovna pobýváte. Každopádně se nezapomeňte chránit krémem s adekvátním UV faktorem. Ve slunné dny se cítíme energičtěji a více šťastně než ve dny, kdy je upršené počasí a venku škaredě. Takže i díky tomu máme více energie, kterou využijeme třeba ke sportovním aktivitám.

Co si z toho vzít?

Už jen pár drobných nenáročných změn ve vaší ranní rutině vám může pomoci s hubnutím. Tyto ranní zvyky také znamenají vykročení do nového dne tou správnou nohou, a vy se tak zaručeně budete cítit plni energie a elánu do hubnutí.

6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Chcete mít plno energie hned po ránu? 7 tipů, jak na zdravou snídani
Chcete mít plno energie hned po ránu? 7 tipů, jak na zdravou snídani
Pokud do sebe ráno hodíte koblihu, přepadne vás brzy hlad i chutě. Když si nachystáte výživnou snídani, budete plní energie. Jak by mělo ideální snídaňové ráno vypadat?
Cvičit ráno, nebo večer: co je lepší pro efektivní hubnutí?
Cvičit ráno, nebo večer: co je lepší pro efektivní hubnutí?
Fyzická aktivita v podobě vytrvalostní aktivity (kardia) a silového cvičení by měla být pevnou součástí našeho životního stylu. Existuje však ideální denní doba fyzické aktivity pro maximální podporu hubnutí?
Chutě a hlad. Znáte těchto 5 tipů, jak porazit největší nepřátele hubnutí?
Chutě a hlad. Znáte těchto 5 tipů, jak porazit největší nepřátele hubnutí?
Existuje několik cest, kterými můžeme hlad a chutě během shazování minimalizovat, a tím pádem si redukci tuku o něco usnadnit. Právě těm se budeme věnovat a na pěti základní tipech si ukážeme, jak je porazit.
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
Způsobů, jak zkazit zdravé jídlo, existuje spoustu. A snídaně není žádnou výjimkou, naopak. Neničíte si náhodou svou pečlivě připravenou a zdravou snídani některou z těchto chyb? Které to jsou a jak je napravit, rozebíráme v článku.
10 zásad, které by měl při snaze o hubnutí dodržovat každý
10 zásad, které by měl při snaze o hubnutí dodržovat každý
Deset tipů pro úspěšné hubnutí, které vám pomůžou s dosažením stanovených cílů.
Snídaně jako základ dne: Klíč k hubnutí, nebo přežitý mýtus?
Snídaně jako základ dne: Klíč k hubnutí, nebo přežitý mýtus?
Je snídaně opravdovým základem dne, nebo ji můžeme s klidným svědomím vynechat? To vše se dozvíme v dnešním článku, kde si také probereme, jaký vliv má snídaně na hubnutí.
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
Kratší čas a lepší výsledky? To zní lákavě, ale pozor, není to jen tak. HIIT je vhodný pro ty, kteří se nebojí pořádné výzvy. Podívejte se s námi, co přesně vysoce intenzivní trénink je a jak si jej správně nastavit pro rychlé výsledky.
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Čeká tě nějaká stresová situace a ty máš pocit, že ji nemůžeš zvládnout? Pak je nejvyšší čas okusit kouzlo studené sprchy. Nejenže ti dodá dobrou náladu, ale věř tomu, že nic horšího už tě přes den fakt nepotká.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Míchaček i volských ok už bylo dost! Zkuste 3 originální vajíčkové snídaně hotové raz dva
Míchaček i volských ok už bylo dost! Zkuste 3 originální vajíčkové snídaně hotové raz dva
Vajíček konzumujeme tolik, že kdyby to evoluce dovolila, už z toho dávno kvokáme. Nedovolte, aby se z toho stala nuda. Vyzkoušejte naše jednoduché originální recepty.
Rychlé, chutné a plné bílkovin – kaše 3x jinak
Rychlé, chutné a plné bílkovin – kaše 3x jinak
Kaše je klasika, která se nikdy neomrzí. Je však fajn mít v záloze i nějaké obměny, když chcete výjimečně změnu nebo vám na vaši oblíbenou variantu dojdou suroviny. Všechny tři verze, které vám dnes představíme, jsou chutné, výživné a plné bílkovin.
Když ráno nestíháš: tipy na vyvážené snídaně “to go”
Když ráno nestíháš: tipy na vyvážené snídaně “to go”
Ráno je sice každá minuta dobrá, ale pravidelně snídat za pochodu croissant s XXL “lattéčkem” není zrovna ideální. Přinášíme vám proto 6 tipů na vyvážené snídaně "to go".
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Co by to bylo za léto bez pořádné opalovačky. Jaké jsou účinky letního slunce na lidské tělo, z čeho můžeme těžit a může pro nás být pobyt na slunci nebezpečný?